ΧΑΡΙΝ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Προτάσεις βιβλίων

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Προτάσεις βιβλίων Empty Προτάσεις βιβλίων

Δημοσίευση από ofisofi Κυρ Ιουν 26, 2011 6:55 pm

Το διάβασμα είναι μία από τις πιο αγαπημένες μου συνήθειες.( Οι άλλες είναι αγροτικής φύσεως ). Μου αρέσει η λογοτεχνία και η ιστορία. Κάποτε διάβαζα και φιλοσοφία. Και ενώ διαβάζω δεν μου αρέσει να γράφω κριτική για ένα βιβλίο, γιατί θεωρώ ότι το πως αντιλαμβάνεται κανείς το περιεχόμενο ενός βιβλίου είναι καθαρά υποκειμενική υπόθεση. Αυτό που αρέσει σε μένα στον άλλο δεν αρέσει. Μου έχει συμβεί πολλές φορές να προτείνω ένα βιβλίο που με έχει ενθουσιάσει, συγκινήσει, συναρπάσει και να εισπράττω διαφορετική άποψη. Το μόνο που κάνω λοιπόν είναι να προτείνω , χωρίς άλλα λόγια. Βλέποντας εδώ την ενότητα Ηπειρώτες λογοτέχνες σκέφτηκα να προτείνω ορισμένους. Δεν ξέρω για ποιους λόγους αλλά η Ήπειρος από παλιά έχει να επιδείξει εξαιρετικούς συγγραφείς. Επειδή το φόρουμ είναι των εκπαιδευτικών της Θεσπρωτίας θα προτείνω δύο βιβλία μιας Θεσπρωτής.
Η συγγραφέας ονομάζεται Σταυρούλα Δημητρίου , είναι δικαστικός και κατάγεται από τους Φιλιάτες. Έτυχε να την δω πριν μερικά χρόνια στην εκπομπή του Βασίλη Βασιλικού '¶ξιον Εστί" και μου κίνησε το ενδιαφέρον. Ενδιαφέροντα θεωρώ και τα δύο βιβλία τα οποία είναι
" Η χώρα του κασσίτερου, Εκδ. Λιβάνη ,2005 και " Η ψυχή του καθρέπτη" Εκδ.Λιβάνη, 2009. Νομίζω ότι σε εσάς τους Θεσπρωτούς που γνωρίζετε τόπους , πράγματα και τη ντοπιολαλιά θα σας μιλήσει περισσότερο.

ofisofi

Αριθμός μηνυμάτων : 79
Εγγραφή : 15/06/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προτάσεις βιβλίων Empty Απ: Προτάσεις βιβλίων

Δημοσίευση από Bee Κυρ Ιουν 26, 2011 11:08 pm

Ένα άλλο εκπληκτικό βιβλίο είναι «Ο Σιούλας, η ιστορία ενός ηλίθιου».
Ο συγγραφέας, ο Σπύρος Καλογήρου, γεννήθηκε στη Λεπτοκαρυά Θεσπρωτίας το 1950. Είναι απόφοιτος της Μαρασλείου Παιδαγωγικής Ακαδημίας.
Το βιβλίο κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Δωδώνη.
Bee
Bee

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Εγγραφή : 17/06/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προτάσεις βιβλίων Empty Απ: Προτάσεις βιβλίων

Δημοσίευση από ofisofi Κυρ Ιουν 26, 2011 11:52 pm

Συμφωνώ , το έχω διαβάσει.

ofisofi

Αριθμός μηνυμάτων : 79
Εγγραφή : 15/06/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης