ΧΑΡΙΝ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Όπου και αν περπατήσω, κύριε Δήμαρχε, η Ηγουμενίτσα με πληγώνει...

Πήγαινε κάτω

Όπου και αν περπατήσω, κύριε Δήμαρχε, η Ηγουμενίτσα με πληγώνει...  Empty Όπου και αν περπατήσω, κύριε Δήμαρχε, η Ηγουμενίτσα με πληγώνει...

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Σαβ Φεβ 25, 2012 10:19 pm

Μια ανοιχτή επιστολή προς το Δήμαρχο Ηγουμενίτσας, κ. Κάτσινο:

Ηγουμενίτσα, Σάββατο 25 Φεβρουαρίου 2012

Κύριε Δήμαρχε της Ηγουμενίτσας,

διάβασα ότι προχτές κάνατε επίσημο απολογισμό του έργου σας. Δυστυχώς το διάβασα εκ των υστέρων. Αλλιώς θα ήμουν κι εγώ στο Δημαρχείο να σας ακούσω αλλά και να σας καταθέσω τον πόνο ψυχής που γίνεται μέρα τη μέρα μεγαλύτερος όσο καλύτερα γνωρίζω τούτη την πόλη.

Δεν είμαι δημότισσα ακόμη του δήμου σας. Βρίσκομαι εδώ μόλις ενάμιση χρόνο. Κι έπειτα από σαράντα σχεδόν χρόνια που έζησα στην Αθήνα. Θεσπρωτή στην καταγωγή. Και γύρισα ακριβώς γι' αυτό. Από αγάπη στην ιδιαίτερη πατρίδα. Να αφήσω ένα λιθαράκι κι εγώ ως φόρο τιμής σε όσα πολλοί άλλοι κάνετε για τον τόπο. Ένα λιθαράκι στον τομέα της εκπαίδευσης όπου εργάζομαι και που γνωρίζω ότι κι εσείς στα πρώτα σας χρόνια αυτό το επάγγελμα σπουδάσατε. Θα καταλάβετε λοιπόν καλύτερα όσα θα πω παρακάτω, γιατί ως εκπαιδευτικός θα μιλήσω. Για όσα με πληγώνουν στη μικρή μας πόλη.

Θα ξεκινήσω από το πλέον πρόσφατο. Από την εργασία που ανέθεσα στους μαθητές για το Κάστρο της Ηγουμενίτσας. Και πριν σας πω το αποτέλεσμα της εργασίας θα σημειώσω ότι γνωρίζετε τους μαθητές μου. Ήρθαμε πέρυσι στο γραφείο σας, παραμονές του Λαζάρου, και σας τραγουδήσαμε τα κάλαντα.


Αυτή τη φορά όμως τα πιτσιρίκια μού "τραγούδησαν" άλλα τραγούδια. Η κατάσταση που βρήκαν στο Κάστρο, όταν το επισκέφθηκαν με τους γονείς τους για να φωτογραφίσουν και να συλλέξουν πληροφορίες για την εργασία τους, ήταν επιεικώς απαράδεκτη. Ρούχα αφημένα ακόμη εκεί από τους μετανάστες που μήνες πριν απομάκρυνε η αστυνομία αλλά και σύριγγες από ναρκομανείς. Κάποια παιδιά ανέφεραν ότι έπεσαν πάνω ακόμη και στους ίδιους τους ναρκομανείς και δεν τα άφησαν να προσεγγίσουν το χώρο!

Δε θα σας υποδείξω πώς πραγματικά θα έπρεπε να είναι ένας τέτοιος ιστορικός χώρος που βρίσκεται στην καρδιά της πόλης μας. Το καταλαβαίνετε, είμαι σίγουρη, κι εσείς. Και πιστεύω πως σύντομα θα βρείτε τον τρόπο να βελτιωθεί η κατάσταση. Εμείς, η τάξη μου κι εγώ, ως μέλη της παιδικής περιβαλλοντικής οργάνωσης Helmepa Junior, που επίσης γνωρίζετε καθώς πρόσφατα σας επισκέφτηκαν εκπρόσωποί της και τους παραχωρήσατε όπως με χαρά μας μάθαμε το ΠΑΝΘΕΟ για την πραγματοποίηση έκθεσης το μήνα Μάρτιο, είμαστε πρόθυμοι να βοηθήσουμε τουλάχιστον σε θέματα καθαριότητας. Με το υπάρχον καθεστώς, τους ναρκομανείς να περιφέρονται εκεί, δε θα μπορέσω να πάω μόνη μου τα παιδιά στο Κάστρο. Με τη δική σας όμως βοήθεια και την παρουσία προσώπων που θα διασφαλίζουν την παρουσία των παιδιών από κινδύνους, ευχαρίστως να βάλουμε κι εμείς ένα χεράκι ώστε το Κάστρο να γίνει χώρος που θα μαρτυρά τον πολιτισμό μας και θα τον χαίρονται μικροί και μεγάλοι.

Δυστυχώς ανάλογες εικόνες σκουπιδιών έχουμε εντοπίσει και σε άλλες γωνιές της πόλης στις μικρές εξορμήσεις που κάνουμε ως τάξη. Η πιο πρόσφατη καταγραφή σκουπιδότοπου έγινε μόλις προχτές, τη μέρα που η Φλόγα διοργάνωσε την ποδηλατοδρομία. Παρέα με όσα παιδάκια δε διαθέτουν ποδήλατο, κατευθυνθήκαμε στο χώρο που βρίσκεται το Πάνθεο και ώσπου να έρθουν τα ποδήλατα κάναμε μια μικρή στάση στην παραλιούλα που βρίσκεται ακριβώς κάτω από το πάρκινγκ. Δυο βάρκες ήταν εκεί παρατημένες. Διαλυμένες. Η μία γυρισμένη ανάποδα. Η άλλη γεμάτη σκουπίδια. Ένας κάδος σκουπιδιών που κανείς δε σκέφτηκε να αδειάσει και μένει εκεί αποτελώντας κίνδυνο για τη δημόσια υγεία.

Όπου και αν περπατήσω, κύριε Δήμαρχε, η Ηγουμενίτσα με πληγώνει...  Sz_ezz11

Βλέπετε και μόνος σας τον ιδιότυπο σκουπιδοντενεκέ. Και ξέρετε ποιο είναι το "αστείο"; Το τραγικό αστείο. Αυτό το μικρό πινέλο που φιγουράρει σε πρώτο πλάνο. Και εξηγώ. Ως μέλη της παιδικής Helmepa θα πάρουμε μέρος στον πανελλήνιο διαγωνισμό ζωγραφικής της οργάνωσης και που φέτος έχει τίτλο: "Βάλε κι εσύ μια πινελιά στης Γης τη ζωγραφιά".  Η πόλη μας είναι ως προς το φυσικό της περιβάλλον μια αληθινή ζωγραφιά.

Όπου και αν περπατήσω, κύριε Δήμαρχε, η Ηγουμενίτσα με πληγώνει...  Sz_ezz12

Όμως αντί να βάλουμε πινελιά στη ζωγραφιά της εμείς στην Ηγουμενίτσα βάζουμε τα ίδια τα πινέλα... κι αντί να συμπληρώσουμε την ομορφιά του τόπου την καταστρέφουμε. Ενόψει και της έκθεσης που θα πραγματοποιηθεί στα μέσα Μαρτίου στο Πάνθεο, σας παρακαλούμε θερμά να κάνετε κάτι και γι΄αυτή την απαράδεκτη εικόνα. Κι εμείς από τη μεριά μας, έχουμε ήδη συνεννοηθεί με τη Helmepa, θα πραγματοποιήσουμε έναν ακόμη καθαρισμό στην παραλία του Δρεπάνου. Δυστυχώς είναι αδύνατον τα παιδιά να καθαρίσουν και την παρατημένη βάρκα. Αλλιώς δε θα σας το ζητούσαμε, δεν είμαστε της άποψης πως όλα πρέπει να τα περιμένουμε από το Δήμο. Μα είναι και πράγματα που υπερβαίνουν τις δυνάμεις μας.

Πέρα όμως από τα θέματα καθαριότητας είναι και άλλα που μας πληγώνουν και ίσως ακόμη περισσότερο. Ένα από αυτά το συναντήσαμε στην ίδια βόλτα που ανέφερα πριν:

Όπου και αν περπατήσω, κύριε Δήμαρχε, η Ηγουμενίτσα με πληγώνει...  Sz_ezz13

Στο Ηρώο της πόλης μας! Που ευτυχώς εσείς φροντίσατε να καθαρίσετε γιατί όταν πέρυσι ήρθα στην Ηγουμενίτσα ήταν θυμάμαι  σε απελπιστική κατάσταση. Να λέμε και τα καλά και όχι μόνο να "γκρινιάζουμε"...

Και δείτε τι ακριβώς μας πλήγωσε στο Ηρώο:

Όπου και αν περπατήσω, κύριε Δήμαρχε, η Ηγουμενίτσα με πληγώνει...  Sz_ezz14

Επανάστασις Σκυλοσόφου. Σεπτέμβριος 1612!!!


Αν είναι δυνατόν. Κανείς αρμόδιος δεν το πρόσεξε μέχρι σήμερα να το διορθώσει; Δεν άκουσε έστω πριν λίγους μήνες ότι γιορτάστηκαν με μεγάλη λαμπρότητα τα 400 χρόνια από την επανάσταση του Διονυσίου και που θα μου επιτρέψετε να πω του Διονυσίου του Φιλοσόφου, γιατί το άλλο παρατσούκλι, το "Σκυλόσοφος" αμαυρώνει την πράξη του ήρωα και μάρτυρα για τη λευτεριά της πατρίδας. Το 1611 έγινε η επανάσταση. Και όχι το 1612!

Με την ευκαιρία επιτρέψτε μου να σας ζητήσω και κάτι ακόμη. Την αλλαγή ονομασίας της πλατείας Τιτάνης, πίσω από το Κέντρο Υγείας της πόλης μας.

Όπου και αν περπατήσω, κύριε Δήμαρχε, η Ηγουμενίτσα με πληγώνει...  Eiz_ii10

Και κοντά στο Αρχαιολογικό μας Μουσείο. Δε λέγεται Τιτάνη η αρχαία πόλη της Θεσπρωτίας. Και κάποτε διοικητικό κέντρο της περιοχής, όπως τώρα η Ηγουμενίτσα. Οι αρχαιολογικές έρευνες έχουν αποδείξει πως η αληθινή ονομασία ήταν Γίτανα. Το "Τιτάνη" αποτελεί μια παλιά και λαθεμένη υπόθεση και είναι νομίζω απαράδεκτο να διαιωνίζεται το λάθος μέσα από την ονομασία της πλατείας.

Πολλά ακόμη θα μπορούσα να προσθέσω στην επιστολή μου. Όμως σκοπός δεν είναι να καταγράψω όλα τα στραβά. Έτσι κι αλλιώς γνωρίζω και καταλαβαίνω πως δεν μπορείτε να διορθώσετε τα πάντα σε ένα χρόνο θητείας. Γι' αυτό και περιορίζομαι σε όσα ήδη ανέφερα και που αφορούν τον τομέα ευθύνης ενός εκπαιδευτικού που θέλει και επιμένει να συνδέει το σχολείο με την ίδια τη ζωή. Θα ήταν όμως παράλειψη ακριβώς γι' αυτό να μην αναφέρω και ένα τελευταίο. Και με δεδομένο ότι τώρα πλέον ο Δήμος θα είναι υπεύθυνος για τη μεταφορά των μαθητών.

Στο σχολείο μας μεγάλος αριθμός μαθητών μεταφέρεται με λεωφορεία. Μονάχα από το Μαυρούδι έρχονται περισσότερα από 50 παιδιά. Και όμως έρχονται χωρίς συνοδό. Ένας οδηγός και δεκάδες παιδιά, μερικά μόλις 6 - 7 χρονών. Έχετε σπουδάσει δάσκαλος και δε χρειάζεται να σας εξηγήσω τους κινδύνους που ελλοχεύουν από μια τέτοια κατάσταση. Ξέρω ότι η μη ύπαρξη συνοδού οφείλεται σε οικονομικούς λόγους. Μα είμαι βέβαιη ότι μπρος στην ασφάλεια των παιδιών θα βρείτε τον τρόπο να υπάρξουν συνοδοί. Αρκεί να σας αναφέρω ότι πρόσφατα σημειώθηκε ένα περιστατικό που λίγο έλειψε να οδηγήσει σε τραγωδία. Μια ομάδα παιδιών κρύφτηκε μέσα στη μπαγκαζιέρα του λεωφορείου. Και ο δυστυχής οδηγός που τα εντόπισε εκεί,  κατατρομαγμένος ειδοποίησε το σχολείο να τους γίνουν συστάσεις. Τους έγιναν. Μα παιδιά είναι. Και δεν ξέρουν να εκτιμούν τον κίνδυνο. Χωρίς συνοδό στα δρομολόγια πολύ φοβάμαι ότι θα ξανασυμβούν περιστατικά και κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι θα είναι και αυτή τη φορά χωρίς θύματα.

Ελπίζω και εύχομαι στη θετική σας ανταπόκριση σε όσα ανέφερα στην επιστολή μου.

Με εκτίμηση

Μαρία Λαμπρίδου

Εκπαιδευτικός
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης