Πού καταντήσαμε! σχολιάζουν οι δάσκαλοι για την απόφαση δωρεάν σίτισης των αναπληρωτών!

Πήγαινε κάτω

Πού καταντήσαμε! σχολιάζουν οι δάσκαλοι για την απόφαση δωρεάν σίτισης των αναπληρωτών!  Empty Πού καταντήσαμε! σχολιάζουν οι δάσκαλοι για την απόφαση δωρεάν σίτισης των αναπληρωτών!

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Πεμ Σεπ 13, 2012 11:43 am

Με εκνευρισμό και αγανάκτηση υποδέχτηκε η εκπαιδευτική κοινότητα την ανακοίνωση:

http://greekteachers.gr/index.php/2012-01-21-22-19-06/795-2012-09-13-16-01-19

Δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς ανακοίνωσε πριν λίγο ο Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος

Φαίνεται πως κυβέρνηση και Υπουργείο Παιδείας κατανοούν το σοβαρό ανθρωπιστικό ζήτημα που αφορά την επιβίωση και την αξιοπρέπεια των Ελλήνων Δασκάλων οι οποίοι έχουν φτάσει στα όρια της εξαθλίωσης.Δεν φτάνουν όμως αυτά τα μέτρα.Χρειάζονται κι άλλα και άμεσα.

Αρβανιτόπουλος: Κοινωνική Μέριμνα για τις ανάγκες φοιτητών, εκπαιδευτικών, οικογενειών

Δήλωση Υπουργού Παιδείας & Θρησκευμάτων, Πολιτισμού & Αθλητισμού, Κωνσταντίνου Αρβανιτόπουλου, για την κοινωνική μέριμνα φοιτητών, εκπαιδευτικών και των οικογενειών τους:

«Η οικονομική κρίση που έχει πλήξει τη χώρα μας, έχει πλήξει ιδιαίτερα τους νέους ανθρώπους, αλλά και τους εκπαιδευτικούς και την Ελληνική Οικογένεια, η οποία σηκώνει το βάρος των σπουδών των παιδιών της.

Μετά από εξοικονόμηση πόρων από τη μείωση των λειτουργικών δαπανών και με τη σαφή πολιτική κατεύθυνση που μου έδωσε ο Πρωθυπουργός, Αντώνης Σαμαράς, ανακοινώνουμε σήμερα τρία μέτρα, άμεσης εφαρμογής, για τη στήριξη των νέων, φοιτητών και σπουδαστών, των εκπαιδευτικών και των οικογενειών τους.

Πρώτον, αυξάνουμε τον αριθμό των δικαιούχων φοιτητών και σπουδαστών για δωρεάν σίτιση, από 57.000 σε 70.000.

Δεύτερον, αυξάνουμε τον αριθμό των κλινών των εστιών κατά 700 για δωρεάν στέγαση φοιτητών και σπουδαστών.

Τρίτον, παρέχουμε δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, οι οποίοι υπηρετούν μακριά από τα σπίτια τους.

Ξέρω ότι αυτά δεν είναι αρκετά, αλλά μέσα στο πλαίσιο της βαθιάς αυτής κρίσης, είναι αυτό που η Πολιτεία μπορεί να κάνει».

Πολυπληθή τα σχόλια των εκπαιδευτικών σε διάφορους χώρους κοινωνικής δικτύωσης του ίντερνετ με αφορμή αυτή την ανακοίνωση. Που αφενός μπορεί να ανακουφίζει κάποιους συναδέλφους αφετέρου όμως προσβάλλει την αξιοπρέπειά τους. Κι ο λόγος ολοφάνερος. Η Πολιτεία με την απόφαση αυτή παραδέχεται ότι ο μισθός που δίνει στους αναπληρωτές δεν φτάνει πλέον ούτε για να φάνε!

Ποιος λοιπόν θέλει αντί για αξιοπρεπή μισθό να τον πληρώνουν σε είδος; Ποιος αντί για χρήματα θέλει να του δίνουν φαγητό; Μόνο οι τελείως εξαθλιωμένοι και οι επαίτες.

Η όλη κατάσταση έφερε στη μνήμη των εκπαιδευτικών ακόμη και τα συσσίτια της κατοχής. Και αναρωτιούνται πόσο μακριά είναι η μέρα που θα ξαναζήσουμε τέτοιες σκηνές. Με καζάνια στις πλατείες και τον κοσμάκη με κατσαρολάκια...

Και δεν ξεχνώ λίγους μήνες νωρίτερα τι ζούσαμε στην Ηγουμενίτσα με τους λαθρομετανάστες. Και τον αγαπητό παπα - Θόδωρο του Αγίου Σπυρίδωνα να στήνει καζάνι με φασολάδα να τους ταΐσει. Τους λαθρομετανάστες που τους βλέπαμε να χώνονται στους κάδους των απορριμμάτων για να φάνε. Τώρα στην Αθήνα το ίδιο κάνουν και οι Έλληνες. Κατάντησαν κι αυτοί λαθρομετανάστες στον τόπο τους.

Ποιος ο φταίχτης; Μα φυσικά το διεθνές κεφάλαιο, ο καπιταλισμός. Αυτός ευθύνεται για τις απάνθρωπες συνθήκες που βιώνει η ανθρωπότητα. Οι αχόρταγοι βιομήχανοι, οι εφοπλιστές, οι μεγαλέμποροι. Που το κέρδος είναι ο θεός τους. Και θησαυρίζουν εκατομμύρια δολάρια και ευρώ σε βάρος εκατομμυρίων ανθρώπων που λιμοκτονούν.

Πότε θα το καταλάβουμε; Πότε θα ξεσηκωθούμε; Ως πότε θα τους αφήνουμε να καταστρέφουν τις ζωές μας;

Δε θέλουμε την ελεημοσύνη τους! Δουλειά θέλουμε και μισθό που να μας επιτρέπει να ζούμε με αξιοπρέπεια!

ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5297

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πού καταντήσαμε! σχολιάζουν οι δάσκαλοι για την απόφαση δωρεάν σίτισης των αναπληρωτών!  Empty Απ: Πού καταντήσαμε! σχολιάζουν οι δάσκαλοι για την απόφαση δωρεάν σίτισης των αναπληρωτών!

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Πεμ Σεπ 13, 2012 1:15 pm

Το θέμα της σίτισης των αναπληρωτών που υπηρετούν μακριά από τα σπίτια τους αφορά σίγουρα και τη Θεσπρωτία. Δεκάδες εκπαιδευτικοί του νομού μας ανήκουν σ' αυτή την κατηγορία.

Και δεν είναι λίγες οι φορές που ντρεπόμαστε να κοιτάξουμε στα μάτια αυτά τα νέα παιδιά. Αφενός γιατί αισθανόμαστε ένοχοι που εδώ κατάντησε η χώρα μας και τέτοιο κόσμο προσφέρουμε στους νέους ανθρώπους και χτεσινούς μας μαθητές. Αφετέρου γιατί κάνουμε την ίδια δουλειά, εκείνοι μάλιστα εργάζονται και περισσότερες ώρες, κι εμείς ακόμη παίρνουμε έναν καλούτσικο μισθό κι εκείνοι κυριολεκτικά μισθό πείνας.

Θυμάμαι πέρυσι μια αναπληρώτρια. Ένα κοριτσάκι αραχνοΰφαντο που μας ήρθε από τη Θεσσαλονίκη. Συνάδελφος δασκάλα και η μάνα της, τη συνόδευσε την πρώτη μέρα στο σχολείο και μας κέρασε και γλυκά σαλονικιώτικα για την τοποθέτηση της κορούλας της.

Η νεαρή έπεσε κατευθείαν στα βαθιά. Δεύτερη χρονιά στην υπηρεσία και κλήθηκε να αντιμετωπίσει ένα ιδιαίτερα δύσκολο τμήμα. Την έβλεπα να τρέχει διαρκώς, να βγάλει φωτοτυπίες, να προετοιμάσει εποπτικό υλικό. Και μια τσάντα θεόρατη πάντα να κουβαλάει και να κουβαλάει στους μαθητές της. Και πάντα με το χαμόγελο.

Με έσφαξε όμως και με πόνεσε όταν άκουσα το κορίτσι αυτό στο τέλος της χρονιάς να λέει πως θέλει πριν φύγει από Θεσπρωτία να πάει μια μέρα και στην Κέρκυρα μα δε βγαίνουν τα λεφτά! Πήγε τελικά. Κι έμεινε με είκοσι ευρώ στην τσέπη να βγάλει δεκαπενθήμερο!

Τρωγόμουν με τον εαυτό μου. Να της δώσω λίγα χρήματα. Όχι πως μου περισσεύουν αλλά ακόμη η δική μου φουρνιά δεν είναι σε τέτοια ένδεια. Και από την άλλη καταλάβαινα ότι θα την προσβάλω. Δεν το έκανα. Περιορίστηκα να της πω ότι αν χρειαστεί βοήθεια να μη διστάσει. Δεν τη ζήτησε... Η αξιοπρέπεια... Κι έβλεπα το πανιασμένο της προσωπάκι εκείνες τις μέρες και κοκκίνιζα από ντροπή.

Κι άλλο τόσο ντράπηκα για όλους μας όταν με την τάξη μου πήγαμε κι εμείς εκδρομή στην Κέρκυρα. Και είδα παιδιά να έχουν 50 ευρώ χαρτζιλίκι! Και να αγοράζουν ό,τι τους γυάλιζε στα τουριστικά... Και την ίδια ώρα συμμαθητές τους να δηλώνουν πως δεν πεινάνε!!! όταν καθίσαμε σε ένα μαγαζάκι για φαγητό. Με δίχως ένα ευρώ στην τσέπη...

Πόσο ψέμα τεράστιο είναι ότι αυτή η κρίση που ζούμε αφορά όλους το ίδιο! Πόσο άδικος είναι ο κόσμος μας. Κάποιους η κρίση τους έχει ισοπεδώσει, άλλους μας έχει στριμώξει αρκετά. Και υπάρχουν και εκείνοι που εξακολουθούν να ζουν πλουσιοπάροχα ή και να θησαυρίζουν ακόμη από την ... κρίση!!!

Είναι αυτή η άνιση κατανομή των βαρών που προκαλεί αγανάκτηση. Που καλούνται οι πλέον αδύναμοι να πληρώσουν τα σπασμένα. Κι εκείνοι που έφταιξαν, εκείνοι που δημιούργησαν με τις σπατάλες τους το δράμα της χώρας, τρώνε ακόμη με δεκαοχτώ μασέλες!!!

Από τα αποφάγια τους τώρα θέλουν να πετάξουν και ένα ξεροκόμματο στους αναπληρωτές. Γιατί άραγε;;; Γιατί αντί για δωρεάν σίτιση να μην τους δώσουν χρηματικό επίδομα;

Μα είναι προφανές. Για να καλλιεργήσουν το έδαφος για πολλά ακόμη συσσίτια που θα ακολουθήσουν. Η αιχμή του δόρατος είναι οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί. Και ίσως και να μην ήταν αν δεν παρατηρούνταν αυτές τις μέρες το φαινόμενο να καλούνται να πιάσουν δουλειά και να αρνούνται λόγω οικονομικής αδυναμίας!!!

Ναι. Το είδαμε και αυτό. Να μην αποδέχονται την τοποθέτηση γιατί δεν είχαν χρήματα να φτάσουν και να ζήσουν εκεί που τους είχαν τοποθετήσει!

Θυμάμαι μάλιστα μια αναπληρώτρια μουσικό που εργάστηκε πέρυσι στη Θεσπρωτία. Με μόνιμη κατοικία στην Πρέβεζα. Και με διδακτορικό παρακαλώ στην ψυχολογία εκτός από το πτυχίο στη μουσική! Η κοπέλα αναγκάστηκε να νοικιάσει ένα μικρό σπιτάκι στην Ηγουμενίτσα. Όμως εκτός από το εδώ σχολείο την έστελναν να συμπληρώνει ωράριο κάποιες ώρες και στην περιοχή της Παραμυθιάς! Παραπονέθηκε, διαμαρτυρήθηκε πως δε βγαίνει να κάνει και τόσα έξοδα μετακίνησης, τίποτα.

"Του χρόνου αν είναι έτσι τα πράγματα, μου εξομολογήθηκε μια μέρα, θα μείνω στο σπίτι μου. Δε θα δουλέψω. Καλύτερα να φυτεύω ραπανάκια και πατάτες στον κήπο μου παρά αυτό το χάλι, να δουλεύω και να χρειάζομαι οικονομική στήριξη από τους γονείς μου για να αντιμετωπίσω τα έξοδα που μου προκαλεί η δουλειά μου!"

Έχουν μετά το θράσος να ευαγγελίζονται ανάπτυξη της χώρας! Όταν πετούν στον καιάδα τους νέους ανθρώπους και δεν αξιοποιούν το ανθρώπινο δυναμικό της χώρας. Όταν σαπίζουν στην ανεργία και στην ανέχεια εκατοντάδες χιλιάδες νέοι...

Και κουράστηκα πια να μετρώ παλιούς μου μαθητές που φεύγουν για έξω. Η Πέρσα στην Ελβετία. Ένα λαμπρό μυαλό που καμαρώνω ότι την είχα μαθήτρια. Η Δέσποινα στη Γερμανία. Η βαφτιστήρα μου, απόφοιτος κλασικής φιλολογίας, στην Αγγλία, να κάνει εκεί μεταπτυχιακά και τώρα και διδακτορικό και να μη σκέφτεται να γυρίσει πίσω.

Και άλλα παιδιά, φίλων και γνωστών. Η Μαίρη και η Χριστίνα στο Εδιμβούργο. Η μια ηλεκτρολόγος η άλλη οδοντίατρος. Η Τατιάνα στο Λονδίνο.

Λέω επίτηδες τα μικρά τους ονόματα. Γιατί δε μιλάω γενικά και αόριστα αλλά με βάση αληθινά δεδομένα.

Κι αν ο πολύς κόσμος βλέπει τηλεόραση και πιστεύει τις δικαιολογίες ότι δεν μπορεί να γίνει αλλιώς, είμαι υποχρεωμένη να τους βγάλω από την πλάνη τους. Με βάση και πάλι αληθινά δεδομένα και με όσα γνωρίζω παρακολουθώντας τις εξελίξεις και στο παλιό μου επάγγελμα, στη ναυτιλία. Την ανθοφορούσα ελληνική ναυτιλία. Που βρίσκεται σε μια νέα έξαρση κερδοφορίας την ίδια ώρα που η πατρίδα βουλιάζει. Ε, λοιπόν, οι απληροφόρητοι δε θα το πιστέψετε αλλά αυτή την ώρα εκατοντάδες νέοι που σπουδάζουν στις σχολές εμπορικού ναυτικού βρίσκονται σε απόγνωση γιατί οι καλοί μας οι εφοπλιστές αρνούνται να τους προσλάβουν ως δοκίμους στα καράβια τους! Έτσι αντιμετωπίζουν τον κίνδυνο διαγραφής από τις σχολές τους, αφού αυτό προβλέπει ο κανονισμός για όσους δεν καταφέρουν να πραγματοποιήσουν εκπαιδευτικό ταξίδι.

Εις επίρρωσιν παραπέμπω σε πρόσφατο δημοσίευμα του Ελεύθερου Τύπου:

http://www.e-typos.com/content/entheta_pdf/ELT%2007-09-12.pdf
www.e-typos.com (δείτε σελίδα 18 της εφημερίδας)

Πού καταντήσαμε! σχολιάζουν οι δάσκαλοι για την απόφαση δωρεάν σίτισης των αναπληρωτών!  Dok%25201

Και τώρα παρακαλώ να παρακολουθήσετε το ακόλουθο βίντεο για το ... σύγχρονο ελληνικό θαύμα:

Αποτελεί πρόσφατη διαφήμιση για προσέλκυση νέων στο ναυτικό επάγγελμα. Τους καλούν να σπουδάσουν και να πάρουν, λέει το βίντεο, πρώτο μισθό 4.000 ευρώ!!! Μόνο που όσοι νέοι καταπίνουν το δόλωμα καταλήγουν να μη βρίσκουν καν καράβι για εκπαιδευτικό ταξίδι!!! Και να βρίσκονται αυτή την ώρα που γράφονται ετούτες οι γραμμές σε απόγνωση! όπως καθημερινά μου εξομολογούνται πολλά από τα παιδιά αυτά...

Στη θέση των Ελλήνων οι εφοπλιστές σήμερα προτιμούν Κινέζους, Πακιστανούς, Ινδούς, Ρουμάνους, Ουκρανούς, Φιλιπινέζους... Και κανείς δεν τολμά να τους βάλει χέρι. Αντίθετα συνεχίζουν οι Έλληνες εφοπλιστές να απολαμβάνουν προκλητικότατες φοροαπαλλαγές!

Αυτή είναι η πραγματικότητα κύριοι. Κι όχι η μαστούρα των καναλιών. Που θέλουν να μας πείσουν κατ' εντολή των αφεντικών τους, και όλως ... τυχαίως, εφοπλιστών σε μεγάλη τους πλειοψηφία, ότι δε γίνεται αλλιώς! Και πρέπει να κι άλλο να κόψουν τους μισθούς και τους συντάξεις. Γιατί έτσι είπε η τρόικα!

Δεν είπε η τρόικα. Οι πλούσιοι του κόσμου έχουν έτσι αποφασίσει. Να λιώσουν τους λαούς. Να δημιουργήσουν σύγχρονους σκλάβους. Και για την Ελλάδα το σχέδιο προβλέπει τις περίφημες ΕΟΖ. Τις ζώνες δηλαδή εκείνες που οι εργαζόμενοι σ' αυτές δε θα έχουν κανένα δικαίωμα και θα δουλεύουν αντί πινακίου φακής!

Σας φαίνεται απίστευτο; ότι έτσι θα συμβεί; Ε, τραβάτε να ρωτήσετε τότε τους συμπολίτες μας, τους δεκάδες άνεργους της Ηγουμενίτσας, που έτρεξαν αυτές τις μέρες να κάνουν αίτηση για θέση καθαρίστριας στα σχολεία. Και ρωτήστε και με τι μισθό. Για να ντραπείτε και εσείς όπως ντράπηκα κι εγώ όταν το άκουσα...

Κι αναρωτιέμαι. Εμείς τι κάνουμε. Οι δάσκαλοι, οι εκπαιδευτικοί. Τι ετοιμάζουμε καθημερινά μέσα στις τάξεις μας; Για ποιο ρόλο προετοιμάζουμε τα αθώα αγγελούδια; Για κιμά στις μηχανές της κερδοφορίας των καπιταλιστών; Και με πιάνουν τα κλάματα...

ΜΑΡΙΟΡΗ

Πού καταντήσαμε! σχολιάζουν οι δάσκαλοι για την απόφαση δωρεάν σίτισης των αναπληρωτών!  Empty Απ: Πού καταντήσαμε! σχολιάζουν οι δάσκαλοι για την απόφαση δωρεάν σίτισης των αναπληρωτών!

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Πεμ Σεπ 13, 2012 1:51 pm

Πέμπτη, 13 Σεπτεμβρίου 2012

ΠΕΡΙ ΣΙΤΙΣΗΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΔΑΙΜΟΝΙΩΝ …

Ένας μέρμηγκας κουφός με πήρε απ το χέρι
Είμαι λέει ο πιο σοφός σ΄ ολόκληρο τ' ασκέρι
Και τα μικρά του τα μερμηγκάκια
χειροκροτάνε μ' ενθουσιασμό
εν-δυο προσκυνάμε,
εν-δυο πολεμάμε,
εν-δυο δεν πεινάμε

Στους μνημονιακούς καιρούς της πείνας και του υποσιτισμού των μαθητών μας, με τους μισθούς των εκπαιδευτικών να αποτελούν «ντροπή», κατά την κυνική δήλωση του Υπουργού Παιδείας, η λύση για την τρικέφαλη κυβέρνηση βρέθηκε, πάντοτε διά στόματος Υπουργού: «παρέχουμε δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, οι οποίοι υπηρετούν μακριά από τα σπίτια τους. Ξέρω ότι αυτά δεν είναι αρκετά, αλλά μέσα στο πλαίσιο της βαθιάς αυτής κρίσης, είναι αυτό που η Πολιτεία μπορεί να κάνει».

Τα βολεύεις μια χαρά σπουδαίο μου μυρμήγκι
όμως πρόσεχε καλά τ' ωραίο σου λαρύγγι
Και τα μικρά του τα μερμηγκάκια
εν-δυο προσκυνάμε,
εν-δυο πολεμάμε,
εν-δυο μα πεινάμε

Και μη χάνοντας το χιούμορ και την αγωνιστική μας διάθεση ρωτάμε την ηγεσία του Υπουργείου και την Τρόικα εσωτερικού:

1) Από πότε οι εκπαιδευτικοί δείξαμε ή υπονοήσαμε ότι λύση στα διογκωμένα μας προβλήματα δεν θεωρούμε τη μισθολογική μας αποκατάσταση, ώστε να ζούμε αξιοπρεπώς από τη δουλειά μας, αλλά τα συσσίτια των στρατιωτικών λεσχών;

2) Στις περιοχές όπου οι λέσχες είναι χιλιόμετρα μακριά θα μας μεταφέρουν με ελικόπτερα στα νησιά της άγονης γραμμής ή θα μας καλύπτουν τα οδοιπορικά;

3) Από πότε το κάθε λογής Υπουργείο κάνει μαθήματα φιλανθρωπίας προς τον κλάδο μας πετώντας μας αποφάγια, τη στιγμή που άλλοι κλάδοι (πχ στρατιωτικοί, αστυνομικοί, βουλευτές) απολάμβαναν ανέκαθεν στη νεότερη ιστορία αυτής της χώρας δωρεάν σίτιση και λογαριασμούς ενοικίων και ΔΕΗ πραγματικά αστείους;

4) Αλήθεια, όλη αυτή η κουστωδία κυβέρνησης-καναλαρχών, που στριγγλίζει ολημερίς και ολονυχτίς ότι αν βγούμε έξω από το(ν) ευρω(παράδεισο) δεν θα ’χουμε να φάμε και θα γυρίσουμε 50 χρόνια πίσω, γνωρίζει ότι οι δημοδιδάσκαλοι του ’50 και του ’60 τρέφονταν καθημερινά από τις οικογένειες των μαθητών τους εκ περιτροπής;

Πριν προλάβω να του πω το σύστημα ν' αλλάξει
πλάκωσε όλο το χωριό το μέρμηγκα να χάψει

Μα τα μικρά του τα μερμηγκάκια
εν-δυο πολεμάμε,
εν-δυο μα πεινάμε,
εν-δυο θα σε φάμε!
(Μάνος Λοΐζος)

Και επειδή δεν δουλεύουμε κάθε χρόνο σε κάθε εσχατιά της χώρας για να τη βγάζουμε με ελεημοσύνες και να ανεχόμαστε το τσαλάκωμα της αξιοπρέπειάς μας, αν και παραλίγο να μας συγκινήσετε με την αγαθοεργία να τρώμε στις λέσχες αξιωματικών και στα εστιατόρια των στρατοπέδων με τους απλούς φαντάρους στραγάλια, γαλέτες και κονσέρβες απαιτούμε:

- Να φύγει το ΔΝΤ και η τρόικα και όλοι οι εγχώριοι υποστηρικτές τους

- Ουσιαστικές αυξήσεις στους μισθούς μας, όπως και στους μισθούς όλων των εργαζόμενων, σύμφωνα με το κόστος ζωής για να ζούμε αξιοπρεπώς από το μισθό μας. Δε θέλουμε ελεημοσύνες. Δουλεύουμε δε ζητιανεύουμε

- Επιδότηση ενοικίου για όλους τους εκπαιδευτικούς που βρίσκονται μακριά της μόνιμης κατοικίας τους και δωρεάν συγκοινωνίες για όλους

ΤΕΡΜΑ ΠΙΑ ΣΤΟΝ ΕΜΠΑΙΓΜΟ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ!

Το μέλλον μας δε βρίσκεται στα ψίχουλα που αφήνουν οι χορτάτοι αυτού του κόσμου να πέσουν κάτω από το τραπέζι και την ανθρωποφαγία μεταξύ μας, αλλά στις συλλογικές μας διεκδικήσεις για μια καλύτερη ζωή, τη συλλογική μας αξιοπρέπεια και πάνω απ’ όλα στους συλλογικούς μας αγώνες για αυξήσεις στους μισθούς, μόρφωση για όλα τα παιδιά και υψηλής ποιότητας δημόσιο δωρεάν σχολείο.

Πανελλήνια Ένωση Αδιόριστων Εκπαιδευτικών

τηλ. επικοινωνίας: 6978286051

ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΠΟ

http://adioristoi.blogspot.gr/2012/09/blog-post_7041.html

ΜΑΡΙΟΡΗ

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης