ΧΑΡΙΝ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ο Όθωνας και η απόβαση της Παραμυθιάς στον ΟΛΗΓ...

Πήγαινε κάτω

Ο Όθωνας και η απόβαση της Παραμυθιάς στον ΟΛΗΓ...  Empty Ο Όθωνας και η απόβαση της Παραμυθιάς στον ΟΛΗΓ...

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Ιαν 19, 2012 10:42 pm

Με αυτό τον τίτλο, "Απόβαση της Παραμυθιάς στον ΟΛΗΓ", διάβασα την είδηση για την αλλαγή φρουράς στο Διοικητικό Συμβούλιο του Οργανισμού και την ανακοίνωση των ονομάτων των νέων συμβούλων.

Παραθέτω ολόκληρη τη σχετική ανακοίνωση:

Απόβαση Παραμυθιωτών στο ΔΣ του ΟΛΗΓ

Πέμπτη, 19 Ιανουάριος 2012

4 Παραμυθιώτες θα βρίσκονται στο νέο ΔΣ του ΟΛΗΓ.


Πρόκειται για τον νέο πρόεδρο Κωνσταντίνο Τσοβάρα όπως προαναφέραμε, τον Φώτη Δημητρίου (διευθυντή του 1ου δημοτικού σχολειού Παραμυθιάς) τον Αλέξανδρο Πάσχο (πρόεδρο του επιμελητηρίου) και ο Τζόρτζη Ευάγγελο (Τραπεζικός υπάλληλος).

Η λίστα του νέου διοικητικού συμβουλίου όπως δημοσιεύεται από το Ράδιο Ηγουμενίτσα, συμπληρώνεται από τους Τσάτσα Χαρίλαο (Εκπρόσωπος Επιμελητηρίου) την Ράμμου Ευφροσύνη (εκπρόσωπο των εργαζομένων του ΟΛΗΓ), τον Τακλάγογλου Παναγιώτη (Εκπρόσωπος Φορτοεκφορτωτών), την Γιαννούλη Κλειώ (Δικηγόρο) και τον Κωλλέτα Γιώργο (Δημοτικός Σύμβουλος) Ηγουμενίτσας.

Ιδιαίτερα σημαντικό το γεγονός πως και τα 8 μέλη του ΔΣ προέρχονται από τη Θεσπρωτία.

ΠΗΓΗ ΕΙΔΗΣΗΣ:

http://paramythia-online.gr/paramythia/oikonomia/1016-2012-01-19-13-16-17.html

Δεν ξέρω τι θεωρούν άλλοι ως σημαντικό για την επιλογή των προσώπων, τον τόπο καταγωγής ή δεν ξέρω τι άλλο... Θεωρώ όμως αυτονόητο πως μια τέτοια θέση προϋποθέτει και στοιχειώδη έστω σχέση με τη ναυτιλία ή τομέα που είναι στενά εξαρτώμενος από τον οργανισμό που λέγεται λιμάνι.

Καταλαβαίνω λοιπόν την ύπαρξη εκπροσώπου των φορτοεκφορτωτών, εκπροσώπου των εργαζομένων, του Δήμου που ανήκει το λιμάνι, της δικηγόρου για τις νομικές της γνώσεις. Και σίγουρα καταλαβαίνω την επιλογή του διευθύνοντα συμβούλου, διαβάζοντας μάλιστα το ακόλουθο στο Ράδιο Ηγουμενίτσα :

Ορίστηκε σύμφωνα με πληροφορίες ο νέος Διευθύνων Σύμβουλος και Πρόεδρος του Οργανισμού Λιμένος Ηγουμενίτσας!

Ένα χρόνο, περίπου, μετά από την παραίτηση του Διευθύνοντα Συμβούλου του Οργανισμού Λιμένος Ηγουμενίτσας και μόνο μετά από πιέσεις της Τρόικας για μικρά και ευέλικτα Διοικητικά Συμβούλια σε ΔΕΚΟ και Οργανισμούς, ώστε να διευκολυνθούν οι αποκρατικοποιήσεις τους, το Υπουργείο αποφάσισε να ορίσει τον νέο Διευθύνων Σύμβουλο.

Σύμφωνα με πληροφορίες του Ράδιο Ηγουμενίτσα, έως το τέλος του μήνα θα οριστεί και επίσημα, τόσο στην θέση του Διευθύνων αλλά και του Προέδρου του ΟΛΗΓ ο κ. Κωνσταντίνος Τζοβάρας!

Ο κ. Τζοβάρας έχει καταγωγή από την Θεσπρωτία και συγκεκριμένα από το χωριό Καλλιθέα (Τσουρίλα) του Δήμου Σουλίου!

Είναι μηχανικός στο επάγγελμα και τα τελευταία χρόνια εργαζόταν σαν ανώτατο στέλεχος στο Υπουργείο Οικονομικών!

Στο παρελθόν βρέθηκε και στις Βρυξέλλες, υπεύθυνος για θέματα λιμενικής πολιτικής!

Ας παραθέσω όμως από το Ράδιο Ηγουμενίτσα και το ακόλουθο:

ΟΛΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΤΟΥ ΝΕΟΥ Δ.Σ. ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΛΙΜΕΝΟΣ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ


Σύμφωνα με πληροφορίες του μπλοκ μας τα νέα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του Οργανισμού Λιμένος Ηγουμενίτσας πρόκειται να είναι όλοι τους, από τον Πρόεδρο & Διευθύνων έως και τα μέλη είναι όλοι Θεσπρωτοί!

Πρόκειται για τους:

ΠΡΟΕΔΡΟΣ & ΔΙΕΥΘΥΝΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ:
ΤΖΟΒΑΡΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΜΕΛΗ:
ΠΑΣΧΟΣ ΑΛΕΚΟΣ (Πρόεδρος Επιμελητηρίου Θεσπρωτίας)
ΤΣΑΤΣΑΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ (Εκπρόσωπος Επιμελητηρίου Θεσπρωτίας)
ΡΑΜΟΥ ΕΥΦΡΟΣΥΝΗ (Υπάλληλος ΟΛΗΓ - Εκπρόσωπος εργαζομένων)
ΤΑΚΛΑΚΟΓΛΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (Εκπρόσωπος Φορτοεκφορτωτών)
ΤΖΩΡΤΖΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ (Συνταξιούχος Τραπεζικός Υπάλληλος)
ΓΙΑΝΝΟΥΛΗ ΚΛΕΙΟ (Δικηγόρος)
ΚΩΛΛΕΤΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ (Δημοτικός Σύμβουλος - Πρόεδρος ΝΠΔΔ Ηγουμενίτσας)
ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΦΩΤΗΣ (Δάσκαλος στην Παραμυθιά - Υποψήφιος Περιφερειακός Σύμβουλος με Αργύρη)

όπου βλέπουμε εκτός από την επαγγελματική ή θεσμική ιδιότητα των νέων μελών να σημειώνεται ακόμη και η υποψηφιότητα στις εκλογές για την τοπική αυτοδιοίκηση! Είναι δηλαδή προσόν αυτό; Που λαμβάνεται υπόψη για ανάδειξη σε τέτοια θέση;

Στην Ελλάδα του Μνημονίου και της Τρόικας ως φαίνεται είναι...

Κι επειδή υπάρχουν και δύο μέλη του ΔΣ από το Επιμελητήριο, ας παραθέσω το ακόλουθο:

http://www.e-thesprotias.gr/thesprotia/articles/article.jsp?context=103&categoryid=12&articleid=3157

ΓΝΩΡΙΣΤΕ ΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ


25/01/2010
ΠΗΓΗ: ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ

Το Επιμελητήριο Θεσπρωτίας ιδρύθηκε το 1989 με το Π.Δ. ΦΕΚ 19/Α/42/23.01.1989, χωροταξική αρμοδιότητα στον Ν. Θεσπρωτίας, και σήμερα έχει στη δύναμή του πάνω από 3.000 μέλη.

Αποτελεί τον συνδετικό κρίκο μεταξύ της Πολιτείας και των Παραγωγικών τάξεων προσπαθώντας να μεταφέρει τα αιτήματα των παραγωγικών τάξεων προς την εκάστοτε κυβέρνηση και αντίστροφα.

Είναι ουσιαστικά, ο θεσμοθετημένος σύμβουλος της Πολιτείας διατυπώνοντας εποικοδομητικές προτάσεις για τα προβλήματα του Νομού, προς τις τοπικές αρχές και τα αρμόδια Υπουργεία.

Είναι σύμμαχος των τοπικών επιχειρήσεων, διοχετεύοντας συνεχή και εξειδικευμένη ενημέρωση για την ανάπτυξη τους, παρέχοντας σειρά από ενέργειες κοινωνικού χαρακτήρα εστιάζοντας στον άνθρωπο-επιχειρηματία, διεκδικώντας λύσεις για τα δίκαια αιτήματα που αφορούν το περιβάλλον δραστηριότητας της τοπικής επιχείρησης.

Στόχος του Επιμελητηρίου είναι η προβολή και ανάδειξη των τοπικών προϊόντων, η ανάπτυξη των τοπικών επιχειρήσεων και κατ' επέκταση η ευημερία του Νομού Θεσπρωτίας.

Για την εκπλήρωση του κοινού αυτού στόχου είναι απαραίτητη η συμβολή των μελών του, μέσω στενής, τακτικής και εποικοδομητικής επικοινωνίας με το Επιμελητήριο.

Αξιοποίησε το Επιμελητήριο Θεσπρωτίας
Είναι σύμμαχος στη δική σου ανάπτυξη

Καταλαβαίνω λοιπόν και τη συμμετοχή των δύο μελών από το επιμελητήριο. Και υπογραμμίζω ότι άλλο ρήμα είναι το καταλαβαίνω και άλλο το συμφωνώ.

Μένουν όμως και πράγματα που και δεν τα καταλαβαίνω...

Θα μου πεις βέβαια πως δεν είναι και ανάγκη να τα καταλάβεις. Εσένα σε έβαλαν να μαθαίνεις αλφαβήτα στα παιδιά, προπαίδεια, ποιος έχτισε την αγια - Σοφιά και ποια είναι τα οκτώ πρόσωπα της ενέργειας. Τι σε νοιάζει και τι σε απασχολεί εσένα ποια είναι τα οκτώ πρόσωπα του νέου ΔΣ του ΟΛΗΓ;

Τι δηλαδή, επειδή ζεις και εργάζεσαι δίπλα στο λιμάνι της Ηγουμενίτσας, σου πέφτει και λόγος για το λιμάνι;

Εσύ παιδάκι μου πλήρωσες να φτιαχτεί αυτή η λιμενάρα;

Εγώ - παιδάκι μου - δεν πλήρωσα, έχεις δίκιο! να φτιαχτεί το λιμάνι! Εγώ πληρώνω τα σπασμένα και μόνο μια ζωή. Ξεκινώντας από τις επιλογές της χώρας μου στη ναυτιλιακή της πολιτική, άνεργη ναυτικός στα 23 μου που αναγκάστηκα να σπουδάσω για δεύτερη φορά για να βγάλω το ψωμάκι μου και τώρα, 30 ακριβώς χρόνια αργότερα λέω πάλι το ψωμί ψωμάκι. Πώς γίνεται;

Να σπουδάζεις δυο δουλειές και να μην μπορείς να ορθοποδήσεις;

Πώς γίνεται με 28 χρόνια εργασίας και εφτά χρόνια σπουδών μετά το λύκειο να βλέπεις το μέλλον σου κατάμαυρο; Να μην ξέρεις αν θα πάρεις σύνταξη και πότε, να εξανεμίζεται το εφάπαξ που τόσα χρόνια πλήρωνες και τώρα στο αρπάζουν στο όνομα της κρίσης, να στενάζεις από πρωτοφανή χαράτσια, να μην έχεις ξαφνικά δικαίωμα ούτε καν για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη;

Στην Ελλάδα του Μνημονίου και της Τρόικας ως φαίνεται γίνονται και αυτά.

Και σου έλεγα. Πολιτέψου έξυπνα! Μπες υποψήφια σε σωστά ψηφοδέλτια! Γίνε κολαούζος της εξουσίας. Και δεν άκουγες. Παρά μου πήγαινες με τους απόκληρους του συστήματος και τους μόνιμα απέξω...

Και μετά. Μου μάζευες χαρτιά. Τι τα ήθελες; Ούτε καν υποδιεύθυνση σχολείου δε θέλησες να αναλάβεις!

Τι σε νοιάζει λοιπόν που ο άλλος το ήθελε και το κατάφερε να κάθεται σε καρέκλες;

Όχι, βέβαια. Το πρόβλημά μου δεν είναι προσωπικό και δεν είναι η καρέκλα που ούτως ή άλλως μου προκαλεί αλλεργία.

Είναι η ρημάδα η ανάπτυξη του τόπου και μόνο αυτή. Είναι το αύριο της χώρας και των παιδιών που έχω χρεωθεί να παραδώσω ετοιμοπόλεμα στην κοινωνία.

Λιμάνι είναι αυτό. Και μάλιστα η δυτική πύλη της χώρας. Καταλαβαίνουμε άραγε τη σημασία;

Καταλαβαίνουμε πως δεν είναι θέμα τοπικιστικό και μόνο της Θεσπρωτίας; Και σίγουρα δεν είναι η χρυσή ευκαιρία να ανέβουν τα μόρια του προσωπικού γοήτρου οιουδήποτε;

Καταλαβαίνουμε επίσης ότι δεν μπορεί να χωρέσουν στην ίδια αμασχάλη δυο πεπόνια; Κι όταν μάλιστα ουδεμία σχέση έχουν το ένα με το άλλο;

Σου λέω καταλαβαίνω πολύ καλά τι δουλειά έχει το επιμελητήριο με το λιμάνι. Τα συμφέροντά τους πάνε να προασπίσουν οι άνθρωποι, έστω και αν αυτά τα συμφέροντα δε συνάδουν με τα δικά σου και τα δικά μου.

Μα είναι και πράγματα που δεν καταλαβαίνω και δε θέλω και να τα ονοματίσω. Γιατί δεν είναι στο όνομα το πρόβλημα. Όποιο και αν ήταν το όνομα, το ίδιο θα απορούσα και πάλι. Τι σχέση δηλαδή έχουν με τον ΟΛΗΓ παντελώς άσχετοι άνθρωποι με το λιμάνι;

Εδώ, ναι, χρειάζεται ο δάσκαλος. Και μάλιστα να κατέχει καλά το μάθημα της Ιστορίας. Παράδειγμα τα χρόνια της βασιλείας του Όθωνα. Ποιος ήταν ο Όθωνας; Ένα παιδόπουλο που τα συμφέροντα των μεγάλων το καθίσανε στο θρόνο της Ελλάδας. Λίγο πριν του συμβεί το αναπάντεχο πιθανότατα δεν εγνώριζε ούτε πού πέφτει αυτή η Ελλάδα. Κι όταν έφτασε, όταν αποβιβάστηκε στο Ναύπλιο, δε σκάμπαζε γρυ ελληνικά...

Ο Όθωνας και η απόβαση της Παραμυθιάς στον ΟΛΗΓ...  %2525CE%2525AC%2525CF%252586%2525CE%2525B9%2525CE%2525BE%2525CE%2525B7%252520%2525CE%25258C%2525CE%2525B8%2525CF%252589%2525CE%2525BD%2525CE%2525B1%2525202

Εδώ για δες απόβαση! Ποια απόβαση των τεσσάρων της Παραμυθιάς. Δες εδώ κομπανία! Με το παιδόπουλο στη μέση που δεν ήξερε ούτε από Ελλάδα ούτε και από διοίκηση. Που τον πηγαίνανε τρομάρα του και τρομάρα μας;

Ο Όθωνας και η απόβαση της Παραμυθιάς στον ΟΛΗΓ...  %2525CE%2525AC%2525CF%252586%2525CE%2525B9%2525CE%2525BE%2525CE%2525B7%252520%2525CE%25258C%2525CE%2525B8%2525CF%252589%2525CE%2525BD%2525CE%2525B1%2525204

Και τον επροσκυνούσαν και άνθρωποι με άσπρα μαλλιά κι αγωνιστές που είχαν ποτίσει με το αίμα τους τον τόπο για να λευτερωθεί... Να βλέπεις και να σε πιάνουν δάκρυα εσένα που ξέρεις τι συνέχεια, και την κατάντια να κλείνεται ακόμη και να καταδικάζεται επί εσχάτη προδοσία ένας Κολοκοτρώνης. Ποιος του έφταιξε όμως; Ο ίδιος δυστυχώς πρωτοστάτησε να έρθει το παιδόπουλο να γίνει βασιλέας της Ελλάδας...

Και δες πανηγύρια και χαμός κατά την άφιξη:

Ο Όθωνας και η απόβαση της Παραμυθιάς στον ΟΛΗΓ...  %2525CE%2525AC%2525CF%252586%2525CE%2525B9%2525CE%2525BE%2525CE%2525B7%252520%2525CE%25258C%2525CE%2525B8%2525CF%252589%2525CE%2525BD%2525CE%2525B1%2525203

Τώρα νομίζεις γίναμε για τα πανηγύρια; Με τους 4 εκ Παραμυθιάς; Αμ, δε. Μια ζωή τέτοια μυαλά κουβαλάγαμε κι απέ κοπανάγαμε την κεφάλα μας στον τοίχο. Και τέτοια που είναι, καλά της κάνουμε μα έλα που πάλε μυαλό δε βάνουμε;

Και λέω εγώ ο δάσκαλος. Έχοντας κατά νου και εκείνο το προγραμματάκι το εκπαιδευτικό που "αρμενίζουμε" παρέα με τους πιτσιρικάδες της τάξης μου. Το "Πού πας, καραβάκι..." Αν έβαζα τη "μαρίδα" να σκεφτεί και να κρίνει ποιοι τάχα θα ήταν απαραίτητοι και χρήσιμοι το λιμάνι της πόλης τους να διοικούν, ποιον τάχα θα επέλεγαν;

Θα μου πεις, παιδιά είναι! Τι ξέρουν απ' αυτά; Σωστό. Δεν είναι δουλειά των παιδιών. Τα παιδιά σ' αυτό τον τόπο μόνο βασιλιάδες τα κάνουμε καμιά φορά, όχι να διαλέγουν διοικητικά συμβούλια στον ΟΛΗΓ.

Μα ξέρεις τι με ανησυχεί; Πώς διαλέγουν το δικό τους διοικητικό συμβούλιο. Το προεδρείο της τάξης τους. Ψηφίζοντας τον κολλητό τους και φυσικά και τον εαυτό τους! Καρμπόν δηλαδή δικό μας! Θα μπορούσαν να κάμουν και αλλιώς; Δε θα μπορούσαν! Εικόνα μας είναι και μας μοιάζουν τα παιδιά. Εδώ και το αληθινό κατ' εικόνα και ομοίωση κι όχι στο άλλο το μυθολογικό.

Και ρωτάς, καημένε μου, τι δουλειά έχω να ασχολούμαι με τα νέα πρόσωπα στον ΟΛΗΓ...

Αυτή τη δουλειά που η κοινωνία μου ανέθεσε. Να της ετοιμάσω σωστούς αυριανούς πολίτες. Και μόνο αυτή.

Και που βλέπω να ανοίγω τρύπες στο νερό και δη στο λιμανίσιο...

Και πώς να κρυφτείς και απ' τα παιδιά; Έτσι κι αλλιώς τα ξέρουν όλα.

Πως θέλεις να πάρεις φόρα και να φουντάρεις μια και καλή στο λιμάνι. Αφού έτσι κι αλλιώς για φούντο πάμε και γλιτωμό δεν έχουμε με τα μυαλά που κουβαλάμε...
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο Όθωνας και η απόβαση της Παραμυθιάς στον ΟΛΗΓ...  Empty Απ: Ο Όθωνας και η απόβαση της Παραμυθιάς στον ΟΛΗΓ...

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Παρ Ιαν 20, 2012 1:15 am

Μια παλιότερη ανακοίνωση για τον ΟΛΗΓ από τον Εμποροβιοτεχνικό Σύλλογο Θεσπρωτίας


Δούρειος ίππος η Ανώνυμη Εταιρεία (ΟΛΗΓ) για το

ξεπούλημα της θεσπρωτικής γης


Από αιφνίδιο αναπτυξιακό οργασμό κατελήφθη η ΟΛΗΓ Α.Ε., η οποία κάνει αλλεπάλληλες
επενδυτικές προτάσεις για το καλό της Θεσπρωτίας και των κατοίκων της, όπως διατείνεται.
Μόνο που αυτές οι επενδύσεις σχετίζονται με παράλληλες αιτήσεις για παραχωρήσεις ζωτικών
χώρων στα παράλια του νομού ή αλλαγής χρήσης τους, ενώ πρόσφατα επιστρέψαμε σε
αλήστου μνήμης χρόνια, όπου το λιμεναρχείο αστυνόμευε την παράλια ζώνη της
Ηγουμενίτσας.

Συμπτωματικά δε, αυτός ο αναπτυξιακός οργασμός κορυφώθηκε από τη στιγμή που
ανακοινώθηκε ότι η ΟΛΗΓ Α.Ε. βρίσκεται στις υπό πώληση κερδοφόρες επιχειρήσεις
της χώρας.

Έτσι, τα αλλεπάλληλα κύματα ανάπτυξης σκάνε το ένα μετά το άλλο στις θεσπρωτικές ακτές
από τη Σαγιάδα μέχρι τα Σύβοτα και υπόσχονται μαρίνες, εμπορευματικά κέντρα και
τουριστικά λιμάνια, αρκεί βέβαια, εμείς οι ιθαγενείς να αντιληφθούμε ότι δεν γίνεται να
πραγματοποιηθούν δίχως να παραδώσουμε στην ΟΛΗΓ Α.Ε. την κυριότητα στη χρήση των εν
λόγω «φιλέτων».

«Φιλέτα» που θα μπορούσαν, ίσως, να αποτελέσουν ικανή «προίκα» για τον επόμενο
αγοραστή της Ανώνυμης Εταιρείας και να του εξασφαλίσουν μεγάλα κέρδη, εκτός από το
κύριο «φιλέτο» που είναι το λιμάνι. Συνηθίζεται δε, οι ιδιώτες – «επενδυτές» να αγοράζουν
κρατικές εταιρείες τις οποίες το κράτος έχει αναπτύξει προηγουμένως.

Σε αυτό το πλαίσιο, η ΟΛΗΓ Α.Ε. κυκλοφόρησε πριν λίγες μέρες πολυσέλιδο έντυπο για αυτά
που σκοπεύει να κάνει. Στο μεγαλύτερο μέρος του, το έντυπο αναφέρεται σε έργα υποδομών
του λιμένα, στην αξιοποίηση της ακίνητης (περιουσίας; ) της ΟΛΗΓ Α.Ε., στο νέο λιμάνι του
Schengen, σε θέματα εκσυγχρονισμού και προβολής και στα οικονομικά στοιχεία της
εταιρείας. Δηλαδή, σε πράγματα αδιάφορα για τους κατοίκους, τον δήμο και τις επιχειρήσεις
της πόλης, αφού πρόκειται για εσωτερικά ζητήματα μιας εταιρείας.

Μόνο που εδώ δεν αναφερόμαστε σε μια απλή ανώνυμη εταιρεία, αλλά σε κάποια που υπάρχει
επειδή υπάρχει το φυσικό λιμάνι και η γεωγραφική θέση της Ηγουμενίτσας. Και κάπου εκεί
τελειώνει η εμπλοκή όλων εμάς των υπολοίπων στα ζητήματα οφέλους και ανάπτυξης. Όλα τα
υπόλοιπα τα καρπώνεται η Ανώνυμη Εταιρεία. Αποτελεί δε, πρόκληση η δημοσιοποίηση των
ισολογισμών της, τη στιγμή που ο Δήμος Ηγουμενίτσας είναι υπερχρεωμένος κι η ίδια έχει
αποκλείσει με κάγκελα τη μισή πόλη. Μέχρι φυσικά να την μετατρέψει ολόκληρη σε μεσόγεια
πόλη.

Ο Εμπορικός Σύλλογος Ηγουμενίτσας είναι συνδικαλιστικό όργανο αλλά και θεσμικός φορέας
που ενδιαφέρεται για την πρόοδο των μελών του, μέσα σε συνθήκες πραγματικής ανάπτυξης
της πόλης και του ευρύτερου περιβάλλοντος. Δεν θα αναλωθούμε σε νομικίστικες συζητήσεις
και τα συναφή. Ούτε η ύπαρξη διατάξεων, οδηγιών (και δεν συμμαζεύεται) θα μας εμποδίσει
από τη διεκδίκηση αυτού που θεωρούμε δίκαιο για τον τόπο. Το πρόβλημα θα το λύσουν οι
κάτοικοι της πόλης κι όχι η ανταλλαγή επιστολών κι ανακοινώσεων.

ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΗ ΜΑΣ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΣΤΑ ΣΧΕΔΙΑ

ΞΕΠΟΥΛΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΛΙΜΕΝΑ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ

Απαιτούμε την απόδοση πάγιου, ικανού ανταποδοτικού οφέλους από την Ανώνυμη Εταιρεία
προς τον Δήμο Ηγουμενίτσας, ώστε να πραγματοποιηθούν τα έργα ανάπτυξης που
απαιτούνται, από την εκλεγμένη δημοτική αρχή προς όφελος των πολιτών.

Ξεπερνούμε το γεγονός ότι τέτοια ανταποδοτικά οφέλη δεν δόθηκαν ποτέ στον Εμπορικό
Σύλλογο Ηγουμενίτσας, ως αποζημίωση για τη ρύπανση, την όχληση και τον κυκλοφοριακό
φόρτο που δέχθηκαν οι επιχειρήσεις και ζητούμε την άμεση σύνδεση του λιμένα με την τοπική
αγορά – με μέσο μεταφοράς, με πεζόδρομο, με ποδηλατόδρομο – ώστε να ωφεληθούμε από
τον όγκο των επιβατών που αναμένουν επιβίβαση.

Απαιτούμε να σταματήσει το Duty Free τις παράνομες πωλήσεις προϊόντων και να σταματήσει
η ΟΛΗΓ Α.Ε. να κάνει τα στραβά μάτια.

Απαιτούμε να εγκαταλειφθούν τα σχέδια για τη δημιουργία του λιμένα Schengen στο χώρο
του παλιού τελωνείου και να υποχωρήσει η ΟΛΗΓ Α.Ε. στα όρια του νέου λιμένα,
ξηλώνοντας τα κάγκελα του αποκλεισμού και παραχωρώντας το παρκινγκ στον Δήμο.
Πόσο μάλλον, απαιτούμε να σταματήσει να έχει οποιαδήποτε εμπλοκή στην παράλια ζώνη της
πόλης και στα λιμάνια της Πλαταριάς και Συβότων. Όπως αναφέραμε, μας λείπουν τα
χρήματα που καρπώνεται η Εταιρεία, όχι οι ιδέες.

Περιμένουμε να δούμε τα σχέδια της Ανώνυμης Εταιρείας για την κρουαζιέρα και το πώς
σκοπεύει να αποβεί ευεργετική για τις επιχειρήσεις και τον τόπο.

Καλούμε τον Δήμο Ηγουμενίτσας να δηλώσει την έμπρακτη αντίθεσή του στα σχέδια
κυβέρνησης – ΟΛΗΓ Α.Ε. για το ξεπούλημα της θεσπρωτικής γης, ενημερώνοντας και
κινητοποιώντας τους κατοίκους, ώστε να μη χαθεί η τελευταία μεγάλη ευκαιρία ανάπτυξης του
τόπου. Είναι μεγάλη η ευθύνη του Δήμου Ηγουμενίτσας να αποτρέψει την ιδιωτικοποίηση του
λιμένα και να ηγηθεί της παλλαϊκής προσπάθειας ώστε η διαχείρισή του να αποβεί προς
όφελος της τοπικής ανάπτυξης και κοινωνίας.

Καλούμε το Επιμελητήριο να κινητοποιήσει τους επιχειρηματίες της Θεσπρωτίας.
Καλούμε τα τοπικά μέσα μαζικής ενημέρωσης να θέσουν το ζήτημα της ΟΛΗΓ Α.Ε. σε πρώτη
προτεραιότητα, καθώς τα χρονικά όρια στενεύουν επικίνδυνα.

Ο Εμπορικός Σύλλογος θα ενημερώσει τους εμπόρους, βιοτέχνες, επαγγελματίες της πόλεις
και θα ζητήσει τη συμπαράσταση των υπόλοιπων φορέων του νομού. Ελπίζουμε, όμως, πως
δεν θα είναι ο Σύλλογος αυτός που θα σηκώσει το βάρος της αντίδρασης.
Το λιμάνι και τα παράλια της Θεσπρωτίας είναι ο πνεύμονας του
νομού. Με το ξεπούλημά τους, θα χαθούμε όλοι!!!

ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΑΠΟ http://www.e-thesprotias.gr/thesprotiaimages/ANAKOINOSI-DOUREIOSIPPOSOOLIG-4-10-2011_F14703.pdf

ΕΜΠΟΡΟΒΙΟΤΕΧΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ
Κυρά Βασιλικής 13 – 46100 Ηγουμενίτσα
Τηλ. 2665022468 & Fax. 2665028796
Email: esigoumenitsa@yahoo.gr
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης