ΧΑΡΙΝ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Οι μεγάλες αλλαγές που προαναγγέλλει ο κ. Παπανδρέου και οι αλλαγές των μισθών μας από Αύγουστο σε Σεπτέμβρη

Πήγαινε κάτω

Οι μεγάλες αλλαγές που προαναγγέλλει ο κ. Παπανδρέου και οι αλλαγές των μισθών μας από Αύγουστο σε Σεπτέμβρη Empty Οι μεγάλες αλλαγές που προαναγγέλλει ο κ. Παπανδρέου και οι αλλαγές των μισθών μας από Αύγουστο σε Σεπτέμβρη

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Σεπ 01, 2011 1:05 am

Μεγάλες αλλαγές μέσω δημοψηφίσματος προανήγγειλε ο Γ. Παπανδρέου

31/08/2011 - 11:12 -


Τα σχέδιά του για προώθηση μεγάλων αλλαγών στο πολιτικό σύστημα προανήγγειλε ο πρωθυπουργός Γ. Παπανδρέου κατά την ομιλία του στο Πολιτικό Συμβούλιο του ΠΑΣΟΚ το βράδυ της Τρίτης, ενώ ταυτόχρονα εξαπέλυσε δριμεία επίθεση στη Νέα Δημοκρατία. Συγκεκριμένα, ο κ. Παπανδρέου, κατηγόρησε τη ΝΔ για κοντόφθαλμη και συγκυριακή πολιτική.

Ορισμένες από τις αλλαγές στο πολιτικό σύστημα, αναμένεται να τεθούν ως ερωτήματα στο δημοψήφισμα που θα γίνει το φθινόπωρο και πιο συγκεκριμένα έως τα τέλη του Νοέμβρη.

Στην ομιλία του ο κ. Παπανδρέου, έκανε λόγο για αλλαγές που «θα εμπεδώσουν ένα κλίμα σίγουρης θεσμικής ανάταξης διότι οι δημοκρατικοί θεσμοί και το κράτος είναι ο μεγάλος ασθενής». Σύμφωνα με πληροφορίες από κυβερνητικά και κομματικά στελέχη που επικαλείται η εφημερίδα «Τα Νέα», οι μεταρρυθμίσεις που προγραμματίζει ο Πρωθυπουργός θα είναι «εντυπωσιακές». Τα ίδια στελέχη δεν απέκλεισαν την πιθανότητα ο Γ. Παπανδρέου να ανοίξει εν μέρει τα χαρτιά του στην Εθνική Συνδιάσκεψη της 3ης του Σεπτέμβρη.

Αναφερόμενος στη Νέα Δημοκρατία, ο κ. Παπανδρέου, έκανε λόγο για «αποπροσανατολιστική προσπάθεια όσων τώρα επαναφέρουν τη λογική των κυβερνήσεων προσωπικοτήτων κ.λπ.». Ανέφερε επίσης ότι «κάναμε κι εγώ προσωπικά, μία προσπάθεια με τη Νέα Δημοκρατία, μήπως υπάρχει πράγματι μια διάθεση εθνικής συναίνεσης. Η αίσθηση την οποία εγώ εισέπραξα απ' όλη αυτή την προσπάθεια είναι ότι είναι εξαιρετικά κοντόφθαλμη η πολιτική τους, πολύ περιστασιακή και συγκυριακή. Αυτό δυστυχώς δεν νομίζω να έχει αλλάξει, παρότι είναι σημαντικό να επιδιώξουμε συγκλίσεις όπως και καλώς τις επιδιώξαμε στο χώρο της παιδείας, αλλά και σε άλλους τομείς. Γιατί όσο ευρύτερη η συναίνεση, τόσο εμπεδώνονται θεσμικά οι αλλαγές αυτές και έχουν και μια διαχρονικότητα πολύ μεγαλύτερη. Δημιουργείται και η πεποίθηση στην ελληνική κοινωνία, ότι λειτουργούμε θεσμικά και όχι ευκαιριακά ή απλώς θεματικά. Από την πλευρά μας, εμείς έχουμε αποδείξει ότι το επιδιώκουμε και, βεβαίως, αυτό θα το συνεχίσουμε».

Συνεχίζοντας, ο πρωθυπουργός κατηγόρησε τη ΝΔ ότι έχει «επιλέξει μια πολύ καθαρή -όπως την βλέπουμε εμείς- τακτική, όχι καλή, αλλά θα έλεγα καθαρή από πλευράς σκοπιμοτήτων. Θέλει την αποτυχία μας, ποντάρει στην αποτυχία μας, ή τουλάχιστον στη φθορά μας. Γι' αυτό και είχε οξύνει και θα οξύνει την κριτική και θα αναπαράγει συνεχώς κινδυνολογία, όποτε βλέπει ότι υπάρχουν προβλήματα μπροστά μας, ελπίζοντας ότι δεν θα μπορέσει να ΅γυρίσειΆ αυτή η οικονομική κατάσταση ή, εάν γυρίσει, να έχει τέτοια φθορά η παράταξή μας, ώστε να μην χρεωθεί αυτή το οτιδήποτε, ενώ εμείς μόνο τα αρνητικά», πρόσθεσε.

«Μάχες εντός και εκτός Ελλάδας»


Ο κ. Παπανδρέου ανέφερε ακόμη ότι το ΠΑΣΟΚ τα δύο τελευταία χρόνια είναι μπροστά σε πολύ δύσκολες μάχες σε κάθε επίπεδο εντός και εκτός Ελλάδας με πρώτη εκείνη της αντιμετώπισης του προβλήματος του χρέους, των ελλειμμάτων και της αναξιοπιστίας της χώρας, «λόγω των τόσων προβλημάτων που κληρονομήσαμε».

Χαρακτήρισε, επίσης, ιστορική την απόφαση της 21ης Ιουλίου, «χωρίς αυτό να σημαίνει ότι λύθηκαν τα προβλήματα της Ευρώπης» είπε.

Ως δεύτερη μάχη, ο πρωθυπουργός ανέφερε τις «μεγάλες διαρθρωτικές αλλαγές» για τις οποίες είπε ότι αν είχαν γίνει νωρίτερα τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά με πιο ήπιο τρόπο και με συστηματικότερη διαβούλευση. «Αλλαγές, όπως αυτές στην παιδεία, όπως το άνοιγμα των επαγγελμάτων, όπως οι αλλαγές στο ασφαλιστικό σύστημα, στη Δημόσια Διοίκηση, είναι αλλαγές που έπρεπε να είχαν γίνει» είπε ο κ. Παπανδρέου επισημαίνοντας ότι αν είχαν γίνει αυτά και άλλα πολλά «δεν θα είχαμε το θέμα του χρέους ή τουλάχιστον θα ήμασταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση».

Ως τρίτη μάχη, ανέφερε την ανάπτυξη και υπογράμμισε ότι «καθήκον μας είναι να δημιουργήσουμε όλες τις δυνατότητες, για να έχουμε μια ανταγωνιστική οικονομία και να αξιοποιήσουμε τις νέες ευκαιρίες που έχει η χώρα μας».


ΠΗΓΗ: http://www.eklogika.gr/news/5856

Μάχες εντός κι εκτός Ελλάδας...

Μάλιστα.

Εγώ τη μόνη μάχη που βλέπω είναι να τα βγάλουμε πέρα οι μισθωτοί με τους μισθούς πείνας που μας φόρτωσε η πολιτική αυτής της κυβέρνησης.

40% κάτω πήγαν οι μισθοί μας στα δύο περίπου χρόνια της διακυβέρνησης από το ΠΑΣΟΚ.

Όλα τα άλλα από το ένα αυτί μου μπαίνουν και από το άλλο μου βγαίνουν. Ειδικά για τα προβλήματα που λένε ότι κληρονόμησαν. Δεν ήταν ο δικός μου πατέρας πρωθυπουργός. Εκπαιδευτικός ήταν. Και μια ζωή κακοπληρωμένος όπως όλοι οι εκπαιδευτικοί.

Δε φτάνει λοιπόν που ο δικός μου πατέρας δεν έχει μία να μου αφήσει κληρονομιά;

Πρέπει τώρα να φορτωθώ και τα χρέη που άφησαν οι πατεράδες των άλλων;

Και εις επίρρωσιν:

Μισθοδοσία Αυγούστου 2011

ΒΑΣΙΚΟΣ ΜΙΣΘΟΣ 1506.00 ¤

ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΠΑΡΟΧΗ 0.00 ¤
ΕΠΙ∆ΟΜΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ 97.15 ¤

ΚΙΝΗΤΡΟ ΑΠΟ∆ΟΣΗΣ 100.00 ¤

∆Ι∆ΑΚΤΙΚΗΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ 85.01 ¤
ΕΞΩ∆Ι∆ΑΚΤΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ 288.14 ¤
ΘΕΣΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ 0.00 ¤
ΕΙ∆ΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ 0.00 ¤
ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ 0.00 ¤
ΕΙ∆ΙΚΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ 0.00 ¤
ΕΡΓΟ∆ΟΤΙΚΗ ΕΙΣΦΟΡΑ (ΤΕΑ∆Υ) 45.18 ¤
ΣΥΝΟΛΟ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΩΝ ΑΠΟ∆ΟΧΩΝ 2121.48 ¤

ΦΟΡΟΣ ΕΙΣΟ∆ΗΜΑΤΟΣ 149.65 ¤

ΜΤΠΥ (ΤΑΚΤΙΚΗ) 71.58 ¤
ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ 50.40 ¤

ΤΠ∆Υ (ΤΑΚΤΙΚΗ) 60.24 ¤

ΤΕΑ∆Υ (ΤΑΚΤΙΚΗ) 54.59 ¤
ΚΡΑΤΗΣΗ ΣΥΝΤΑΞΗΣ 109.84 ¤
ΜΤΠΥ (ΝΕΟ∆ΙΟΡΙΣΜΟΥ) 0.00 ¤
ΤΕΑ∆Υ (ΝΕΟ∆ΙΟΡΙΣΜΟΥ) 0.00 ¤
ΕΡΓΟ∆ΟΤΙΚΗ ΕΙΣΦΟΡΑ (ΤΕΑ∆Υ) 45.18 ¤
ΑΠΕΡΓΙΑ - ΛΟΙΠΑ 0.00 ¤
∆ΑΝΕΙΟ (ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ) 0.00 ¤
∆ΑΝΕΙΟ (ΤΑΧΥ∆ΡΟΜΙΚΟ ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ) 0.00 ¤
∆ΑΝΕΙΟ (ΜΤΠΥ) 0.00 ¤
∆ΑΝΕΙΟ (ΤΕΑ∆Υ) 0.00 ¤
ΣΥΝΟΛΟ ΚΡΑΤΗΣΕΩΝ 541.48 ¤

ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΣΟ 1580.00 ¤


Μισθοδοσία Σεπτεμβρίου 2011

ΒΑΣΙΚΟΣ ΜΙΣΘΟΣ 1506.00 ¤

ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΠΑΡΟΧΗ 0.00 ¤
ΕΠΙ∆ΟΜΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ 97.15 ¤

ΚΙΝΗΤΡΟ ΑΠΟ∆ΟΣΗΣ 100.00 ¤

∆Ι∆ΑΚΤΙΚΗΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ 85.01 ¤
ΕΞΩ∆Ι∆ΑΚΤΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ 288.14 ¤
ΘΕΣΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ 0.00 ¤
ΕΙ∆ΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ 0.00 ¤
ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ 0.00 ¤
ΕΙ∆ΙΚΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ 0.00 ¤
ΕΡΓΟ∆ΟΤΙΚΗ ΕΙΣΦΟΡΑ (ΤΕΑ∆Υ) 45.18 ¤

ΣΥΝΟΛΟ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΩΝ ΑΠΟ∆ΟΧΩΝ 2121.48 ¤

ΦΟΡΟΣ ΕΙΣΟ∆ΗΜΑΤΟΣ 171.37 ¤

ΜΤΠΥ (ΤΑΚΤΙΚΗ) 71.58 ¤
ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ 50.40 ¤

ΤΠ∆Υ (ΤΑΚΤΙΚΗ) 122.52 ¤

ΤΕΑ∆Υ (ΤΑΚΤΙΚΗ) 54.59 ¤
ΚΡΑΤΗΣΗ ΣΥΝΤΑΞΗΣ 109.84 ¤
ΜΤΠΥ (ΝΕΟ∆ΙΟΡΙΣΜΟΥ) 0.00 ¤
ΤΕΑ∆Υ (ΝΕΟ∆ΙΟΡΙΣΜΟΥ) 0.00 ¤
ΕΡΓΟ∆ΟΤΙΚΗ ΕΙΣΦΟΡΑ (ΤΕΑ∆Υ) 45.18 ¤
ΑΠΕΡΓΙΑ - ΛΟΙΠΑ 0.00 ¤
∆ΑΝΕΙΟ (ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ) 0.00 ¤
∆ΑΝΕΙΟ (ΤΑΧΥ∆ΡΟΜΙΚΟ ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ) 0.00 ¤
∆ΑΝΕΙΟ (ΜΤΠΥ) 0.00 ¤
∆ΑΝΕΙΟ (ΤΕΑ∆Υ) 0.00 ¤

ΣΥΝΟΛΟ ΚΡΑΤΗΣΕΩΝ 625.48

ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΣΟ 1496.00 ¤

Κι αυτές είναι μόνο ένα μέρος των ιστορικών αποφάσεων σε βάρος μας! Μας έχουν ήδη κόψει δύο μισθούς. Όχι επιδόματα. Μισθούς. Σε ποσό μαζί και με όλες τις άλλες αλλαγές η ΔΟΕ τα έχει υπολογίσει 3000 για την περσινή χρονιά και 3.500 για τη φετινή.

Τώρα λοιπόν με την πρώτη εφαρμογή των αποφάσεων του μεσοπρόθεσμου η περικοπή στο δικό μου κλιμάκιο είναι 84 ευρώ το μήνα. Και σε ένα χρόνο 1004 ευρώ μείον.

Μόνο που λίαν συντόμως θα εφαρμοστεί και η περικοπή του κινήτρου απόδοσης από τα 100 ευρώ στα 50. Και σε ένα χρόνο η περικοπή θα είναι 600 ευρώ.

Κι ακόμη... έχουμε και την εισφορά υπέρ των ανέργων. Ένα 2%... επί του συνόλου των τακτικών αποδοχών. Για το δικό μου κλιμάκιο είναι 42 ευρώ το μήνα και το χρόνο 500 περίπου ευρώ...

Και μακάρι να ήταν μόνο αυτά. Μα δεν είναι. Υπάρχει λέει και η ωρίμανση. Η αναστολή δηλαδή της ωρίμανσης. Που δεν καταλαβαίνω ούτε τι είναι ούτε τι επιπτώσεις θα έχει στο μισθό μου.

Γι' αυτό και δεν καταλαβαίνω τι πανηγυρίζει ο κ. Παπανδρέου. Για ποιες ακριβώς ιστορικές αποφάσεις ομιλεί.

Εγώ το μόνο που καταλαβαίνω είναι ότι πρέπει να σφίξω ακόμη περισσότερο το ζωνάρι. Και έως σκασμού. Γιατί ήδη η μείωση του μισθού μου ξεπερνά τις 5.000 ευρώ το χρόνο σε σχέση με το μισθό που έπαιρνα πριν ο κ. Παπανδρέου γίνει πρωθυπουργός...

Τώρα, που προαναγγέλει και άλλες μεγάλες αλλαγές, πόσο ακόμη θα μειωθεί ο μισθός μου;


ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης