ΧΑΡΙΝ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ, ΠΕΤΑΞΤΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΤΑ "ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ"

Πήγαινε κάτω

ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ, ΠΕΤΑΞΤΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΤΑ "ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ"  Empty ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ, ΠΕΤΑΞΤΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΤΑ "ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ"

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Τετ Νοε 14, 2012 7:30 pm

Συνάντησα σήμερα στο σούπερ μάρκετ τη μητέρα ενός περσινού μου μαθητή. Ήταν πολύ αναστατωμένη. Όπως μου ανακοίνωσε σήμερα κοινοποιήθηκαν οι πρώτες απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων στη Θεσπρωτία! Το Μνημόνιο 3 δεν άργησε καθόλου να φτάσει ακόμη και στην ακριτική αυτή γωνιά της Ελλάδας - σε αντίθεση με πολλά άλλα που δε βρίσκουν το δρόμο να έρθουν...

Πριν λίγο διάβασα και τούτο:

Σας ενημερώνουμε ότι μετά από απόφαση της προσωρινής διοικούσας επιτροπής των υπαλλήλων του Δήμου Ηγουμενίτσας, οι υπάλληλοι έχουν προχωρήσει σε συμβολική κατάληψη του Δημοτικού Μεγάρου και σε αποχή από τα καθήκοντά τους για σήμερα και αύριο 14 & 15. 11.2012 αντίστοιχα, εκφράζοντας την αντίθεσή τους στο νέο θεσμικό πλαίσιο κινητικότητας των υπαλλήλων του δημόσιου τομέα, τη διαθεσιμότητα την αργία και την κατάργηση θέσεων ΙΔΑΧ.

Για το λόγο αυτό παρακαλούμε όλους τους δημότες (νοικοκυριά και επαγγελματίες) να μη βγάλουν τις σακούλες απορριμμάτων στους κάδους του Δήμου μέχρι το απόγευμα της 15ης Νοεμβρίου 2012, ως πράξη πολιτισμού αφενός και για λόγους δημόσιας υγείας αφετέρου.

ΔΗΜΟΣ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ

http://892fm.blogspot.gr/2012/11/blog-post_4215.html

Κατάλαβατε; ή να σας το κάνω λιανά; Ποιος είναι ο σημερινός μας πολιτισμός και δη στη χώρα που ανέδειξε το πάντων χρημάτων μέτρον άνθρωπος; Το μην πετάτε σκουπίδια, πετάξτε ανθρώπους στα "σκουπίδια"!!!

Και φυσικά δεν είναι μόνο οι δημόσιοι υπάλληλοι. Μόλις χτες, κατάκοπη από τη δουλειά, σκέφτηκα να πάω στο Δρέπανο να φάω. Να χαρώ τη λιακάδα και τη θάλασσα. Όπως έκανα συχνά την πρώτη χρονιά που ήρθα στη Θεσπρωτία, αραιά και πού πέρυσι και σπάνια φέτος. Αντίστοιχα το μαγαζάκι στο Δρέπανο το έβρισκα πάντα ανοιχτό την πρώτη χρονιά, πέρυσι έκλεινε τις Δευτέρες και χτες έκπληκτη είδα την ανακοίνωση πως μόνο Παρασκευές, Σάββατα και Κυριακές θα είναι ανοιχτό! Στο μεταξύ "χάθηκαν" και τα παλιά γκαρσόνια. Ο ένας μου είπαν ότι έφυγε για Γερμανία. Ο άλλος δεν ξέρω...

Αυτό, ξαναλέω, είναι ο πολιτισμός μας σήμερα.

Και λίγο παραπέρα από το μαγαζί, δίπλα στο κύμα, τα τροχόσπιτα των Γερμανών. Να χαίρονται στο τζάμπα την πατρίδα μας. Και την ίδια ώρα η κυβέρνησή τους, η πολιτισμένη στο τετράγωνο!!! να μας λιώνει και να μας συνθλίβει. Χειρότερα και από τα χρόνια της Κατοχής! Τότε μας εκτελούσαν εκείνοι. Τώρα, λόγω πολιτισμού!!! μας αφήνουν να αυτοκτονούμε από μόνοι μας!

Ε, λοιπόν. Τέτοιον πολιτισμό τους τον πετάω στα μούτρα. Σε όποιον τον ευαγγελίζεται και τον ζητάει.

Και προτιμώ, αν τέτοιος είναι σήμερα ο πολιτισμός, χίλιες φορές να είμαι απολίτιστη!

Ειδικά σε αυτή την πόλη που όταν πρωτοήρθα, δυο χρόνια περίπου πριν, την πέτυχα να έχει μια ολόκληρη παροικία (λαθρο)μεταναστών κάτω στο νέο και απαστράπτον λιμάνι της. Κι έπαθα σοκ όταν είδα αυτούς τους ανθρώπους να χώνονται στους κάδους σκουπιδιών για να φάνε! Κανέναν τότε δεν άκουσα να μιλάει για πολιτισμό. Μόνο να φύγουν οι απολίτιστοι και οι βάρβαροι!

Τώρα που απομείναμε δίχως βαρβάρους, μετά την πολιτισμένη επιχείρηση σκούπας, (α, ναι, πολύ αγαπούν εδώ την καθαριότητα! ) έμεινε χώρος στους κάδους απορριμμάτων για τους δικούς μας. Μου το μετέφερε μόλις προχτές πατέρας φετινής μαθήτριας που μένει στο Λαδοχώρι... Και δεν πίστευα στ' αυτιά μου! νόμιζα πως μόνο στην Αθήνα και στις μεγάλες πόλεις παρατηρείται αυτός ο απόλυτος εξευτελισμός της ανθρώπινης ύπαρξης...

Φυσικά ούτε καν γι' αυτό δεν υπήρξε ανακοίνωση. Να κάνουμε κάτι ως κοινωνία αφού κανείς άλλος δεν κάνει για να μην τρέφονται οι ίδιοι οι συμπολίτες μας με σκουπίδια!

Κι αναρωτιέμαι. Αν εγώ, όπως πολλοί το κάναμε και στον καιρό των (λαθρο)μεταναστών, βγάλω εκεί στα σκουπίδια της γειτονιάς μια καθαρή σακουλίτσα με φαγάκι και ψωμάκι που περίσσεψε στο δικό μου σπιτικό, πόσο απολίτιστη θα είμαι; Απολίτιστη στο τετράγωνο;

Να πω τη μαύρη αλήθεια ούτε αυτός ο βαθμός πολιτισμού μου φτάνει... Ίσως να φταίει που εκείνος ο περσινός μαθητής με ρώταγε χτες αν υπάρχει υπερθετικός βαθμός στο επίθετο κακός. Βλέπεις οι νέες γραμματικές τον έχουν κόψει. Τι να τον κάμουν, σου λέει; Αφού όλα βαίνουν καλώς! Στα σκουπίδια λοιπόν (εδώ επίσης δεν υπάρχει απαγόρευση) και ο κάκιστος και ο χείριστος!

Έτσι κι εγώ. Απολίτιστη στη νιοστή θέλω να γίνω αν τέτοιος είναι ο πολιτισμός μας. Γιατί αυτός δεν είναι πολιτισμός, είναι η απόλυτη βαρβαρότητα. Άλλο που για μια ακόμη φορά διαστρέφουν την ίδια τη γλώσσα... Και τυχαίο καθόλου δεν είναι που φροντίσανε να την αποδεκατίσουν και να την ευνουχίσουν. Μια ιδιότυπη Βαβέλ με τις λέξεις να έχουν χάσει τόσο το νόημά τους που να σημαίνουν το αντίθετο. Και στη δική τους γλώσσα, αυτήν που προσπαθούν να μας επιβάλουν, τι άλλο μένει σε όποιον θέλει να λέγεται ακόμη άνθρωπος παρά να δηλώνει απολίτιστος;
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης