ΧΑΡΙΝ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Διευκόλυνση εκπαιδευτικών για ανάληψη υπηρεσίας με φαξ (εγκύκλιος υπουργείου)

Πήγαινε κάτω

Διευκόλυνση εκπαιδευτικών για ανάληψη υπηρεσίας με φαξ (εγκύκλιος υπουργείου)  Empty Διευκόλυνση εκπαιδευτικών για ανάληψη υπηρεσίας με φαξ (εγκύκλιος υπουργείου)

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Ιουν 20, 2013 11:25 pm

Διευκόλυνση εκπαιδευτικών για ανάληψη υπηρεσίας με φαξ (εγκύκλιος υπουργείου)  Dieuko1


Διευκόλυνση εκπαιδευτικών για ανάληψη υπηρεσίας με φαξ (εγκύκλιος υπουργείου)  Dieuko2

ΠΗΓΗ ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ ALFAVITA

Σχόλιο: Ωραία ανάληψη υπηρεσίας... πάλι καλά που δεν ισχύει και με αποστολή sms. Και το λέω εγώ που σε λίγες μέρες θα ταξιδέψω 500 χλμ πήγαινε και άλλα 500 επιστροφή για να κάνω ανάληψη υπηρεσίας. Και δεν εννοώ να καταλάβω τι είδους ανάληψη υπηρεσίας μπορεί να γίνει με φαξ και ταχυδρομική επιστολή. 

Όπως βεβαίως δεν καταλαβαίνω τι ανάληψη υπηρεσίας θα κάνουμε όσοι πήραμε μετάθεση αφού ακόμη δε βγήκαν τα κενά των οργανικών θέσεων και δεν έχουμε επομένως οργανική και σχολείο. 

Προς το παρόν οι περισσότερες διευθύνσεις βρίσκονται σε φάση τακτοποίησης υπεραρίθμων. Πχ η διεύθυνση Θεσπρωτίας και Δ' Αθήνας που κατ' ανάγκην παρακολουθώ τα τεκταινόμενα.

http://dipe.thesp.sch.gr/dipe_last/index.php?option=com_content&view=article&id=1843

Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία, τότε τα ΠΥΣΠΕ θα προχωρήσουν σε σύνταξη πίνακα οργανικών κενών για όσους είναι από μετάθεση ή επιθυμούν βελτίωση θέσης. Πιθανόν κάποια ΠΥΣΠΕ να το κάνουν αυτό και αύριο, αλλιώς την Τρίτη, 25 Ιουνίου, λόγω και του τριήμερου του Αγίου Πνεύματος. 

Θα ακολουθήσει νέος γύρος αιτήσεων και ξανά συνεδρίαση ΠΥΣΠΕ για τοποθετήσεις. Με δεδομένο ότι όσοι πήραν μετάθεση οφείλουν να πράξουν το εξής:


Οι μετατιθέμενοι εκπαιδευτικοί οφείλουν να παρουσιαστούν στη Δ/νση Α/θμιας Εκπαίδευσης που πήραν μετάθεση μετά τη λήξη του διδακτικού έτους και μέχρι 28-6-2013.

το όλο θέμα μάλλον θα τραβήξει μέχρι Ιούλιο... 

Εύλογα λοιπόν το υπουργείο ψάχνει τρόπους να διευκολύνει αφού το σχολικό έτος λήγει αύριο, 21 Ιουνίου. 

Μα εγώ δε θέλω τέτοια διευκόλυνση. Το λέω. Θα ήθελα να μου δοθεί η ευκαιρία να δω το σχολείο που θα πάω, να πω μια καλημέρα με το διευθυντή και τους συναδέλφους που από το Σεπτέμβριο θα εργαστούμε μαζί. Και ακόμη θα ήθελα να υπήρχε ο χρόνος να κάνουμε και κατανομή τάξεων από τον Ιούνη, όπως προβλέπουν οι σχετικές εγκύκλιοι. Να έχω μπροστά μου το καλοκαίρι να προετοιμαστώ. Αυτό θα θεωρούσα διευκόλυνση στη δουλειά μου ως εκπαιδευτικός. 

Και θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο αν απελευθερώνονταν οι εκπαιδευτικοί νωρίτερα από τις παλιές τους θέσεις και όχι στις 21 Ιουνίου. Και αν βεβαίως οι μεταθέσεις είχαν βγει όπως τα προηγούμενα χρόνια από τον Απρίλη και όχι στα μέσα Ιουνίου και οι αποσπάσεις στη συνέχεια. 

Γιατί να περνάει ανεκμετάλλευτο το καλοκαίρι; Γιατί όλα να γίνονται την τελευταία στιγμή και αναγκαστικά βιαστικά και πρόχειρα;
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης