ΧΑΡΙΝ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ ΧΑΝΩ - άσμα ηρωικόν και πένθιμον

Πήγαινε κάτω

ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ ΧΑΝΩ - άσμα ηρωικόν και πένθιμον  Empty ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ ΧΑΝΩ - άσμα ηρωικόν και πένθιμον

Δημοσίευση από Admin Τρι Ιουν 28, 2011 1:04 pm

Η μέρα η σημερινή ξεκίνησε με το Μανόλη Γλέζο να μιλάει στην εκπομπή του Γιώργου Παπαδάκη. Για τι άλλο παρά για όσα κάνουν την καρδιά κάθε Έλληνα τούτες τις μέρες να βουλιάζει σαν το φρύνο στο βάλτο...

Κι ήταν ο λόγος του κοφτερός σαν το ατσάλι. Του ανθρώπου που συμβολίζει για τη νεότερη Ελλάδα τη λεβεντιά της φυλής και το αδούλωτο φρόνημα του Γένους. 17 δις προβλέπονται είπε για παιδεία, υγεία, άμυνα. Και 16 δις για τόκους και μόνο των δανείων.

Τον ρωτάνε, είπε ο Γλέζος, ακόμη και βουλευτές του ΠΑΣΟΚ τι να ψηφίσουν στην κρίσιμη συνεδρίαση της Βουλής για το ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΟ. Και τους απαντά: Κατά συνείδηση. Και είναι ο πλέον κατάλληλος άνθρωπος για να επικαλείται τη συνείδηση. Αυτήν που τον έστειλε μια νύχτα στην Ακρόπολη να κατεβάσει το μισητό σύμβολο της Γερμανικής κατοχής. Και ειδικά σήμερα που πάλι η Γερμανία μας βάζει το μαχαίρι στο λαιμό.

Μόλις λίγες μέρες νωρίτερα ένας Γάλλος οικονομολόγος θύμισε σε όλους πως οι Γερμανοί χρωστούν στους Έλληνες πολλά περισσότερα από όσα η Ελλάδα στη Γερμανία. Ο λόγος για την αποζημίωση των καταστροφών του Β' Παγκοσμίου Πολέμου. Και που ο οικονομολόγος ανέφερε ότι ανέρχεται στα 565 δισεκατομμύρια ευρώ. Χρήματα που ποτέ δε μας δόθηκαν:

[...] “Η ανθελληνική υστερία των γερμανικών ΜΜΕ”, γράφει χαρακτηριστικά ο Γερμανός ιστορικός κ. A.Ritschl, “είναι εξαιρετικά επικίνδυνη για τη Γερμανία. Ουσιαστικά καθόμαστε μέσα σε ένα γυάλινο σπίτι: η γερμανική ανάπτυξη οφείλεται αποκλειστικά και μόνο στο ότι, τόσο τα θύματα του πρώτου, όσο και του δεύτερου παγκοσμίου πολέμου, παραιτήθηκαν από τις απαιτήσεις τους…..Παρά το ότι η Γερμανία είναι υπεύθυνη για δύο παγκοσμίους πολέμους, εκ των οποίων ο δεύτερος ήταν κάτι παραπάνω από καταστροφικός, τα θύματα της συμφώνησαν να διαγραφεί ένα μεγάλο μέρος των χρεών της. Τα ότι η Γερμανία οφείλει την οικονομική της άνοδο στη γενναιοδωρία των άλλων λαών δεν το έχει ξεχάσει κανείς – ούτε οι Έλληνες”.

“Οι Έλληνες”, συνεχίζει ο ιστορικός, “γνωρίζουν πάρα πολύ καλά τα «πολεμικά άρθρα» των γερμανικών ΜΜΕ. Εάν αλλάξουν οι διαθέσεις στην Ελλάδα (εάν «ξυπνήσουν» δηλαδή οι Έλληνες, εάν εκλέξουν επαρκείς, ανιδιοτελείς, ικανούς, θαρραλέους πολιτικούς και διεκδικήσουν τα δικαιώματα τους), τότε είναι πολύ πιθανόν να ακολουθήσουν και οι άλλες ευρωπαϊκές χώρες – απαιτώντας με τη σειρά τους τα χρήματα που χωρίς καμία αμφιβολία τους χρωστάμε. Εάν λοιπόν υποχρεωθούμε νομικά να εξοφλήσουμε όλες μας τις υποχρεώσεις, τότε θα μας πάρουν και τα πουκάμισα μας – αφού, με βάση τη συμφωνία του Λονδίνου, «οι πολεμικές αποζημιώσεις, οι οποίες δεν πληρώθηκαν το 1953, θα έπρεπε να εξοφληθούν σε περίπτωση τυχόν επανένωσης της Γερμανίας».

Στην περίπτωση αυτή, θα ήταν πολύ καλύτερα όχι μόνο να αναδιοργανώναμε την ελληνική Οικονομία με δικό μας αποκλειστικά κόστος, αλλά να το κάναμε πλουσιοπάροχα. Εάν, αντί να συμμορφωθούμε με τους διεθνείς νόμους και να πληρώσουμε τα χρέη μας, συνεχίσουμε να παριστάνουμε τον πλούσιο τραπεζίτη, ο οποίος καπνίζει ήρεμα το πούρο του και δεν θέλει να πληρώσει τα χρέη του, εκβιάζοντας τους πιστωτές του, τότε κάποια στιγμή θα μας έλθει ένας τεράστιος λογαριασμός (τα χρέη της Γερμανίας προς την Ελλάδα υπολογίσθηκαν πρόσφατα στα 565 δις €, από έναν αξιόπιστο Γάλλο οικονομολόγο – πολύ περισσότερα από το δημόσιο χρέος της).

Η καλύτερη λύση σήμερα για την Ελλάδα και τη Γερμανία, με βάση τις εμπειρίες από τις δικές μας χρεοκοπίες, είναι η διαγραφή ενός μεγάλου μέρους του Ελληνικού χρέους. Κάποιες τράπεζες θα αντιμετώπιζαν βέβαια προβλήματα, αλλά θα μπορούσαν να διασωθούν με ορισμένα βοηθητικά προγράμματα. Για τη Γερμανία ίσως είναι ακριβό, αλλά πρέπει να πληρώσουμε – έτσι ή αλλιώς, αφού χρωστάμε. Σε κάθε περίπτωση, η Ελλάδα θα είχε την ευκαιρία να κάνει μία καινούργια αρχή – μία ευκαιρία που προσφέρθηκε στην αχάριστη Γερμανία πολλές φορές στο παρελθόν, ειδικά από τις Η.Π.Α.”.[...]

ΠΗΓΗ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΟΣ: ΙΣΤΟΛΟΓΙΟ ΚΩΣΤΑ ΚΑΒΒΑΘΑ

Αν αυτά τα λένε οι ίδιοι οι Γερμανοί, απορώ τι ρωτάνε οι Έλληνες βουλευτές το Μανόλη Γλέζο. Είναι δυνατόν να μη γνωρίζουν τι πρέπει να πράξουν; Χρειάζονται τη δική του συμβουλή για να ψηφίσουν κατά συνείδηση και όχι με κομματική πειθαρχία;

Όπως και να 'χει κι ας είναι κατακαλόκαιρο και ο ήλιος ολόλαμπρος είναι η ψυχή μας μαύρη. Όσο και των προγόνων στις πιο μαύρες στιγμές της ελληνικής ιστορίας. Γι' αυτό και το μουσικό αφιέρωμα που ακολουθεί. Μια και η τέχνη είναι ο μόνος τρόπος που γνωρίζει η παράδοσή μας για να εκφράζει ό,τι πολύ μας πονάει:



ΠΑΡΘΕΝ Η ΡΩΜΑΝΙΑ Γ ΑΜΑΡΑΝΤΙΔΗΣ

Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 175
Εγγραφή : 23/12/2007

https://xarinpaideias.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ ΧΑΝΩ - άσμα ηρωικόν και πένθιμον  Empty Απ: ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ ΧΑΝΩ - άσμα ηρωικόν και πένθιμον

Δημοσίευση από Admin Τρι Ιουν 28, 2011 1:08 pm

Η Ρωμανία επάρθεν

Των ημερών...

Έναν πουλίν, καλόν πουλίν, εβγαίν' από την Πόλιν,
μηδέ σ' αμπέλια 'κόνεψεν, μηδέ σε περιβόλιν,
επήεν και ν' εκόνεψεν σ' Αγιά-Σοφιάς την πόρταν.
Ένοιξεν τ' έναν το φτερόν, σο αίμαν βουτεμένον.

Και σ' άλλο το φτερόν εθέ, χαρτίν βαστά γραμμένον.
Ατό κανείς 'κι αναγνώθ', κανείς 'κι ξερ' ντο λέει,
μηδέ κι ο Πατριάρχης μας με όλους τους ποπάδες.
Κι έναν παιδίν, καλόν παιδίν, πάει και αναγνώθει.

Σίτια αναγνώθ’ και σίτια κλαίει, σίτια κρούει την καρδίαν:
Ν' αϊλί εμάς και βάι εμάς, 'πάρθεν ή Ρωμανία!
Ν' αϊλί εμάς και βάι εμάς, οι Τούρκ’ την Πόλ’ επαίραν.
Επαίραν το Βασιλοσκάμ’ κι ελλάεν Αφεντία.

Μοιρολογούν τα εκκλησιάς, κλαίγνε τα μαναστήρια
κι Αϊ-Γιάννες ο Χρυσόστομον κλαίει, δερνοκοπισκάται.
Μη κλαις, μη κλαις Αϊ-Γιάννε μου και μη δερνοκοπάσαι.
Η Ρωμανία αν πέρασεν, η Ρωμανία αν ‘πάρθεν
Η Ρωμανία αν πέρασεν, ανθεί και φέρει κι άλλο.

Παραδοσιακό τραγούδι Πόντου
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 175
Εγγραφή : 23/12/2007

https://xarinpaideias.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ ΧΑΝΩ - άσμα ηρωικόν και πένθιμον  Empty Απ: ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ ΧΑΝΩ - άσμα ηρωικόν και πένθιμον

Δημοσίευση από Admin Τρι Ιουν 28, 2011 1:09 pm

Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 175
Εγγραφή : 23/12/2007

https://xarinpaideias.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ ΧΑΝΩ - άσμα ηρωικόν και πένθιμον  Empty Απ: ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ ΧΑΝΩ - άσμα ηρωικόν και πένθιμον

Δημοσίευση από Admin Τρι Ιουν 28, 2011 1:12 pm

Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 175
Εγγραφή : 23/12/2007

https://xarinpaideias.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ ΧΑΝΩ - άσμα ηρωικόν και πένθιμον  Empty Απ: ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ ΧΑΝΩ - άσμα ηρωικόν και πένθιμον

Δημοσίευση από Admin Τρι Ιουν 28, 2011 1:13 pm

Την πατρίδαμ' έχασα

Στίχοι: Χρήστος Αντωνιάδης
Μουσική: Κώστας Σιαμίδης
Πρώτη εκτέλεση: Αχιλλέας Βασιλειάδης & Γιάννης Κουρτίδης ( Ντουέτο )


Την πατρίδαμ' έχασα,
άκλαψα και πόνεσα.
Λύουμαι κι'αρόθυμο, όι-όι
ν' ανασπάλω κι' επορώ.

Ρεφραίν:

Μίαν κι' άλλο ΄σην ζωή μ'
σο πεγάδι μ' σην αυλή μ'.
Νέροπον ας έπινα, όι-όι
και τ' ομμάτα μ' έπλυνα.

Τά ταφία μ' έχασα
ντ' έθαψα κι' ενέσπαλα.
Τ' εμετέρτς αναστορώ, όι-όι
και ΄ς σο ψυόπο μ' κουβαλώ.

Ρεφραίν...

Εκκλησίας έρημα,
μοναστήρα ακάντηλα,
πόρτας και παράθυρα, όι-όι
επέμναν ακρόνυχτα.
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 175
Εγγραφή : 23/12/2007

https://xarinpaideias.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης