ΧΑΡΙΝ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο

Πήγαινε κάτω

ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο Empty ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Τετ Φεβ 01, 2012 12:54 am

ΚΟΥΤΣΙ

«τα σωζόμενα δε λείψανα τειχών»


ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο %25CE%259A%25CE%259F%25CE%25A5%25CE%25A4%25CE%25A3%25CE%2599%2520099

ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο %25CE%259A%25CE%259F%25CE%25A5%25CE%25A4%25CE%25A3%25CE%2599%2520115

ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο %25CE%259A%25CE%259F%25CE%25A5%25CE%25A4%25CE%25A3%25CE%2599%2520127


Τυμφαία; Της επαρχίας Τύμφης; Πέραν του όρους Τόμαρος;

Όχι βέβαια. Η Αναπαράσταση του Θόδωρου Αγγελόπουλου μπορεί να γυρίστηκε σε χωριό των Ιωαννίνων αλλά διηγείται αληθινή ιστορία που συνέβη σε άλλο χωριό και σε άλλον τόπο. Δε θα μπορούσε να γίνει και αλλιώς:

ΘΟΔΩΡΟΣ ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ: «Ξεκίνησα τα ταξίδια μου στη ‘μέσα’ Ελλάδα με την ‘Αναπαράσταση’ […].

Πήγα στην Κέρκυρα για να διαβάσω τη δικογραφία.

Μετά πήγα στο χωριό όπου είχε γίνει το έγκλημα. Κάθισα στο καφενείο. Οι ντόπιοι, που ντρέπονταν γι αυτό που είχε συμβεί στο χωριό τους, μαζεύτηκαν και με κοίταζαν ακίνητοι. Κατάλαβα ότι έπρεπε να φύγω όσο δυνατόν γρηγορότερα και να ψάξω άλλο μέρος.

Έφτασα απόγευμα και με ψιλόβροχο στη Βίτσα, στα Ζαγόρια. Κανείς στους δρόμους. Μόνο κάτι μαυροφορεμένες γυναίκες χάνονταν σαν οπτασίες μέσα στους τοίχους των σπιτιών που από την υγρασία ήταν κατάμαυροι. Το μαύρο πάνω στο μαύρο. Εκπληκτικό πράγμα.

Στο καφενείο, ένας γέρος μόνος του τραγουδούσε: ‘Μωρή κοντούλα λεμονιά, με τα πολλά λεμόνια».

http://eglima.wordpress.com/2010/03/06/anaparastassi2/
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο Empty Απ: ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Τετ Φεβ 01, 2012 1:36 am

Ο Θόδωρος Αγγελόπουλος έφυγε ξαφνικά από κοντά μας πριν λίγες μέρες.

Δεν τον γνώριζα προσωπικά. Για πολλούς όμως - και αδιάφορους για όσους διαβάζουν τούτες τις γραμμές - λόγους είχε μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου και κατά κάποιον τρόπο και στη ζωή μου.

Ειδικά η πρώτη του ταινία, η Αναπαράσταση, κίνησε νήματα μεγάλων αλλαγών στη ζωή μου. Και με τρόπο τέτοιο που μόνο η μοίρα γνωρίζει όταν θέλει να αλλάξει τις ζωές των ανθρώπων.

Χτες λοιπόν, και χωρίς άλλη αναβολή, επισκέφθηκα τον αυθεντικό χώρο που τελέστηκε το έγκλημα της Αναπαράστασης. Μόλις 25 χλμ από το σπίτι που πλέον κατοικώ. Έχοντας αφήσει εδώ και ενάμιση χρόνο πίσω μου την Αθήνα και σχεδόν σαράντα χρόνια ζωής ( ; ) στην τσιμεντούπολη.

Γιατί κάποτε πέταξαν μπρος μου ένα πουλί θαλασσινό και ένα πουλί βουνίσιο. Ένα κάλεσμα απρόσμενο. Που σήκωσε επανάσταση στα κύτταρα μου.

Εγώ Ηπειρώτισσα είμαι. Από μάνα και πατέρα. Στην Αθήνα όμως γεννήθηκα. Και την Αθήνα ένιωθα τόπο μου. Την Ήπειρο την έζησα λίγο σαν παιδί και καθόλου δεν την αγάπησα. Τι να αγαπήσεις από τις ταλαιπωρίες τις απίθανες;

Και τα καλοκαίρια ακόμη προτιμούσα να τα περνάω στο Αιγαίο. Στην πατρίδα της καρδιάς μου, την Αστροπαλιά. Είκοσι και πλέον καλοκαίρια στην Αστυπάλαια. Κι ερωτευμένη αγιάτρευτα με τις ανοιχτές της θάλασσες και το κάστρο της, που έχει κλειδί κλειδώνει, κι έχει κορίτσια έμορφα μα δεν τα φανερώνει.

Την Ήπειρο, την πατρίδα των παππούδων μου, τη γνώρισα και την πόνεσα χάρη στον Αγγελόπουλο. Κι ας μην ήταν εκείνος Ηπειρώτης.

Όλα ξεκίνησαν από ένα τραγούδι. Που όμοιο του δεν είχα ξανακούσει. Και που ξύπνησε τρικυμία μέσα μου και δεν αναγνώριζα τον εαυτό μου. Εγώ να ακούω τραγούδι ηπειρώτικο και να συγκλονίζομαι;

Ο Μάρκος Μπότσαρης ήταν το τραγούδι. Και δεν ήταν σε ταινία του Αγγελόπουλου. Αλλά ποτέ δε θα το είχα ακούσει αν ο Αγγελόπουλος δεν το είχε βάλει στην ταινία του. Μεγάλη ιστορία και δεν έχει κανένα νόημα να τη γράψω. Το μόνο ενδιαφέρον που πρέπει να προσθέσω είναι πως το ίδιο αυτό τραγούδι, το τραγούδι τίτλων της Αναπαράστασης, ήταν και το τελευταίο που προχτές, Παρασκευή, συνόδεψε το Θόδωρο Αγγελόπουλο στην τελευταία του κατοικία. Εκεί που ο συμμαθητής του από το 2ο Γυμνάσιο της Αθήνας, ο Αλβανίας αρχιεπίσκοπος Αναστάσιος, όρκισε όλους μας με τρεις λέξεις εις διπλούν:

Ο ΑΓΩΝΑΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ.



ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο Empty Απ: ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Κυρ Φεβ 05, 2012 3:57 pm

ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο %25CE%259A%25CE%259F%25CE%25A5%25CE%25A4%25CE%25A3%25CE%2599%2520005

Είχα πολλά στο νου μου προχτές που πήρα το δρόμο για εκείνο το χωριό. Και σίγουρα όχι την άρρωστη περιέργεια τύπου Αγκάθα Κρίστι.

Αλλιως θα το ειχα επισκεφτει εδω και καιρο. Αλλα γιατι να το καμω; Μονο αυτο το εγκλημα εχει συμβει στην ελληνικη επαρχια κατω απο τετοιες συνθηκες; Ναι, ο Αγγελοπουλος το γυρισε ταινια, αλλα ηταν συμβολο της τραγικης καταστασης της ενδοχωρας της πατριδας μας της ρημαγμενης απο πολλους και πολλα...

(ρημαγμενο και το δικο μου πληκτρολογιο σημερα και αδυνατει να βαζει τονους - μονο κανοντας αυτομαστη διορθωση σε καθε λεξη, πραγμα χρονοβορο και εντελως σπαστικο... να με συμπαθατε λοιπον που προς το παρον και ωσπου να διορθωσω τη ζημια δε θα βαζω τονους)

ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο Empty Απ: ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Κυρ Φεβ 05, 2012 4:06 pm

Η προσβαση στο χωριο ειναι σημερα ευκολη υποθεση. Μολις οκτω χιλιομετρα απο τον κεντρικο δρομο Ηγουμενιτσας - Πρεβεζας. Λιγο μετα την Πλαταρια στριβεις δεξια και ο δρομος σε βγαζει καρφι στην πλατειουλα του χωριου. Μπροστα σε ενα καφενεδακι με υπεροχη θεα. Απο τη μια βλεπεις τον ορμο της Πλαταριας, απο την αλλη χιονισμενες κορφες (τετοια εποχη) ως περα στο Σουλι.

Οση ωρα ανεβαινα ειχα διαρκως το σιντι με το Μαρκο Μποτσαρη και το ενα πουλι θαλασσινο και ενα πουλι βουνισιο πεταγαν μαζι μου για τις κορφουλες. Μονο ομως φτανοντας εκει πανω ενιωσα (για πρωτη φορα ολο το βαθος του τραγουδιου)

ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο %25CE%259A%25CE%259F%25CE%25A5%25CE%25A4%25CE%25A3%25CE%2599%2520030

Η θεα προς τη θαλασσα της Πλαταριας και στο βαθος η Κερκυρα.

Στην Κερκυρα εγινε και η αληθινη δικη...
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο Empty Απ: ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Κυρ Φεβ 05, 2012 4:24 pm

ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο %25CE%259A%25CE%259F%25CE%25A5%25CE%25A4%25CE%25A3%25CE%2599%2520053

Και η θεα προς τις χιονισμενες κορφουλες.

Μου αρεσει να λεω "κορφουλες"... Μου θυμιζει την ταινια του Αγγελοπουλου: "Το βλεμμα του Οδυσσεα". Ο πρωταγωνιστης εκει "αγοραζει" λεξεις. Οπως καποτε ο Σολωμος μας. Μια απο τις λεξεις που "αγοραζει" ειναι και η "κορφουλα".

Λεξη αλλη: "ξενιτης", αυτος που νιωθει ξενος παντου...

Ειμαι κι εγω λιγο ξενιτης. Στην Αθηνα, οταν φτασαμε πριν απο δεκαετιες, ημουν το κοριτσι απο το χωριο. Τωρα, που ειπα να γυρισω στον τοπο μου, ειμαι η αυτη απο την Αθηνα. Ενταξει, δε με πειραζει. Υπηρξα και ναυτικος στα νιατα μου. Κι εχω περπατησει σε τοπους που ηταν πραγματικα ξενοι, Αιγυπτο, Αμερικη, Κορεα, Ιαπωνια, Νοτια Αφρικη...

Ξερεις ομως, οσο καιρο εισαι μακρια απο την πατριδα και τους δικους σου, το αντεχεις αυτο το αισθημα του ξενου. Οταν γυρισεις πισω ειναι που δεν αντεχεται, γιατι οι αλλοι εχουν ζησει πραγματα που δεν εζησες, και εσυ εζησες αγνωστες γι' αυτους καταστασεις. Και εισαι στον τοπο σου και νιωθεις ξενος και θελεις να τα μαζεψεις και να φυγεις, δεν το μπορεις... σε σκοτωνει...

Το θυμα στην Αναπαρασταση ειναι ενας ξενιτης. Εφυγε, πηγε στη Γερμανια, αφησε πισω γυναικα και παιδια. Για καλο πηγε. Να βγαλει το ψωμι της φαμιλιας του. Μα οι φαμιλιες δε μεγαλωνουν μοναχα με ψωμι. Γυρισε λοιπον και ηταν παρείσακτος. Προλαβε αλλος και πηρε τη θεση του. Περισσευε. Η γυναικα, μια συγχρονη Κλυταιμνήστρα, δινει τη δραματικη λυση.

Να ειχε αραγε ακουσει ποτε της για το εγκλημα στο παλατι των Ατρειδων; Αμφιβαλλω. Κι ομως η μοιρα τη διαλεξε να επαναλαβει την τραγωδια.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο Empty Απ: ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Κυρ Φεβ 05, 2012 4:45 pm

ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο %25CE%259A%25CE%259F%25CE%25A5%25CE%25A4%25CE%25A3%25CE%2599%2520031

Ευθεια μπροστα ο μεγαλος δρομος. Τραβα απο την Ηγουμενιτσα (αριστερα) προς την Παργα και την Πρεβεζα (δεξια).

Η πλεονεκτικη αυτη θεση του χωριου, να μπορει να ελεγχει το περασμα, το εκανε ελκυστικο απο τα αρχαια χρονια. Το θεωρω απιθανο να μην το γνωριζε αυτο ο Αγγελοπουλος. Πως αποτελει το χωριο αυτο την εξαιρεση στο Θεσπρωτικο χωρο με κατοικηση διαχρονικη απο τον 4ο αιωνα πΧ και μεχρι σημερα.

Κι αλλο τοσο θεωρω βεβαιο πως επισκεφτηκε και τα χαλασματα της βυζαντινης ακροπολης. Μια ανασα δρομος απο το κεντρο του χωριου και δυστυχως σε τελεια εγκαταλειψη. Να καθρεφτιζει την αλλη εγκαταλειψη που μαστιζει γενικοτερα και τη Θεσπρωτια και την Ηπειρο...
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο Empty Απ: ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Κυρ Φεβ 05, 2012 5:02 pm

ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο %25CE%259A%25CE%259F%25CE%25A5%25CE%25A4%25CE%25A3%25CE%2599%2520053%2520a

Πισω απο τα κυπαρισσια (αριστερα) το Κούτσι.

Ο οχυρωμένος οικισμός στο Κούτσι (σήμερα Δ.Δ. Πολυνερίου Δήμου Ηγουμενίτσας) βρίσκεται πάνω σε ασβεστολιθική ράχη του όρους Βραχανάς, σε σημείο το οποίο ελέγχει οπτικά την παραλιακή πεδιάδα της Πλαταριάς. Ο οικισμός στο Πολυνέρι, είναι στη Θεσπρωτία το μοναδικό παράδειγμα αρχαίου οικισμού που συνεχίζει να κατοικείται στις μέρες μας. Δεν υπάρχουν καθόλου ιστορικά στοιχεία ή πηγές που να μας ενημερώνουν για την ιστορική εξέλιξη του οχυρωμένου οικισμού κατά την πάροδο των αιώνων. Η απαρχή του ορίζεται μάλλον κατά τον 4ο αι. π.Χ., όταν δημιουργούνται και οι περισσότεροι οικισμοί της Θεσπρωτίας.

Το Κούτσι επιζεί κατά τους ελληνιστικούς χρόνους και καταστρέφεται μάλλον μαζί με τις υπόλοιπες ηπειρωτικές πόλεις το 167 π.Χ. από τους Ρωμαίους, μετά την ήττα του Περσέα στην Πύδνα.

Μικρό τείχος της περιόδου αυτής ή λίγο μεταγενέστερο, στη βορειοδυτική γωνία του αρχαίου οικισμού φαίνεται ότι επιζεί και κατά τους βυζαντινούς χρόνους. Στα νεότερα χρόνια ο οικισμός επεκτείνεται και εκτός των τειχών.

Ο οικισμός στο Κούτσι βρίσκεται σε φυσικά οχυρή θέση, σε ύψωμα 300 μ. και περιβάλλεται από πολυγωνικό τείχος που καλύπτει μόνο την ανατολική πλευρά, τμήμα της δυτικής, καθώς και τα βατά σημεία της βόρειας πλευράς του. Η έκταση του είναι περίπου 55 στρέματα και η επιφάνειά του ομαλή με ήπια κλίση προς τα ανατολικά. Λόγω της συνεχούς διαχρονικής κατοίκησης της περιοχής, με εξαίρεση την οχύρωση, ελάχιστα κατάλοιπα των αρχαίων χρόνων έχουν διατηρηθεί και περιορίζονται ως επί το πλείστον σε απλά λαξεύματα θεμελίωσης πάνω στο φυσικό βράχο.

Το πολυγωνικό τείχος του οικισμού που έχει συνολικό μήκος 990 μ. και πάχος περίπου 3,50 μ. ενισχύεται με θλάσεις και ορθογώνιους πύργους. Το τείχος αποτελείται από προσεκτικά αρμολογημένους ογκόλιθους. Η κύρια πύλη του οικισμού βρίσκεται στα δυτικά, έχει πλάτος 5 μ. στην εξωτερική πλευρά της και 4,10 μ. στην εσωτερική, ενώ προστατεύεται με μία ισχυρή προβολή του τείχους. Μία δευτερεύουσα πύλη βρίσκεται στη δυτική πλευρά της οχύρωσης. Από την πύλη αυτή ήταν προσβάσιμη μια πηγή σε απόσταση περίπου 100 μ. από τον οικισμό.

Στη βορειοδυτική γωνία της αρχαίας οχύρωσης κατασκευάστηκε στους ρωμαϊκούς -σύμφωνα με το Σ. Δάκαρη- χρόνους, μικρό ασβεστόκτιστο τείχος, τριγωνικής κάτοψης, με έκταση περίπου 1,2 στρέμματα και συνολική περίμετρο 160 περίπου μέτρα. Η μοναδική πύλη του μικρού αυτού κάστρου βρίσκεται στη νοτιοανατολική πλευρά του και προστατεύεται από κυκλικής κάτοψης πύργο, διαμέτρου 7,2 μ., ενώ στη βορειοανατολική γωνία του κάστρου σχηματίζεται τετράγωνος πύργος.

Συντάκτης
Γεώργιος Ρήγινος, αρχαιολόγος
Κασσιανή Λάζαρη, αρχαιολόγος
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο Empty Απ: ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Κυρ Φεβ 05, 2012 5:10 pm

ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο %25CE%259A%25CE%259F%25CE%25A5%25CE%25A4%25CE%25A3%25CE%2599%2520056

Τις ταμπελες τις συναντας μεσα στο χωριο. Και υπαρχουν και αλλες μικροτερες που σε βοηθουν να φτασεις. Δεκα λεπτα αργο περπατημα απο το κεντρο του χωριου και ολο ισιο.

Το Κουτσι θα το βρειτε και στην ιστοσελιδα του υπουργειου Πολιτισμου

http://odysseus.culture.gr/h/3/gh351.jsp?obj_id=5997

Μα χρηματα δε βρεθηκαν και σαπιζει παρατημενο τελειως στην τυχη του. Συμβολο η Ακροπολη αυτη της πραγματικης Θεσπρωτιας. Της καλα κρυμμενης πισω απο τις καφετεριες στα Πλατανια και την απαστραπτουσα Εγνατια και το μεγαλο λιμανι...
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο Empty Απ: ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Κυρ Φεβ 05, 2012 5:15 pm

ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο %25CE%259A%25CE%259F%25CE%25A5%25CE%25A4%25CE%25A3%25CE%2599%2520058

Καθ' οδον, απο το καφενεδακι στην πλατεια προς την Ακροπολη, σε καρτερουν αυθεντικες βουκολικες στιγμες. Ο κοσμος εδω πανω εξακολουθει να ζει απο την κτηνοτροφια. Οσοι μεινανε. Σχολειο παντως δε λειτουργει...
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο Empty Απ: ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Κυρ Φεβ 05, 2012 5:34 pm

ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο %25CE%259A%25CE%259F%25CE%25A5%25CE%25A4%25CE%25A3%25CE%2599%2520060

Και μονο για τετοιες σκηνες θα αξιζε κανεις να επισκεπτεται το χωριο, μια ανασα ειναι απο τη διακλαδωση Πλαταριας προς Συβοτα... Πεντε λεπτα με το αυτοκινητο.

Μα όχι. Όσοι έρχονται τα καλοκαίρια στη Θεσπρωτία προτιμούν το fake κοσμοπολιτισμό της που τους θυμίζει Μύκονο. Λες και ξέρουν δηλαδή και την αληθινή Μύκονο, τρομάρα τους...
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο Empty Απ: ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Κυρ Φεβ 05, 2012 6:27 pm

ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο %25CE%2597%25CE%2593%25CE%259F%25CE%25A5%25CE%259C%2520%25CE%2591%25CE%259D%25CE%2591%25CE%25A0%25CE%2591%25CE%25A1%25CE%2591%25CE%25A3%25CE%25A4%25CE%2591%25CE%25A3%25CE%2597

Ο Θόδωρος Αγγελόπουλος το 1969, στην Ηγουμενίτσα. Το εγκλημα συνεβη στα 1968. Τον Απριλη. Και το Δεκεμβρη εγινε η δικη. Καταδικαστηκαν σε ισοβια και η γυναικα και ο συνεργος της. Αφεθηκαν ελευθεροι κατι χρονια αργοτερα. Εκεινη πολυ συντομα σκοτωθηκε σε τροχαιο.

Ζουσα τοτε στη Θεσπρωτια. Παιδι βεβαια. Σε ενα χωριο πολυ κοντα στην Ηγουμενιτσα αλλα απο την αλλη μερια. Τηλεοραση δεν υπηρχε. Και φυσικα ιδεα δεν ειχα για το εγκλημα. Χρειαστηκε να δω χρονια αργοτερα την ταινια του Αγγελόπουλου για να μαθω τα καθεκαστα...

Κι οταν την ειδα ηταν σαν να τα ξερω ολα αυτα. Τη Γερμανια και τους μεταναστες. Τις παρατημενες οικογενειες. Τα δραματα που ξεσπαγαν στις επιστροφες. Και ολα τα αλλα που γνωριζουν την κορυφωση στην Αναπαρασταση του Αγγελοπουλου.

Σιγουρα τα γνωριζει και ο Αγγελοπουλος. Η ταινια του αποτελει κραυγη στα περατα για ολα αυτα τα δραματα μαζι. Και που στο δραματικο σημερα, με τη Γερμανια να μας βαζει τη θηλια στο λαιμο, λαμβανουν μια αλλη διασταση. Τοση και τετοια που να συνιστα ανοσιουργημα η τακτικη των μεγκαλων καναλιων το βραδυ της Παρασκευης, 27 Γεναρη 2012. Μερα της κηδειας του Θοδωρου Αγγελοπουλου. Που καναμε μιση ωρα να δουμε μια ελαχιστη αναφορα. Και υποχρεωθηκαμε να ακουμε επι τοση ωρα για τα τερτιπια των υπαλληλισκων της τρόικας. Πως ειρωνευτηκαν και συμπεριφερθηκαν υποτιμητικα στους υπουργους μας.

Οταν ανεβηκα στο χωριο ημουν φορτωμενη και με ολα αυτα. Οπως ολοι μας φορτωνουμε μηνες τωρα, θυμο, οργη, πονο.

Καθισα στο καφενειο. Κι επιασα την κουβεντα. Λιγοι ανθρωποι. Τρεις αντρες, δυο γυναικες. Ο μπαρμπα - Γιαννης χρονια στη Γερμανια. Να τον ακους... σαν αναπαρασταση της Αναπαραστασης του Αγγελοπουλου. Να σου μιλαει για την ξενιτιά. Για το ψωμι το αφρατο που δεν ειχε ματαφαει τετοιο.

- Ποιος μας πούλησε, παιδί μου, στη Γερμανία; Τα κόμματα; Η φτώχεια μας μας πούλησε!

Μετρησα απο μεσα μου τα χρονια. Βγηκε σωστος ο λογαριασμος. Σιγουρα γνωριζε το θυμα. Μια ηλικια πανω κατω... Μα δε λεω λεξη. Δεν εχω ερθει γι' αυτο. Και δε θελω να τους τρομαξω. Εγω προσκυνητρια ειμαι στον τοπο τους και στα βασανα τους και κλαιω και το θυμα και τη φονισσα και τα ορφανα παιδοπουλα.

Και κυριως τον τοπο. Τον τοπο μας. Τον ρημαγμενο.

Ο Αγγελοπουλος δε καταγοταν απο την Ηπειρο. Το δικο του χωριο βρισκεται κοντα στην Ανδρίτσαινα, στην Πελοπόννησο. Αμπελιώνα λεγεται. Ο πατερας του εφυγε στην Αθηνα να δουλεψει. Οπως και οι δικοι μου γονεις. Στην Αθηνα μεγαλωσε ο Αγγελοπουλος και συμπτωματικα στο ιδιο Γυμνάσιο που πηγε εκεινος πηγε και ο αδερφος μου. Μια γειτονια. Αλλη βεβαια εποχη.

Οταν τελειωσε το Γυμνάσιο, εφυγε για τη Γαλλια να σπουδασει. Θαρρω ειχε ξεκινησει σπουδες και στο ελληνικο πανεπιστημιο αλλα πτυχιο δεν πηρε. Γυριζει λοιπον απο τη Γαλλια. Με πτυχιο στον κινηματογραφο. Και οπως ειναι με τη βαλιτσα στο χερι, στο Συνταγμα, πεφτει σε μια διαδηλωση φοιτητων. Η αστυνομια ορμαει. Τις αρπαζει και ο Αγγελοπουλος. Κι ενω σκεφτεται να γυρισει στη Γαλλια, καταλαβαινει πως η θεση του ειναι εδω. Στον τοπο του.


http://www.theoangelopoulos.gr/docs/greek_bio.pdf

1964 : Επιστροφη στην Ελλάδα. Η επανοδος στην πατριδα συνοδευεται απο αναιτιο ξυλοδαρμο του απο την αστυνομια καθως βαδιζε ανυποπτος. Επεισοδιο που τον επηρεασε και αλλαξε την διαθεση και τα σχεδια του. Τοτε η σκηνοθετις Τωνια Μαρκετακη του προτεινει να συνεργαστει με την εφημεριδα «Δημοκρατικη Αλλαγη» ως κριτικος. Προς μεγαλη εκπληξη ολων - και του ιδιου - αντι να γυρισει στην Γαλλια, οπως ηταν και το αναμενομενο, εμεινε στην Ελλαδα. Και εργαστηκε ως κριτικος.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο Empty Απ: ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Κυρ Φεβ 05, 2012 6:46 pm


- Τι ηρθατε να δειτε; τα χαλια μας; τη φτωχεια μας και το φευγατιο;

Ο Αγγελοπουλος παιζει ο ιδιος στην Αναπαρασταση. Στο ρολο του δημοσιογραφου.

- Τι περιμενεις απο τη Γερμανια;

- Λιγη ομορφια, να παχαινω...

Ακουω την ταινια. Και ξανακουω εκεινο τον παππου, που μου μιλαγε για το ψωμι της Γερμανιας. Και ακουω και τους αλλους που μου μιλαγανε ακομη και για το σημερα του χωριου, για τα μοσχαρια και τις προβατινες...

Αναρωτιεμαι. Ηρθε αραγε ο καιρος να παιχτει η αναπαρασταση στον τοπο της;

Ο Αγγελοπουλος δε θελησε να προσβαλει κανεναν με την ταινια του. Ενα βλεμμα γεματο τεραστια αγαπη και πονο ο φακος του.

Τουλαχιστον ξερω οτι η Πανηπειρωτικη θα κανει τον ερχομενο Σεπτεμβρη τιμητικη εκδηλωση στο Ιτς Καλε για το Θοδωρο Αγγελοπουλο. Μα η Θεσπρωτια; Δεν πρεπει να τιμησουμε κι εμεις τον Αγγελοπουλο; Το δικο μας Αγγελοπουλο;
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο Empty Απ: ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Κυρ Φεβ 05, 2012 11:46 pm

ΚΟΥΤΣΙ: Δυο ανθισμένα κλαδάκια μυγδαλιάς για το Θόδωρο Αγγελόπουλο Politismos-culture-thodoris-agelopoulos-anaparastasi-2
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης