ΧΑΡΙΝ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Σαγιάδα

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Σαγιάδα Empty Σαγιάδα

Δημοσίευση από ofisofi Παρ Ιουλ 08, 2011 1:01 am

Μια μέρα πριν τελειώσει το σχολείο αποφασίσαμε η παρεούλα που πηγαινοερχόμαστε στην Ηγουμενίτσα δύο χρόνια τώρα, να κάνουμε την εκδρομούλα στη Σαγιάδα. Από την αρχή της σχολικής χρονιάς όλο λέγαμε να πάμε στη Σαγιάδα και όλο κάτι τύχαινε. Για μένα η περιοχή εντελώς άγνωστη, μόνο στο χάρτη σημειωμένη , εικόνες βγαλμένες από τα μυθιστορήματα της Σταυρούλας Δημητρίου και αυτές από άλλες εποχές όπως και από το λεύκωμα του Boissonais και τις φωτογραφίες από το La Bastia . Η ευκαιρία δόθηκε καθώς οι φίλοι και συνάδελφοι εγκατέλειπαν τη Θεσπρωτία σύνταξη ο ένας , μετάθεση η φίλη μου.
Η πρώτη εντύπωση το κακό οδικό δίκτυο, η δεύτερη η εικόνα εγκατάλειψης. Οι εγκαταστάσεις των ιαματικών λουτρών σε κακή κατάσταση, μόνο οι πινακίδες όρθιες. (Δεν τράβηξα φωτογραφίες γιατί ήθελα να δείξω μόνο τα ωραία). Ωραίο μέρος , ήσυχο , μόνο τα τζιτζίκια ακούγονταν , λίγος κόσμος ακόμη. Ανοιχτά τα μαγαζιά και τα ψαρικά φρέσκα.
Βάλτος.Απο εδώ αντλούν τον ιαματικό άργιλο;

Σαγιάδα 061no


Σαγιάδα-παραλία
Σαγιάδα 066vc



Απέναντι η Κέρκυρα

Σαγιάδα 062ze



Το λιμανάκι. Μάλλον εδώ ή λίγο πιο πέρα ήταν η Σκάλα Σαγιάδας που γινόταν η διακίνηση του εμπορίου πριν γίνει το λιμάνι της Ηγουμενίτσας; Δεν είμαι και πολύ ενημερωμένη.
Σαγιάδα 070yq



Σαγιάδα 073ez



Σαγιάδα 074j



Σαγιάδα 080xg



Στο βάθος οι εκβολές του Καλαμά

Σαγιάδα 069qa



Αγριολούλουδα ( δεν ξέρω την ονομασία)
Σαγιάδα 063ms



Αγριοκρέμμυδο
Σαγιάδα 064xvpiu




Παπαρούνες της θάλασσας

Σαγιάδα 068ie




Σαγιάδα 067gv


ofisofi

Αριθμός μηνυμάτων : 79
Εγγραφή : 15/06/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σαγιάδα Empty Απ: Σαγιάδα

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Παρ Ιουλ 08, 2011 8:38 am

Ofisofi, υπέροχο αφιέρωμα. Μου θυμίζει την πρώτη φορά που βρήκα στο διαδίκτυο υλικό ανεβασμένο από σένα. Και πάλι από εκδρομή ήταν σε μέρη της Θεσπρωτίας. Τότε Γίτανα, που δεν τα είχα επισκεφθεί, τώρα Σαγιάδα που είναι τόπος που τον ξέρω από παιδί.

Πολλές φορές επισκέφθηκα τη Σαγιάδα και στη διάρκεια της φετινής χρονιάς. Το χειμώνα ειδικά ήταν από τους πλέον αγαπημένους μου προορισμούς τα ταβερνάκια με το φρέσκο ψάρι, στο Σκάλωμα. Μ' αρέσει πολύ και το πώς πέφτει το φως στον τόπο αυτό. Σε συνδυασμό και με τα άλλα στοιχεία που συμπληρώνουν το χώρο μου δίνει αίσθηση από κινηματογραφική ταινία.

Έχω κι αν έχω βγάλει φωτογραφίες στη Σαγιάδα. Αν και δεν έχουν καμία σχέση με τις φωτογραφίες του αξεπέραστου Μιχάλη Πασιάκου, του Σαγιαδινού, και αφεντικού του ιστολόγιου που αναφέρεις, της La Bastia.

Η Σαγιάδα όμως είναι δεμένη και με τις διηγήσεις που έχω ακούσει για τις παλιότερες εποχές. Τότε που αποτελούσε το λιμάνι της Θεσπρωτίας και από δω έφευγαν για τα ξένα οι δικοί μας. Κι ακόμη στη Σαγιάδα υπήρχαν και οι αλυκές που τροφοδοτούσαν με αλάτι την ενδοχώρα. Με τα γαϊδουράκια ή τα μουλάρια φόρτωναν το αλάτι και οι συγχωριανοί μου και το έφταναν ως επάνω στο Βλαχώρι, στα σύνορα Θεσπρωτίας και Ιωαννίνων.

Αλάτι βρώμικο, που οι γυναίκες αναλάμβαναν στη συνέχεια να καθαρίσουν για να μπορέσουν να το χρησιμοποιήσουν στη μαγειρική τους. Ενίοτε μάλιστα έβρισκαν μέσα στο αλάτι ακόμη και μικρά όστρακα, κυρίως από μύδια. Εξαιρετικός θησαυρός για έναν τόπο μακρινό από τη θάλασσα. Έτσι οι τσούπρες (τα κορίτσια δηλαδή του χωριού) τρυπούσαν τα όστρακα αυτά και τα στόλιζαν στις κοτσίδες τους. Είχαν και όνομα ξεχωριστό τούτα τα θαλασσινά στολίδια: Κοράτσες!

Πέρα όμως από τη Σαγιάδα την παραθαλάσσια υπάρχει και η άλλη Σαγιάδα, η παλιά. Επάνω στο βουνό. Σήμερα είναι ένα χωριό ερημωμένο

Σαγιάδα HPIM9644

αλλά οι Σαγιαδινοί συχνά το επισκέπτονται, ειδικά το καλοκαίρι, για διάφορες εκδηλώσεις. Είχα την τύχη να φτάσω ως εκεί πάνω τρεις τέσσερις φορές. Για να παρακολουθήσω συναυλίες με τραγούδια του τόπου μας.

Υπάρχει ένα παλιό αλώνι και γύρω τριγύρω, στο τοιχάκι, κάθονται οι θεατές. Ένα ιδιότυπο θέατρο που δίνει άριστα αποτελέσματα στην απόδοση του ήχου. Και ιδού μερικές φωτογραφίες από το αλωνάκι της Παλιάς Σαγιάδας:

Σαγιάδα HPIM9645

Το αλωνάκι πριν ακόμη ξεκινήσει η συναυλία... Όπως βλέπετε στο βάθος φτάνουν ως εδώ αυτοκίνητα. Αλλά δεν είναι και ο καλύτερος δρόμος για τα επιβατικά και μάλιστα τα χαμηλά. Ένα μεγάλο μέρος της διαδρομής είναι στρωμένο με τσιμέντο, όχι όμως όλο και όχι πάντα καθαρό από πέτρες. Αλλιώς δε θα ήταν μόνο 3 - 4 οι φορές που ανέβηκα ως εδώ.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σαγιάδα Empty Απ: Σαγιάδα

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Παρ Ιουλ 08, 2011 8:50 am

Σαγιάδα HPIM9658%252520%2525CE%25259F%2525CE%252599%2525CE%25259A%2525CE%25259F%2525CE%252593%2525CE%252595%2525CE%25259D%2525CE%252595%2525CE%252599%2525CE%252591%252520%2525CE%252594%2525CE%252595%2525CE%252594%2525CE%252595

Η συναυλία έχει ξεκινήσει. Στο χώρο της "ορχήστρας" βρίσκεται ένας αυθεντικός πολυφωνικός όμιλος από τη Βόρειο Ήπειρο. Την απέκει Ήπειρο. Η οικογένεια Δέδε από τη Δερβιτσάνη της Δερόπολης.

Το βουνό της Σαγιάδας είναι το σύνορο ανάμεσα στη μια Ήπειρο και την άλλη. Κάποτε, πριν οι δυνατοί της γης να λάβουν αποφάσεις και να χαράξουν σύνορα, ο τόπος ήταν ενωμένος. Και κοινή ήταν και η μουσική παράδοση. Οι συναυλίες στην Παλιά Σαγιάδα δίνουν και σήμερα την ευκαιρία στους ανθρώπους ένθεν και ένθεν των συνόρων για κοινές εκδηλώσεις πολιτισμού, αντίδοτο στο παράλογο του χωρισμού και όπλο μοναδικό για κατάργηση των αυθαίρετων συνόρων...
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σαγιάδα Empty Απ: Σαγιάδα

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Παρ Ιουλ 08, 2011 9:07 am

Και για να αποκτήσει η περιγραφή πιο ζωντανά στοιχεία και ήχο από όσα ζούμε τα καλοκαίρια επάνω στην Παλιά Σαγιάδα, ακούστε ετούτο το τραγούδι κι ας είναι ηχογραφημένο σε άλλο μέρος της Ηπείρου. Είναι πάντως από την οικογένεια Δέδε που σχεδόν πάντα παραβρίσκεται στις εκδηλώσεις της Σαγιάδας:


Οικογένεια Δέδε και Δήμος Δέδες παρτής στο τραγούδι...

Ένα πουλί θαλασσινό και ένα πουλί βουνίσιο, Μάρκο Μπότσαρη Σουλιώτη!

Το πρώτο πολυφωνικό τραγούδι που άκουσα στη ζωή μου. Τότε ήταν με τη Χαονία. Άλλος ήχος. Στο βίντεο όμως είναι η αυθεντική φωνή και ο μεγάλος πόνος ανθρώπων που έρχονται από τη Βόρεια Ήπειρο, ανθρώπων που νιώθουν ως τα φυλλοκάρδια τους τον καημό της γης τους και τον ελευθερώνουν μέσα από το τραγούδι για τον ήρωα του Σουλίου.

Ένα πουλί θαλασσινό κι ένα πουλί βουνίσιο και η ίδια Σαγιάδα. Η σημερινή Σαγιάδα ένα γραφικό ψαροχώρι, η παλιά κλεισμένη απάνω στο βουνό. Με θέα όμως στο πέλαγος που σου κόβει την ανάσα:

Σαγιάδα HPIM9648

Οι εκβολές του Καλαμά και οι αλυκές όπως φαίνονται από την Παλιά Σαγιάδα.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σαγιάδα Empty Απ: Σαγιάδα

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Παρ Ιουλ 08, 2011 9:28 am

Σαγιάδα HPIM9690

Κι εδώ, αν θυμάμαι καλά - είναι από το 2009 οι φωτογραφίες, τραγουδούν οι ίδιοι οι Σαγιαδινοί. Από την παράδοση του τόπου τους. Ο φωτογράφος είναι ο Μιχάλης Πασιάκος που έχει δημιουργήσει το ιστολόγιο La Bastia, όνομα της Σαγιάδας στα χρόνια των Ενετών.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σαγιάδα Empty Απ: Σαγιάδα

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Παρ Ιουλ 08, 2011 9:41 am

Σαγιάδα HPIM9672

Οι θεατές στο αλωνάκι της Παλιάς Σαγιάδας δεν είναι μόνο Σαγιαδινοί ούτε καν μόνο Ηπειρώτες. Υπάρχουν αρκετοί Αθηναίοι - από πολλά μέρη της Ελλάδας - που φτάνουν τα καλοκαίρια ως εδώ για να απολαύσουν τη μοναδικότητα της συναυλίας αλλά και του τοπίου.

Ενίοτε ταξιδεύουν και από την Κάτω Ιταλία γκρεκάνικα συγκροτήματα. Κι εκεί να δεις συγκίνηση. Όταν μέσα από το τραγούδι δεν καταλυούνται μόνο σύνορα της στεριάς μα και απλώνονται γέφυρες από τη μια ακτή του Ιονίου ως την άλλη...

Και εις επίρρωσιν:


Παλιά Σαγιάδα 2000, οι "ARGALEIO" από τη GRECIA SALENTINA τραγουδούν στο 2ο ΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΚΑΡΑΒΑΝΙ!

Η συναυλία στην Παλιά Σαγιάδα είθισται να κλείνει τον κύκλο του Πολυφωνικού Καραβανιού κάθε καλοκαίρι. Κάπου στις αρχές Αυγούστου. Παλιά, αμέσως μετά, ακολουθούσε εκδρομή στη Γκρέτσια Σαλεντίνα, στα μέρη που ακόμη χτυπά η καρδιά της Μεγάλης Ελλάδας. Και με διοργάνωση συναυλιών από τα εκεί γκρεκάνικα συγκροτήματα. Γι' αυτό και μιλάω για γέφυρα από τη μια ακτή του Ιονίου ως την άλλη. Κι όχι μόνο θεωρητικά.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σαγιάδα Empty Απ: Σαγιάδα

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Παρ Ιουλ 08, 2011 9:45 am

Σαγιάδα HPIM9692

Αλωνάκι Παλιάς Σαγιάδας. Και το κλείσιμο της συναυλίας. Με χορό φυσικά.

Πρώτος σέρνει το χορό ο μέχρι πριν λίγο καιρό δήμαρχος Σαγιάδας, κ. Βαγγέλης Μάστορας. Τώρα πλέον δεν υπάρχει Δήμος Σαγιάδας. Καλλικράτης γαρ. Και η Σαγιάδα ανήκει στο Δήμο Φιλιατών.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σαγιάδα Empty Απ: Σαγιάδα

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Παρ Ιουλ 08, 2011 9:49 am

Σαγιάδα HPIM9663%252520%2525CE%252592%2525CE%25259F%2525CE%2525A5%2525CE%25259B%2525CE%252593%2525CE%252591%2525CE%2525A1%2525CE%252595%2525CE%2525A3

Στις συναυλίες της Παλιάς Σαγιάδας παίρνουν μέρος και συγκροτήματα από άλλες βαλκανικές χώρες. Όπως για παράδειγμα ο γυναικείος σύλλογος Βάι Ντουντουλέι από τη Βουλγαρία.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σαγιάδα Empty Απ: Σαγιάδα

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Παρ Ιουλ 08, 2011 9:52 am

Σαγιάδα HPIM9647

Οι κυρίες του βουλγάρικου συγκροτήματος Βάι Ντουντουλέι ετοιμάζονται να εμφανιστούν στη συναυλία. Πίσω τους ένας παμπάλαιος ναός της Παλιάς Σαγιάδας. Οι Σαγιαδινοί έρχονται εδώ πάνω και για το πανηγύρι αυτής της εκκλησίας.

http://www.visitgreece.gr/portal/site/eot/menuitem.f6461d577e1bafc0ace49610451000a0/?vgnextoid=a0cc752040aba110VgnVCM100000460014acRCRD&lang_choosen=el

Περιήγηση στη Παλιά Σαγιάδα

Η Σαγιάδα είναι ένα ήσυχο παραλιακό χωριό στη βορειοδυτική πλευρά της Θεσπρωτίας, δίπλα στα σύνορα με την Αλβανία. Το παλιό χωριό, χτισμένο στην πλαγιά του βουνού, κάηκε από τους Γερμανούς το 1943. Σήμερα μόνο τα ερείπια, τυλιγμένα μέσα στον κισσό που φυτρώνει παντού, θυμίζουν το παρελθόν.

Το μονοπάτι «Γρηγόριος Τσόγκας», που συνδέει τη νέα με την παλιά Σαγιάδα έχει το όνομα του πιο ονομαστού τέκνου της Σαγιάδας (αγωνίστηκε για την απελευθέρωση της περιοχής από τους Τούρκους και εκλέχθηκε γερουσιαστής στο πλευρό του Ε. Βενιζέλου).

Ξεκινάτε από το λοφίσκο "Καστρί", όπου οι πρόσφατες ανασκαφές έφεραν στο φως φρούριο των ελληνιστικών χρόνων το οποίο μπορείτε να επισκεφτείτε και να θαυμάσετε και τη θέα προς το λιμάνι της Σαγιάδας. Αμέσως μετά συναντάτε τα αλώνια του Καστριού, που κατασκευάστηκαν εκεί μια και ο λόφος βρισκόταν δίπλα στον κάμπο και η θέση ήταν ιδανική.

Συνεχίζετε σε ένα ελάχιστα ανηφορικό μονοπάτι που φιδοσέρνεται ανάμεσα σε ελαιώνες και καταλήγετε στο "Πιάδι", την παλιά βρύση του Χωριού. Πάνω σας, σ' ένα τεράστιο μονοκόμματο βράχο, βρίσκεται το εκκλησάκι του Αγίου Νικολάου χτισμένο πάνω σε αρχαία ερείπια.

Μπορείτε να επισκεφτείτε το παλιό χωριό και να θαυμάσετε τα γκρεμισμένα αρχοντικά, από όποιο δρόμο κι αν τραβήξετε. Στο κέντρο βρίσκεται η εκκλησία του Αγίου Γεωργίου και η πλατεία με την αγορά ...

Η διαδρομή ως την παλιά Σαγιάδα είναι εύκολη.

Από την παλιά Σαγιάδα μπορείτε να συνεχίσετε την πορεία ως τη την κορυφή του βουνού, από τα βράχια της Αγίας Παρασκευής, ενός μικρού λατρευτικού σπηλαίου που βρίσκεται στον γκρεμό.

Η πορεία στα απότομα βράχια έως την κορυφή του βουνού είναι δύσκολη.

Στις 26 Ιουλίου, της Αγίας Παρασκευής, γίνεται παραδοσιακό πανηγύρι στο χωριό ...

Φαγητό στις φημισμένες ψαροταβέρνες της Σαγιάδας στο Σκάλωμα. Μη ξεχάσετε να δοκιμάσετε νοστιμότατες γαρίδες!

Συνιστούμε να χρησιμοποιήσετε σαν βάση εξόρμησης κάποιο αγροτουριστικό κατάλυμα της περιοχής.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σαγιάδα Empty Απ: Σαγιάδα

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Παρ Ιουλ 08, 2011 10:09 am



Φωτογραφική περιήγηση στο ερειπωμένο χωριό της παλιάς Σαγιάδας στην Θεσπρωτία. Το παλιό χωριό κάηκε από τους Γερμανούς κατά την αποχώρησή τους...

Τώρα βεβαίως οι Γερμανοί ζητάνε να σφίξουμε το ζωνάρι για να τους επιστρέψουμε τα δανεικά. Λέξη όμως δε λένε για τις αποζημιώσεις προς την Ελλάδα για όσα προξένησαν με τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο. Και που το ύψος τους όπως υπολόγισε πρόσφατα ένας Γάλλος οικονομολόγος φτάνει τα 565 δισεκατομμύρια ευρώ.

Και δείτε ζωντανό παράδειγμα. Αν αυτό το χωριό, η Παλιά Σαγιάδα, δεν είχε καταστραφεί από τους Γερμανούς, τι τουριστικό θέρετρο θα μπορούσε να γίνει. Όχι πως είναι άσχημη και η νέα Σαγιάδα, κάτω στη θάλασσα, μα η γοητεία της Παλιάς, με την υπέροχη θέα προς το πέλαγος, ένα πραγματικό μπαλκόνι στο Ιόνιο, είναι το κάτι άλλο!

ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σαγιάδα Empty Απ: Σαγιάδα

Δημοσίευση από ofisofi Παρ Ιουλ 08, 2011 12:36 pm

Πολύ ωραίο το υλικό σου. Ομολογώ ότι δεν ξέρω πολλά πράγματα για την περιοχή. Και για την Παλιά Σαγιάδα έχω ακούσει- τώρα είδα το βίντεο- αλλά πότε θα πάω ποιος ξέρει. Νομίζω ότι η Παλιά Σαγιάδα είναι ωραιότερη από τη Νέα , γιατί είχε άλλη αισθητική , πέτρινη. Να μπορούσε να αναπαλαιωθεί τουλάχιστον , να μην τρώει ο κισσός τα σπίτια. Θα μου πεις τέτοια ώρα τέτοια λόγια.
Το La Bastia το παρακολουθώ από τότε που έχω το μπλογκ. Και μάλιστα είχα ψάξει να βρω τι σημαίνει το όνομα. Πολλές φορές το ανέφερα και στο σχολείο, αλλά δεν ξέρω πόσοι μπήκαν να το δουν.
Και ένα άλλο κοινό ενδιαφέρον εκτός των πολυφωνικών , τα κατωιταλιάνικα - γκρεκάνικα. Τρελλαίνομαι για αυτά τα τραγούδια και τη μουσική . Επίσης γνωρίζω και το πολυφωνικό καραβάνι και παρακολουθώ και την ιστοσελίδα του.

ofisofi

Αριθμός μηνυμάτων : 79
Εγγραφή : 15/06/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης