ΧΑΡΙΝ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΖΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΖΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ Empty ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΖΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Ιουν 23, 2011 11:47 am

Το ανέβασμα φωτογραφίας στο φόρουμ μοιάζει με το ερώτημα πώς μπορώ να ταξιδέψω από την Ηγουμενίτσα για την Αθήνα. Υπάρχουν δηλαδή πολλοί τρόποι αλλά σίγουρα χρειάζεται και μια μικρή ταλαιπωρία για να πετύχεις το ποθητό αποτέλεσμα.

Θα προσπαθήσω να παρουσιάσω τους σημαντικότερους από αυτούς, χρησιμοποιώντας κατατοπιστικές φωτογραφίες της οθόνης του υπολογιστή κατά τις διάφορες φάσεις ανεβάσματος της φωτογραφίας.

Εικόνα πρώτη:

ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΖΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ Foto%202a

Και εξηγώ. Πηγαίνουμε στο κάτω μέρος μιας ανάρτησης και βρίσκουμε εκεί το κουτί της "ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΣΤΑ ΓΡΗΓΟΡΑ".

Κάνουμε κλικ με το ποντίκι στο εικονίδιο που δείχνει το κόκκινο βέλος.

Ανοίγει ένα παραθυράκι από το οποίο μπορούμε να αναζητήσουμε την κατάλληλη φωτογραφία στον υπολογιστή μας πατώντας ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ.

Αφού βρούμε τη φωτογραφία που θέλουμε, πατάμε ΑΝΟΙΓΜΑ.

ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΖΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ Foto%203A

Αμέσως μετά κάνουμε κλικ στο HOST IT.

Ανοίγει η ιστοσελίδα της υπηρεσίας που το φόρουμ χρησιμοποιεί για ανέβασμα φωτογραφιών:

ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΖΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ Foto%204

Δεν είναι απαραίτητο (τουλάχιστον προς το παρόν) να έχω λογαριασμό στη συγκεκριμένη υπηρεσία. Αν ανοίξω όμως λογαριασμό θα μπορώ να έχω καλύτερη πρόσβαση τις φωτογραφίες που ανέβασα, να τις διαγράψω, να τις επεξεργαστώ κλπ. Ας δούμε λοιπόν τι κάνω όταν δεν έχω λογαριασμό ή δεν έχω συνδεθεί με αυτόν...

Προχωρώ τη σελίδα που άνοιξε πιο κάτω και βρίσκω δεξιά διάφορους κώδικες:

ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΖΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ Foto%208a

Κάνω copy - paste τον κώδικα που έχω βάλει σε κόκκινο πλαίσιο. Δηλαδή τον κώδικα που έχει όνομα FORUM CODE.

Μη βιαστείτε να κλείσετε τη σελίδα... ίσως να μη σας ικανοποιήσει το αποτέλεσμα και να θελήσετε να δοκιμάσετε κάποιον άλλο κώδικα...

Γυρίστε τώρα στη σελίδα που κάνετε δημοσίευση στο φόρουμ και επικολλήστε στο χώρο δημοσίευσης τον κώδικα.

ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΖΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ 052wd



Και ιδού το αποτέλεσμα... Τα χαριτωμένα ειδώλια του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου βρίσκονται δημοσιευμένα στο φόρουμ!

Πριν πατήσετε δημοσίευση, ελέγξτε το αποτέλεσμα πατώντας ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗ.

Τέλος πατήστε ΑΠΟΣΤΟΛΗ!

_______________________________________________

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Αν δε σας ικανοποιεί το μέγεθος της φωτογραφίας, φροντίστε εξαρχής να τροποποιήσετε τη φωτογραφία στον υπολογιστή σας, πριν την ανεβάσετε. Υπάρχει βεβαίως τρόπος επεξεργασίας του μεγέθους και στην ιστοσελίδα που την ανεβάζουμε αλλά είναι ψιλά γράμματα για κάποιον αρχάριο και είναι καλύτερα να μην επεκταθώ προς το παρόν σε τέτοιες λεπτομέρειες.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΖΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ Empty Απ: ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΖΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ

Δημοσίευση από ofisofi Πεμ Ιουν 23, 2011 12:14 pm

Ευχαριστώ, είχα φτάσει μέχρι το imageshack και μετά "κόλλησα"

ofisofi

Αριθμός μηνυμάτων : 79
Εγγραφή : 15/06/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΖΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ Empty Απ: ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΖΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Ιουν 23, 2011 12:21 pm

Ας δούμε τώρα τι αλλάζει αν έχω ανοίξει λογαριασμό στην παραπάνω υπηρεσία - που προς το παρόν χρησιμοποιεί το φόρουμ για ανέβασμα φωτογραφιών. (Το τονίζω γιατί κατά καιρούς μας αιφνιδιάζουν αλλάζοντας την υπηρεσία πχ παλιότερα είχαμε την https://servimg.com όπου και ήταν τελείως απαραίτητο να δημιουργήσεις λογαριασμό για να τη χρησιμοποιήσεις.)

Δείτε τη φωτογραφία με τους κώδικες:

ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΖΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ Foto%25209a

Και προσέξτε ότι τώρα μπορώ να αντιγράψω και τον "κώδικα" που είναι σε κόκκινο πλαίσιο. Δηλαδή το Direct link, για να το πούμε πιο σωστά.

Το κάνω copy - paste... Προσέξτε όμως πού, κοιτώντας την επόμενη φωτογραφία:

ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΖΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ Foto%2525205a

Θα κάνετε κλικ στο εικονίδιο που δείχνει το κόκκινο βέλος. Και θα επικολλήσετε το Direct link στο κατάλληλο κουτάκι:

ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΖΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ Foto%2525206a

Εδώ δηλαδή που δείχνει τώρα το κόκκινο βέλος. Μετά θα πατήσετε ΟΚ ακριβώς από κάτω και η φωτογραφία θα δημοσιευτεί στο φόρουμ!

Κάντε και πάλι όσα είπαμε παραπάνω, πατήστε δηλαδή ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗ και τέλος ΑΠΟΣΤΟΛΗ.

Τι άλλο μου προσφέρει αυτή η μέθοδος που μόλις παρουσιάσαμε; Μα το ανέβασμα φωτογραφίας απευθείας από μια άλλη σελίδα του ίντερνετ. Μπορείτε στη φωτογραφία που σας ενδιαφέρει να κάνετε δεξί κλικ και μετά να πατήσετε στις ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ. Κάντε αντιγραφή τη διεύθυνση (URL) της φωτογραφίας και ακολουθήστε τα υπόλοιπα βήματα όπως αναφέρθηκαν πριν. Αρκεί βεβαίως εκείνος που ανέβασε τη φωτογραφία στο διαδίκτυο να έχει ανοικτή τη δυνατότητα αναδημοσίευσης. Αυτό θα το διαπιστώσετε κάνοντας προεπισκόπηση.

Παράδειγμα με την κεντρική φωτογραφία αυτού εδώ του φόρουμ:

ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΖΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ Forum%252520ekp3

Έκανα δεξί κλικ πάνω στη φωτογραφία και μετά πάτησα ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ. Αντέγραψα τη διεύθυνση (URL) και την έκανα επικόλληση στο ειδικό πλαίσιο.

ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΖΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ Foto%2525206a

Πάτησα ΟΚ και η φωτογραφία ανέβηκε.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΖΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ Empty Απ: ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΖΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Ιουν 23, 2011 12:46 pm

ofisofi έγραψε:Ευχαριστώ, είχα φτάσει μέχρι το imageshack και μετά "κόλλησα"

Παρακαλώ. Εξάλλου η αφορμή για να ανοίξει αυτό εδώ το φόρουμ ήταν η επιθυμία του σχολικού μας συμβούλου για πραγματοποίηση σεμιναρίου ακριβώς για το σκοπό αυτό. Πώς ανεβάζουμε φωτογραφίες στο διαδίκτυο.

Το ερώτημα που μου έβαλες αποτέλεσε το ερέθισμα να ανεβάσω πιο λεπτομερείς οδηγίες για το θέμα αξιοποιώντας ταυτόχρονα και κάτι που μου έμαθε μόλις πριν λίγες μέρες ένας μαθητάκος μου. Ετών 10 παρακαλώ... Πώς βγάζουμε αυτόματα φωτογραφίες της οθόνης του υπολογιστή μας!

Παραδέχομαι ότι δεν το ήξερα και βασανιζόμουν πολύ όταν χρειαζόταν να κάνω κάτι τέτοιο. Φωτογράφιζα κανονικά με φωτογραφική μηχανή την οθόνη, που σημαίνει ότι δεν πετύχαινα ποτέ άριστο αποτέλεσμα, μετά περνούσα τις φωτογραφίες με καλωδιάκι στον υπολογιστή κλπ.

Μια μέρα λοιπόν που μιλούσαμε με τον πιτσιρικά μέσω διαδικτύου, και χρειάστηκε να κάνω κάτι τέτοιο, μου απάντησε σε λίγα λεπτά με φωτογραφία της δικής του οθόνης που κατάλαβα ότι με κάποιον άλλο τρόπο είχε αποθηκεύσει και όχι με φωτογραφική μηχανή. Έκπληξη!!!!!!

Δε δίστασα να τον ρωτήσω. Έτσι νομίζω πρέπει να κάνουμε και όχι να παριστάνουμε ότι ο δάσκαλος είναι ο θεός.

- Πατώντας το insert, κυρία!!!!

Τελικά βέβαια στο δικό μου νετ μπουκ χρειάστηκε να κρατώ πατημένο και ένα άλλο πλήκτρο που ήδη γνώριζα ότι ενεργοποιεί τα κουμπιά του πληκτρολογίου της πάνω πάνω σειράς. Το Fn...

Μετά ανοίγεις το πρόγραμμα της ζωγραφικής και κάνεις επικόλληση. Κι έχεις μπροστά σου την εικόνα της οθόνης όπως ήταν τη στιγμή που πάτησες το insert.

Φροντίζεις στη συνέχεια να αποθηκεύσεις την εικόνα αυτή σε μορφή αρχείου που έχει κατάληξη jpg. Και την επεξεργάζεσαι ανάλογα κόβοντας τα περιττά, ρυθμίζοντας το μέγεθος, το φωτισμό κλπ.

Αλλά κι εσύ Sofi μου έμαθες τις διαδραστικές παρουσιάσεις...

Οι οποίες, ειρήσθω εν παρόδω, κατενθουσίασαν το μαθητή μου και θέλησε κι εκείνος να μάθει τα τι και τα πώς!

Αυτός δεν είναι ο σκοπός του διαδικτύου; Η διακίνηση όχι μόνο της πληροφορίας αλλά και της γνώσης.

Και δες τώρα το αποτέλεσμα:

http://mikroulis.forumgreek.com/

Το μικρό ζουζούνι κατάφερε κιόλας να δημιουργήσει τη δική του διαδραστική αφίσα... Αν και αρνήθηκα να του πω λεπτομέρειες, ανησυχώντας που καταναλώνει τόσο χρόνο μπρος στον υπολογιστή. Αλλά και θέλοντας να δοκιμάσω τις ικανότητές του. Τι μπορεί να πετύχει μόνος του, σκαλίζοντας το πρόγραμμα και αξιοποιώντας την ως τώρα εμπειρία του.

Ελπίζω κάποια στιγμή να γίνει και δικός σου μαθητής αυτός ο Μικρούλης. Θα βρείτε πολλά κοινά πεδία συνεργασίας και το αποτέλεσμα είμαι από τώρα σίγουρη ότι θα είναι εκπληκτικό.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΖΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ Empty Απ: ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΖΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ

Δημοσίευση από ofisofi Παρ Ιουν 24, 2011 6:57 pm

Τώρα την είδα την αφίσα. Πολύ καλή για πρώτη φορά και χωρίς οδηγίες . Μπράβο ενθουσιάζομαι .Φαντάσου να ανακαλύψει όλες τις δυνανότητες. Εμένα μου αρέσει πολύ αυτός ο τρόπος έκφρασης. Μπορεί να αξιοποιηθεί και σε γιορτες .
Τώρα σχετικά με τη φωτογραφία της οθόνης με πιάνεις αδιάβαστη . Δεν το ήξερα . Θα προσπαθήσω κάποια στιγμούλα. Υπάρχουν και τα κολλάζ .Αυτά θα στα πω μόλις βρω χρόνο.

ofisofi

Αριθμός μηνυμάτων : 79
Εγγραφή : 15/06/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης