ΧΑΡΙΝ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟ. Έχει δίκιο ο κ. Λοβέρδος!

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟ. Έχει δίκιο ο κ. Λοβέρδος!  Empty ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟ. Έχει δίκιο ο κ. Λοβέρδος!

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Δευ Ιουλ 04, 2011 11:56 am

Α. Λοβέρδος:

Πολιτικό και όχι οικονομικό το πρόβλημα στον τουρισμό


04/07/2011

Ευθείες βολές κατά του πολιτικού συστήματος συνολικά, εξαπέλυσε μέσω του ΣΚΑΪ 100,3 ο υπουργός Υγείας Ανδρέας Λοβέρδος, με αφορμή την μείωση της τουριστικής κίνησης της χώρας μετά τα επεισόδια στο κέντρο της Αθήνας.

Είπε ότι οι πολιτικοί, τον τελευταίο μήνα, αντί να κάνουν τη δουλειά τους, θωπεύουν και κανακεύουν την πλατεία, γεγονός που συνιστά την επιτομή της χρεοκοπίας του ελληνικού πολιτικού συστήματος.

Σημείωσε ακόμα ότι οι πολιτικοί έφθασαν στο σημείο να φοβούνται τους ανθρώπους και την κοινωνία με αποτέλεσμα τελικά να περιφρονούν το 1/5 των εργαζομένων της χώρας που δουλεύει στον τουρισμό και παράγει το 20% του ΑΕΠ.

Μιλώντας επίσης στον σταθμό μας ο Γιώργος Τσακίρης, πρόεδρος του ξενοδοχειακού επιμελητηρίου Ελλάδας, έκανε λόγο για αυτοχειριασμό του τουρισμού στην Ελλάδα, την ώρα που οι φετινές προϋποθέσεις ήταν καλές λόγω και της παγκόσμιας τάσης που είναι ανοδική. Είπε ότι πλέον μιλάμε για διαφυγούσες προοπτικές και όχι για διαφυγόντα κέρδη των επιχειρήσεων του κλάδου, καθώς η ζημιά είναι μη μετρήσιμη, αφού δε θα μάθουμε ποτέ πόσοι άνθρωποι τελικά δεν έκαναν κρατήσεις λόγω των πρόσφατων επεισοδίων.

Δεν μπορεί 20 άνθρωποι να μπλοκάρουν τα λιμάνια, πρέπει να βρεθεί ένα μορατόριουμ τους τουριστικούς μήνες με τις διαδηλώσεις τόνισε στον ΣΚΑΪ ο πρόεδρος του ΣΕΤΕ Ανδρέας Ανδρεάδης.

Σημείωσε ότι ο τουρισμός, που είναι η μόνη ελπίδα για τη χώρα μας, έχει πληγεί οι κρατήσεις έχουν μειωθεί και δεν μπορούμε να πυροβολούμε οι ίδιοι τα πόδια μας.


ΠΗΓΗ ΕΙΔΗΣΗΣ ΣΚΑΪ

Κάτι ξεχνάνε. Πως ο τουρισμός δεν ήταν η μόνη ελπίδα για τη χώρα. Ήταν και η ναυτιλία. Και το συνάλλαγμα από τη ναυτιλία. Όμως από τους 120.000 ναυτεργάτες στις αρχές του 1980 σήμερα η Ελλάδα έχει λιγότερους από 20.000!

Τι έγιναν οι υπόλοιποι; Ή μάλλον: Τι γίναμε; Γιατί ανήκω κι εγώ σ' αυτούς κι έχω επομένως και το δικαίωμα και τη γνώση επί του θέματος.

Πεταχτήκαμε στον κάδο της ανεργίας. Και αναγκαστήκαμε να αλλάξουμε επάγγελμα. Χάνοντας και τα χρόνια που σπουδάσαμε σε σχολές αξιωματικών Εμπορικού Ναυτικού και την όποια υπηρεσία μας σε πλοία.

Προσωπικά μετράω 4 χρόνια χαμένα από τη ζωή μου.

Οι συνάδελφοι που τώρα αγωνίζονται στα λιμάνια δεν κάνουν τίποτε άλλο από το να διεκδικούν το δικαίωμα στην επιβίωση. Να μην πεταχτούν κι αυτοί έξω. Αυτοί είναι οι ... 20 άνθρωποι που μπλοκάρουν τα λιμάνια. Οι τελευταίοι επιζώντες Έλληνες ναυτεργάτες. Κι έχουν όλο το δίκιο με το μέρος τους. Όπως το έχει ο κάθε άνθρωπος που αγωνίζεται για τη ζωή του.

Αλλά και την υποστήριξη όλων εμάς των πρώην ναυτεργατών που το σύστημα μας έστειλε σε αναγκαστική ανακύκλωση. Και τώρα η ζωή μας αντιμετωπίζει εκ νέου τις τρομακτικές επιπτώσεις από το μνημόνιο και το μεσοπρόθεσμο.

Αν ο τουρισμός ήταν τόοοοοοοοοσο μεγάλη πηγή εσόδων για τη χώρα, όπως παριστάνει, δε θα είχαμε φτάσει στη σημερινή αθλιότητα των οικονομικών. Όμως ο τουρισμός ήταν πηγή εσόδων κυρίως για τον εαυτό του. Κι αυτό διεκδικεί και τώρα. Ενώ εμείς χανόμαστε εκείνος να συνεχίσει να πλουτίζει.

Θα συμφωνήσω λοιπόν με τον κ. Λοβέρδο. Το ζήτημα είναι πρωτίστως πολιτικό και όχι οικονομικό.

Και με απτό παράδειγμα. Από τον τόπο που ζω.

1. Χωρίς φύλακες παραμένουν οι αρχαιολογικοί χώροι της Θεσπρωτίας. Πχ η Ντόλιανη (αρχαία Φανοτή).

ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟ. Έχει δίκιο ο κ. Λοβέρδος!  %2525CE%2525A0%2525CE%252591%2525CE%25259B%2525CE%252599%2525CE%252591%252520%2525CE%252591%2525CE%2525A5%2525CE%2525A4%252520168

Αποτέλεσμα να μην είναι προσβάσιμοι στο κοινό.

2. Σε πολλές παραλίες της Θεσπρωτίας υπάρχει ανεξέλεγκτη εγκατάσταση αυτοκινούμενων τροχόσπιτων με ξένες πινακίδες. Έρχονται στη χώρα μας οι τουρίστες και κάνουν τζάμπα διακοπές χωρίς κανείς να τους ενοχλεί. Και ιδού και απόδειξη:

ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟ. Έχει δίκιο ο κ. Λοβέρδος!  %2525CE%25259B%2525CE%25259F%2525CE%2525A5%2525CE%2525A1%2525CE%252599%2525CE%252594%2525CE%252591%252520187b

ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟ. Έχει δίκιο ο κ. Λοβέρδος!  %2525CE%25259B%2525CE%25259F%2525CE%2525A5%2525CE%2525A1%2525CE%252599%2525CE%252594%2525CE%252591%252520175

Να 'τοι οι τουρίστες! Στη Λουρίδα της Θεσπρωτίας. Απολαμβάνουν τζαμπέ τον ήλιο και της θάλασσα της χώρας.

3. Το τελευταίο διάστημα, και μπαίνοντας το καλοκαίρι και η τουριστική περίοδος, τα ΚΤΕΛ Θεσπρωτίας έκοψαν κάθε δρομολόγιο μέσω του παλιού εθνικού δρόμου προς Γιάννενα. Αποτέλεσμα τα χωριά που βρίσκονται πέριξ του δρόμου να μην είναι πλέον προσβάσιμα ούτε για τους κατοίκους μα ούτε και για τους τουρίστες.

Αν ο τουρισμός ήταν το ζητούμενο για τη χώρα, αυτά τα πράγματα δε θα συνέβαιναν. Και δίνω απόδειξη και πάλι με φωτογραφία:

ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟ. Έχει δίκιο ο κ. Λοβέρδος!  %2525CE%2525A0%2525CE%252591%2525CE%25259B%2525CE%252599%2525CE%252591%252520%2525CE%252591%2525CE%2525A5%2525CE%2525A4%252520133

Πρόσφατη φωτογραφία από τον παλιό εθνικό δρόμο Ηγουμενίτσας - Ιωαννίνων. Στροφές Πλακωτής. Λίγο πριν το τελευταίο χωριό του νομού προς Γιάννενα, το Πολύδροσο. Δεκάδες παλιά αυτοκίνητα της λέσχης MG (Ιταλίας - σε συνεργασία με την αντίστοιχη ελληνική λέσχη) επέλεξαν για την περιοδεία τους στη Βόρεια Ελλάδα αυτή τη διαδρομή και όχι την Εγνατία. Υπόψην ότι τα πληρώματα των αυτοκινήτων αποτελούντας από εκλεκτά μέλη του διεθνούς τζετ σετ:

http://thesprotia-news.blogspot.com/2011/06/blog-post_3215.html

Τα πληρώματα είναι άνθρωποι ανωτέρου μορφωτικού, κοινωνικού και οικονομικού επιπέδου που προέρχονται όχι μόνον απ’ όλη την Ευρώπη, αλλά και άλλους ηπείρους.

Κι όμως την ίδια διαδρομή τα ΚΤΕΛ την έβγαλαν από το πρόγραμμά τους!!! Περισσότερα για το θέμα εδώ: http://educandus.blogspot.com/2011/06/mg.html

Το πόσο όμορφη και αξιόλογη είναι αυτή η ... σκοτεινή γωνιά της Θεσπρωτίας, μπορείτε να το δείτε στο ειδικό θέμα που ανεβάσαμε:

https://xarinpaideias.forumgreek.com/t107p15-topic

Αυτά είναι λίγα μόνο παραδείγματα. Για το τι πραγματικά συμβαίνει με τον τουρισμό. Και πως δε φταίνε μόνο οι κινητοποιήσεις των ναυτεργατών. Που σε τελική ανάλυση έχουν και προσωπικό δίκιο να διαμαρτύρονται για όσα απειλούν την επαγγελματική τους επιβίωση αλλά και για το συνάλλαγμα που χάνει η χώρα από την απώλεια θέσεων εργασίας σε πλοία...

Και ναι. Είναι θέμα πολιτικό. Γιατί και η οικονομία μιας χώρας πολιτικό θέμα είναι.

Αυτό δε λέμε εξάλλου όλοι μας τους τελευταίους μήνες;
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟ. Έχει δίκιο ο κ. Λοβέρδος!  Empty Απ: ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟ. Έχει δίκιο ο κ. Λοβέρδος!

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Δευ Ιουλ 04, 2011 12:13 pm

ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟ. Έχει δίκιο ο κ. Λοβέρδος!  40

Και σίγουρα τέτοιες εικόνες - από το Σύνταγμα, το κέντρο της Ελλάδας, Ιούνιος 2011, δεν αποτελούν και την καλύτερη διαφήμιση για τον τουρισμό της χώρας. Θα συμφωνήσω και πάλι με τον κ. Λοβέρδο. Πολιτικό, ξεκάθαρα πολιτικό είναι το ζήτημα

ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟ. Έχει δίκιο ο κ. Λοβέρδος!  41

όταν η αστυνομία σέρνει μ' αυτό τον τρόπο ακόμη και καθηγητές πανεπιστημίου.

20 άνθρωποι λέει μπλόκαραν το λιμάνι... 20 μόνο άνθρωποι ήταν προχτές στο Σύνταγμα; Μόνο είκοσι χτυπήθηκαν; Μόνο είκοσι ψεκάστηκαν με χημικά; Είναι εικόνα χώρας αυτή που θέλει και τουρισμό;
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟ. Έχει δίκιο ο κ. Λοβέρδος!  Empty Απ: ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟ. Έχει δίκιο ο κ. Λοβέρδος!

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Δευ Ιουλ 04, 2011 12:23 pm

Και από το σάιτ της ΠΕΜΕΝ - της Πανελλήνιας Ένωσης Μηχανικών Εμπορικού Ναυτικού, με αφορμή τα πρόσφατα επεισόδια και στα λιμάνια και έξω απ' αυτά:

[...]Τα αστικά ΜΜΕ, με επικεφαλής τον ραδιοτηλεοπτικό σταθμό «SKY» του εφοπλιστή Αλαφούζου, συνέχισαν την λασπολογία σε βάρος του απεργιακού αγώνα των ναυτεργατών, των δυνάμεων του ΠΑΜΕ, υπογραμμίζοντας το ταξικό μίσος στις δυνάμεις του ΠΑΜΕ και εκθέτοντας τους συνεργάτες τους που δρουν στο εργατικό κίνημα και την πολιτική ζωή, με το πρόσχημα της υπονόμευσης του τουρισμού, όταν την ίδια ώρα κάλυπταν το αιματοκύλισμα εργαζομένων, την εκκένωση των ξενοδοχείων λόγω των ασφυξιογόνων στο κέντρο της Αθήνας από τις δυνάμεις καταστολής, στο γνωστό σκηνικό του κυνηγητού των «γνωστών – αγνώστων» του κράτους και του παρακράτους με θύματα τους εργαζόμενους και μικρομεσαίους.[...]

ΠΗΓΗ http://www.pemen.gr/deltia/deltia/deltio30June.2011.doc

ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟ. Έχει δίκιο ο κ. Λοβέρδος!  Empty Απ: ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟ. Έχει δίκιο ο κ. Λοβέρδος!

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Δευ Ιουλ 04, 2011 12:45 pm

ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΟΜΙΛΙΑΣ ΤΗΣ ΑΛΕΚΑΣ ΠΑΠΑΡΗΓΑ, 22/6/2010, ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ:


[...] Βεβαίως και μας ενδιαφέρει ο τουρισμός. Και δεν ξεχνάμε ότι το ναυτιλιακό συνάλλαγμα είχε ισχυρό μέρος στο Ακαθάριστο Εθνικό Προϊόν και στην εισαγωγή συναλλάγματος. Υπήρχαν 120.000 ναυτεργάτες στην Ελλάδα. Το συνάλλαγμα το έπαιρνε η ναυτεργατική οικογένεια και «κινιόντουσαν» έτσι και τα εμπορικά μαγαζιά και τα μπακάλικα και τα μανάβικα και τα ραφτάδικα. Πώς δεν το παίρνουμε υπόψη το ναυτιλιακό εργατικό συνάλλαγμα; Πόσο έχει μείνει αυτό στην Ελλάδα; Ήτανε 120.000 ναυτεργάτες, τώρα είναι 20.000. Ο εκσυγχρονισμός τους μείωσε, αλλά ο στόλος μεγαλώνει και το παίρνουμε πολύ σοβαρά υπόψη.

Η τουριστική κίνηση μειώθηκε και απ' αυτή τη μείωση χτυπιόνται αυτοί που έχουν ενοικιαζόμενα δωμάτια, για τα οποία μάλιστα έχουν κάνει επενδύσεις και έχουν πάρει δάνεια για να τα φτιάξουν. Χτυπιόνται τα μικρά ξενοδοχεία, τα μικρά εστιατόρια, οι οικογενειακές ταβέρνες. Πριν απ' όλα χτυπιέται ο τουρισμός, γιατί δεν μπορεί να κάνει διακοπές ένα μεγάλο μέρος του ελληνικού λαού. Εσείς ενδιαφέρεστε για τα μεγάλα ξενοδοχειακά συγκροτήματα. Οι κρουαζιέρες στο Αιγαίο και στο Ιόνιο με τα πλοία και τα κότερα και τα γιοτ θα γίνουν. Εμάς όμως μας ενδιαφέρει η ελληνική οικογένεια, η εργατική, λαϊκή οικογένεια. Αυτή έχει τη δυνατότητα να κάνει τουρισμό; Αυτή η οικογένεια άφηνε λεφτά από τα φαγητά στις ταβέρνες, και το μεσημέρι και το βράδυ. Ακόμα και όταν μαγείρευαν μέσα στο ενοικιαζόμενο δωμάτιο, αγόραζαν από τη ντόπια λαϊκή αγορά και από τα ντόπια μαγαζιά, παρά το γεγονός ότι το καλοκαίρι οι τιμές στα προϊόντα σε όλα τα νησιά είναι πέντε φορές πάνω απ' ό,τι είναι την υπόλοιπη εποχή.

Θα μετρήσουμε τι απώλειες έχει αυτός ο τουρισμός και για τους μικρούς επιχειρηματίες; Κόψατε το δελτίο κοινωνικού τουρισμού πάνω από το 50% σε αυτούς που το έπαιρναν. Αυτά τα 500.000 -πόσα που ήταν τα περασμένα χρόνια- όπου πήγαιναν ζευγάρια με μικρά παιδιά και ηλικιωμένοι και έκαναν μια εβδομάδα διακοπές. Και αυτοί πήγαιναν να πιούν το ουζάκι τους στο μικρό μαγαζί του νησιού. Λοιπόν, να το πούμε καθαρά: Εάν είναι να διαλέξουμε αν θα υπερισχύσουν οι μεγαλοξενοδόχοι και τα μεγάλα συγκροτήματα, εμείς λέμε ότι θέλουμε να υπερισχύσει το δίκαιο του εργαζόμενου, του μισθωτού και του μικροεμπορευματοπαραγωγού του μικρομάγαζου. Να το ξεκαθαρίσουμε αυτό.

Και θέλω να σας πω καθαρά: Πολιτική παρανομία είναι το ίδιο το μνημόνιο - μνημόσυνο είναι πραγματικά για τα δικαιώματα του ελληνικού λαού - όπου με τη μέθοδο της σταγόνας μας έχετε κυριολεκτικά τρελάνει. Ξυπνάμε το πρωί για να δούμε τι θα γίνει με τις συντάξεις χηρείας, να δούμε αν θα δουλεύουμε πενήντα πέντε ή εξήντα χρόνια. Τώρα κόβεται ο 13ος και ο 14ος μισθός στους συνταξιούχους. Αυτό για εμάς είναι πολιτική παρανομία, νομιμοποιημένη βεβαίως στη Βουλή και νομιμοποιημένη σε όλη την Ευρώπη.

Στην Ιταλία γίνεται γενική απεργία. Απεργιακές κινητοποιήσεις έγιναν τώρα στη Γαλλία και γέμισαν οι δρόμοι. Παντού γίνονται απεργιακές κινητοποιήσεις. Τα αεροδρόμια στο Λονδίνο ήταν μέρες κλειστά από την απεργία των πιλότων και του προσωπικού, λόγω της ιδιωτικοποίησης της British Airways.

Χρόνια στην Ευρώπη γίνονται απεργίες. Στην Ελλάδα μόνο γίνονται απεργίες;[...]

ΠΗΓΗ
http://www.kke.gr/koin_el_-_epikaires_erothseis/epikairh_erothsh_ths_gg_ths_ke_toy_kke_pros_ton_prothypoyrgo_gia_to_asfalistiko?morf=0

Προφανώς λοιπόν και η κ. Παπαρήγα συμφωνεί με τον κ. Λοβέρδο ως προς το πολιτικό σκέλος του ζητήματος.

Πολιτικό! Ξεκάθαρα πολιτικό είναι αυτό που συμβαίνει με τον τουρισμό!

Κι επομένως εξαρτάται και από το πολιτικό πρίσμα του καθενός το πώς αντιλαμβάνεται την όλη κατάσταση. Γι' αυτό και η εκ διαμέτρου αντίθεση του ΚΚΕ με όσα υποστηρίζει η κυβέρνηση.

Το βέβαιο πάντως και χωρίς καμία αμφιβολία είναι ότι πρόκειται για καθαρό ζήτημα πολιτικής!
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟ. Έχει δίκιο ο κ. Λοβέρδος!  Empty Απ: ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟ. Έχει δίκιο ο κ. Λοβέρδος!

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Δευ Ιουλ 04, 2011 1:21 pm

Κάτι ακόμη. Όταν και ο Αντιπρόεδρος της κυβέρνησης, ο κ. Θ. Πάγκαλος, λέει πως ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ, έχει κι αυτός απόλυτο δίκιο. Όχι βεβαίως με την έννοια του ευτράπελου που είδε σήμερα το φως της δημοσιότητας:

http://www.protothema.gr/politics/article/?aid=131929

Συνέβη σε ψαροταβέρνα του Πειραιά, όπου ο Πάγκαλος πήγε με παρέα φίλων. Ο ταβερνιάρης του έδωσε το... καλύτερο τραπέζι και η παρέα παρήγγειλε φρέσκα ψάρια.

Μετά από μισή ώρα ο σερβιτόρος χαμογελαστός εναπόθεσε στο τραπέζι τη μεγάλη πιατέλα με τα ψάρια. Ξαφνικά από το διπλανό τραπέζι των τεσσάρων ατόμων σηκώθηκε ένας, καλοντυμένος κύριος γύρω στα 35 και πήγε στο τραπέζι του Πάγκαλου. «Συγγνώμη, εσείς δεν είστε ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης, ο κύριος Πάγκαλος;» Ο αντιπρόεδρος απάντησε ξερά "ναι".

«Κύριε Πάγκαλε να σας θυμίσω ότι είπατε ‘μαζί τα φάγαμε' συνέχισε ο καλοντυμένος κύριος και ο αντιπρόεδρος άρχισε να αισθάνεται κάπως άβολα. «Μην ξαναγυρνάμε στα ίδια» του είπε.

«Όχι κύριε Πάγκαλε, δίκιο έχετε, μαζί τα φάγαμε και μαζί θα τα φάμε! Μου επιτρέπετε σας παρακαλώ να πάρω την πιατέλα σας;», συνέχισε ο 35χρονος που χωρίς δεύτερη σκέψη πήρε το δίσκο με τα ψάρια και τον πήγε στην παρέα του για να τα φάνε. Στη συνέχεια αποχώρησε από το μαγαζί.

Πηγή:enimerwsi24

Αυτά είναι χάπενινγκς, που δεν ξέρω αν διαθέτουν και ίχνος αλήθειας. Αν συνέβη δηλαδή πράγματι το περιστατικό.

Ξέρω όμως και το παραδέχομαι ότι κι εγώ προσωπικά συμμετείχα στο μεγάλο φαγοπότι. Και ιδού πώς:

Στα 1978 ακούγοντας ανακοινώσεις του υπουργείου Ναυτιλίας της χώρας μου για ίδρυση δημόσιας σχολής πλοιάρχων γυναικών, και όντας ήδη απόφοιτος λυκείου, έκανα τα χαρτιά μου και έλαβα μέρος στις εξετάσεις. Πέρασα. Και μάλιστα δεύτερη. Η πατρίδα τότε με επιβράβευσε ορίζοντας με και υπαρχηγό σχολής. Την επόμενη χρονιά έλαβα και νέα διάκριση για τις επιδόσεις μου στη σχολή με το παράσημο Ναυτικών Προσόντων που μου απενεμήθη. Πέρα όμως από τις δικές μου προσπάθειες είναι βέβαιο ότι και η χώρα υποβλήθηκε σε έξοδα προκειμένου να σπουδάσει κι εμένα και τις υπόλοιπες γυναίκες που αποδέχτηκαν την πρόσκληση για στελέχωση της ελληνικής ναυτιλίας και από το ... αδύνατο φύλο. Πόσα ακριβώς αυτά μπορεί κανείς να τα αναζητήσει στα αρχεία του υπουργείου Ναυτιλίας, αν κι εφόσον οι διαρκείς μεταβολές του το επιτρέψουν...

Σίγουρα όμως δεν ήταν καθόλου λίγα. Αφού ακόμη και ειδικές στολές μας παρείχε η σχολή. Και όχι μόνο μία. Άλλη για την έξοδο, άλλη υπηρεσίας, στολή χειμερινή, στολή θερινή κλπ.

Κι όμως. Το 1982 που ανέβηκε πρώτη φορά το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία, σημειώθηκε μια πρωτοφανής κρίση ανεργίας στο ναυτεργατικό χώρο. Οι πρώτες που πήραμε πόδι από τα καράβια ήμασταν οι γυναίκες. Ανάμεσά τους κι εγώ. Τζάμπα τόσα χρήματα για τις σπουδές μας.

Κάποιες καταφέραμε να ξανασπουδάσουμε και να αλλάξουμε επάγγελμα. Άλλες καταδικάστηκαν να φυτοζωούν μέχρι σήμερα. Όπως η φίλη μου η Αντωνία, μάνα μάλιστα με 4 παιδιά. Που έφτασε να δουλεύει και καθαρίστρια για να τα βγάλει πέρα. Τιμωρία δική της και των παιδιών της που έφαγε τόσα λεφτά για να γίνει αξιωματικός και κατέληξε να σκουπίζει και να ξεσκονίζει...

Και καλά εμείς. Τιμωρηθήκαμε που πιστέψαμε τις εξαγγελίες. Χάνοντας κυρίως χρόνια από τη ζωή μας. Κι αυτό κανείς δεν μπορεί να μας το αναπληρώσει. Μα το ερώτημα είναι το εξής. Τα χρήματα που προλάβαμε να πληρώσουμε στο ΝΑΤ για κρατήσεις και που δεν πρόκειται με τις παρούσες συνθήκες να γυρίσουν ποτέ στα χέρια μας με τη μορφή σύνταξης ή εφάπαξ, τι απέγιναν; Αυτά ποιος τα έφαγε; Εμείς σίγουρα όχι.

Κι αυτό είναι σίγουρα ζήτημα πολιτικό και όχι απλά οικονομικό.

Το ίδιο και η τωρινή μείωση του εφάπαξ κατά 10% των δημοσίων υπαλλήλων. Κρατήσεις δικές μας, λέει η ΑΔΕΔΥ. Κι όμως μας τα πήραν...

Οικονομικό ζήτημα; Όχι βέβαια. Πολιτικό είναι! Και αποτέλεσμα της πολιτικής που εφαρμόζεται. Έχει, δίκιο, λέγω, ο κ. Λοβέρδος. Πως κατά βάθος είναι όλα ζήτημα πολιτικής.

Προχθές μόλις ένας δημόσιος υπάλληλος, αγανακτισμένος από όσα του συμβαίνουν, έγραψε μια σαχλαμάρα στο διαδίκτυο. Παρεκτράπη του νόμου. Για τον εντοπισμό του και τη σύλληψή του κινητοποιήθηκε πάραυτα η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος.

https://xarinpaideias.forumgreek.com/t133-topic (δείτε αφιέρωμα στο φόρουμ)

Με ειδική πτήση έφτασαν στη Θεσσαλονίκη που ζούσε ο άνθρωπος αυτός 4 αστυνομικοί από Αθήνα για να συλλάβουν τον ... κακούργο. Οδηγήθηκε σε δίκη σε χρόνο αστραπή:

“Είμαι δημόσιος υπάλληλος, έχω υποστεί μεγάλες μειώσεις, που ξεπερνούν το 30%, αυτό που έγραψα ήταν η αγανάκτηση της στιγμής, φυσικά δεν το εννοούσα. Μου φαίνεται αστείο, αν είναι δυνατόν κανείς να εννοεί κάτι τέτοιο”, ανέφερε στην απολογία του. “Δεν περίμενα ότι για ένα απλό σχόλιο θα γινόταν τέτοιο κινητοποίηση και δεν ξέρω αν έχει γίνει ποτέ στο παρελθόν”, συμπλήρωσε.

Αθωώθηκε. Αν και ο εισαγγελέας ζήτησε την ενοχή του...

Όμως ειλικρινά αναρωτιέμαι. Όταν οι άνθρωποι φτάνουν σε τέτοια σημεία οργής και αγανάκτησης, κι όταν αντιμετωπίζονται όπως αντιμετωπίζονται, είναι μόνο θέμα οικονομικό; Δεν είναι πολιτικό;

Και έχω βεβαίως και τη δική μου οργή και αγανάκτηση. Για όσα μου συμβαίνουν. Γιατί πόσο να αντέξει ένας άνθρωπος και πόσα όταν μια ζωή δουλεύει και αγωνίζεται και μονίμως βρίσκεται στην οικονομική ανέχεια;

Να πάω κι εγώ ν' αρπάξω καμιά πιατέλα από τραπέζι πολιτικού, να γεμίσω την κοιλιά μου; Ή να γράφω σαχλαμαρίτσες στο διαδίκτυο; Μα φυσικά όχι. Αυτά δεν είναι λύση. Κι αν γράφω το κάνω μόνο με ένα σκοπό. Να υπάρξει προβληματισμός. Μέσα από την κατάθεση της προσωπικής αλήθειας που κομίζει ο καθένας μας. Και με αποδείξεις. Όχι λόγια του αέρα. Για όσα μου - μας συμβαίνουν. Μπας και καταφέρουμε να βγάλουμε άκρη. Και να γίνει η ζωή μας καλύτερη.

Το καλό της χώρας μας απασχολεί όλους. Αλλά ποιο είναι τελικά αυτό το καλό;
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟ. Έχει δίκιο ο κ. Λοβέρδος!  Empty Απ: ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟ. Έχει δίκιο ο κ. Λοβέρδος!

Δημοσίευση από Admin Τρι Ιουλ 05, 2011 2:19 pm

Όπως το είχαμε υποψιαστεί το περιστατικό για την ψαροταβέρνα και τα ψάρια που υποτίθεται κάποιος άγνωστος πήρε από το τραπέζι της παρέας του κ. Πάγκαλου δεν ήταν αληθινό. Εις επίρρωσιν αναδημοσιεύουμε τη διάψευση από το σάιτ του αντιπροέδρου της κυβέρνησης:

http://www.pangalos.gr/portal/?p=2011

Ανακοίνωση: Ψέμα στο Ψέμα.

Πριν λίγο καιρό το fimotro είχε δημοσιοποιήσει την «είδηση» ότι έγινε επεισόδιο εναντίον του Θεόδωρου Πάγκαλου στο πλοίο «Μακεδών» που ταξίδευε από τον Πειραιά στην Κέα. Σύμφωνα με την «είδηση» τον έσωσαν οι δεκάδες αστυνομικοί που τον φρουρούσαν.

Ως γνωστόν δεν υπάρχει ακτοπλοϊκή σύνδεση Πειραιά – Κέας από συστάσεως του ελληνικού κράτους και τον Αντιπρόεδρο δεν τον φρουρούν δεκάδες αστυνομικοί. Το μόνο γεγονός ήταν ότι βρισκόταν μόνος του πάνω στο καράβι. Αν όντως είχε γίνει το επεισόδιο, υπάρχει κάποιος που να πιστεύει ότι δεν θα υπήρχε και το αντίστοιχο βιντεάκι από κινητό τηλέφωνο, όπως συμβαίνει πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις;

Δύο εφημερίδες την επόμενη μέρα («Τα Νέα» και «Αδέσμευτος Τύπος») το αναδημοσίευσαν χωρίς φυσικά να επικαλεστούν την πηγή απ’ όπου το άντλησαν, μετατρέποντας ένα ψέμα σε είδηση. Την μεθεπόμενη, αμφότερες, αφού προηγήθηκε έρευνα, διευκρίνισαν την αλήθεια.

Χθες από τo zougla.gr, διαχύθηκε η «είδηση» στο διαδίκτυο ότι υπήρξε επεισόδιο αποδοκιμασίας εναντίον του Αντιπροέδρου σε ψαροταβέρνα στον Πειραιά. Όπως και στην προηγούμενη περίπτωση, τα δεκάδες blogs του συστήματος παραπληροφόρησης της Συγγρού το αναπαρήγαγαν. Σήμερα δημοσιεύεται στις εφημερίδες «Αδέσμευτος Τύπος», «Πράσινη» και «Δημοκρατία» χωρίς βέβαια να αναφέρεται η πηγή. Για μια ακόμα φορά ένα ψέμα μετατρέπεται σε «είδηση». Αυτό δεν είναι ντροπή για την «Δημοκρατία» η οποία δεν διαφέρει από τα blogs σε θέματα αξιοπιστίας, αλλά είναι ντροπή για τον «Αδέσμευτο Τύπο» και την «Πράσινη».

Ξεπερνώντας το γεγονός ότι ο Θεόδωρος Πάγκαλος δεν έχει επισκεφθεί τον Πειραιά εδώ και μήνες, αξίζει να σημειωθεί ότι κατά την ημέρα που υποτίθεται ότι βρισκόταν στον Πειραιά, εκείνος ήταν εκτός Αττικής. Βέβαια και σ’ αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει ένα βιντεάκι που να πιστοποιεί το γεγονός. Δηλαδή κανείς από την παρέα του νεαρού –όπως αναφέρουν τα blogs- δεν σκέφθηκε ότι η βιντεοσκόπηση του γεγονότος άξιζε τον κόπο; Υπήρχε περίπτωση στην εποχή που βιντεοσκοπούνται τα πάντα, σε μια παρέα νέων να μην είχε ούτε ένας κινητό τηλέφωνο και να μην του πέρασε από το μυαλό; Είναι προφανές και εδώ το ασύστολο ψεύδος.

Μέχρι τώρα η συνήθης πρακτική ήταν η παραποίηση των δηλώσεων του Αντιπροέδρου. Προφανώς δεν αρκεί πια, οπότε τώρα προκρίνεται η τακτική της κατασκευής ανύπαρκτων ειδήσεων που δεν έχουν καμία σχέση με την αλήθεια. Ψέμα στο ψέμα λοιπόν, αυτή είναι η νέα τακτική του 2ου ορόφου της Συγγρού.

Βέβαια η τακτική των παραποιήσεων κατέκτησε νέες κορυφές τις προηγούμενες μέρες όταν κυκλοφόρησε και πάλι στο διαδίκτυο ότι το ΓΕΕΘΑ απάντησε στις δηλώσεις του Αντιπροέδρου για τα γεγονότα που έγιναν στην Αργεντινή μετά την πτώχευσή της. Η ιστοσελίδα defence.net δημοσιοποίησε τον εξής διάλογο με τον εκπρόσωπο τύπου του ΓΕΕΘΑ.

Ερώτηση: τι θα πράξουν οι ένοπλες δυνάμεις της χώρας σε περίπτωση που λάβουν εντολή από την πολιτική ηγεσία να επιχειρήσουν στο εσωτερικό της χώρας σε αποστολές καταστολής, ένα ενδεχόμενο το οποίο άφησε ανοιχτό ο αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης Θ.Πάγκαλος;

Απάντηση: Δεν μπορεί να υπάρξει τέτοια εντολή γιατί έρχεται σε πλήρη αντίθεση με το Σύνταγμα της χώρας. Οι ένοπλες δυνάμεις έχουν συγκεκριμένο ρόλο, ο οποίος περιγράφεται με ακρίβεια στο Σύνταγμα, κάτι που τόνισε και ο Υπουργός Εθνικής Άμυνας, μόλις εχθές. Δεν μπορούν να δεχθούν να εκτελέσουν διαταγές οι οποίες βρίσκονται σε ευθεία αντίθεση με τον υπέρτατο νόμο της χώρας, του Συντάγματος. Αποστολή τους είναι η υπεράσπιση των κυριαρχικών δικαιωμάτων μας έναντι έξωθεν απειλών. Δυνάμεθα να λειτουργούμε αποκλειστικά εντός των ορίων του Συντάγματος».

Ο πραγματικός διάλογος, σύμφωνα με τον εκπρόσωπο τύπου του ΓΕΕΘΑ, είναι ο εξής:

Ερώτηση: Τι θα κάνει ο Αρχηγός των ενόπλων δυνάμεων της χώρας αν δεχτεί εντολή από τον Υπουργό Εθνικής Άμυνας να βγάλει το στρατό στους δρόμους για την αντιμετώπιση διαδηλώσεων;

Απάντηση: Δεν τίθεται θέμα τέτοιας διαταγής από τον υπουργό εθνικής άμυνας διότι όπως ανέφερε χαρακτηριστικά σε πρόσφατες δηλώσεις του, οι ένοπλες δυνάμεις της χώρας δεν έχουν καμία σχέση με την εσωτερική ασφάλεια, έχουν σχέση μόνο με την εξωτερική ασφάλεια και ο ρόλος τους προβλέπεται από το Σύνταγμα. Άρα δεν τίθεται θέμα απάντησης στην συγκεκριμένη υποθετική ερώτηση.

Βεβαίως, ο κύριος που είναι υπεύθυνος για την πλήρη παραποίηση του διαλόγου ώστε με τα ψέματα να δημιουργήσει θέματα, είναι ο κ.Γκουριώτης Αναστάσιος, Διευθυντής Ενημέρωσης του Σπήλιου Σπηλιωτόπουλου, πρώην Υπουργού Εθνικής Άμυνας της Νέας Δημοκρατίας. Για τη δράση, την ιστορία και τον ρόλο του ομίλου defencenet media που ελέγχει και τα περιοδικά Στρατηγική, Cockpit, Αμυντική Βίβλος, Πόλεμος και Ιστορία, Περίπολος, Πολεμικές Μονογραφίες, Απόρρητο Δελτίο, δεν χρειάζονται ιδιαίτερα σχόλια, προς το παρόν.
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 175
Εγγραφή : 23/12/2007

https://xarinpaideias.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης