ΧΑΡΙΝ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΒΡΟΝΤΕΡΗ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΔΟΕ ΣΤΟ ΧΘΕΣΙΝΟ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ

Πήγαινε κάτω

ΒΡΟΝΤΕΡΗ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΔΟΕ ΣΤΟ ΧΘΕΣΙΝΟ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ Empty ΒΡΟΝΤΕΡΗ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΔΟΕ ΣΤΟ ΧΘΕΣΙΝΟ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Κυρ Ιουν 30, 2013 3:21 pm

Λίγες μέρες πριν διαβάζαμε στον "τοίχο" της Ομοσπονδίας μας, της ΔΟΕ, την ακόλουθη ανακοίνωση:

26/06/2013

Πρόσκληση για τη συμμετοχή στο συλλαλητήριο Σάββατο 29.6.13 της ΠΟΕ - ΟΤΑ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ  

H E.E. της Α.Δ.Ε.Δ.Υ. στηρίζει το ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΟ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟ που έχει προγραμματίσει η Π.Ο.Ε.-Ο.Τ.Α. για το Σάββατο, 29 Ιουνίου 2013, στις 11.30 το πρωί, στην Πλατεία Καραϊσκάκη και καλεί όλους τους εργαζόμενους στο Δημόσιο να συμμετάσχουν μαζικά.

Στόχος της Α.Δ.Ε.Δ.Υ. είναι η ανάληψη πρωτοβουλιών για το συντονισμό και τη διοργάνωση κοινών αγωνιστικών κινητοποιήσεων, το αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα, προκειμένου να μπει επιτέλους φρένο στην εξαθλίωση των εργαζομένων και της ελληνικής κοινωνίας συνολικά, αλλά και να προετοιμάσει το συνδικαλιστικό κίνημα για νέους και δυναμικότερους αγώνες για την ανατροπή των πολιτικών της Τρόικας και των μνημονίων.Από την Εκτελεστική Επιτροπή της Α.Δ.Ε.Δ.Υ.

http://www.doe.gr/index.php?categoryid=1

Είδηση που επιβεβαιώνεται και από τον "τοίχο" της ΑΔΕΔΥ: http://www.adedy.gr

Ας μη σχολιάσουμε τη νέα αθλιότητα της ΑΔΕΔΥ που ξεχνάει να αναφέρει ότι το Συλλαλητήριο οργανώνεται από κοινού με την ΟΛΜΕ. Προφανώς της έκατσε βαριά η αντίδραση της ΟΛΜΕ τον περασμένο Μάη να την καταγγείλει για ξεπούλημα της απεργίας της. Είναι όμως γεγονός ότι οι ειδήσεις των ημερών φέρουν ως πρώτα θύματα της κινητικότητας στο δημόσιο τους εκπαιδευτικούς και η ΟΛΜΕ άμεσα αντέδρασε με αναλυτική ανακοίνωση για το θέμα των απολύσεων και μάλιστα εντός ολίγων ημερών:


26-06-2013 Όχι στη διαθεσιμότητα και τις απολύσεις


Σύμφωνα με χθεσινά δημοσιεύματα των ΜΜΕ, μέχρι τις 8 Ιουλίου προβλέπεται να τεθούν σε διαθεσιμότητα 8.000 εκπαιδευτικοί και 4.500 υπάλληλοι των δήμων και δημοτικών επιχειρήσεων. Σύμφωνα με τα ίδια δημοσιεύματα η διαθεσιμότητα θα προωθηθεί με την κατάθεση δύο τροπολογιών, η μία από το Υπουργείο Παιδείας, που αναμένεται να ενταχθούν στο πρώτο νομοσχέδιο που θα τεθεί προς συζήτηση και ψήφιση στη βουλή.

Αν ισχύουν αυτά, 8.000 εκπαιδευτικοί θα χάσουν το επόμενο δεκαήμερο την εργασία τους στην εκπαίδευση και θα μπουν σε λίστες αναμονής με το 75% του μισθού τους. Πολλοί από αυτούς δεν θα επιστρέψουν ποτέ σε άλλες υπηρεσίες του Δημοσίου, προκειμένου να καλυφθεί ο κατάλογος των 25.000 απολύσεων από το δημόσιο στο τέλος του 2015.

Καλούμε τον Υπουργό Παιδείας να διαψεύσει δημόσια αυτές τις πληροφορίες για τις διαθεσιμότητες – απολύσεις εκπαιδευτικών.

Επιπλέον το ΔΣ της ΟΛΜΕ, αναγνωρίζοντας την έντονη ανησυχία και τη δίκαιη οργή των συναδέλφων μας, δηλώνει την αποφασιστικότητά του κλάδου να αντισταθούμε όλοι μαζί στη βαρβαρότητα που καταργεί το δικαίωμα στην εργασία.

Προειδοποιούμε την κυβέρνηση. Οι άνθρωποι δεν είναι αριθμοί. Τα σχολεία χρειάζονται εκπαιδευτικούς για να λειτουργήσουν. Το επόμενο διάστημα θα είναι πολύ θερμό και θα πάρουμε τα μέτρα μας για αυτό.
Δεν θα αφήσουμε την κυβέρνηση να καταστρέφει άλλο το δημόσιο σχολείο και να εξαθλιώνει τους εκπαιδευτικούς. Κοινό μέτωπο όλων τώρα για την ανατροπή αυτής της βάρβαρης πολιτικής. Θα είμαστε όλο το καλοκαίρι σε αγωνιστική ετοιμότητα.

Το ΔΣ της ΟΛΜΕ καλεί τους εκπαιδευτικούς να συμμετέχουν το Σάββατο 29 Ιούνη στις 11.30 π.μ. στην Πλ. Καραϊσκάκη (στάση μετρό Μεταξουργείο) στο κοινό συλλαλητήριο της ΟΛΜΕ με την ΠΟΕ-ΟΤΑ και άλλων ομοσπονδιών δημόσιου και ιδιωτικού τομέα.

Το ΔΣ της ΟΛΜΕ θα επιδιώξει αύριο, με παράσταση διαμαρτυρίας του, να λάβει συγκεκριμένες απαντήσεις από την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας.

Το 16ο Συνέδριο της ΟΛΜΕ που ξεκινά την επόμενη Κυριακή 30-6-13 τις εργασίες του στην Αθήνα θα λάβει αγωνιστικές αποφάσεις για το επόμενο διάστημα. Καμία διαθεσιμότητα, καμία υποχρεωτική μετάθεση, καμία απόλυση εκπαιδευτικού δεν θα γίνει αποδεκτή και θα είναι «αιτία πολέμου».

http://olme-attik.att.sch.gr/new/?p=5316

Ας μη σχολιάσουμε λέμε την αχαρακτήριστη στάση της ΑΔΕΔΥ που υποβιβάζει το Συλλαλητήριο παρουσιάζοντάς το ως συλλαλητήριο της ΠΟΕ - ΟΤΑ και μόνο. Γιατί το χειρότερο είναι πως δεν αναφέρει το θέμα των απολύσεων που επίκεινται εντός ολίγων ημερών και περιορίζεται σε γενικόλογα περί εξαθλίωσης των εργαζομένων! 

Να αφήσουμε όμως ασχολίαστο και το γεγονός της δικής μας Ομοσπονδίας, της ΔΟΕ, που ενώ αναδημοσίευσε την ανακοίνωση - τηλεγράφημα της ΑΔΕΔΥ όχι μόνο δεν εξέδωσε δική της ανακοίνωση μα και έλαμψε δια της απουσίας της από το συλλαλητήριο; 

Ναι, ξέρω. Προχθές μόλις τελείωσε η Γενική Συνέλευση και δεν έχει συγκροτηθεί σε σώμα το νέο ΔΣ της ΔΟΕ. Πολύ καλή δικαιολογία για να το ρίξουν ακόμη δεν εκλέχτηκαν στη ραστώνη και την ακηδία οι συνδικαλιστές μας. Αυτοί που ξέρουν να ανοίγουν χωρίς προηγούμενη έγκριση του ΔΣ της Ομοσπονδίας γκρουπ στο face book  και να κρεμάνε για εξώφυλλο και σήμα κατατεθέν επομένως μια εικόνα από διαδήλωση και με τους εαυτούς τους σε πρώτο πλάνο. 

https://www.facebook.com/groups/

Χτες όμως, μέρα αγώνα και για ζήτημα καυτό, η ΔΟΕ ήταν απούσα! Αμέτρητοι οι διαδηλωτές, πολλά τα πανό. Κανένα πανό όμως της ΔΟΕ!!! 

ΒΡΟΝΤΕΡΗ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΔΟΕ ΣΤΟ ΧΘΕΣΙΝΟ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ %25CE%25A0%25CE%259F%25CE%25A1%25CE%2595%25CE%2599%25CE%2591%2520%25CE%2591%25CE%2598%25CE%2597%25CE%259D%25CE%2591%2520024
 
Η ΟΛΜΕ φυσικά και ήταν εκεί. Σαφώς αποδεκατισμένη και λόγω καλοκαιριού και λόγω πείσματος των μελών της για όσα έγιναν το Μάη. Ήταν όμως εκεί, με πανό και συμμετέχοντας επίσημα στη διοργάνωση του συλλαλητηρίου. Γιατί είναι και το άλλο... η δική της γενική συνέλευση ακόμη δεν ολοκληρώθηκε και οι συσχετισμοί των αντιπροσώπων πιέζουν για μια άλλη ΟΛΜΕ. Σε αντίθεση με μας. Τους εκπαιδευτικούς της Πρωτοβάθμιας. Που φροντίσαμε να βγάλουμε πρώτη τη ΔΑΚΕ και δεύτερη τη μετονομασθείσα σε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ, ΠΑΣΚ. Με τρεις έδρες την καθεμιά και επομένως πλειοψηφία στο νέο ΔΣ. Έτσι οι εκλεγέντες έχουν το κεφαλάκι τους ήσυχο και το μόνο που τους νοιάζει τώρα είναι να μοιραστούν σε λίγες ώρες τις καρέκλες του νέου προεδρείου. Ανάγκη επίδειξης αγωνιστικότητας δε έχουν και να τρέχουν μέσα στο λιοπύρι σε συλλαλητήρια. Εξάλλου είναι τόσο κουρασμένοι από την εκλογική αναμέτρηση! Να μην πάνε κι αυτοί λίγες μέρες διακοπές να συνέρθουν;;; 

Το ερώτημα όμως είναι πότε θα συνέρθουμε εμείς. Η βάση του κλάδου. Γιατί εμείς φταίμε που τέτοια ηγεσία έχουμε. Όπως φταίει και ο κάθε λαός για τους ηγέτες που αναδεικνύει. 

Μερικές ακόμη φωτογραφίες από το χθεσινό μαχητικό συλλαλητήριο στην Αθήνα:

ΒΡΟΝΤΕΡΗ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΔΟΕ ΣΤΟ ΧΘΕΣΙΝΟ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ %25CE%25A0%25CE%259F%25CE%25A1%25CE%2595%25CE%2599%25CE%2591%2520%25CE%2591%25CE%2598%25CE%2597%25CE%259D%25CE%2591%2520027

ΒΡΟΝΤΕΡΗ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΔΟΕ ΣΤΟ ΧΘΕΣΙΝΟ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ %25CE%25A0%25CE%259F%25CE%25A1%25CE%2595%25CE%2599%25CE%2591%2520%25CE%2591%25CE%2598%25CE%2597%25CE%259D%25CE%2591%2520026

ΒΡΟΝΤΕΡΗ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΔΟΕ ΣΤΟ ΧΘΕΣΙΝΟ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ %25CE%25A0%25CE%259F%25CE%25A1%25CE%2595%25CE%2599%25CE%2591%2520%25CE%2591%25CE%2598%25CE%2597%25CE%259D%25CE%2591%2520029

ΒΡΟΝΤΕΡΗ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΔΟΕ ΣΤΟ ΧΘΕΣΙΝΟ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ %25CE%25A0%25CE%259F%25CE%25A1%25CE%2595%25CE%2599%25CE%2591%2520%25CE%2591%25CE%2598%25CE%2597%25CE%259D%25CE%2591%2520030

ΒΡΟΝΤΕΡΗ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΔΟΕ ΣΤΟ ΧΘΕΣΙΝΟ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ %25CE%25A0%25CE%259F%25CE%25A1%25CE%2595%25CE%2599%25CE%2591%2520%25CE%2591%25CE%2598%25CE%2597%25CE%259D%25CE%2591%2520031
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΡΟΝΤΕΡΗ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΔΟΕ ΣΤΟ ΧΘΕΣΙΝΟ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ Empty Απ: ΒΡΟΝΤΕΡΗ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΔΟΕ ΣΤΟ ΧΘΕΣΙΝΟ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Κυρ Ιουν 30, 2013 4:49 pm

 Στα παραλειπόμενα της χθεσινής διαδήλωσης στην Αθήνα

Φθάνω στην πλατεία Καραϊσκάκη με το μετρό. Ούτε και ξέρω από πότε είχα να βρεθώ εκεί. Έχοντας τρία χρόνια στην επαρχία και μόλις δυο μέρες με μετάθεση ξανά στην Αθήνα. Βγαίνω λοιπόν από τις σκάλες του σταθμού και βλέπω μια χούφτα κόσμο σε μια άκρη της πλατείας και μεγάφωνα να παίζουν διάφορα επαναστατικά...  Άλλα περίμενα εγώ. Να δω κόσμο πολύ και να φωνάζει συνθήματα. Να γεμίσω μπαταρίες μετά από την εμπειρία της Ηγουμενίτσας, που τι κόσμο να μαζέψει στις διαδηλώσεις; 

Σέρνω λοιπόν τα βήματά μου προς τους συγκεντρωμένους και τότε σκάει μύτη μια κοπελιά με εφημερίδες στο χέρι. Της Εργατικής Αλληλεγγύης. Μαλλιά κατσαρά και μακριά και μερικές τούφες άσπρες. Αρνούμαι να πάρω εφημερίδα. Και ξεσπάω και την απογοήτευσή μου πάνω της. Λες και έφταιγε εκείνη που ήταν τόσο λίγοι οι συγκεντρωμένοι. 

- Κοίτα, της λέω, εγώ ήμουν τρία χρόνια στην Ηγουμενίτσα. Τι χάλια είναι αυτά εδώ; Να έρχονται απολύσεις χιλιάδων ανθρώπων και ο κόσμος να κοιμάται; Ακόμη και στην Ηγουμενίτσα περισσότεροι θα μαζευόμασταν από αυτούς εδώ! Όχι, δε θέλω εφημερίδα. Τι να την κάνω την εφημερίδα; Μείναμε να γράφουμε και να διαβάζουμε μόνο... 

Η κοπέλα φεύγει. Με πλησιάζει και άλλος από την Αλληλεγγύη, τα ίδια εγώ. 

Αρχίζουν οι ομιλίες στο μικρόφωνο. Λένε σαχλαμάρες και μου έρχεται να τους πετάξω ντομάτες. Νεύρα λέμε. 

Να όμως που ανεβαίνει και ένας αλλιώτικος. Ένας κοντός άνθρωπος με λόγο δυναμικό. Πλησιάζω. Ρωτάω ποιος είναι. Ο Φωτόπουλος, μου λένε. 

Στο μεταξύ έχει έρθει και άλλος κόσμος. Και όταν ξεκινάει η πορεία μπορεί να μην είμαστε λαοθάλασσα αλλά είναι μια αξιοπρεπέστατη διαδήλωση, δοθέντος ότι είναι και τέλη Ιούνη. 

Αρχίζουν και τα συνθήματα. Τα γνωστά που ξέρω από χρόνια και από την Ηγουμενίτσα και μερικά άγνωστα.
 

ΤΟ ΜΟΝΟ ΧΡΕΟΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΤΗΣ ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ! 
ΕΜΠΡΟΣ ΛΑΕ, ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΦΟΒΗΘΕΙΣ, ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΤΗΣ ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ
ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΚΛΑΨΩ, ΣΙΓΑ ΜΗ ΦΟΒΗΘΩ. ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΚΑΙ ΦΥΓΕΤΕ ΑΠΟ ΔΩ!

Είμαι κοντά στην κεφαλή της πορείας. Κοντά στο πανό της ΟΛΜΕ αφού ΔΟΕ δεν υπάρχει. Μπροστά μας ένα μπλοκ από το Δήμο Παιανίας, ντυμένο στα κίτρινα και ιδιαίτερα δυναμικό. Έχουν κουβαλήσει και ταμπούρλα και γίνεται πανζουρλισμός. Φωνάζουνε συνθήματα και βαράνε και τα όργανα:

ΒΡΟΝΤΕΡΗ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΔΟΕ ΣΤΟ ΧΘΕΣΙΝΟ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ %25CE%25A0%25CE%259F%25CE%25A1%25CE%2595%25CE%2599%25CE%2591%2520%25CE%2591%25CE%2598%25CE%2597%25CE%259D%25CE%2591%2520031

Αγαπημένο τους σύνθημα, που το λένε κάθε τρεις και λίγο και με ιδιαίτερο παλμό:

Εεεεεε. Οοοοοοοο. Πάρτε το μνημόνιο και φύγετε από δω. ΟΥΣΤ!!!

Αυτό το τελευταίο, το ουστ, το τονίζουν με φωνή και κινήσεις και μετά ακολουθεί νέο ξέσπασμα: 

"Μια νύχτα μαγική, σαν την Αργεντινή, να δούμε στο ελικόπτερο ποιος θα πρωτομπεί". 

Γνωστό και παλιό σύνθημα που τα παιδιά με τα κίτρινα του δίνουν και νέα συνέχεια:

"Εδώ είναι Ελλάδα, δεν είναι Αργεντινή. Δεν έχει ελικόπτερα, έχουμε Γουδί!"

Κατόπιν πιάνουν να περπατάνε όλοι με ρυθμό και να φωνάζουν εν χορώ: 

ΑΝΥΠΑΚΟΗ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΠΗ! ΑΝΥΠΑΚΟΗ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΠΗ! 

Κανένα σύνθημα για όσους βλέπουν την πορεία. Δε χρειάζεται να τους πουν τέτοιο σύνθημα. Ο κόσμος στα πεζοδρόμια παρακολουθεί όπως στην παρέλαση. Βγάζουν φωτογραφίες, χειροκροτάνε, γεμίζουν χαμόγελα αισιοδοξίας. Σε μια γωνία ένας συνταξιούχος που δεν αντέχουν τα πόδια του να ακολουθήσει μας περιμένει με πλακάτ στα χέρια: 

ΒΡΟΝΤΕΡΗ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΔΟΕ ΣΤΟ ΧΘΕΣΙΝΟ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ %25CE%25A0%25CE%259F%25CE%25A1%25CE%2595%25CE%2599%25CE%2591%2520%25CE%2591%25CE%2598%25CE%2597%25CE%259D%25CE%2591%2520028

Περνάμε και από το σημείο που σκοτώθηκε ο Πέτρουλας. Οι εκπαιδευτικοί δεν παραλείπουν τον καθιερωμένο φόρο τιμής: 

ΖΕΙ, ΖΕΙ, Ο ΤΕΜΠΟΝΕΡΑΣ ΖΕΙ. ΜΕ ΠΕΤΡΟΥΛΑ ΛΑΜΠΡΑΚΗ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙ! 

Ρίγος. Είναι άλλο πράγμα να το φωνάζεις αυτό σε μια οποιαδήποτε διαδήλωση και άλλο σε τέτοιο σημείο μνήμης μαρτυρικής από τους αγώνες του λαού μας. Τους ματωμένους αγώνες... 
Απέναντι ο Γέρος στο άλογο καβάλα. 
ΒΡΟΝΤΕΡΗ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΔΟΕ ΣΤΟ ΧΘΕΣΙΝΟ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ %25CE%25A0%25CE%259F%25CE%25A1%25CE%2595%25CE%2599%25CE%2591%2520%25CE%2591%25CE%2598%25CE%2597%25CE%259D%25CE%2591%2520029
Τον φωτογραφίζω, ντρέπομαι και σκύβω το κεφάλι έτσι που καταντήσαμε, αφήσαμε να καταντήσει, η Ελλάδα μας. Τόσο αίμα χαμένο για να βρει η πατρίδα τη λευτεριά τους από τους ξένους δυνάστες... 
Πλέον το χαρτί που έδωσα προχθές στη Διεύθυνση, ολοκληρώνεται. Είμαι και πάλι εδώ. Στη δεύτερη πατρίδα μου. Εδώ που από παιδί και έφηβος έμαθα τι σημαίνει λαϊκό κίνημα. Σαράντα χρόνια πριν. Μια νύχτα μαγική και βαμμένη στο αίμα αυτού του υπέροχου λαού. 
ΒΡΟΝΤΕΡΗ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΔΟΕ ΣΤΟ ΧΘΕΣΙΝΟ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ %25CE%25A0%25CE%259F%25CE%25A1%25CE%2595%25CE%2599%25CE%2591%2520%25CE%2591%25CE%2598%25CE%2597%25CE%259D%25CE%2591%2520033
Φτάνουμε πια Σύνταγμα. Και η διαδήλωση, η κάτω από το καυτό λιοπύρι και το νέφος της Αθήνας παίρνει τέλος. Ο κόσμος δε λέει να διαλυθεί. Στήνονται πηγαδάκια. Βρίσκω παλιούς γνωστούς και φίλους. 
Βρίσκω ξαφνικά και τον Παναγιώτη. Δεν περίμενα να τον δω εδώ. Μετά το τραγικό ατύχημα και τον τραυματισμό του από χειροβομβίδα κρότου λάμψης. 
Αγκαλαζιόμαστε και πιάνουμε την κουβέντα. Πώς έγινε τον ρωτάω. Μου τα εξηγεί απλά όπως λέγονται πάντα οι μεγάλες αλήθειες. Ήθελαν νεκρούς εκείνη τη μέρα. ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ. Δίψαγαν για αίμα. Άλλοι δύο τραυματίστηκαν με τον ίδιο τρόπο. Μου λέει και για τη μόνιμη βοή στα αυτιά. Που δεν παίρνει ούτε φάρμακα ούτε εγχείρηση. Το ακουστικό νεύρο τραυματίστηκε ανεπανόρθωτα. Και όμως εξακολουθεί να πηγαίνει στο σχολείο, σε τάξη. Εκεί είναι καλύτερα μου λέει, μέσα στην τάξη. Στο διάλειμμα με τις φωνές η κατάσταση είναι ανυπόφορη. Τα παιδιά με τα κίτρινα ξαναπιάνουν το αγαπημένο τους σύνθημα και τα ταμπούρλα. Δίπλα μας. Τον κοιτάω. Καταλαβαίνει. Ναι, μου λέει, αυτό δεν το αντέχω. Και όμως είναι παρών. Στη διαδήλωση. Όπως τότε που σεργιανάγαμε στους ίδιους δρόμους, στη μεγάλη απεργία της ΔΟΕ, το 2006. Ζητώντας το επίδομα των 170 ευρώ. Και όπως δεν είναι πια η ίδια η ΔΟΕ. Τώρα που ζητάμε να μην απολυθούμε... 
ΒΡΟΝΤΕΡΗ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΔΟΕ ΣΤΟ ΧΘΕΣΙΝΟ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ %25CE%25A0%25CE%259F%25CE%25A1%25CE%2595%25CE%2599%25CE%2591%2520%25CE%2591%25CE%2598%25CE%2597%25CE%259D%25CE%2591%2520034
Φεύγω. Πήρα αυτό που ήθελα. Γέμισα μπαταρίες. 
Και τότε σκάει μύτη μπροστά μου εκείνη η κοπέλα με τις εφημερίδες. Και με αιφνιδιάζει λέγοντας: 
- Δε νομίζω στην Ηγουμενίτσα να μαζεύεστε τόσοι! 
Μένω κάγκελο! Και μετά την αγκαλιάζω. Δεν το περίμενα αυτό. Να μου την έχει έτσι στημένη!!! 
- Πώς σε λένε; ρωτάω συγκινημένη. 
- Ζωή.
Πώς αλλιώς θα τη λέγανε;;;;;; 
- Όχι, Ζωή μου, δε μαζευόμαστε τόσοι στην Ηγουμενίτσα. Πού να βρεθεί τόσος λαός εκεί, στη μικρή μας πόλη... 
Πιάνουμε κουβέντα. Αγοράζω μόνη μου πια την εφημερίδα της. Γιατί θέλω να την αγοράσω. 
Ρωτάει πού μένω. Λέω. Και φωνάζει το αγόρι που ήθελε κι εκείνο να μου πουλήσει την Εργατική Αλληλεγγύη. Είναι γείτονας. Αλλάζουμε τηλέφωνα. Να ξαναβρεθούμε. Στις συσκέψεις που κάνουν. 
Να βρεθούμε. Γιατί να μη βρεθούμε; 
Τουλάχιστον αυτό καμιά τρόικα και κανένα μνημόνιο δεν μπορεί να μας το απαγορεύσει. Ακόμη και αν βγάλει διαταγή. Να βρισκόμαστε. Και να ενώνουμε τις φωνές μας και τους αγώνες μας. 
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΡΟΝΤΕΡΗ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΔΟΕ ΣΤΟ ΧΘΕΣΙΝΟ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ Empty Απ: ΒΡΟΝΤΕΡΗ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΔΟΕ ΣΤΟ ΧΘΕΣΙΝΟ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Κυρ Ιουν 30, 2013 9:53 pm

ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΡΟΝΤΕΡΗ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΔΟΕ ΣΤΟ ΧΘΕΣΙΝΟ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ Empty Απ: ΒΡΟΝΤΕΡΗ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΔΟΕ ΣΤΟ ΧΘΕΣΙΝΟ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Κυρ Ιουν 30, 2013 9:54 pm

ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης