ΧΑΡΙΝ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Θύμα της βίας δηλώνει ο κ. Παπουτσής. Κι εγώ το ίδιο, κύριε Υπουργέ...

Πήγαινε κάτω

Θύμα της βίας δηλώνει ο κ. Παπουτσής. Κι εγώ το ίδιο, κύριε Υπουργέ...  Empty Θύμα της βίας δηλώνει ο κ. Παπουτσής. Κι εγώ το ίδιο, κύριε Υπουργέ...

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Τρι Ιουλ 05, 2011 5:39 pm

Από προχτές κιόλας βλέπουμε διαμαρτυρίες πολιτικών ενάντια στη βία που δέχονται από πολίτες. Πχ από την κ. Ροδούλα Ζήση, από την κ. Μερεντίτη κλπ. Σήμερα ήταν η σειρά του κ. Παπουτσή να διαμαρτυρηθεί:

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=290617

«Θύμα» της βίας δηλώνει ο Παπουτσής

Από το βήμα της Βουλής ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη κατάγγειλε ότι δέχεται απειλές εκείνος και η οικογένειά του, προειδοποιώντας τους «δράστες» να μείνουν μακριά από τη γυναίκα και το παιδί του. "

Δεν αισθάνομαι κατηγορούμενος, αλλά κατήγορος όλων εκείνων που προκαλούν βία. Έχω πει στο δημόσιο λόγο μου ότι η βία φέρνει βία, από όπου και αν προέρχεται. Δεν πρόκειται να με τρομάξει η ιδεολογική πολιτική τρομοκρατία. Γίνεται από δειλούς και ανέντιμους", δήλωσε ο Χ. Παπουτσής από τη Βουλή.

Στη συνέχεια σχεδόν απείλησε τους "δράστες" και όχι μόνο τονίζοντας, "έχουν σκεφτεί αυτοί που δεν βρίσκουν μια λέξη να καταδικάσουν αυτά τα φαινόμενα κατά συναδέλφων μου και υιοθετούν τέτοιες πρακτικές, τι θα γίνει αν απευθυνθούμε και εμείς στους ψηφοφόρους μας;"

Επιπρόσθετα ο υπουργός τοποθετήθηκε εναντίον του σκηνοθέτη Δημήτρη Κολλάτου, ο οποίος προγραμματίζει συγκέντρωση τη Πέμπτη προς το σπίτι του, "ο κ. Κολλάτος, που είναι προέκταση της πλατείας Συντάγματος, όπως ο ίδιος λέει, έχει προγραμματίσει με μια κατάπτυστη ανακοίνωση, να έρθει στο σπίτι μου, και κανείς δεν αντιδρά. Δεν υπάρχει καμία πολιτική δύναμη, ή ο δήμαρχος να καταδικάσει αυτά τα γεγονότα για το σπίτι μου".

Δεν το συζητώ ότι ως άνθρωπος καταδικάζω απερίφραστα την άσκηση βίας. Από όπου και αν προέρχεται. Θα ενώσω λοιπόν τη φωνή διαμαρτυρίας μου με του κυρίου Παπουτσή. Καθώς μάλιστα νιώθω όμοια να απειλούμαι κι εγώ. Η βία έχει γίνει κομμάτι της ζωής μου.

Εκτός και δε θεωρείται βία να σου παίρνουν με το έτσι θέλω λεφτά από την τσέπη σου. Λεφτά δικά σου. Όπως και τα 4.000 ευρώ ή και 5.000 τα υπολογίζουν άλλοι που κόπηκαν μονοκοπανιά από το εφάπαξ των δημοσίων υπαλλήλων. Για να ξεχρεώσει η χώρα τους δανειστές της. Μα αυτά δεν ήταν λεφτά της χώρας. Ήταν κρατήσεις των υπαλλήλων. Έτσι τουλάχιστον λέγει η ΑΔΕΔΥ και νομίζω πως ξέρει τι λέει:

https://xarinpaideias.forumgreek.com/t78-topic

08/06/2011

Δελτίο Τύπου για το εφάπαξ



Η Εκτελεστική Επιτροπή της Α.Δ.Ε.Δ.Υ. με αγανάκτηση και οργή καταγγέλλει την εξελισσόμενη πρωτοφανή κυβερνητική αντεργατική επέλαση στο βιοτικό μας επίπεδο.

Η νέα κυβερνητική έφοδος στο εναπομείναν πενιχρό εισόδημά μας αποτελεί τη χαριστική βολή στην αναιμική αγοραστική δυνατότητά μας και θα μας οδηγήσει στην απόλυτη εξαθλίωση.

Με βάση τα δημοσιεύματα, η κυβέρνηση σχεδιάζει, εντός των ημερών, να προβεί σε μια άνευ προηγουμένου κλοπή και στο εφάπαξ. Σχεδιάζει να περικόψει το εφάπαξ σχεδόν στο μισό δηλ. μέχρι και 20.000¤!!! Πρόκειται για μια απροκάλυπτη ληστεία χρημάτων που ανήκουν αποκλειστικά στους εργαζόμενους αφού μόνον αυτοί και όχι το κράτος, ανελλιπώς εισφέρουν στο ταμείο που δίνει το εφάπαξ. Το κράτος, αυτό που μόνο έκανε και κάνει, είναι με τις διορισμένες διοικήσεις του ταμείου, να διαχειρίζεται και να κατακρεουργεί τα αποθεματικά του ταμείου, για να υπηρετεί τις εκάστοτε κυβερνητικές σκοπιμότητες και πολιτικές.

Το θράσος της κυβέρνησης μάλιστα φθάνει σε τέτοιο σημείο που διαρρέει ότι θα κάνει περικοπές στο εφάπαξ και για όσους έχουν βγει στη σύνταξη!!!, έχει γίνει γιΆ αυτούς σχετική συνταξιοδοτική πράξη και απλά το ταμείο εδώ και μέχρι τρία χρόνια δεν τους αποδίδει τα οφειλόμενά του σε αυτούς. Αντί δηλαδή να τους τα αποδώσει εντόκως, θα τους πάρει και ένα μεγάλο μέρος από τα χρωστούμενα του. Εκεί δηλ. «που μας χρωστούσανε μας παίρνουν και το βόδι» που λέει και ο λαός μας. Ποιος νόμος και ποιο δικαστήριο μπορεί να δεχτεί αυτό το ανήκουστο;

Μετά απΆ όλα αυτά, να είναι σίγουροι οι κυβερνώντες ότι η απόγνωση που δημιουργούν με τα καμώματά τους, είναι κακός σύμβουλος και αντικειμενικά δημιουργεί ανεξέλεγκτες καταστάσεις.

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ

ΑΜΕΣΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΕΦΑΠΑΞ ΣΤΟΥΣ ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΥΣ, ΕΝΤΟΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΙΣΧΥΟΝ ΕΠΙΤΟΚΙΟ ΤΟΥ ΤΑΜΕΙΟΥ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ ΚΑΙ ΔΑΝΕΙΩΝ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΠΡΟΝΟΙΑΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΕΙ ΤΑ ΟΦΕΙΛΟΜΕΝΑ ΕΦΑΠΑΞ.


Από την Ε.Ε. της Α.Δ.Ε.Δ.Υ.

________________________________________

ΠΗΓΗ ΕΙΔΗΣΗΣ: http://www.adedy.gr/adedy/site/home/ws/primary menu/deltia/2011/june/862011-1.csp

Δεν είναι βία αυτό, κύριε Παπουτσή;

Για τους μισθούς μας, μάλιστα. Το καλαταβαίνω. Ο εργοδότης έχει πάντα το δικαίωμα να αλλάζει τους όρους μισθοδοσίας και ο εργαζόμενος το ελεύθερο να αλλάξει εργοδότη. Έστω και τυπικά γιατί στους καιρούς που ζούμε και με την ανεργία να είναι στα ύψη ποιος εργαζόμενος μπορεί να αντιδράσει με παραίτηση όταν του κόβουν το μισθό; Ανέχεται τη δύναμη του ισχυροτέρου και προσεύχεται μην τον βρουν και χειρότερα.

Για το εφάπαξ όμως; Λεφτά από τη δική μας τσέπη;

Και το ίδιο θα πω για τις συντάξεις των γονιών μας. 8.000 ευρώ κόψατε πέρυσι από τους γέροντες γονείς μου. Δούλεψαν για το κράτος συνολικά 75 χρόνια. Ευσυνείδητα. Και αγωνιζόμενοι πάντα για ένα καλύτερο μέλλον του λαού και του τόπου. Η μάνα μου υπήρξε και συναγωνίστριά σας. Στέλεχος της ΠΑΣΚ εκπαιδευτικών. Και η μόνη νηπιαγωγός στην Ελλάδα με υπηρεσία 43 χρόνια. Απελύθη λόγω ορίου ηλικίας και μόνο. Κι έχοντας το άγχος 10 ετών στην ιδιωτική εκπαίδευση που θα της μείωναν τις απολαβές σε σχέση με άλλους που δούλεψαν 35 χρόνια αλλά στο δημόσιο όλα. Αυτό προβλέπει η νομοθεσία, φαντάζομαι το γνωρίζετε. Κι όμως. Πέρυσι κι ενώ βρισκόταν πια στη σύνταξη πήρατε απόφαση να της περικόψετε τις απολαβές της. Όπως και σε τόσους άλλους συνταξιούχους. Και τώρα, με το Μεσοπρόθεσμο, θα υπάρξει και νέα περικοπή.

Έτσι θα ενώσω τη φωνή μου μαζί σας. Συμπάσχω μαζί σας βλέποντας την αγωνία σας για τα πρόσωπα που αγαπάτε. Γιατί αυτό ακριβώς νιώθω κι εγώ. Αφόρητο πόνο που είμαι αδύναμη να βοηθήσω τους γονείς μου στις δραματικές εξελίξεις της ζωής τους.

Κι άλλο τόσο πόνο ένιωσα βλέποντας τους συνανθρώπους μου που προχτές συγκεντρώθηκαν στο Σύνταγμα. Να τους ραντίζουν με χημικά, να τους χτυπάνε, να τους σπρώχνουν ακόμη και τους γέροντες.

Θύμα της βίας δηλώνει ο κ. Παπουτσής. Κι εγώ το ίδιο, κύριε Υπουργέ...  6

Να σέρνουν στο έδαφος ακόμη και καθηγητές ΑΕΙ.

Θύμα της βίας δηλώνει ο κ. Παπουτσής. Κι εγώ το ίδιο, κύριε Υπουργέ...  41

Και να βλέπω πρόσωπα βουτηγμένα στο αίμα. Έχω χάσει τον ύπνο μου, κύριε Παπουτσή. Πάω να κλείσω τα μάτια μου και βλέπω μπρος μου αυτές τις φριχτές εικόνες.

Θύμα της βίας δηλώνει ο κ. Παπουτσής. Κι εγώ το ίδιο, κύριε Υπουργέ...  12

Εικόνες βίας. Που βιάζουν όλους κι ας μην ήμασταν εκεί. Βιάζουν την ίδια την ψυχή μας. Γιατί αύριο μπορεί στη θέση αυτών των ανθρώπων να είναι οι γονείς μας. Να είμαστε εμείς οι ίδιοι.

Θύμα της βίας δηλώνει ο κ. Παπουτσής. Κι εγώ το ίδιο, κύριε Υπουργέ...  37

Όπως αυτή η γυναικούλα. Με τη μάσκα στο πρόσωπο. Και τα χέρια τα οργωμένα από τη δουλειά. Και όπως και ο γέροντας αυτός:

Θύμα της βίας δηλώνει ο κ. Παπουτσής. Κι εγώ το ίδιο, κύριε Υπουργέ...  2

Θα συμφωνήσω μαζί σας λοιπόν. Πως η βία φέρνει βία:

Θύμα της βίας δηλώνει ο κ. Παπουτσής. Κι εγώ το ίδιο, κύριε Υπουργέ...  17

Και θα παρακαλέσω να κάνετε κάτι να σταματήσει επιτέλους αυτός ο φαύλος κύκλος της βίας. Πριν συμβούν ακόμη χειρότερες καταστάσεις που κανένας μας δεν εύχεται και δε θέλει.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης