ΧΑΡΙΝ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γ Σύλλογος ΠΕ Θεσσαλονίκης: Σχετικά με την ανάρτηση βίντεο της Χρυσής Αυγής σε σελίδα facebook της ΔΟΕ

Πήγαινε κάτω

Γ Σύλλογος ΠΕ Θεσσαλονίκης: Σχετικά με την ανάρτηση βίντεο της Χρυσής Αυγής σε σελίδα facebook της ΔΟΕ Empty Γ Σύλλογος ΠΕ Θεσσαλονίκης: Σχετικά με την ανάρτηση βίντεο της Χρυσής Αυγής σε σελίδα facebook της ΔΟΕ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Τρι Απρ 09, 2013 3:10 am

Γ Σύλλογος ΠΕ Θεσσαλονίκης:

Σχετικά με την ανάρτηση βίντεο της Χρυσής Αυγής σε σελίδα facebook της ΔΟΕ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ: ΤΣΟΥΜΑΝΑΣ ΜΑΚΗΣ (6974572086) , ΤΕΚΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ(6936548323)

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 4-04-2013

ΠΡΟΣ: ΜΕΛΗ ΣΥΛΛΟΓΟΥ (ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΟΥΣ)

ΚΟΙΝ: Διδασκαλική Ομοσπονδία Ελλάδος

Θέμα: “MEA CULPA”

Το Δ.Σ. του Συλλόγου, με αφορμή την ανάρτηση, από το Γενικό Γραμματέα της ΔΟΕ, στις 23-03-2013, δημοσιευμένου βίντεο YouTube της Χρυσής Αυγής, που φέρει τον τίτλο «Τα αμερικάνικα κολέγια των ΚΚέδων», θεωρεί την παραπάνω ενέργεια καταδικαστέα διότι η ανάρτηση έγινε σε σελίδα του Facebook, που φέρει την επωνυμία «ΔΟΕ Διδασκαλική Ομοσπονδία Ελλάδας» και που δεν αποτελεί όργανο της Ομοσπονδίας , αφού δεν έχει προκύψει από επίσημη απόφαση του Δ.Σ. της ΔΟΕ, αλλά δημιουργήθηκε ως προσωπική σελίδα του Γενικού Γραμματέα της ΔΟΕ και άλλων μελών του Δ.Σ.

Η αναπαραγωγή του βίντεο, το οποίο ξεκάθαρα στα σχόλια αναφέρεται το όνομα της Χρυσής Αυγής, αποτελεί μεγάλο ολίσθημα για την Ομοσπονδία και την ενότητα του Κλάδου.

Η παραπάνω ανάρτηση, σε χώρο που φέρει την επωνυμία της Ομοσπονδίας, δεν ήταν ορθή καθώς τέτοιες λαϊκιστικές τακτικές πρέπει να καταδικάζονται. Για το λόγο αυτό το συγκεκριμένο βίντεο να κατέβει από την σελίδα του facebook, όσο ακόμα αναφέρεται το όνομα της Ομοσπονδίας και η ιδιότητα των μελών της καθώς και να αφαιρεθεί από την συγκεκριμένη σελίδα η ονομασία της Ομοσπονδίας.


ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΠΟ

http://www.alfavita.gr

Θέλω ειλικρινά να ευχαριστήσω όλους τους συναδέλφους που αντέδρασαν στο θέμα της ανάρτησης του βίντεο της Χρυσής Αυγής, είτε ως άτομα είτε ως παρατάξεις, είτε τώρα και ως σύλλογοι.

Γιατί όταν την περασμένη Κυριακή εντόπισα το πρόβλημα και έκανα σχετική ανάρτηση, δέχτηκα τέτοια επίθεση από εκείνους που πρωταγωνίστησαν στο σκάνδαλο που ειλικρινά δεν ήξερα τι να πιστέψω. Ασυναρτησίες λέγεις, μου έγραψε ο Γενικός Γραμματέας της ΔΟΕ. Αυτό που κάνεις είναι φασισμός, με κατακεραύνωσε ο Πρόεδρος. Κι ας μην αναφερθώ σε σχόλια παρατρεχάμενων γιατί εγώ σε καμία φάση δεν έβαλα ζήτημα για όποιον άλλο πάτησε like στο βίντεο αυτό. Είτε είναι συνάδελφος είτε και όποιος άλλος. Δε με ενδιαφέρουν οι πολιτικές απόψεις των χι προσώπων. Ούτε τις καταγγέλλω ούτε καν τις σχολιάζω. Έχουν τις απόψεις τους, με γεια τους και με χαρά τους.

Ακόμη και της Χρυσής Αυγής με αφήνουν παγερά αδιάφορη οι όποιες απόψεις. Μπορεί να είναι τελείως αντίθετες από τις δικές μου αλλά δεν μπαίνω σε τέτοιο τριπάκι να ασχολούμαι με τους Χρυσαυγίτες και όσους τους συμπαθούν.

Αυτό που εμένα με ενόχλησε αφάνταστα ήταν να εμπλέκεται σε τέτοια ιστορία η Ομοσπονδία μας και να εκτίθενται οι δάσκαλοι ως κλάδος. Και με δεδομένο ότι υπάρχουν σχετικές αποφάσεις των οργάνων για τη Χρυσή Αυγή.

Δικαιολογίες λοιπόν του στιλ δε μας ενδιαφέρει αν το ανέβασε η Χρυσή Αυγή το βίντεο αλλά το περιεχόμενο και μόνο, δε με πείθουν. Γιατί αν ήταν έτσι τότε κακώς αντιδρούν διάφοροι φορείς στο μοίρασμα τροφίμων από τη Χρυσή Αυγή. Όπως πχ προχτές η ΕΛΜΕ Ζακύνθου.

Στην πορεία επίσης με ενόχλησε αφάνταστα όταν με αφορμή το θόρυβο που ξέσπασε αποκαλύφθηκε ότι το γκρουπ στο φέις μπουκ με την επωνυμία Διδασκαλική Ομοσπονδία Ελλάδας δε διέθετε σχετική απόφαση δημιουργίας και λειτουργίας του από τα αρμόδια όργανα της Ομοσπονδίας. Ήταν δηλαδή ένα μαγαζάκι της ΠΑΣΚ και της ΔΑΚΕ που παραπλανούσε με τον τίτλο του τα μέλη της Ομοσπονδίας.

Ας μη μιλήσω και για την απαράδεκτη ανακοίνωση - απάντηση που εξέδωσε η ΠΑΣΚ. Δεν είχαν καν το θάρρος να παραδεχτούν τι πραγματικά έγινε και προσπαθούσαν με μισές αλήθειες να καλύψουν το σκάνδαλο.

Να πω και για την επίθεση που δέχτηκα κατά πρόσωπο από τον Πρόεδρο της Ομοσπονδίας στα Γιάννενα;

Εγώ τον ρώτησα αν πρέπει να φοβάμαι να ασκήσω κριτική στην Ομοσπονδία για όσα κατά τη γνώμη μου εσφαλμένα κάνει κι εκείνος άρχισε να ουρλιάζει και να με στολίζει με χαρακτηρισμούς!

Για όλους αυτούς τους λόγους και αισθάνομαι υποχρεωμένη να ευχαριστήσω όλους όσους πήραν θέση και καταδίκασαν και το ανέβασμα του βίντεο και την αντικαταστατική δημιουργία και λειτουργία αυτού του γκρουπ στο φέις μπουκ. Που δεν άφησαν το θέμα να περάσει στα ψιλά και σιωπηρά. Και που με τη στάση τους κατέδειξαν πόσο σημαντικό είναι ένα τέτοιο ζήτημα.

Ιδιαίτερα για μας τους εκπαιδευτικούς και μετά από όσα συνέβησαν λίγους μήνες πριν στο Νυδρί της Λευκάδας.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης