ΧΑΡΙΝ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Και όμως κατάφερα να πάρω σχολείο!

Πήγαινε κάτω

Και όμως κατάφερα να πάρω σχολείο!  Empty Και όμως κατάφερα να πάρω σχολείο!

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Κυρ Ιουλ 14, 2013 2:03 am

Επιτέλους βγήκαν και οι δικές μας τοποθετήσεις. Και σταμάτησα να είμαι στη διάθεση. Που τη χωρίζουν μόλις τρεις συλλαβές από τη διαθεσιμότητα.

Όχι, δεν πήρα το σχολείο δίπλα στο σπίτι μου. Και καλύτερα που δεν το πήρα. Μετά τον ξαφνικό θάνατο του φίλου μου του Σπύρου θα μου ήταν απίστευτα βαρύ να βρεθώ εκεί. Εκεί που και τόσα άλλα θα βάραιναν την ατμόσφαιρα δίχως τον πάντα γελαστό Σπυράκο να την κάνει πιο ανάλαφρη και υποφερτή.

Ευτυχώς λοιπόν που η μοίρα έπαιξε το δικό της παιγνίδι και βρέθηκε άλλη συναδέλφισσα με περισσότερα μόρια.

Όσο για μένα θα πρέπει να περπατάω 10 λεπτά και όχι 3. Για το νέο μου σχολείο. Που μπορεί να μην είναι δίπλα σε λιμάνι αλλά έχει στα πόδια του ολόκληρο τον Εύξεινο!!! Και δίπλα του την Ευαγγελική Σχολή της Νέας Σμύρνης. Συνέχεια τουλάχιστον στο όνομα της ιστορικής σχολής της Σμύρνης.

Και είναι το ίδιο σχολείο που πρώτη φορά εργάστηκα ως αναπληρώτρια. Με ένα τμήμα της έκτης. Ήδη οι τότε μαθητές μου ετοιμάζουν ... να δείτε πώς το είπαν... ρεουνιον;;; τέλος πάντων γλέντι... Οι τότε δωδεκάχρονοι και νυν σαραντάρηδες!!!

Κατά τα άλλα ακόμη μετακομίζω. Μονάχα τα βιβλία χρειάστηκαν 26 κούτες! Απορώ τι τα κουβάλαγα όλα αυτά τα βιβλία στην Ηγουμενίτσα. Αχ, μυαλά. Νόμιζα ότι θα μου αρέσει τόσο που θα μείνω για πάντα!!!

Η ερχόμενη βδομάδα θα είναι ο μεγάλος γολγοθάς. Με κρεβάτια να διαλύονται και στρώματα να τυλίγονται σε νάιλον, πλυντήρια και κουζίνες να αποσυνδέονται και το βαρύτερο θα είναι όταν θα έρθει η ώρα να βγει και το ψυγείο από την μπρίζα. 24 ώρες πριν φορτωθεί.

Κόστος; Γύρω στα δυόμισι χιλιάρικα. Τα 1100 η φορτωτική και τα άλλα για τα ταξίδια πέρα δώθε με το γιωταχί και άλλα μικροέξοδα...

Αν μου έχει βγει ο πάτος; Βεβαίως. Και μόνο να σηκώνεις τις κούτες των βιβλίων για να τις στοιβάξεις, φτάνει.

Αν έχω βοήθεια από πουθενά; Εννοείται πως όχι. Οι δικοί μου άνθρωποι βρίσκονται 500 χλμ μακριά.

Αλλά αντέχω. Στο κάτω κάτω επιλογή μου ήταν όλο αυτό. Και σίγουρα άξιζε η όποια ταλαιπωρία και τα σχεδόν 12 χιλιάρικα ευρώ που έφυγαν για νοίκια και μετακομίσεις. Δε μετανιώνω ούτε λεπτό. Μόνο παρακαλάω να τελειώσει η μετακόμιση! Παραείναι βάρβαρο πράγμα και ορκίζομαι πως ποτέ ξανά δε θα το κάνω! Εκτός από την τελική και αναπόφευκτη...
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης