ΧΑΡΙΝ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου

Πήγαινε κάτω

Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου Empty Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Κυρ Μαρ 11, 2012 3:02 am

Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου %25CE%2594%25CE%259F%25CE%259C%25CE%259D%25CE%2591

Έφυγε η κυρά - θάλασσα του δημοτικού μας τραγουδιού, η κυρα - Δόμνα Σαμίου.

Αχ! πανάθεμά σε Χάροντα, που πήρες τέτοια φωνή, τέτοιο άνθρωπο...


Η Δόμνα Σαμίου η σημαντικότερη ερμηνεύτρια αλλά και ερευνήτρια της ελληνικής παραδοσιακής μουσικής, πέθανε το βράδυ του Σαββάτου, μετά από προβλήματα υγείας που παρουσίαζε το τελευταίο διάστημα. Αφιέρωσε και αφιερώθηκε στη διάδοση της παραδοσιακής μουσικής και του παραδοσιακού τραγουδιού, εφόσον το υπηρέτησε ουσιαστικά από τα 13της χρόνια.

Ας δούμε όμως πως η ίδια η Δόμνα Σαμίου, περιγράφει αυτή τη σχέση που είχε με τη μουσική στην ιστοσελίδα της:

«Το αυτί μου εμένα από τότε, σαν παιδάκι που ήμουνα, έπαιρνε όλους τους ήχους και τις μουσικές. Ο πατέρας μου έψελνε πάρα πολύ ωραία, δεν ήταν ψάλτης ο άνθρωπος, αλλά έψελνε και τραγουδούσε επίσης πολύ ωραία. Θυμάμαι όταν γύριζε από τη δουλειά του μΆ έπαιρνε στα γόνατά του και με ταχτάριζε και μου έλεγε, ας πούμε, Ταχτιρί πού πας μωρή, στον τσοπάνο για τυρί, και τυρί δε βρήκαμε, τον τσοπάνο δείραμε... ή άλλα διάφορα, ας πούμε, Το παιδί θέλει χορό, τα βιολιά δεν είνΆ εδώ, κι όποιος πάει να τα φέρει, ένα τάληρο στο χέρι...
Ήτανε και η εκκλησία ο άγιος Νικόλαος κοντά και κάθε Κυριακή πήγαινα μαζί με τον πατέρα μου και παρακολουθούσα τη λειτουργία, βέβαια όχι από θρησκοληψία αλλά γιατί μου άρεσε αυτή η μουσική, το είχα σαν να πήγαινα σε μια συναυλία, ας πούμε. Σιγά σιγά είχα μάθει όλη τη λειτουργία απΆ έξω, τις ακολουθίες της Μεγάλης Εβδομάδας, τους Χαιρετισμούς, θυμάμαι πως είχα μάθει και το «¶σπιλε, αμόλυντε..», που λένε στο τέλος των Χαιρετισμών, που στέκεται ένα παιδάκι μπρος στο Χριστό κι ένα άλλο στην Παναγία, όλο αυτό το κομμάτι το έλεγα απΆ έξω».

Βιογραφικό σημείωμα

Η Δόμνα Σαμίου γεννήθηκε στις 12 Οκτωβρίου 1928 στην Καισαριανή της Αθήνας.

Οι γονείς της ήταν μικρασιάτες πρόσφυγες από το Μπαϊντίρι, χωριό της περιοχής της Σμύρνης. H μητέρα της ήρθε στην Ελλάδα το 1922, ο πατέρας της, αιχμάλωτος στρατιώτης, λίγο αργότερα, με την Ανταλλαγή. Στο περιβάλλον της Καισαριαννής είχε τα πρώτα μουσικά της ακούσματα απΆ τα οποία και πήγασε η αγάπη της για την παραδοσιακή μουσική.

Σε ηλικία 13 ετών η Δόμνα Σαμίου έχει την πρώτη διδακτική επαφή με τη βυζαντινή και τη δημοτική μουσική αλλά και με τη λογική της επιτόπιας έρευνας, μαθητεύοντας κοντά στον Σίμωνα Καρά, στο «Σύλλογο προς Διάδοσιν της Εθνικής Μουσικής», ενώ παράλληλα φοιτά στο νυχτερινό Γυμνάσιο.

Ως μέλος της χορωδίας του Σίμωνα Καρά αρχίζει η σχέση της και με το Εθνικό Ίδρυμα Ραδιοφωνίας/Ε.Ι.Ρ όπου αργότερα, το 1954, προσλαμβάνεται στο Τμήμα Εθνικής Μουσικής. Από τη θέση αυτή γνωρίζει τους σημαντικότερους λαϊκούς μουσικούς, οι οποίοι την εποχή εκείνη της εσωτερικής μετανάστευσης συρρέουν στην Αθήνα απΆ όλες τις περιοχές της Ελλάδας, και τους οποίους το ΤΕΜ ηχογραφεί για τις εκπομπές του.

Παράλληλα κάνει μουσική επιμέλεια σε εκδόσεις δίσκων, θεατρικές εκπομπές, κινηματογραφικές ταινίες. Το 1963 αρχίζει τα ταξίδια της στην επαρχία για επιτόπιες καταγραφές και συγκέντρωση μουσικού υλικού για το προσωπικό της αρχείο με δικά της μηχανήματα.

Το 1971 παραιτείται από την Ραδιοφωνία. Την ίδια χρονιά-σταθμό αποδέχεται την πρόσκληση του Διονύση Σαββόπουλου και πρωτοεμφανίζεται στο νεανικό και Ροντέο, δίνοντας μια μεγάλη έκτοτε στροφή στη σχέση των νέων με την παραδοσιακή μουσική.

Τις σημαντικές αυτές εμφανίσεις ακολουθεί η συμμετοχή στο Φεστιβάλ Μπαχ στο Λονδίνο, οργανωμένο από τη Λίλα Λαλάντη. Η λαμπρή καλλιτεχνική καριέρα της Δόμνας Σαμίου έχει ξεκινήσει θριαμβευτικά. «Πέρασε η ντροπή που είχαν για το δημοτικό τραγούδι», όπως δηλώνει σε συνέντευξή της η ίδια.

Το 1974 αρχίζει η συνεργασία με την Columbia και οι αλλεπάλληλες εκδόσεις LP. Το 1976-77 με σκηνοθέτες τον Φώτο Λαμπρινό και τον Ανδρέα Θωμόπουλο γυρίζουν στην ελληνική επαρχία είκοσι επεισόδια για την εκπομπή της ΕΡΤ «Μουσικό οδοιπορικό».

Το 1981 ιδρύεται ο Καλλιτεχνικός Σύλλογος Δημοτικής Μουσικής - Δόμνα Σαμίου με σκοπό την διάσωση και προβολή της παραδοσιακής μουσικής και κυρίως την έκδοση δίσκων και τη διοργάνωση εκδηλώσεων με αυστηρές επιστημονικές και ποιοτικές προδιαγραφές, μακρυά από τις απαιτήσεις των εμπορικών εταιριών.

Το έργο της ξεπερνά πια τα ελληνικά σύνορα. Εκδίδονται δίσκοι της στη Γαλλία και τη Σουηδία. Επί σαράντα περίπου χρόνια πραγματοποιεί σειρά συναυλιών από την Αυστραλία μέχρι τη Νότια Αμερική που όχι μόνο συγκινούν τους Έλληνες της Διασποράς αλλά και αποκαλύπτουν στους ξένους μια ποιοτική «ελληνική μουσική δίχως μπουζούκι», όπως γράφτηκε σε κάποια κριτική συναυλίας της στη Σουηδία.

Στο εσωτερικό της Ελλάδας οι εμφανίσεις της σε συναυλίες κάθε είδους και με κάθε αφορμή είναι αναρίθμητες καθώς και οι τιμητικές προσκλήσεις και τα αφιερώματα, όπως π.χ. η επετειακή παράσταση για τα 70 της χρόνια: «Η Δόμνα Σαμίου στο Μέγαρο Μουσικής: η γνωστή και άγνωστη Δόμνα», τον Οκτώβριο του 1998.

Για τις ποικίλες δραστηριότητες της συνεργάζεται με τους πιο καταξιωμένους Έλληνες και ξένους μουσικούς, μουσικολόγους, λαογράφους, εθνομουσικολόγους αλλά και διδάσκει, μυεί και αναδεικνύει πρωτόβγαλτους νέους καλλιτέχνες.

Aπό το 1994 δίνει μαθήματα δημοτικού τραγουδιού για ενήλικες στο Μουσείο Ελληνικών Λαϊκών Οργάνων της Αθήνας. Πάμπολλες είναι επίσης οι πρωτοβουλίες της και έμπρακτη και ανιδιοτελής η προσφορά της σχετικά με την βελτίωση της μουσικής εκπαίδευσης των παιδιών στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση, αίτημα παιδαγωγικά πρωταρχικό και επιτακτικό κατά την ίδια.

Καταξιωμένη και αγαπητή για την προσφορά και την προσήνια της είδε το έργο της να αναγνωρίζεται πολλαπλά και τιμήθηκε με πολλές διακρίσεις, με αποκορύφωση την απονομή μεταλλίου από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Κ. Στεφανόπουλο το 2005.

(από το ΒΗΜΑ)
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου Empty Απ: Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Μαρ 15, 2012 6:52 pm

Η άλλη Δόμνα Σαμίου. Στο ρόλο της καταγραφής της μουσικής παράδοσης του λαού μας:


Πολυφωνικό τραγούδι από τα Κτίσματα Πωγωνίου....

Από την εκπομπή «Μουσικό Οδοιπορικό», αφιέρωμα στην Ήπειρο, ΕΡΤ, 1977.
Τραγούδι της ξενιτιάς.

Το απόσπασμα γυρίστηκε στο χωριό Κτίσματα Πωγωνίου.
Τραγουδούν οι: Σωκράτης Tσιάβος κλώστης, Θεοφάνης Γιώτης παρτής, Λαζαρος Tσιάβος, Eυάγγελος Σούλιος, Zήσος Bαρέσης, Eυτυχία Σούλιου, Πολυξένη Γιώτου, Eλένη Tσιάβου.

Για περισσότερες πληροφορίες: http://www.domnasamiou.gr/?i=portal.el.shows&id=272

Xαριτωμένη συντροφιά μου λέει να τραγουδήσω
και γω της λέω δε μπορώ, τραγούδια δεν τα ξέρω
και τώρα γιά τους φίλους μου, γιά τους αγαπητούς μου
θα πω τραγούδια θλιβερά και παραπονεμένα.
H ξενητιά, η εργατιά, η πίκρα κι η αγάπη
τα τέσσερα τα ζύγισαν, βαρύτερα είν' τα ξένα
φεύγουν παιδιά ανύπαντρα κι έρχουνται γερασμένα.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου Empty Απ: Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Μαρ 15, 2012 6:56 pm


Για να ξέρουμε εμείς οι Ηπειρώτες πόσα χρωστάμε στην κυρα - Δόμνα. Και τον αγώνα της να μη σβήσει ο ανθός του πολιτισμού της Ηπείρου, τα δημοτικά μας τραγούδια...

Από την εκπομπή «Μουσικό Οδοιπορικό», αφιέρωμα στην Ήπειρο, ΕΡΤ, 1977.

Παίζουν οι μουσικοί: Κωνσταντίνος Νεοφώτιστος, κλαρίνο, Κωνσταντίνος Σααδεδήν ή Κερίμης, βιολί. Σταύρος Σααδεδήν, λαούτο, Ναπολέων Τζιχάς, λαούτο και Ματθαίος Σταυρόπουλος, ντέφι.

Για περισσότερες πληροφορίες: http://www.domnasamiou.gr/?i=portal.el.shows&id=272
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου Empty Απ: Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Μαρ 15, 2012 7:05 pm


Η Δόμνα Σαμίου δεν έκανε μόνο καταγραφές, δεν τραγούδησε μόνο το δημοτικό μας τραγούδι. Καυτηρίασε και την κακοποίησή του.

Η Δόμνα Σαμίου δεν ήταν μία ακόμη φωνή του δημοτικού τραγουδιού. Μα μια αγωνίστρια στον τομέα του πολιτισμού, μια αυθεντική Ελληνίδα. Μια άξια μαθήτρια του Σίμωνα Καρά.


Συνέντευξη της Δόμνας Σαμίου για το ίδιο ζήτημα, την αλλοίωση του δημοτικού τραγουδιού.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου Empty Απ: Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Μαρ 15, 2012 7:07 pm


"Τα παιδιά μας στα σχολεία, αν κανείς τους δίδασκε τα δημοτικά τραγούδια, θα μάθαιναν την ιστορία.

Δόμνα Σαμίου
"

"Όλο τον κύκλο της ζωής τον κάνει τραγούδι, μέχρι που πεθαίνει και τον μοιρολογά"

(Η Δόμνα Σαμίου για τη λαϊκή μουσική μας παράδοση)
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου Empty Απ: Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Μαρ 15, 2012 7:14 pm


Η Δόμνα Σαμίου για το βιολί και το κλαρίνο, δυο ξενόφερτα όργανα στην Ελλάδα.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου Empty Απ: Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Μαρ 15, 2012 7:18 pm


Το βιογραφικό της Δόμνας Σαμίου από την ίδια. Πώς μεγάλωσε, τα πρώτα της ακούσματα.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου Empty Απ: Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Μαρ 15, 2012 7:21 pm


Τραγούδι του γάμου. Την παραλλαγή που ακούγεται κατέγραψε η Δόμνα Σαμίου στην Ιερισσό Χαλκιδικής από τον Γιάννη Τσιριγώτη, το 1972.
Τραγουδιέται και στην Ηπειρωτική Ελλάδα και την Πελοπόννησο την ώρα που η νύφη ξεκινάει από το πατρικό της σπίτι να πάει στην εκκλησία για τα στέφανα.

Απόσπασμα από τη συναυλία «Από τον Πόντο ... μέχρι την Κύπρο» που πραγματοποιήθηκε στο Αρχαίο Θέατρο Κούριον, το 1990 και μεταδόθηκε από το ΡΙΚ.

Τη Δόμνα Σαμίου συνοδεύουν οι μουσικοί: Πέτρος Αθανασόπουλος-Καλύβας, κλαρίνο, Αλέκος Παύλου-Αραπάκης, βιολί, Νίκος Καρατάσος, σαντούρι, Κώστας Παπαπροκοπίου, λαούτο, Ανδρέας Παππάς, τουμπελέκι.
Περιλαμβάνεται στο δίσκο «Σεργιάνι με την Δόμνα Σαμίου» (1986) http://www.domnasamiou.gr/?i=portal.el.albums&id=15.

Για περισσότερες πληροφορίες της συναυλίας: http://www.domnasamiou.gr/?i=portal.el.concerts&id=211

Aφήνω γεια, αφήνω γεια στη γειτονιά
και γεια στα παλικάρια, ωχ, μάνα μου γλυκειά
και γεια στα παλικάρια, ωχ, φεύγω κι έχε γεια.

Aφήνω και, αφήνω και στη μάνα μου
τρία γυαλιά φαρμάκι, ωχ, μάνα μου γλυκειά
τρία γυαλιά φαρμάκι, ωχ, φεύγω κι έχε γεια.

Mάνα μου τα λουλούδια μου συχνά να τα ποτίζεις,
κάθε πρωί με τη δροσιά το βράδυ με το δάκρυ.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου Empty Απ: Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Μαρ 15, 2012 7:26 pm


Από την εκπομπή «Μουσικό Οδοιπορικό», αφιέρωμα στη Θράκη, Έβρος, ΕΡΤ, 1977. Το απόσπασμα γυρίστηκε στην Καρωτή.

Τραγουδούν η μπάμπω Βάγια με τις συγχωριανές της Αφροδίτη και Δήμητρα.

Το τραγούδι αφηγείται ποιητικά έναν από τους πιο γνωστούς θρύλους της ¶λωσης.

Τραγουδισμένο από τον Βαγγέλη Δημούδη, περιλαμβάνεται στο CD «Ο κυρ Βοριάς... και άλλα τραγούδια για παιδιά» (2007) http://www.domnasamiou.gr/?i=portal.el.albums&id=29.

Για περισσότερες πληροφορίες της εκπομπής: http://www.domnasamiou.gr/?i=portal.el.shows&id=281.


Aλέξαντρος, μπρ' αμάν αμάν, Aλέξαντρος κι ο βασιλιάς
Aλέξης αντρειωμένος - κι ο μικρο-Kωσταντίνος
μαζ' έτρουγαν, μαζί έπιναν, μαζί χαροκοπιούνταν.
Kει πό 'τρουγαν κει 'πόπιναν και κει π' χαροκοπιούνταν
λαλιά τ'ς ήρθι 'πού του Θιό, λαλιά 'πού τα ουράνια.
- Θα πάρει Tούρκος το ψωμί, θα σέβ' και μες στην Πόλη.
- 'Nτα βγουν τα ψάρια 'π' του νταβά
κι ο πέτ'νος 'πού το ντέντζιρ'
Θα πάρει ο Tούρκος το ψωμί, θα σέβ' και μες στην Πόλη.
Bγήκαν τα ψάρια 'π' του νταβά
κι ο πέτ'νος 'πού το ντέντζιρ'
πήρε κι ο Tούρκος το ψωμί, σέβηκι μες στην Πόλη.

Το έλεγε και το εννοούσε η κυρα - Δόμνα πως μέσα από το δημοτικό τραγούδι τα παιδιά μας μπορούν να διδαχθούν με τον καλύτερο τρόπο την ιστορία της φυλής.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου Empty Απ: Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Μαρ 15, 2012 7:43 pm


Και η Δόμνα της θάλασσας. Να αρμενίζει απ' άκρη σ' άκρη την Ελλάδα.

Και είναι τώρα που σώπασε η φωνούλα της σαν να μουγκάθηκε η ίδια η Ελλάδα. Γιατί η φωνή της Δόμνας τόσα χρόνια ήταν η πιο αυθεντική φωνή της γης μας και της παράδοσής μας.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου Empty Απ: Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Μαρ 15, 2012 7:46 pm


Η κυρα - Δόμνα παρουσιάζει τους ταμπουράδες και το μπουλγαρί...
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου Empty Απ: Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Μαρ 15, 2012 7:49 pm


Και στα μικρασιάτικα...

Γωνιά ελληνική δεν άφησε να μην καταγράψει τη μουσική της, να μην τραγουδήσει τα τραγούδια της.

Έχω άδικο να λέω πως με τη φωνή της Δόμνας Σαμίου μας μιλούσε η ίδια η Ελλάδα μας;
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου Empty Απ: Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Μαρ 15, 2012 8:27 pm


Από την εκπομπή «Μουσικό Οδοιπορικό», αφιέρωμα στη Δυτική Κρήτη. Το απόσπασμα γυρίστηκε στα Χανιά.
Τη Δόμνα Σαμίου συνοδεύει με λαούτο ο Νικόλαος Κολιακουδάκης.

Περιλαμβάνεται στο LP «Έχε γεια Παναγιά» (1974) http://www.domnasamiou.gr/?i=portal.el.albums&id=6.

Για περισσότερες πληροφορίες της εκπομπής: http://www.domnasamiou.gr/?i=portal.el.shows&id=266.


Όσο βαρούν τα σίδερα βαρούν τα μαύρα ρούχα
γιατί τα φόρεσα κι εγώ για μια ν-αγάπη που 'χα.

Είχα και υστερήθηκα, θυμούμαι και στενάζω
άνοιξε γη μέσα να μπω, κόσμο να μην κοιτάζω.

Ωχ... και άνοιξε η μαύρη γη και μπήκε η Δόμνα μας μέσα.

Και μείναμε ορφανοί από τη λατρεμένη της παρουσία...
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου Empty Απ: Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Μαρ 15, 2012 8:32 pm


Τραγούδι από την περιοχή του Ανατολικού Αγαίου. Έγινε γνωστό στα τέλη της δεκαετίας του '40 - αρχές της δεκαετίας του '50, από το συγκρότημα του Σταμάτη Χατζηδάκη, περίφημου την εποχή εκείνη σαντουριέρη από τα Δωδεκάνησα. Το παρουσίασε μαζί με άλλα τραγούδια, όπως το «Θαλασσάκι» σε δισκογραφική δουλειά.

Τη Δόμνα Σαμίου συνοδεύουν οι μουσικοί: Σωκράτης Σινόπουλος, λάφτα, Περικλής Παπαπετρόπουλος, σάζι, Βαγγέλης Καρίπης, μπεϊντίρ. Περιλαμβάνεται στο CD «Κανελόριζα» (1995).

Για περισσότερες πληροφορίες: http://www.domnasamiou.gr/?i=portal.el.albums&id=22.


Το πονεμένο στήθος μου πονεί μα δεν το λέει
τ' αχείλι μου κι αν τραγουδεί, μέσα η καρδιά μου κλαίει.

Κλαίω κι από τα δάκρυα τη γη που στέκω βρέχω
κι άνθρωπος δεν ευρέθηκε, να με ρωτήσει τι έχω.

Σκίσε φωνή μου τα βουνά και πέρασε σαν άστρο
και άμε και χαιρέτα μου τον κρίνο μου τον άσπρο.

Ήλιε μου, στο βασιλεμό περίμενε λιγάκι
να στείλω στην αγάπη μου ένα γαρυφαλάκι.

Ήλιε μου, τι σου έκανα και πας να βασιλέψεις
κι αφήνεις με στα σκοτεινά και πας αλλού να φέξεις.

Παίρνει νοτιά, φέρνει νερό, παίρνει βοριάς χιονίζει
μα σε το καμαρόφρυδο αντρόγυνα χωρίζει.

Η αγάπη θέλει φρόνηση, θέλει ταπεινοσύνη
θέλει λαγού περπατησιά κι αητού γρηγοροσύνη.

Αξίζει ξεχωριστά αυτό το βίντεο. Καταγράφει πώς η Δόμνα έγραφε τα τραγούδια. Πώς αναζητούσε την τελειότητα του ήχου...

Πίνδαρος - βυζαντινή μουσική - δημοτικό τραγούδι: Μια ενιαία γραμμή μέσα στο χρόνο και στους αιώνες που πάνω της η Δόμνα Σαμίου κέντησε στολίδια αξεπέραστα τους ήχους των Ελλήνων.

Γιατί και αγάπησε αυτούς τους ήχους και γιατί θεωρούσε χρέος της να τους αφήσει ολοζώντανους στις νέες γενιές μέσα από τις σημερινές δυνατότητες της τεχνολογίας.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου Empty Απ: Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Μαρ 15, 2012 8:38 pm


Αηδόνια στο λαιμό της, αγγέλοι στην καρδούλα της. Την ακούς και δεν την χορταίνεις.

Πέθανε η κυρα - Δόμνα; Ε, όχι δα. Αθάνατη! Και στους αιώνες η φωνή της θα νανουρίζει τους Έλληνες.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου Empty Απ: Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Μαρ 15, 2012 8:43 pm


Τραγούδι από την Ερυθραία της Μικράς Ασίας. Το κατέγραψε η Δόμνα Σαμίου στη Νέα Ερυθραία, Αττικής από την Κλεονίκη Τζοανάκη, το 1988.

Απόσπασμα από τη συναυλία που πραγματοποιήθηκε στο Βεάκειο το 1993, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Πειραιά «Καλοκαίρι '93» και μεταδόθηκε από τον ΣΚΑΪ. Σκηνοθεσία, Σωτήρης Σπαθάρης.

Τη Δόμνα Σαμίου συνοδεύουν, ομάδα γυναικών από τον Όμιλο Ελληνικών Λαϊκών Χορών «Ελένη Τσαούλη» και οι μουσικοί: Νίκος Φιλιππίδης, φλογέρα, Γιώργος Μαρινάκης, βιολί, Θανάσης Στεργίου, κανονάκι, Ιωάννα ¶ντριους, ούτι, Σωκράτης Σινόπουλος, λάφτα, Κώστας Φιλιππίδης, λαούτο, Ανδρέας Παππάς, τουμπελέκι.

Περιλαμβάνεται στο CD «Μικρασιάτικα τραγούδια» (1991) http://www.domnasamiou.gr/?i=portal.el.albums&id=18

Για περισσότερες πληροφορίες της συναυλίας: http://www.domnasamiou.gr/?i=portal.el.concerts&id=328

Tην καλησπέρα σου 'φερα, δώσ' μου την καληνύχτα,
εγώ δουλειά δεν είχα εδώ μόνο για σένα ήρχα.
Έβγα να σε δω
να παρηγορηθώ.

Tα μάτια σου με κάψανε μα 'γω τα καμαρώνω,
κι αν κάνω μέρες να τα δω κλαίω και δε μερώνω.
Γιαλό, γιαλό, γιαλό,
ψαράκια κυνηγώ
κυνήγα τα και συ
αγάπη μου χρυσή.

Όλοι μου λεν να σ' αρνηθώ, δεν ξέρω τι να κάνω,
και 'γω μια ώρα αν δε σε δω το νου μου τόνε χάνω.
Mαλών' η μάνα της,
μαλών' η μάνα της,
μαλώνει κι αδερφός της
πως πέφτω αντάμα της.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου Empty Απ: Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Μαρ 15, 2012 8:48 pm


Τραγούδι από την περιοχή του Παγγαίου. Η Δόμνα Σαμίου το κατέγραψε στη Νικήσιανη Καβάλας από τον Βαγγέλη Δασκαλούδη, το 1977.

Απόσπασμα από τη συναυλία που πραγματοποιήθηκε στο θέατρο «Sala Verdi» του Μοντεβιδέο, το 1991.

Τη Δόμνα Σαμίου συνοδεύουν οι μουσικοί: Νίκος Φιλιππίδης, κλαρίνο, Νίκος Οικονομίδης, βιολί, Νίκος Καρατάσος, σαντούρι, Κώστας Φιλιππίδης, λαούτο, Ανδρέας Παππάς, τουμπελέκι.

Περιλαμβάνεται στο CD «Σιγανά και ταπεινά» (2008) http://www.domnasamiou.gr/?i=portal.el.albums&id=31.

Mια γαλά- σεβντίμ αμάν αμάν,
μια γαλάζια περιστέρα
αχ, μια γαλάζια περιστέρα
αχ, πέταξι και πάει 'σια πέρα.

Tο ιβουνό βουνό πιτούσι
και το ταίρι της ζητούσι.
Tαίρι μου ξενιτιμένο
πες μου πώς να περιμένω.

Για περισσότερες πληροφορίες της συναυλίας: http://www.domnasamiou.gr/?i=portal.el.concerts&id=200

Και από τη μια άκρη της Ελλάδας ως την άλλη τα μουσικά ταξίδια της Δόμνας Σαμίου αλλά και στην άλλη άκρη της γης, στο Μοντεβιδέο, συναυλία για να μεταφέρει τα διαμάντια του ελληνικού πολιτισμού στα πέρατα της οικουμένης.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου Empty Απ: Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Μαρ 15, 2012 8:53 pm


Σε έναν ακόμη ρόλο της ζωής της η κυρά της μουσικής μας παράδοσης, η Δόμνα Σαμίου.

Στο ρόλο της δασκάλας!

Στον πολυαγαπημένο χώρο του Μουσείου Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων.

Τραγούδι της ξενιτιάς από την Ήπειρο.

Η Δόμνα Σαμίου στην εκμάθηση του τραγουδιού και την παρουσίαση με τους μαθητές της κατά την περίοδο που παρέδιδε μαθήματα στο Μουσείο Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων.

Τραγουδισμένο από την ίδια, περιλαμβάνεται στο LP «Ένα ταξίδι στην Ελλάδα με τη Δόμνα Σαμίου» (1972).
Για περισσότερες πληροφορίες: http://www.domnasamiou.gr/?i=portal.el.albums&id=5.


ν-Αυτού ψηλά που περπατείς, τρυγόνα, τρυγόνα
και χαμηλά λογιάζεις,1τρυγόνα μου γραμμένη
μην είδες τον ασίκη2 μου, τρυγόνα, τρυγόνα

τον αγαπητικό μου, τον άντρα το δικό μου.
- Εψές προψές τον είδαμε στον κάμπο ξαπλωμένο,
μαύρα πουλιά τον τρώγανε κι άσπρα τον τριγυρνούσαν.

λογιάζεις: κοιτάζεις
ασίκης: λεβέντης, αγαπημένος

Με πόση αγάπη στους μαθητές της, ("παιδιά μου", την ακούμε να τους αποκαλεί) με πόση προσήλωση στην πιστή τήρηση της παράδοσης. Να μεταλαμπαδεύσει τα ακούσματα της ψυχής του λαού μας...

ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου Empty Απ: Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Μαρ 15, 2012 9:00 pm


Παιδιά της και οι μικροί χορευτάδες! Η άλλη μάνα όλων μας η Δόμνα Σαμίου. Και πάντα κοντά στους νέους. Πίστευε η Δόμνα βαθιά πως έπρεπε το δημοτικό τραγούδι να δοθεί και να παραδοθεί στους νέους. Να φτάσεις στις καρδιές τους, να ριζώσει. Να μη σβήσει...

Τραγούδι από την Ερυθραία της Μικράς Ασίας.

Το κατέγραψε η Δόμνα Σαμίου στη Νέα Ερυθραία Αττικής, από την Κλεονίκη Τζοανάκη, το 1977. Περιλαμβάνεται στο LP «Μικρασιάτικα τραγούδια 1» http://www.domnasamiou.gr/?i=portal.el.albums&id=13.

Απόσπασμα από τη συναυλία «Περνά περνά η μέλισσα», που πραγματοποιήθηκε στο Ηρώδειο το 2001, με τη συμμετοχή δώδεκα παιδικών ομάδων από όλη την Ελλάδα και μεταδόθηκε από την ΕΡΤ.

Τη Δόμνα Σαμίου συνοδεύουν οι μουσικοί: Νίκος Φιλιππίδης, κλαρίνο, Κυριάκος Γκουβέντας, βιολί, Πάνος Δημητρακόπουλος, κανονάκι, Σωκράτης Σινόπουλος, λάφτα, Κώστας Φιλιππίδης, λαούτο, Γιώργος Γευγελής, τουμπελέκι.

Χορεύουν παιδιά του χορευτικού ομίλου του Πνευματικού Κέντρου Νέας Ερυθραίας.

Σκηνοθεσία, Δάφνη Τζαφέρη.

Για περισσότερες πληροφορίες της συναυλίας: http://www.domnasamiou.gr/?i=portal.el.concerts&id=471

Όρκο 'καμα στην Παναγιά, ωχ αμάν, σεβνταλή μ' αμάν
πια να μην τραγουδήσω, άτταρης, αμάν αμάν, άτταρης.

Να σας παινέσω ήθελα, μα σεις 'στε παινεμένα,
απέ τα νύχια ως την κορφή είστε ζωγραφισμένα.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου Empty Απ: Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Μαρ 15, 2012 9:05 pm


Και δε διέσωσε η Δόμνα Σαμίου μόνο τους ήχους. Ανέδειξε και τους μεγάλους του δημοτικού μας τραγουδιού. Ανθρώπους του λαού. Ανόθευτους. Γιατί το τραγούδι αυτό είναι στενά δεμένο με τον άνθρωπο και βαθιά ανθρώπινος ο λόγος της ύπαρξής του. Κι αυτό δηλώνει το επίθετο "δημοτικό"...

Συγκαθιστός χορός από τη Θράκη. Γυρίστηκε στο χωριό Δοξιπάρα Ορεστιάδας.

Παίζει κλαρίνο ο Χρήστος Κουρούδης και τον συνοδεύουν οι γιοί του στο ούτι και το τουμπελέκι.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου Empty Απ: Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Μαρ 15, 2012 9:07 pm


Η Δόμνα Σαμίου στα μέρη μας. Στον Παρακάλαμο.

Από την εκπομπή «Μουσικό Οδοιπορικό», αφιέρωμα στην Ήπειρο, ΕΡΤ, 1977.

Το απόσπασμα γυρίστηκε στο χωριό Παρακάλαμος.

Παίζουν οι μουσικοί: Χρήστος Χαλιγιάννης, κλαρίνο, Κώστας Χαλιγιάννης, βιολί, Βασίλης Χαλιγιάννης, λαούτο και Θανάσης Χαλιγιάννης, ντέφι.

Για περισσότερες πληροφορίες: http://www.domnasamiou.gr/?i=portal.el.shows&id=272
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου Empty Απ: Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Μαρ 15, 2012 9:15 pm

Κι από τον Παρακάλαμο στην άλλη πάλι άκρη του ελληνισμού, τη Μικρασία:


Λαϊκό τραγούδι από τα παράλια της Μικράς Ασίας.

Τη Δόμνα Σαμίου συνοδεύουν οι μουσικοί: Ηλίας Σούκας, βιολί, Χρήστος Κωνσταντίνου, μπουζούκι, Νίκος Καρατάσος, σαντούρι, Βασίλης Κατράκος, λαούτο, Κώστας Πίτσιος, κιθάρα, Γιάννης Αγαπητός, κόντρα μπάσο, Ανδρέας Παππάς, κρουστά.

Πού πας Μεμέτη και Μαριώ
βιολία βαρούν και πάω να δω.
Μεμέτη μου, Μεμέτη μου
τι θα γενεί το ντέρτι μου.

Μες του Μεμέτη την αυλή
σκοτώσαν ένα μερακλή.
Μεμέτη μου, Μεμέτη μου
νταλγκά μου και σεκλέτι μου.

Μεμέτη μου στη πίστη σου
πάρε και με στο σπίτι σου.
Πού πας Μεμέτη μου, πού πας
και μένα πού με παρατάς.

ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου Empty Απ: Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Μαρ 15, 2012 9:21 pm


Τραγούδι από τη Χίο. Το κατέγραψε η Δόμνα Σαμίου στη Βολισσό, από τον κ. Καλκάνη,τη δεκαετία του '70.

Τη Δόμνα Σαμίου συνοδεύουν οι μουσικοί: Nίκος Φιλιππίδης, κλαρίνο, Γιώργος Μαρινάκης, βιολί, Σωκράτης Σινόπουλος, λάφτα, Κώστας Φιλιππίδης, λαούτο, Γιώργος Γευγελής, τουμπελέκι.

Kάτω στο μαρουλόκαμπο δυο γριάδες εμαλώναν
κι η μια 'λεγεν της αλλονής εσύ τον άντρα μου 'χεις.
Aν έχω γώ τον άντρα σου να πάθω και να ράνω,
να γκρεμιστώ απ' τα λάχανα να πέσω στα μαρούλια
κι απ' τα μαρούλια στο χαλβά κι απ' το χαλβά στη πίτα,
να με πετροβολήσουνε μ' αυγά ψεφλουδισμένα
και να με κουκουλώσουνε μ' ένα σωρό καρύδια
ν' αράξουν και τα δόντια μου σε μια χλωρή μυτζίθρα,
και νά 'χω και στο πλάι μου μιαν άμολα μαστίχα..

Μια ακόμη όψη, από τις πολλές, της Δόμνας Σαμίου. Το περιπαικτικό και σκωπτικό τραγούδι! Που βέβαια η πλέον κορυφαία έκφραση αυτής της όψης της κυρα - Δόμνας στάθηκαν τα αποκριάτικα! Ένας θηλυκός Αριστοφάνης η Δόμνα στα τραγούδια αυτά, να τραγουδάει για όσα η καλή κοινωνία δεν τα μελετά και το άκουσμά τους την κάνει να κοκκινίζει. Όχι όμως η Δόμνα! Γιατί αυτή ήταν Ελληνίδα γνήσια. Και μπορούσε να μιλάει και για την πτυχή αυτή. Την βαθιά ανθρώπινη...
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου Empty Απ: Έφυγε η κυρα - θάλασσα, η Δόμνα Σαμίου

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Μαρ 15, 2012 10:10 pm


Η Δόμνα στα αποκριάτικα. Σε χορταστική έκδοση το συγκεκριμένο βίντεο, διάρκειας ωριαίας και πλέον!

Αλλη μια ωραια εκπομπη της Δομνας Σαμιου που εκανε για την Δημοσια τηλεοραση το 1996-97 κι αυτη τη φορα τολμησε και μπραβο της να δωσει στον Ελληνα τα ηθη και τα εθιμα οπως ακριβως τραγουδιουνται σε διαφορες περιοχες της Ελληνικης επικρατειας.

Η εκπομπη γυριστηκε στην Ταβερνα ΤΑ ΠΛΑΤΑΝΙΑ που βρισκεται στην Αγια Παρασκευη.

Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε! εκείνα ξεκουράζονται τη νύχτα που κοιμάστε!

Χορέψετε, χορέψετε, τούτη γης που την πατούμε όλοι μέσα θε να μπούμε!


Και η δημοσιογράφος, η ¶ννα Παναγιωταρέα, δεν αποφεύγει να αναρωτηθεί ποια γη θα μπορέσει να χωρέσει μια Δόμνα Σαμίου!

Και η Σαμίου την αποστομώνει:

Όλους μας χωράει η γη!!!!!!!

Μωρέ αυτή η γυναικάρα που μας έφυγε ήταν σας λέγω η Ελλάδα μας η ίδια με πρόσωπο γυναίκας!

Παρών στην εκπομπή και ο Λάμπρος Λιάβας που εξηγεί από τη μεριά της μουσικολογίας την βαθύτατα ελληνική προέλευση αυτών των τραγουδιών, αλλά και άλλοι ειδικοί (πχ Μιχάλης Κοπιδάκης του ΑΠΘ) που αναλύουν πώς αυτά τα τραγούδια της Αποκριάς σώζει την πλέον αυθεντική μουσική φωνή της αρχαίας Ελλάδας. Αυτή τη φωνή που ο χριστιανισμός θέλησε να πνίξει. Και βρήκε ο Έλληνας Οδυσσέας τον τρόπο μέσα από τα τραγούδια να κρατήσει αμόλευτο το δικό του πολιτισμό. Νηστείες οι χριστιανοί; Διονυσιακούς εορτασμούς οι Έλληνες! Ώσπου κατάφεραν να επικρατήσουν τα έθιμα τα ελληνικά!

Και η Δόμνα βεβαίως όχι μόνο τραγουδάει αλλά και εξηγεί. Για τα "ανθυρόστομα" τραγούδια του λαού! Πχ για τον παπά από το Σουφλάρι που έκαψε το καρναβάλι! Κι ο παπάς από το Πουρί που 'χει μια (!!!!) σαν το σφυρί, ενώ ο παπάς απ' το Λονδίνο έχει μια σαν το κλαρίνο. Κι ο παπάς απ' το Παρίσι; Έχει μια σαν κυπαρίσσι!

Τα καημένα τα κορίτσια τα 'δωκε ο Θιος μια χάρη, παρακάτω απ' το ζωνάρι, παραπάνω από το γόνα! Παραπάνω από το γόνα έχουν μια χρυσή τρυγόνα. Όταν κάθονται, μπρε μπρε, γελάει κι όταν περπατούνε μασάει! Κι όλοι αυτοί που μας ακούνε να μας φάνε αυτά που κνιούνται!

Και στη συνέχεια η θεια η Κοντύλω από τη χορωδία των μαθητών της Δόμνας στο Μουσείο Ελληνικών Λαϊκών Οργάνων, "Φοίβος Ανωγειανάκης". Και μετά "οι τρεις σπανοί από την Πόλη που πέντε τρίχες είχαν όλοι"!

Ανατροπή της κοινωνικής και της φυσικής τάξης των πραγμάτων! Ο λαός σε ώρες κορυφαίες και συναγγίζοντας το βαθύτερο κύτταρο της φύσης! Με επιστροφή στην πιο αρχέγονη στιγμή του ανθρώπου. Τότε που ήταν ένα με το νόμο της φύσης, γρυλίζοντας ακόμη! Κι όταν ο άνθρωπος δε νοιαζόταν να θησαυρίζει χρήματα, μόνο για φαΐ της μέρας, και δίχως τους περιορισμούς καμιάς ανθρώπινης εξουσίας!

Εκεί, στο ρωμέικο γλέντι της Δόμνας και η θεια η Νικολάκαινα! Κι όλοι οι άλλοι που του κάθονται στο στομάχι ή στο σβέρκο του Ρωμιού όλο το χρόνο. Η Αποκριά όλους τους αποκαθηλώνει και τους φέρει εις γην, εκεί που ανήκουν θέλουν δε θέλουν.

Τολμώντας η Δόμνα να αναβιώσει τα αποκριάτικα τραγούδια μας ετοίμασε τη δική της άλλη επανάσταση σε όσα μαύρα ετοιμάζονταν. Είναι αυτή από τους ελάχιστους που αθόρυβα θωράκισαν το λαό σε ώρες που κανείς δεν υποψιαζόταν που σύντομα έρχεται μια νέα άλωση.

Κι άντε τώρα να αντέξεις το χαμό της...

Αναρωτιέμαι αν έχουμε καταλάβει τι άνθρωπος εχάθη. Τι τεράστιο το κενό που άφησε.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης