ΧΑΡΙΝ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ωραίος ο χαιρετισμός της Συμβούλου της Αγγλικής αλλά εμείς δεν έχουμε καν καθηγητές Αγγλικών στα σχολεία!

Πήγαινε κάτω

Ωραίος ο χαιρετισμός της Συμβούλου της Αγγλικής αλλά εμείς δεν έχουμε καν καθηγητές Αγγλικών στα σχολεία!  Empty Ωραίος ο χαιρετισμός της Συμβούλου της Αγγλικής αλλά εμείς δεν έχουμε καν καθηγητές Αγγλικών στα σχολεία!

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Ιαν 10, 2013 1:08 pm

Η Ήπειρος, μαθαίνουμε ότι απέκτησε νέα σχολική σύμβουλο Αγγλικής Γλώσσας. Διαβάσαμε μάλιστα και το χαιρετισμό που απέστειλε στους συναδέλφους:

http://dipe.thesp.sch.gr

Ιωάννινα: 09-01-2013

ΘΕΜΑ: «Χαιρετισμός Σχολικής Συμβούλου ΠΕ 06 Αγγλικής Γλώσσας Ν. Ιωαννίνων
και Θεσπρωτίας με έδρα τα Ιωάννινα».


Αγαπητές/Αγαπητοί συνάδελφοι,

Με την ανάληψη των καθηκόντων μου ως Σχολική Σύμβουλος Αγγλικής Γλώσσας Ν.
Ιωαννίνων και Θεσπρωτίας με έδρα τα Ιωάννινα, αισθάνομαι την ανάγκη να σας απευθύνω
εγκάρδιο χαιρετισμό και να ευχηθώ σε όλους σας μια δημιουργική χρονιά, με υγεία και
δύναμη.

Όντας και η ίδια εκπαιδευτικός τάξης μέχρι πριν από λίγο καιρό, γνωρίζω τις δύσκολες
συνθήκες μέσα στις οποίες καλούμαστε να επιτελέσουμε την εκπαιδευτική αποστολή μας.
Συνεπώς, θεωρώ τον εαυτό μου ως συντονιστή, συνεργάτη και εμψυχωτή και θα είμαι στη
διάθεσή σας για μια ουσιαστική συνεργασία. Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους θα
πραγματοποιηθούν παιδαγωγικές συναντήσεις, για τις οποίες θα ενημερωθείτε μέσω του
σχολείου σας, ενώ στις επισκέψεις μου στις σχολικές μονάδες θα μας δοθεί η δυνατότητα
να ανταλλάξουμε απόψεις.

Μπορείτε να επικοινωνείτε μαζί μου στο τηλέφωνο 6974320825, ή στο προσωπικό μου email:
akeramida@hotmail.com, τόσο για θέματα που αφορούν την επιστημονική και
παιδαγωγική καθοδήγηση, όσο και για οποιοδήποτε άλλο θέμα θεωρείτε ότι μπορώ να σας
φανώ χρήσιμη. Ευελπιστώ σε μια εποικοδομητική συνεργασία και σε μια ειλικρινή και
ανθρώπινη επικοινωνία.

Με εκτίμηση,

Η Σχολική Σύμβουλος κλ. ΠΕ 06

Αρετή Κεραμίδα

Ωραίος ο χαιρετισμός. Ζεστός, ανθρώπινος, μετρημένος.

Μόνο που στα σχολεία μας δεν έχουμε καθηγητές Αγγλικών! Και το μάθημα δε διδάσκεται. Κι ούτε προβλέπεται σύντομα να μας στείλουν καθηγητή. Έτσι μας ενημέρωσαν και μας πρότειναν να αλλάξουμε το πρόγραμμα, να φεύγουν νωρίτερα τα παιδιά. Διότι στην Ελλάδα του 2013 που υποτίθεται γίνονται τα πάντα για την ανάπτυξη, δεν περισσεύουν χρήματα να μάθουν τα παιδιά Αγγλικά. Καθώς είναι γνωστό πως η γνώση της Αγγλικής ουδεμία σχέση έχει με την οικονομική ανάπτυξη του τόπου. Κι ακόμη πιο γνωστό είναι πως οι γονείς σήμερα είναι πάμπλουτοι και μπορούν να στείλουν τα παιδιά τους σε φροντιστήριο να μάθουν τα Αγγλικά.

Επιπλέον μιλάμε για σχολεία της Θεσπρωτίας. Της ακριτικής Θεσπρωτίας. Που ένα μεγάλο μέρος του μαθητικού πληθυσμού ζει σε κουτσοχώρια και όχι σε αστικά κέντρα. Και φυσικά δε διαθέτουν φροντιστήρια και η μόνη δυνατότητα των παιδιών να μάθουν ξένη γλώσσα είναι στο σχολειό τους.

Θα μου πείτε, και τι να τα κάνουν τα Αγγλικά στα κουτσοχώρια; Θα μιλάνε Αγγλικά στα κατσίκια και στα γελάδια;

Ναι, είναι μια άποψη και αυτή. Και την απάντηση δε βρίσκω καν το λόγο να τη γράψω, την ξέρετε όλοι. Μα σημειώστε ότι ένα από τα σχολεία που δε διαθέτουν τόσους μήνες μετά την έναρξη της σχολικής χρονιάς καθηγητή Αγγλικών είναι και το σχολείο των Συβότων. Που όλως τυχαίως είναι ένας διάσημος τουριστικός προορισμός και για τη Θεσπρωτία μία από τις λίγες πηγές εξασφάλισης εισοδήματος. Και δη συναλλάγματος τουριστικού. Είναι λοιπόν ή δεν είναι παλαβό να μην υπάρχει ούτε εκεί καθηγητής Αγγλικών;
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης