ΧΑΡΙΝ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Προς Εφορία: Πόσους μήνες χρειάζεστε για να εκκαθαρίσετε τη δήλωσή μου;

Πήγαινε κάτω

Προς Εφορία: Πόσους μήνες χρειάζεστε για να εκκαθαρίσετε τη δήλωσή μου;  Empty Προς Εφορία: Πόσους μήνες χρειάζεστε για να εκκαθαρίσετε τη δήλωσή μου;

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Δεκ 29, 2011 12:53 am

Από τις 29 Απριλίου 2011 έχω καταθέσει τη δήλωση στην Εφορία Ηγουμενίτσας. Και σήμερα, 8 μήνες αργότερα, ακόμη δεν έχει εκκαθαριστεί. Τι στο καλό; Ένα μισθό δηλώνω όλο κι όλο, ένα αμάξι (μάρκα μ' έκαψες) και ένα διαμέρισμα τριάντα ετών. Τι είναι αυτό που εμποδίζει την εφορία να εκκαθαρίσει τη δήλωση;

Εδώ και μήνες περνάω κάθε τρεις και λίγο από την Εφορία Ηγουμενίτσας και στήνομαι κάθε φορά στην ουρά επί ώρα για να διαπιστώσω πως η δήλωση ακόμη δεν εκκαθαρίστηκε! Τα ίδια και σήμερα. Σε ένα διάδρομο που ήμασταν σαν σαρδέλες οι φουκαράδες οι φορολογούμενοι και μόνο δύο υπάλληλοι στις θέσεις τους για να μας εξυπηρετήσουν. Οι άλλοι έλειπαν λέει σε διακοπές. Μόνιμες ή των ημερών, θα σας γελάσω. Το σίγουρο είναι πως στήθηκα έξω από το γραφείο 9 και μέσα ήταν επί μισή ώρα η ίδια "πελάτης" με την υπάλληλο και τελειωμό δεν είχαν. Χαρτιά έβγαιναν, χαρτιά έκλειναν, κι εμείς απέξω να ξεροσταλιάζουμε.

Είδα κι απόειδα, ρώτησα πού μπορώ να υποβάλω παράπονα. Με έστειλαν στο γραφείο ένα, στην έφορο... Μια πολύ ευγενική κυρία που άκουσε το πρόβλημά μου και έψαξε η ίδια στον υπολογιστή της μπας και έχει εκκαθαριστεί επιτέλους η δήλωση. Τζίφος!

Τι ρώτησα τι μπορεί να συμβαίνει. Δεν ήξερε. Μου είπε ότι συμβαίνει και σε άλλους το ίδιο και μου έδωσε κάποια τηλέφωνα να πάρω κατ' ευθείαν στην Αθήνα να μάθω. Κατόπιν με ρώτησε αν το εκκαθαριστικό μου είναι συνήθως με επιστροφή χρημάτων. Ναι, απάντησα. Και κούνησε το κεφάλι. Έχουν παγώσει οι επιστροφές, μου είπε.

Δεν πίστευα στα αυτιά μου. Τι θα πει έχουν παγώσει οι επιστροφές;

Για να έχει ο φορολογούμενος επιστροφή σημαίνει ότι του παρακρατήθηκε μεγαλύτερος φόρος από αυτόν που του αναλογούσε. Και μάλιστα από την προηγούμενη χρονιά, το 2010. Και κοντεύει να μπει το 2012 και μου λένε ότι έχουν παγώσει οι επιστροφές;

Και γιατί παρακαλώ δεν πάγωσε και το χαράτσι που μου έριξαν για το σπίτι; Αυτό γιατί βρήκαν τον τρόπο να το εισπράξουν μέσα από το λογαριασμό της ΔΕΗ; Και που ειρήσθω εν παρόδω είναι και αντίθετο στη συμφωνία που έχω με την ... κυρία ΔΕΗ; Εγώ για ρεύμα έκανα μαζί της συμβόλαιο, να μου παρέχει ρεύμα και εγώ να της δίνω το αντίτιμο. Και ξαφνικά η κυρία ΔΕΗ μου έγινε εφορία και με φορολογεί. Ενώ η άλλη εφορία, η κανονική, που είναι να μου γυρίσει πίσω τα λεφτουδάκια μου, οκτώ μήνες τώρα αγρόν αγοράζει.

Εσύ, ξέρω, θα μου πεις τώρα το γνωστό. Να μην αφήνω το μικρόβιο της απογοήτευσης να τρέφεται από την ελληνική κοινωνία. ΟΚ. Αλλά της εφορίας να τα πεις, γιατί εκεί μέσα εκκολάπτεται το μικρόβιον. Κι αρκεί να περάσεις μια βόλτα από τους διαδρόμους της για να την αρπάξεις τη λοίμωξη. Εγώ όχι. Έχω ανοσία. Από τον καιρό ακόμη που έμεινα άνεργη και αναγκάστηκα να αλλάξω δουλειά. Από τότε κατάλαβα καλά στο πετσί μου σε τι κράτος ζω. Και πόσο υπολογίζουν τον άνθρωπο.

Και δεν τους κάνω τη χάρη να απογοητεύομαι. Εξάλλου για να απογοητευτείς πρέπει πρώτα να γοητευτείς. Όπως για να ξεβάψεις το μακιγιάζ, πρώτα πρέπει να βάλεις ρίμελ και ρουζ και τα υπόλοιπα που βάζουν οι καθωσπρέπει κυρίες. Οι άλλες, που δεν τα συνηθίζουν κάτι τέτοια, τι ντεμακιγιάζ να κάνουν; Όπως δεν μπορεί να ξεμεθύσει αυτός που δε μέθυσε και να αποκαλυφθεί όποιος δεν είναι καλυμμένος. Είναι δηλαδή και λάθος η λέξη. Ειδεμή ας δοκιμάσει κάποιος που δεν είναι ντυμένος, να ξεντυθεί. Μπορεί;;; Ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος, που έλεγε και ο Μένιππος.

Και στην προκειμένη περίπτωση απογοήτευση από την οικονομική πολιτική μπορούν να νιώσουν μόνο όσοι την πίστευαν και τη θαύμαζαν. Αυτοί δηλαδή που άκουσαν ότι λεφτά υπάρχουν και άπλωσαν το χέρι και ψήφισαν ΠΑΣΟΚ. Οι άλλοι, που από την πρώτη στιγμή ξέραμε ότι το ΠΑΣΟΚ λέει ψέματα, πως για μια ακόμη φορά τάζει λαγούς και πετραχήλια για να αρπάξει την ψήφο του ελληνικού λαού, δεν απογοητευόμαστε, επιβεβαιωνόμαστε. Και θυμώνουμε. Και με το ΠΑΣΟΚ που για μια ακόμη φορά δημαγώγησε και με εκείνους που κατάπιαν το δόλωμα και το ψήφισαν. Ή ακόμη χειρότερα, έβαλαν και πλάτη...

Πάει όμως πάρα πολύ να συνεχίζουν κάποιοι το ίδιο παιχνίδι. Να βάζουν πλάτη. Και να κάνουν πολιτική προπαγάνδα εκμεταλλευόμενοι τη θέση τους. Εκτός και δεν πήραν χαμπάρι ότι ο Γιώργος Παπανδρέου δεν είναι πια πρωθυπουργός και ο Λουκάς Παπαδήμος ζήτησε ακόμη και από τους υπουργούς να μην είναι μερικής απασχόλησης. Να μην ασχολούνται περισσότερο με τη διαδοχή στο ΠΑΣΟΚ και λιγότερο με τα καθήκοντά τους ως υπουργοί.

Αρκετό μπάχαλο δημιούργησε αυτή η τακτική στη χώρα. Ας συμμαζευτούν λοιπόν κάποιοι στα καθήκοντά τους και ας σταματήσουν τα πολιτικάντικα τερτίπια. Αυτά πληρώνουμε τώρα. Και επειδή τα πληρώνουμε πολύ ακριβά, η ανοχή μας είναι μηδενική.



ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προς Εφορία: Πόσους μήνες χρειάζεστε για να εκκαθαρίσετε τη δήλωσή μου;  Empty Απ: Προς Εφορία: Πόσους μήνες χρειάζεστε για να εκκαθαρίσετε τη δήλωσή μου;

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Δεκ 29, 2011 11:31 am

Και κάτι ουσιαστικό που πρέπει εδώ να προσθέσω προς κάθε άλλο ομοιοπαθή. Που ακόμη δεν του έχουν εκκαθαρίσει τη δήλωση.

Λίγους μήνες πριν, τέλη Σεπτέμβρη με αρχές Οκτώβρη, οι γονείς μου αντιμετώπιζαν την ίδια κατάσταση. Μάλιστα είχα αναλάβει εγώ να κοιτάω στο διαδίκτυο και να τους ενημερώνω μπας και τακτοποιήθηκε το ζήτημα.

Κοίταγα, ξανακοίταγα, και για τη δική τους τη δήλωση και για τη δική μου, αρνητικό το αποτέλεσμα. Μια μέρα όμως επιτέλους το σύστημα έδωσε απάντηση για τη δήλωση των γονιών μου. Τους παίρνω τηλέφωνο αμέσως και την επομένη ήρθαν από το χωριό στην Ηγουμενίτσα να πληρώσουν ως νομοταγείς πολίτες.

Πάει ο καημένος μου ο πατέρας, άνθρωπος 80 χρονών, και στήνεται στην ουρά. Έχει και προβλήματα υγείας, αλλά ποιος δίνει σημασία σε τέτοιες λεπτομέρειες. Ούτε καρέκλα δεν υπάρχει να περιμένει ο φορολογούμενος τις ατέλειωτες ώρες στις ουρές. Φτάνει κάποια στιγμή στο γκισέ. Κι εκεί του ανακοινώνουν πως πέρα από το κανονικό ποσό θα πληρώσει και πρόστιμο γιατί λέει άργησε να εμφανιστεί! Εγκεφαλικό πήγε να πάθει.

Ξέρεις τι είναι να σου έχουν πετσοκόψει τη σύνταξη, να σου έχουν αυξήσει τους φόρους και να σου ρίχνουν και πρόστιμο για δήθεν αργοπορία;

Τους λέει λοιπόν το και το. Πως ούτε στο σπίτι πήγε τέτοιο χαρτί και πως κοιτάγαμε και στο διαδίκτυο. Α, του λένε, το διαδίκτυο δεν είναι ασφαλής τρόπος να μάθετε αν εκκαθαρίστηκε η δήλωση. Μπορεί να έχει γίνει η εκκαθάριση αλλά να αργήσουν να ενημερώσουν οι αρμόδιοι υπάλληλοι το σύστημα!!!!!!!

Έτσι και αναγκάστηκε να τους τα σκάσει, και βεβαίως να τα βάλει μετά μαζί μου που τον είχα διαβεβαιώσει ότι θα κοιτάω στο ίντερνετ και να είναι ήσυχος. Γλίτωσα μεν από τις φωνές του όταν του υπενθύμισα ότι ούτε γραπτή ανακοίνωση τους πήγε και κατάλαβε ότι κάτι άλλο πήγε στραβά και όχι απλά αυτό το μηχάνημα του διαβόλου...

Εμένα όμως μου μπήκαν ψύλλοι στ' αυτιά. Μην την πάθω κι εγώ και πληρώσω πρόστιμο. Κι εκεί που μου χρωστάνε να μου πάρουν και το βόδι!

Αυτός και ο λόγος που αναγκάζομαι συχνά πυκνά να περνάω από την εφορία της Ηγουμενίτσας η ίδια και να ζητάω από τους υπαλλήλους ενημέρωση αν η ρημάδα η δήλωση εκκαθαρίστηκε.

Να συμπληρώσω μάλιστα και τούτο. Την προηγούμενη φορά που πήγα στην εφορία, με έστειλαν να ρωτήσω και στο αρχείο. Δίπλα στο γραφείο 9, δεύτερο όροφο, στο βάθος του διαδρόμου.

Η υπάλληλος ευγενέστατη θέλησε να με βοηθήσει και άρχισε να ψάχνει στοίβες με δηλώσεις ακουμπισμένες στο πάτωμα. Να βρει δηλαδή τη δήλωση που είχα κάνει... Δεν τα κατάφερε. Μου εξήγησε λοιπόν ότι για τη δουλειά αυτή είχαν λέει πάρει κάποιους έκτακτους, ωρομίσθιους ή δεν ξέρω τι άλλο, που αρχειοθέτησαν τα έγγραφα με λάθος τρόπο και με βάση κάποιο νουμεράκι που έχει η δήλωση σε μια άκρη της. Να της πάω τη δήλωσή μου, είπε, να δει αυτό το νουμεράκι, μπας και βγάλει άκρη...

Πράγματι χτες είχα και τη δήλωση μαζί. Να βγάλουμε άκρη επιτέλους. Μα η υπάλληλος έλειπε σε άδεια. Και κανείς δεν ήταν στο πόδι της. Αλλά και στα άλλα δύο γραφεία υπήρχε μόνο μία υπάλληλος. Τρία γραφεία στο καθένα, τα δύο άδεια. Πώς να βγάλουν έτσι άκρη;

Ακόμη και ο κόσμος που ξεροστάλιαζε στο διάδρομο το καταλάβαινε αυτό και έλεγαν συνέχεια: Δε φταίνε οι υπάλληλοι! Τι να σου κάνουν κι αυτοί!

Ποιος φταίει λοιπόν; Ποιος φταίει; Αχ, μπαρμπα - Βάρναλη τι σοφά που τα έγραψες...

ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προς Εφορία: Πόσους μήνες χρειάζεστε για να εκκαθαρίσετε τη δήλωσή μου;  Empty Απ: Προς Εφορία: Πόσους μήνες χρειάζεστε για να εκκαθαρίσετε τη δήλωσή μου;

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Δεκ 29, 2011 11:48 am

Οἱ μοιραῖοι

Μὲς στὴν ὑπόγεια τὴν ταβέρνα,
μὲς σὲ καπνοὺς καὶ σὲ βρισιές,
(ἀπάνου ἐστρίγγλιζε ἡ λατέρνα)
ὅλη ἡ παρέα πίναμε ἐψές,
ἐψές, σὰν ὅλα τὰ βραδάκια,
νὰ πᾶνε κάτου τὰ φαρμάκια.

Σφιγγόταν ὁ ἕνας πλάι στὸν ἄλλο
καὶ κάπου ἐφτυοῦσε καταγῆς,
ὤ! πόσο βάσανο μεγάλο
τὸ βάσανο εἶναι τῆς ζωῆς!
Ὅσο κι ὁ νοῦς ἂν τυραννιέται
ἄσπρην ἡμέρα δὲ θυμιέται!

(Ἥλιε καὶ θάλασσα γαλάζα
καὶ βάθος τοῦ ἄσωτου οὐρανοῦ,
ὤ! τῆς αὐγῆς κροκάτη γάζα
γαρούφαλλα τοῦ δειλινοῦ,
λάμπετε-σβήνετε μακριά μας,
χωρὶς νὰ μπεῖτε στὴν καρδιά μας!)

Τοῦ ἑνοῦ ὁ πατέρας χρόνια δέκα
παράλυτος - ἴδιο στοιχειὸ
τοῦ ἄλλου κοντόμερη ἡ γυναῖκα
στὸ σπίτι λιώνει ἀπὸ χτικιό,
στὸ Παλαμήδι ὁ γυιὸς τοῦ Μάζη
κ᾿ ἡ κόρη τοῦ γιαβῆ στὸ Γκάζι.

-Φταίει τὸ ζαβὸ τὸ ριζικό μας!
-Φταίει ὁ θεὸς ποὺ μᾶς μισεῖ!
-Φταίει τὸ κεφάλι τὸ κακό μας!
-Φταίει πρώτ᾿ ἀπ᾿ ὅλα τὸ κρασί!
«Ποιὸς φταίει; Ποιὸς φταίει;... κανένα στόμα
δὲν τὅβρε καὶ δὲν τὄπε ἀκόμα.


Ἔτσι, στὴν σκοτεινὴ ταβέρνα
πίνουμε πάντα μας σκυφτοί,
σὰν τὰ σκουλήκια κάθε φτέρνα
ὅπου μᾶς εὕρει, μᾶς πατεῖ:
δειλοί, μοιραῖοι κι ἄβουλοι ἀντάμα!
προσμένουμε, ἴσως, κάποιο θάμα!

Ως πότε; Ως πότε θα ανεχόμαστε αυτή την κατάσταση;

Δεν είναι που δε θέλουμε ως πολίτες να βοηθήσουμε τη χώρα μας. Ίσα ίσα. Μα αυτό που βλέπουμε να συμβαίνει τριγύρω μας μας πείθει κάθε μέρα και περισσότερο πως κάτι δεν πάει καλά, καθόλου καλά. Κι αντί να βγούμε από το τέλμα και το τούνελ κάθε μέρα χωνόμαστε και πιο κάτω. Τελικά είναι αυτός ο στόχος; Γιατί δεν μπορεί. Τόσα σοφά μυαλά να μη βρίσκουν τον τρόπο να ορθοποδήσει η χώρα. Κι αντί τα μέτρα να βοηθήσουν, τα επώδυνα και αβάσταχτα, κάθε φορά να αποτυγχάνουν. Και δώστου νέα μέτρα. Και νέα αποτυχία.

Είναι αποτυχία; Ή τελικά αυτό που ζούμε είναι το ζητούμενο;
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προς Εφορία: Πόσους μήνες χρειάζεστε για να εκκαθαρίσετε τη δήλωσή μου;  Empty Απ: Προς Εφορία: Πόσους μήνες χρειάζεστε για να εκκαθαρίσετε τη δήλωσή μου;

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Φεβ 02, 2012 1:52 pm

Αν ρωτάτε τι γίνεται με τη δήλωσή μου, ουδέν νεώτερο. Μπήκε πλέον και ο Φλεβάρης και η εκκαθάριση δεν έχει γίνει.

Και το ωραίο είναι ότι δεν ξέρουν κιόλας να μου πουν γιατί δεν εκκαθαρίστηκε!!!

Θέλανε πάλι να πάω στα σκονισμένα τους αρχεία να ψάχνω μπας και παράπεσε.

Ε, όχι. Δε θα πάω. Είναι δική τους δουλειά.

Από τη μεριά μου αυτό που θεώρησα πρέπον ήταν να τους ζητήσω μια φορολογική ενημερότητα ώστε να φαίνεται πως δεν τους χρωστάω ούτε σέντσι στις 2/2/2012. Μην έρθουν αύριο και μου λένε πως στείλανε χαρτί και δε φταίνε αυτοί που δεν το παρέλαβα...

Το φαντάζεσαι; Να μου ρίξουν και κανένα πρόστιμο για καθυστέρηση εξόφλησης και να έχω τραβήξει και τέτοια ταλαιπωρία. Ούτε ξέρω πια πόσες φορές έχω περάσει από την εφορία και πάντα η ίδια απάντηση: Δεν εκκαθαρίστηκε!!!
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης