ΧΑΡΙΝ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ο ... μισθουλάκος!

Πήγαινε κάτω

Ο ... μισθουλάκος!  Empty Ο ... μισθουλάκος!

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Σαβ Νοε 26, 2011 9:15 pm

Μισθουλάάάάάκο μου! Σε χάνω ψυχή της τσέέέπης μου και άνθος του τρεχούμενου λογαριασμούούού μουουου!

Χρόνο το χρόνο κι ευρώ το ευρώ σΆ ανάάάάθρεψα και σΆ έφερα εδώ που σΆ έφερα, λίγο πιο πάνω απΆ τα λεφτά του πρωτοδιόριστου ανειδίκευτου εργάάάάτη…. κι ήρθε ο Χάρος, ο ¶δης, ο Πλούτωνας, ο Κέρβερος κι οι νήσοι των Μακάρων στη συσκευασία του Βενιζέλου και σε φάγανε μπαμπέσικα, ανάσα του ντεποζίτου της βενζίνης μου κι απαντοχή του δεξιού του ντουλαπιού πάνω απΆ το νεροχύύύύύτηηηηη (εκεί βάζω τα ψώνια από το σούπερ μάρκετ)!

Ανοίγω την κατάψυξη κι ακούω την ηχώ μου μισθούούούλη μουουουου λες κι είμαι στο φαράγγι της Σαμαριάάάάάς!

Που ανάθεμα την τύχη μου την συλλογικοσυμβασιοκλάστισσα και το ριζικό μου το ενιαιομισθολογιασμένο…., δεν έμπαινα καλύτερα σε κανά σκυλοπνίχτη με καμιά πεντακοσαριά λαθρομετανάστες να με φάει η φαλκονέρα, παρά που κάθισα κι άκουσα το Γιώργο Παπανδρέου να γράφει έκθεση ιδεών το 2009 κι αγάλλιασε -της αγαθομουλάρας- η καρδιά μου!!

Δε σου Άφτανε που μάσησα τόσο ταραμά και σπινιάρησα και στη γιαούρτη (αμάν μΆ ανοίγω και την όρεξη…), Παναγίτσα μου; Δε με λυπήθηκες τον παλιογκαντέμη που με καταδίκασες να δω και το Σημιτοδήμο πρωθυπουργό και τον Καρατζαφέρη ρέφερι στο τέέέέέλμα μουουου;;;;;;

Που να δώσει ο Θεός των φόρων να γίνει μη αναστρέψιμο λάθος στη ΔΕΗ και να του πάει Τέλος Ακίνητης Περιουσίας με 235 μηδενικά, να το λάβει και να μείνει να το θωρεί 48 ώρες ακίνητοοος ο συγκυβερνήτηηηηης!
Πώς νΆ αποχαιρετίσω, μισθέ μου, την ουρίτσα της αξιοπρέπειας που προεξείχε πάνω από τα 900 ευρώώώώ΄;
Πώς να αποδεχτώ ότι πάγωσε η τσιμινιέρα των κλιμακίων μαζί με τα επιδόματααααα; Έγκλημα έκανα για σένανε μισθέ μου η βαριόμοιρηηηη και να τώρα η κατάάάληξηηηη! Πήρα στο λαιμό μου τη γυναίκα μου, μια χαρά άνθρωπο, με το να την παντρευτώ…, για να πάρω το οικογενειακόόόό!

Κι ύστερα καταδίκασα και δυο παιδιά να γεννηθούνε, το ένα με Νέα Δημοκρατία και τΆ άλλο χωρίς καθόλου δημοκρατία, για νΆ αυγατίσεις αμούστακε μισθέέεέέ μου….!!

Να που μΆ οδήγησε η φροντίδα μου για σας κατίμαυρες αποδοχές μουουουου! Αλλά δε θα περάσει έτσι αυτός ο φόνος… Μανιάτικο σαν το μοιρολόι θα τους το κρατήσω, κατάρα ανήμερη θα τους εξαπολύσω…

Όσο σφίγγει εμένα η ύφεση κι όσο βρωμάει το χνώτο μου…, τόσο να ψοφολογάνε τα Χρηματιστήρια και να ψυχομαχάει το ευρώ τους… Και τους απανταχού επενδυτές, τους Οίκους και τους σπρέντηδες, όλοι οι αστάθμητοι παράγοντες μαζί να τους χτυπήσουν στο ψαχνό και έξω να πέσουνε προς το χειρότερο οι χειρότερες προβλέψεις τους…

Την αδικία που σου Άκαμαν μισθούλη μου από τους Κινέζους και τους Ινδούς να τη βρούνε… Αντίο τσεκουρωμένε μου αριθμέ, αντίο σκελετέ του πορτοφολιού μου… Πάλι με χρόνια με καιρούς, σε έξι- εφτά γενιές, θα σε ξανάβρω παχουλό και καλοζωισμένο…

Προς το παρόν….ωιμέέέέέέ΄!

Αναδημοσίευση από γκρουπ εκπαιδευτικών στο face book, χαρακτηριστικό της οικονομικής εξαθλίωσης που βιώνουν σήμερα οι δάσκαλοι...
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης