ΧΑΡΙΝ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ

2 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ Empty ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Παρ Ιουλ 08, 2011 12:23 pm

¶ρχισαν σήμερα οι συνεντεύξεις των υποψηφίων διευθυντών ΠΕ Θεσπρωτίας:

1 ΑΛΕΞΙΟΥ ΑΝΘΟΥΛΑ ΣΠΥΡΙΔΩΝ 08/07/2011 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10.00
2 ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΔΟΝΑΤΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 08/07/2011 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10.30
3 ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ 08/07/2011 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11.00
4 ΒΕΡΜΠΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 08/07/2011 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11.30
5 ΓΕΩΡΓΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ 08/07/2011 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12.00
6 ΓΚΑΓΚΑΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ 08/07/2011 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12.30
7 ΓΟΥΛΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 08/07/2011 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13.00
8 ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΗΛΙΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ 12/07/2011 ΤΡΙΤΗ 09.30
9 ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΦΩΤΙΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 12/07/2011 ΤΡΙΤΗ 10.00
10 ΔΟΣΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΜΙΧΑΗΛ 12/07/2011 ΤΡΙΤΗ 10.30
11 ΖΑΓΚΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 12/07/2011 ΤΡΙΤΗ 11.00
12 ΖΑΡΡΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 12/07/2011 ΤΡΙΤΗ 11.30
13 ΖΗΚΑΣ ΘΩΜΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 12/07/2011 ΤΡΙΤΗ 12.00
14 ΖΗΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΖΗΚΟΣ 12/07/2011 ΤΡΙΤΗ 12.30
15 ΖΟΥΜΠΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΘΕΟΦΑΝΗΣ 13/07/2011 ΤΕΤΑΡΤΗ 09.30
16 ΖΩΝΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΑΝΩΛΗΣ 13/07/2011 ΤΕΤΑΡΤΗ 10.00
17 ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΥ ΖΑΧΑΡΟΥΛΑ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 13/07/2011 ΤΕΤΑΡΤΗ 10.30
18 ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΜΙΧΑΗΛ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ 13/07/2011 ΤΕΤΑΡΤΗ 11.00
19 ΚΑΡΑΤΖΕΝΗ ΚΛΕΟΝΙΚΗ ΣΠΥΡΙΔΩΝ 13/07/2011 ΤΕΤΑΡΤΗ 11.30
20 ΚΟΤΣΩΝΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΑΛΚΙΝΟΟΣ 13/07/2011 ΤΕΤΑΡΤΗ 12.00
21 ΚΟΥΡΤΙΔΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΖΗΣΗΣ 13/07/2011 ΤΕΤΑΡΤΗ 12.30
22 ΛΙΟΝΤΟΥ ΟΛΓΑ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 14/07/2011 ΠΕΜΠΤΗ 09.30
23 ΜΑΝΘΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 14/07/2011 ΠΕΜΠΤΗ 10.00
24 ΜΟΝΑΧΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ 14/07/2011 ΠΕΜΠΤΗ 10.30
25 ΜΠΑΚΑΛΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 14/07/2011 ΠΕΜΠΤΗ 11.00
26 ΝΙΚΟΥ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ ΧΡΗΣΤΟΣ 14/07/2011 ΠΕΜΠΤΗ 11.30
27 ΝΤΟΥΡΝΤΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 14/07/2011 ΠΕΜΠΤΗ 12.00
28 ΠΑΝΤΑΖΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΠΑΝΤΑΖΗΣ 14/07/2011 ΠΕΜΠΤΗ 12.30
29 ΠΑΝΤΑΖΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 15/07/2011 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 09.30
30 ΠΑΠΠΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ 15/07/2011 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10.00
31 ΠΑΣΧΑΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 15/07/2011 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10.30
32 ΡΕΝΤΖΕΛΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 15/07/2011 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11.00
33 ΣΑΚΑΡΕΛΗΣ ΔΟΝΑΤΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ 15/07/2011 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11.30
34 ΣΙΟΥΛΗΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 15/07/2011 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12.00
35 ΤΖΑΝΕΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 15/07/2011 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12.30
36 ΤΖΙΜΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 15/07/2011 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13.00

Σε όλους τους συναδέλφους ευχόμαστε ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!



Και για όσους δεν έδωσαν ακόμη υπενθυμίζουμε το ακόλουθο λινκ με τη βιβλιογραφία για τις εξετάσεις:

http://srv-ipeir.pde.sch.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=226:vivliografiagiadiefthintes&catid=32:anakoinoseis&Itemid=80
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ Empty Απ: ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Σαβ Ιουλ 16, 2011 11:35 am

ΠΥΣΠΕ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ
ιστοσελίδα : http://dipe.thesp.sch.gr


Ηγουμενίτσα 15-07-2011
Αριθ. Πρωτ.: 167

ΠΡΟΣ:Τα Μέλη του ΠΥΣΠΕ Θεσπρωτίας

1)Αλεξίου Ηλία, Δ/λο, Αντιπρόεδρο
2)Μάστορα ΄Ελλη, Δ/λα, μέλος
3)Δώδα Χαρίση, Δ/λο, μέλος
4)Μπάκο Αθανάσιο, Σχολικό
Σύμβουλο, μέλος
5)Πούλο Απόστολο,Τακτικό
Αιρετό μέλος του ΠΥΣΠΕ Θ/τίας
6)Τσόδουλο Κυριάκο, Τακτικό
Αιρετό Μέλος ΠΥΣΠΕ Θ/τίας


ΘΕΜΑ : «Πρόσκληση σε συνεδρίαση».


Σας καλούμε σε τακτική συνεδρίαση του Διευρυμένου Περιφερειακού
Υπηρεσιακού Συμβουλίου Π/θμιας Εκπ/σης (ΠΥΣΠΕ) Νομού Θεσπρωτίας, το
οποίο λειτουργεί ως Συμβούλιο επιλογής Δ/ντών Δημοτικών Σχολείων Π.Ε.
Θεσπρωτίας, που θα πραγματοποιηθεί την 16η Ιουλίου 2011, ημέρα Σάββατο
9.00΄ π.μ.,
στην αίθουσα συνεδριάσεων της Δ/νσης Π/θμιας Εκπ/σης Θεσπρωτίας
(2ος όροφος), του οποίου είστε μέλος.

Σε περίπτωση κωλύματος παρακαλούμε να ενημερώσετε το
αναπληρωματικό σας μέλος και τον Πρόεδρο του Συμβουλίου (τηλ. 2665026732-
2665022291).

Θέματα της ημερήσιας διάταξης είναι:

1. Κατάρτιση πίνακα αξιολογικής σειράς, μετά την ολοκλήρωση των συνεντεύξεων των υποψήφιων διευθυντών Π.Ε. Θεσπρωτίας.

2. Οτιδήποτε προκύψει εκτός ημερήσιας διάταξης.

Ο Πρόεδρος του ΠΥΣΠΕ
Κων/νος Νάτσης

Με λίγα λόγια: Αυτή την ώρα επιλέγονται οι νέοι διευθυντές των σχολείων της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Θεσπρωτίας...
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ Empty Απ: ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ

Δημοσίευση από Admin Δευ Ιουλ 18, 2011 2:15 am

Ανακοινώθηκε ο πίνακας:

http://dipe.thesp.sch.gr/dipe_last/index.php?option=com_content&view=article&id=513

Όπως επίσης και ο πίνακας των σχολείων της ΠΕ με θέση διευθυντή στη Θεσπρωτία:

1ο Δημοτικό Σχολείο Ηγουμενίτσας
2ο Δημοτικό Σχολείο Ηγουμενίτσας
3ο Δημοτικό ΣχολείοΗγουμενίτσας
4ο Δημοτικό Σχολείο Ηγουμενίτσας
1ο Δημοτικό Σχολείο Παραμυθιάς
Δημοτικό Σχολείο Γραικοχωρίου
1ο Δημοτικό Σχολείο Φιλιατών
Δημοτικό Σχολείο Αγίου Βλασίου -Καστρίου
Δημοτικό Σχολείο Ασπροκκλησίου - Σαγιάδας
Δημοτικό Σχολείο Κ. Προδρομίου - Ζερβοχωρίου
Δημοτικό Σχολείο Μαργαριτίου
Δημοτικό Σχολείο Νέας Σελεύκειας
Δημοτικό Σχολείο Νεράιδας
Δημοτικό ΣχολείοΠέρδικας
Δημοτικό Σχολείο Πλαταριάς
Δημοτικό Σχολείο Σκανδάλου - Γαρδικίου
2ο Δημοτικό Σχολείο Φιλιατών
Δημοτικό Σχολείο Γλυκής
Δημοτικό Σχολείο Παραποτάμου
Δημοτικό Σχολείο Συβότων

Συγκρίνοντας λοιπόν τα στοιχεία βλέπουμε ότι τα σχολεία είναι 20 ενώ οι υποψήφιοι διευθυντές 34. ¶ρα από τον αξιολογικό πίνακα θα αναλάβουν διεύθυνση σχολείου οι 20 απ' αυτούς. Ποιοι ακριβώς και πού είναι νωρίς να πούμε καθώς και διαδικασία ενστάσεων προβλέπεται και εξαρτάται και από τις δηλώσεις του κάθε υποψηφίου για τις θέσεις που προτιμά...

Να σημειώσουμε ότι δύο υποψήφιοι δεν προσήλθαν για συνέντευξη αν και θα πρέπει να υπογραμμίσουμε ότι η μη προσέλευση πιθανόν να τους δημιουργήσει πρόβλημα αν κι εφόσον η συνέντευξη θεωρηθεί ως διαδικασία αξιολόγησης...

ΣΥΝΟΠΤΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΩΝ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΚΡΙΤΗΡΙΩΝ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ Α/ΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Προϋποθέσεις συμμετοχής στη διαδιαδικασία επιλογής

8 χρόνια εκπαιδευτική προϋπηρεσία (δημόσια και ιδιωτική), 5 έτη άσκηση διδακτικών καθηκόντων και 3 έτη άσκηση διδακτικών καθηκόντων στον τύπο του σχολείο που διεκδικεί θέση Πιστοποιητικό επιστημονικής ή διοικητικής επάρκειας

(δεν ισχύει κατά την πρώτη εφαρμογή του νόμου) Πιστοποίηση επιπέδου 1 στις Νέες Τεχνολογίες
(δεν ισχύει κατά την πρώτη εφαρμογή του νόμου) Στερούνται του δικαιώματος συμμετοχής στη διαδικασία επιλογής όσοι με δική τους υπαιτιότητα δεν συμμετείχαν σε διαδικασίες αξιολόγησης
(δεν ισχύει κατά την πρώτη εφαρμογή του νόμου)

Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 175
Εγγραφή : 23/12/2007

https://xarinpaideias.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ Empty Απ: ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Δευ Ιουλ 18, 2011 10:58 am


ΘΕΜΑ: «Κοινοποίηση ενιαίου αξιολογικού πίνακα επιλογής Διευθυντών Δημοτικών Σχολείων»

Σας κοινοποιούμε τον ενιαίο αξιολογικό πίνακα επιλογής Διευθυντών Δημοτικών Σχολείων, με βάση τις συνολικές μονάδες που συγκεντρώνουν οι υποψήφιοι Διευθυντές, μετά την ολοκλήρωση των συνεντεύξεων, όπως επικυρώθηκε με την αριθ. 15/16 -7‐2011 Πράξη του Π.Υ.Σ.Π.Ε. ειδικής σύνθεσης για την επιλογή Διευθυντών Σχολικών Μονάδων Π.Ε. Θεσπρωτίας .

Δίνεται προθεσμία (5) πέντε ημερών για τυχόν ενστάσεις με καταληκτική ημερομηνία υποβολής την Παρασκευή 22-07-2011 και ώρα 14:00.

Παράλληλα καλούνται οι υποψήφιοι να υποβάλουν ενιαία δήλωση προτίμησης Σχολικών Μονάδων με καταληκτική ημερομηνία υποβολής την Παρασκευή 22-07-2011 και ώρα 14:00.

Οι ενστάσεις και οι δηλώσεις προτίμησης σχολικών μονάδων υποβάλλονται στο Π.Υ.Σ.Π.Ε. Θεσπρωτίας- Συμβούλιο επιλογής Διευθυντών (Κύπρου 60- 46100 Ηγουμενίτσα- τηλ. 2665022291- fax 2665026098, mail: mail@dipe.thesp.sch.gr).

Για την περίπτωση αποστολής ένστασης ή δήλωσης προτίμησης με FAX ή ηλ. Ταχυδρομείο παρακαλούμε να γίνει τηλεφωνικά επιβεβαίωση της λήψης.

[...]

Ο Πρόεδρος του Συμβουλίου

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΝΑΤΣΗΣ

ΠΗΓΗ ΕΙΔΗΣΗΣ

http://dipe.thesp.sch.gr/dipe_last/images/stories/symboulio_epiloghs_diet/koinopoihsh_pin_axiol.doc
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ Empty Απ: ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Δευ Ιουλ 18, 2011 4:20 pm

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ 1a

Γράφημα με βάση τον αξιολογικό πίνακα που ανακοίνωσε το ΠΥΣΠΕ ΘΕΣΠΡΩΤΊΑΣ

Για να "διαβάσετε" το γράφημα εξηγώ τα εξής:

1. Η ταξινόμηση ακολούθησε τη μπλε γραμμή - δηλαδή τα επιστημονικά - παιδαγωγικά προσόντα των υποψηφίων.

2. Οι αριθμοί που υπάρχουν στον κάτω άξονα, τον άξονα των χ, δείχνουν τη σειρά του κάθε υποψήφιου στον αξιολογικό πίνακα. Στους αριθμούς αυτούς αντιστοιχεί και η κόκκινη γραμμή του γραφήματος που δείχνει το σύνολο των μορίων του κάθε υποψηφίου.

3. Η κίτρινη γραμμή είναι το άθροισμα των αντικειμενικών μορίων, αφενός των επιστημονικών - παιδαγωγικών προσόντων και αφετέρου της υπηρεσιακής κατάστασης και της καθοδηγητικής - διοικητικής εμπειρίας.

4. Η πράσινη γραμμή είναι η γραμμή των μορίων που έλαβαν οι υποψήφιοι από τη συνέντευξη.

5. Η γραμμούλα με το ροζ να το πω; σάπιο μήλο που το λένε μερικοί; χρώμα δείχνει τα αντικειμενικά μόρια της υπηρεσιακής κατάστασης και της καθοδηγητικής - διοικητικής εμπειρίας.

___________________________________

Τι αξίζει να προσέξει κανείς στο γράφημα αυτό.

α. Τη σχέση ανάμεσα στην κίτρινη και την πράσινη γραμμή. Δηλαδή τη σχέση των αντικειμενικών μορίων (κίτρινη γραμμή) με τα μόρια από τη συνέντευξη (πράσινη γραμμή). Πού ψηλώνει, πού κατεβαίνει η κάθε γραμμή.

Το "άριστα" στην πράσινη γραμμή είναι το 15. Για την κίτρινη το "άριστα" με τα δεδομένα της Θεσπρωτίας ήταν το 19,26. Πραγματικά ο υποψήφιος διευθυντής που είχε το μέγιστο των αντικειμενικών προσόντων βγήκε πρώτος και στην τελική αξιολόγηση αφού έλαβε άριστα 15 και στη συνέντευξη.

15 όμως στη συνέντευξη έλαβαν και οι υποψήφιοι με τους αριθμούς 4 (με αντικειμενικά μόρια 18), ο υποψήφιος με αριθμό 8 (με αντικειμενικά μόρια 15,14) και ο υποψήφιος με τον αριθμό 19 (με αντικειμενικά μόρια 12,50)

Ας δούμε και τα επιστημονικά - παιδαγωγικά προσόντα αυτών των υποψηφίων που αρίστευσαν στη συνέντευξη:

Ο υποψήφιος νούμερο 1 έχει 7 μόρια (άριστα στη Θεσπρωτία στα μόρια αυτά της επιστημονικής - παιδαγωγικής συγκρότησης ήταν το 9,50)

Ο υποψήφιος νούμερο 4 έχει 6 μόρια (μιλάμε πάντα για παιδαγωγικά - επιστημονικά προσόντα)

Ο υποψήφιος νούμερο 8 έχει 5 μόρια

Ο υποψήφιος νούμερο 19 έχει 2 μόρια παιδαγωγικής και επιστημονικής κατάρτισης. Με άριστα ξαναλέω για τη Θεσπρωτία το 9,50 και μέσο όρο το 4,60. Να το πούμε και αλλιώς: 25 συνάδελφοι από τους 34 που πέρασαν συνέντευξη για διευθυντές είχαν περισσότερα μόρια παιδαγωγικής και επιστημονικής κατάρτισης από τη βαθμολογία 2.

Θα μπορούσε κανείς να σκεφτεί ότι για τον υποψήφιο αυτό έπαιξε ρόλο η υπηρεσιακή κατάσταση - καθοδηγητική - διοικητική εμπειρία. Πράγματι, στα μόρια αυτά με άριστα για τη Θεσπρωτία το 12,50, ο συγκεκριμένος υποψήφιος είχε 10,50 μόρια και δέκατος στη σειρά ανάμεσα στους 34 υποψηφίους.

Τι συμπέρασμα βγαίνει απ' αυτό; Και που δεν έχει να κάνει με τα πρόσωπα. Πως η αρχαιότητα επηρεάζει σημαντικά στις επιλογές διευθυντών. Κι όχι τα επιστημονικά - παιδαγωγικά προσόντα.

Και να πούμε και τούτο. Κάνοντας υποθέσεις κι όχι με βάση την όποια αντικειμενική αλήθεια την οποία λογικά και αγνοούμε. Τα 2 μόρια στα επιστημονικά - παιδαγωγικά προσόντα το πλέον πιθανόν με βάση τον ισχύοντα νόμο είναι να προέρχονται από τις γνώσεις στις ΤΠΕ (δηλαδή στους υπολογιστές). Και τα οποία 2 μόρια παίρνουν όσοι έκαναν το σεμινάριο των 48 ωρών του πρώτου κύκλου. Όταν η διετής μετεκπαίδευση μοριοδοτείται με 3 μόρια... Αν είναι δηλαδή δίκαιο σύστημα αυτό. Με 48 ωρούλες ο ένας και με μέθοδο εισαγωγής στο σεμινάριο την κλήρωση, να παίρνει 2 μόρια και ο άλλος που έδωσε γραπτές εξετάσεις σε τρία αντικείμενα και με εκατοντάδες υποψηφίους κι έπειτα παρακολούθησε μαθήματα για δύο χρόνια, δίνοντας πάλι αρκετές εξετάσεις και ενδιάμεσα και για να λάβει το πτυχίο, να παίρνει 3 μόρια!!!

Μετά η κυρία Υπουργός διατάζει έρευνα για όσους υποψήφιους διευθυντές πλαστογράφησαν πτυχία και παρουσιάστηκαν με ψεύτικα μόρια. Αλλά για την ουσία του θέματος, το πώς ορίστηκαν τα μόρια αυτά, κανείς δε μιλάει.

Πχ. Μιλώντας από προσωπική εμπειρία και έχοντας όλα τα στοιχεία να αποδείξω την αλήθεια των λεγομένων μου. Το 1992 έδωσα εξετάσεις στο ΜΔΔΕ. (Μαράσλειο Διδασκαλείο Δημοτικής Εκπαίδευσης). Πέτυχα 3η από 2.000 υποψηφίους. Με βάση τα τότε ισχύοντα από τη νομοθεσία, αυτή η σειρά επιτυχίας (ανάμεσα στους 10 πρώτους) μου εξασφάλισε υποτροφία του ΙΚΥ για ένα χρόνο επιπλέον επιμόρφωσης στην Κύπρο. Πράγματι, τελειώνοντας το 1994 το Μαράσλειο, έφυγα για την Κύπρο. Μαζί με άλλους 9 συναδέλφους. Εκεί και παρακολουθούσαμε καθημερινό πολύωρο πρόγραμμα μαθημάτων και ταυτόχρονα αναλάβαμε τη διεξαγωγή επιστημονικής έρευνας την οποία και παρουσιάσαμε ενώπιον των καθηγητών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου Κύπρου στο τέλος του έτους για να λάβουμε το πτυχίο μας. Κι όμως. Αυτός ο ένας χρόνος επιμόρφωσης δε μοριοδοτείται με τον ισχύοντα νόμο για την επιλογή διευθυντών των σχολείων μας. Απίστευτο και όμως αληθινό. Και παίρνουν 2 μόρια όσοι έχουν κάνει μόλις 48 ώρες σεμινάρια στους υπολογιστές!!! Και με πιστοποίηση των γνώσεών τους με το σύστημα του μούλτιπλι - τσόις...

Παρόμοια αδικία υπάρχει και στο θέμα της ΣΕΛΔΕ - ΑΣΠΑΙΤΕ - ΣΕΛΕΤΕ. Κι αυτές είναι επιμορφώσεις ετήσιας μορφής. Και παίρνουν μόνο 1 μόριο! Ο ένας χρόνος δηλαδή παίρνει μισά μόρια από το σεμινάριο βασικών γνώσεων υπολογιστή των 48 ωρών!!!

Προσωπικά μιλώντας και πάλι θα πω ότι έχω τελειώσει και άλλη σχολή. Με δύο χρόνια σπουδών. Σχολή Εμποροπλοιάρχων. Δε μοριοδοτείται ούτε αυτή. Ενώ μοριοδοτούνται τα διάφορα ΤΕΙ ανεξάρτητα από το αντικείμενο σπουδών τους. Και μάλιστα με 3 μόρια. Όσα δηλαδή δίνει και η μετεκπαίδευση... Θα μου πεις τι σχέση έχει η Εμποροπλοιάρχων με τη θέση διευθυντή σχολείου; Γιατί να πάρει μόρια; Μα για τον απλούστατο λόγο ότι ένας πλοίαρχος αυτό που κυρίως κάνει είναι να διοικεί. Και για το ρόλο αυτό τον εκπαιδεύουν κυρίως. Με μαθήματα πάνω σε γενικότερα ζητήματα νομοθεσίας, ανθρωπίνων σχέσεων κλπ. Πέραν αυτού και τα άλλα ειδικά μαθήματα σχετίζοντα σε σημαντικό βαθμό με το έργο του εκπαιδευτικού στο σχολείο. Πχ τα μαθηματικά, η αστρονομία, η γεωγραφία και οι χάρτες, οι ιατρικές γνώσεις, οι αρχές φυσικής κλπ. Γιατί θα πρέπει να μοριοδοτείται ένας που σπούδασε υπομηχανικός και όχι ένας που σπούδασε πλοίαρχος; Δεν πρόκειται να χτίσει σχολείο, να διοικήσει πρόκειται ως διευθυντής. Σαφώς τα δύο χρόνια σπουδών στην παλιά εμποροπλοιάρχων υστερούν σε χρόνια σπουδών από τα σημερινά ΤΕΙ. Όμως και τα ΚΑΤΕΕ υστερούσαν σε χρόνια σπουδών από τα ΤΕΙ που τα αντικατέστησαν στη συνέχεια και στο κάτω κάτω και οι παιδαγωγικές ακαδημίες 2 έτη σπουδών είχαν εκείνο τον καιρό που και η εμποροπλοιάρχων ήταν 2 χρόνια. Σήμερα που τα παιδαγωγικά τμήματα είναι 4 ετών και οι Ακαδημίες Εμπορικού ναυτικού έχουν αναβαθμιστεί και απαιτούν 4 χρόνια για να τις τελειώσεις.

Δεν ξέρω. Ούτε και διεκδικώ το αλάθητο του Πάπα για τις δικές μου εκτιμήσεις. Αλλά όλο αυτό το σύστημα ειλικρινά με απογοητεύει. Και μου δίνει την εντύπωση πως δεν καταφέρνει να επιλέγει δίκαια τους υποψηφίους. Ούτε και παρωθεί τους νέους συναδέλφους να αυξήσουν τα επιστημονικά τους προσόντα, αφού στο τέλος αυτό που μετράει είναι η αρχαιότητα και η θετική γνώμη του ΠΥΣΠΕ...

Να υπογραμμίσω ότι προσωπικά δεν έκανα αίτηση για διευθύντρια. Αν και με τα στοιχεία του αξιολογικού πίνακα βλέπω ότι μόλις 11 υποψήφιοι διευθυντές από τους 34 που συνολικά πέρασαν από συνέντευξη είχαν περισσότερα μόρια παιδαγωγικής και επιστημονικής κατάρτισης από τα δικά μου, κι ας μη μοριοδοτούνται όλες οι σπουδές που έχω κάνει, και στο άθροισμα των αντικειμενικών μορίων με περνάνε οι 17 από τους 34. Γιατί να κάνω αίτηση; Ευελπιστώντας το "άριστα" στη συνέντευξη; Με ποια προσόντα; Αφού η συνέντευξη όπως είδαμε επηρεάζεται κυρίως από την υπηρεσιακή κατάσταση - καθοδηγητική - διοικητική εμπειρία. Κι εκεί εγώ είμαι από τους τελευταίους αφού ως τώρα δεν έχω κάνει ποτέ διευθύντρια ή έστω υποδιευθύντρια.

Γι' αυτό και λέω ότι είναι άδικο το σύστημα. Δε λογαριάζει ούτε τι σπουδές έκανε ο καθένας μας, ούτε με ποια επιτυχία τις ολοκλήρωσε. Υποτίθεται βέβαια ότι λαμβάνει υπόψη το υπόλοιπο βιογραφικό με όλα τα άλλα που κάναμε στη ζωή μας και δε μοριοδοτούνται. Πχ πρόσφατα μόλις έκανα σεμινάριο δημιουργικής γραφής, σε κρατικό φορέα, στο ΕΚΕΒΙ. 30 ώρες και ακριβοπληρωμένες. Δε μετράει. Παλιότερα έκανα σεμινάριο πειραμάτων και φυσικής. Πάλι σε κρατικό φορέα. Στον αρμόδιο τότε για την κατασκευή των εποπτικών οργάνων. Ούτε αυτό μετράει. Σεμινάριο πρώτων βοηθειών. Ο μόρια κι αυτό. Σεμινάριο θεάτρου, σεμινάριο χειροτεχνίας. Ο μόρια κι αυτά. Κι από ΤΠΕ. Εκτός από τα επίσημα που τώρα μοριοδοτούνται, το Α και Β επίπεδο, έχω κάνει και άλλο 150 ωρών συνολικά. Δεν μετράνε.

Μετράνε όμως όλα αυτά στη δουλειά μου. Και το γνωρίζω από πείρα. Πως οι γνώσεις που έλαβα θυσιάζοντας και άφθονο ελεύθερο χρόνο και χρήμα σε αρκετές περιπτώσεις, με βοήθησαν τα μέγιστα στο σχολείο και στο έργο μου.

Ναι, μπροστά στα προσόντα άλλων συναδέλφων, τα δικά μου είναι ένα τίποτα. Θα μπορούσα κι εγώ να πάω έστω μια Πάντειο. Δεν πήγα. Γιατί εκτίμησα πως θα ζημιώσουν την προσφορά στους μαθητές μου οι υποχρεώσεις που συνεπάγονται οι σπουδές σε πανεπιστήμιο παράλληλα με το χρόνο εργασίας στο σχολείο. Επέλεξα να κάνω μόνο όσα θα μου επέτρεπαν να είμαι εντάξει και στα καθήκοντά μου ως εκπαιδευτικός. Δική μου η επιλογή και δίκαιη και η συνέπεια. Όμως γιατί όλα τα άλλα να μη μετράνε;

Βεβαίως με τα ισχύοντα σήμερα για τη θέση των διευθυντών, ουδόλως με στενοχωρεί το θέμα. Θέλω και μου αρέσει να είμαι δασκάλα στο σχολείο και όχι διευθύντρια. Μου αρέσει να διδάσκω, μου αρέσει η επαφή με τα παιδιά. Όχι η γραφειοκρατία και η επαφή με τα χαρτιά... Και οικονομικά ακόμη είναι αστείο το ζήτημα.

Η όποια ζημιά δεν είναι για τα πρόσωπα. Μα για την εκπαίδευση. Εμένα, το ξαναλέω, και διπλό μισθό να μου έδιναν, δε θα ήθελα να γίνω διευθύντρια. Δασκάλα σπούδασα, δασκάλα θέλω να υπηρετώ. Είναι όμως σημαντικό και στη θέση του διευθυντή να βρίσκεται άνθρωπος με αυξημένα παιδαγωγικά και επιστημονικά προσόντα. Γιατί το σχολείο δεν είναι επιχείρηση αλλά χώρος αγωγής. Κι όταν η εμπειρία και μόνο (αυτό δε σημαίνει αρχαιότητα; ) επηρεάζει τις κρίσεις διευθυντών, καταλήγουμε στο γνωστό πρόβλημα στο χώρο της παιδαγωγικής. Που κάνουμε την εμπειρία και όχι τη γνώση οδηγό μας. Αντίφαση μεγάλη αν σκεφτούμε πως το σχολείο υποτίθεται ότι είναι ο ναός της γνώσης...
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ Empty Απ: ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Τετ Ιουλ 20, 2011 10:47 pm

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ 2

Ας δούμε τώρα αναλυτικά τη σχέση παιδαγωγικών - επιστημονικών προσόντων (γαλάζια γραμμή) και της βαθμολογίας του κάθε υποψήφιου διευθυντή στη συνέντευξη.

Για να γίνει πιο εμφανής η σχέση δημοσιεύουμε και "σπασμένο" το παραπάνω γράφημα στα δύο. Το πρώτο περιλαμβάνει τους υποψηφίους που έλαβαν τις ψηλότερες βαθμολογίες στη συνέντευξη:

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ 2a

με βαθμολογίες από το άριστα 15 έως και 14 ο τελευταίος. Και το δεύτερο τους υπόλοιπους που πήραν μικρότερη από 14 βαθμολογία στη συνέντευξη:

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ 2b

Αυτό που προκαλεί εντύπωση είναι ότι ανάμεσα σε εκείνους που πήραν χαμηλή βαθμολογία στη συνέντευξη βρίσκονται και αρκετοί συνάδελφοι που έχουν ψηλά μόρια παιδαγωγικής - επιστημονικής κατάρτισης. Και μάλιστα και ο πρώτος στα μόρια αυτά, με 9,5 μόρια, ο οποίος στη συνέντευξη έλαβε μόλις 13,43. Η εξήγηση για το συγκεκριμένο υποψήφιο ίσως είναι τα πολύ χαμηλά του μόρια στην υπηρεσιακή κατάσταση και στην καθοδηγητική και διοικητική εμπειρία, μόλις 2,26... που σημαίνει αυτόματα λίγα χρόνια υπηρεσίας.

Δε συμβαίνει όμως το ίδιο με άλλους συναδέλφους που έχουν και σχετικά υψηλά μόρια παιδαγωγικής - επιστημονικής κατάρτισης και αρκετά μόρια υπηρεσιακής κατάστασης - καθοδηγητικής και διοικητικής εμπειρίας ενώ στη συνέντευξη βρέθηκαν ανάμεσα στους τελευταίους.

Όπως, για παράδειγμα, ο υποψήφιος με τον αριθμό 18. Ο συνάδελφος αυτός διαθέτει 7 μόρια στα παιδαγωγικά προσόντα και 9,65 στην υπηρεσιακή κατάσταση. Στη συνέντευξη όμως έλαβε μόλις 11,57 μόρια, δηλαδή ήταν προτελευταίος σε βαθμολογία από τους 34 συνολικά υποψηφίους που πέρασαν από συνέντευξη. Προφανώς κάτι πήγε πολύ στραβά για το συνάδελφο αυτό στη διαδικασία της συνέντευξης αλλά το ενδιαφέρον είναι πως η περίπτωσή του αποδεικνύει ότι είναι ιδιαιτέρως κρίσιμη η συνέντευξη για την επιλογή των διευθυντών.

Θα θυμίσουμε εδώ ότι σύμφωνα με το νέο νόμο η συνέντευξη πλέον μαγνητοφωνείται ώστε να διασφαλίζεται στο μέγιστο δυνατό βαθμό η ορθότητα της κρίσης του ΠΥΣΠΕ. Δεν παύει όμως να πρόκειται για προφορική διαδικασία. Που σημαίνει διαφορετικές ερωτήσεις σε κάθε υποψήφιο. Κάτι που δε συμβαίνει στις γραπτές εξετάσεις, και ειδικά σε εκείνες που το όνομα του υποψηφίου είναι καλυμμένο με αποτέλεσμα ο εξεταστής να μη γνωρίζει ποιον βαθμολογεί.

Μια κάποια λύση θα ήταν εκείνη που συμβαίνει στην εκλογή μελών ΔΕΠ στα ΑΕΙ. Υπάρχουν αναγκαστικά εκ του νόμου στην επιτροπή των εξετάσεων και μέλη που προέρχονται από άλλα πανεπιστήμια ώστε να αποφεύγεται η όποια επίδραση της προσωπικής γνωριμίας.

Ειδικά σε τόπους μικρούς όπως η Θεσπρωτία, οι προσωπικές σχέσεις είναι αναπόφευκτο να επηρεάζουν διαδικασίες προφορικές. Είτε ευνοώντας κάποιους είτε αδικώντας άλλους.

ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ Empty Απ: ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Ιουλ 21, 2011 1:34 am

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ 3

Ας συγκρίνουμε τώρα και τα μόρια της υπηρεσιακής κατάστασης - καθοδηγητικής και διοικητικής εμπειρίας (πορτοκαλί γραμμή) με τη βαθμολογία στη συνέντευξη (πράσινη γραμμή).

Το μίνιμουμ στην πορτοκαλί γραμμή είναι το 2,13. Και ανήκει στον υποψήφιο με τον αριθμό 32. Ο υποψήφιος αυτός έχει χαμηλά μόρια και στα παιδαγωγικά - επιστημονικά προσόντα, μόλις 3. Στη συνέντευξη όμως κατάφερε να λάβει βαθμολογία 14 και να βρεθεί επομένως μέσα στους πρώτους 21 από τους 34 συνολικά εξετασθέντες.

Αντίθετα, ο υποψήφιος με τον αριθμό 23, που έχει τα περισσότερα μόρια στην υπηρεσιακή κατάσταση ( δηλαδή 12,50 ) στη συνέντευξη δεν τα κατάφερε καλά. Πήρε μόλις 11,71 με άριστα το 15 και βρέθηκε στην τρίτη θέση από το τέλος ανάμεσα στους άλλους υποψηφίους. Να παρατηρήσουμε βέβαια ότι ο υποψήφιος αυτός έχει μόλις δύο μόρια στα παιδαγωγικά - επιστημονικά προσόντα, αν και είδαμε ότι άλλος υποψήφιος που είχε κι αυτός 2 μόρια στα προσόντα αυτά, κατάφερε να πάρει άριστα 15 στη συνέντευξη.

Παρόμοια τα στοιχεία και για τον υποψήφιο με τον αριθμό 27, που έλαβε τη μικρότερη βαθμολογία στη συνέντευξη (δηλαδή 11,43 ).

¶ρα ούτε η υπηρεσιακή κατάσταση είναι θέσφατο και δεν εγγυάται την ανάδειξη κάποιου ως διευθυντή.

Και μάλιστα με το συσχετισμό που υπάρχει στις αριθμητικές κλίμακες. Δηλαδή αλλιώς θα ήταν τα πράγματα αν το άριστα της συνέντευξης ήταν το 5 και όχι το 15. Και αν η μοριοδότηση των αντικειμενικών προσόντων είχε μεγαλύτερη κλίμακα.

Όλα αυτά λοιπόν που ισχύουν είναι εντελώς σχετικά και το πόσο μπορεί κανείς να το αντιληφθεί μελετώντας την ιστορία της εκπαίδευσης. Πώς γινόταν, για παράδειγμα, η επιλογή στελεχών σε άλλες παλιότερες περιόδους. Ή ακόμη η μελέτη ξένων εκπαιδευτικών συστημάτων (συγκριτική παιδαγωγική). Σε κάθε όμως περίπτωση αυτό που επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό είναι η ευρύτερη κοινωνική κατάσταση. Και θα δώσω εδώ ένα ακραίο παράδειγμα από προηγούμενες δεκαετίες. Όταν η θέση της γυναίκας στην κοινωνία μας ήταν πολύ χαμηλά:

"[...] Αξίζει τα στοιχεία αυτά, να τα αντιπαραθέσουμε με τα πρακτικά του Συνεδρίου Επιθεωρητών την ίδια χρονιά (1949 ):

Απόσπασμα από την ομιλία του Γενικού Επιθεωρητή Τρύφωνα Παπαθανασίου:

"Η ανησυχία μου είναι ότι η Δημοτική εκπαίδευση εθηλυκοποιήθει. Και αν η διδασκάλισσα είναι ικανή για τις Ελληνοπούλες, όμως είναι ακατάλληλος όπως τα Ελληνόπουλα τα φρονηματίσει και τα χαλυβδώσει, όπως ταύτα στηρίξουν την αιωνίαν Ελλάδα."

Τα λόγια είναι περιττά. Η αντιπαράθεση των στοιχείων μιλάει από μόνη της και δίνει απαντήσεις στις απορίες που προκύπτουν από την έλλειψη γυναικείων ονομάτων στον κατάλογο των συνέδρων - επιθεωρητών. Η Ελληνίδα δασκάλα έδινε το παρόν της στο εκτελεστικό απόσπασμα εκείνα τα χρόνια, φρονηματίζοντας και χαλυβδώνοντας γενιές Ελλήνων και όχι μόνο τα Ελληνόπουλα της εποχής.

Η νομοθεσία του κράτους που προέβλεπε να "διορίζονται εφεξής επιθεωρηταί δημοτικών σχολείων πτυχιούχοι άρρενες δημοδιδάσκαλοι" (Α.Ν. 112/1946 ) δεν έκανε διακρίσεις φύλου στο θάνατο:

"Τέτοιο είναι το κράτος σας, ικανό να σκοτώνει γυναίκες" φώναξε η Ευαγγελία Κουσιάντζα." [...]

Απόσπασμα από βιβλιογραφική μελέτη - έρευνα της Μ. Λαμπρίδου για το θεσμό του επιθεωρητή, στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας της Νεοελληνικής Εκπαίδευσης στο Μαράσλειο Διδασκαλείο Δ.Ε. και επιβλέποντα καθηγητή τον κ. Σ. Ευαγγελόπουλο

Τότε λοιπόν, στη μετά το Β' παγκόσμιο πόλεμο εποχή, εθεωρείτο αυτονόητο ότι οι γυναίκες εκπαιδευτικοί δεν είναι κατάλληλες να διοικούν... αφού και γενικότερα η Ελληνίδα δεν είχε καν το δικαίωμα να ψηφίζει.

Και σήμερα όμως, που υποτίθεται ότι η γυναίκα στην Ελλάδα έχει κατακτήσει ισότιμη θέση με τον άντρα, αρκεί να ρίξει κανείς μια ματιά στον κατάλογο των υποψηφίων διευθυντών και να προβληματιστεί με τον αριθμό αντρών και γυναικών υποψηφίων. Λαμβάνοντας μάλιστα υπόψη ότι πρόκειται για κλάδο που γυναικοκρατείται σε συντριπτικό ποσοστό. Κι όμως στα στελέχη εκπαίδευσης τα ποσοστά είναι αντίστροφα και σε βάρος των γυναικών.

Πχ και στα 4 δημοτικά σχολεία της Ηγουμενίτσας - της πρωτεύουσας του νομού - την τελευταία σχολική χρονιά οι διευθυντές ήταν όλοι άντρες. Παρόμοια άντρες ήταν ο προϊστάμενος ΠΕ και οι τρεις σχολικοί σύμβουλοι του νομού. Αλλά και στον κατάλογο των υποψήφιων διευθυντών μόνο οι 7 από τους 36 που υπέβαλαν αίτηση ήταν γυναίκες. Η σειρά που κατέλαβαν στον αξιολογικό πίνακα οι γυναίκες ήταν η εξής: 5, 13, 26, 29, 30, 31, 32. Θα πρέπει πάντως να παρατηρήσουμε ότι σε γενικές γραμμές οι γυναίκες υποψήφιες έλαβαν καλές βαθμολογίες στη συνέντευξη: 14,86 - 14,71 - 14,57 - 14,00 - 14,00 και μόνο δύο βρέθηκαν κάτω από το 14: 13, 57 η μία και 11,71 η άλλη. Και μόνο για την τελευταία περίπτωση θα μπορούσε κάποιος να αναρωτηθεί, λαμβάνοντας υπόψη τα αντικειμενικά μόρια (5 μόρια στα παιδαγωγικά προσόντα και 8,26 στην υπηρεσιακή κατάσταση) γιατί τόσο χαμηλή βαθμολογία στη συνέντευξη. Αντίθετα μία από τις υποψήφιες γυναίκες για θέση διευθυντή έχοντας μόλις 5,13 μόρια σύνολο στα αντικειμενικά προσόντα κατάφερε να πάρει 14 στη συνέντευξη. Το συμπέρασμα δηλαδή που βγαίνει είναι ότι το φύλο των γυναικών υποψηφίων δε στάθηκε αρνητικός παράγοντας στη συνέντευξη. Κάτι άλλο όμως ευθύνεται που είναι τόσο μικρός ο αριθμός των γυναικών υποψηφίων... Και οι υποψίες αναπόφευκτα πέφτουν στη θέση της γυναίκας στην κοινωνία που την εμποδίζει να αναλάβει θέσεις ευθύνης στο χώρο εργασίας. Ίσως γιατί δε θεωρεί ικανό τον εαυτό της να διοικεί, ίσως γιατί οι άλλες υποχρεώσεις της δεν την επιτρέπουν να αναλάβει ένα τέτοιο ρόλο ή και γιατί οι υποχρεώσεις αυτές δεν της άφησαν το περιθώριο να αποκτήσει πρόσθετα επιστημονικά προσόντα κατά τη διάρκεια της καριέρας της.

Όπως και να έχει το ζήτημα δεν είναι θετικό για την ίδια την εκπαίδευση το φαινόμενο της ανάδειξης στελεχών αποκλειστικά σχεδόν από τη μειοψηφία των αντρών υπαλλήλων. Γι' αυτό και η πολιτεία θα πρέπει να ψάξει σε βάθος τις αιτίες του φαινομένου και να λάβει τα απαραίτητα μέτρα βελτίωσης της σημερινής κατάστασης. Λαμβάνοντας υπόψη πως ειδικά σήμερα που επικεφαλής του υπουργείου Παιδείας είναι 3 γυναίκες, δεν μπορεί να είναι τόσο υποβαθμισμένος ο ρόλος της γυναίκας στη διοίκηση ακόμη και των σχολικών μονάδων.

ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ Empty Απ: ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Ιουλ 21, 2011 2:37 am

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ 4

Η κίτρινη γραμμή στο γράφημα δείχνει το άθροισμα μορίων από τις μονάδες παιδαγωγικής - επιστημονικής κατάρτισης αφενός και της υπηρεσιακής κατάστασης - καθοδηγητικής και διοικητικής εμπειρίας αφετέρου. Δηλαδή τα αντικειμενικά μόρια και προσόντα κάθε υποψηφίου.

Η πράσινη γραμμή δείχνει τη βαθμολογία στη συνέντευξη. Στην προφορική συνέντευξη ενώπιον του ΠΥΣΠΕ.

Προσέξτε και συγκρίνετε τους υποψηφίους με τον αριθμό 29 και 18. Για να δείτε πώς μπορεί η συνέντευξη να επηρεάσει την τελική κατάταξη των υποψηφίων. Αν ο συνάδελφος με τον αριθμό 18 είχε πάρει καλύτερη βαθμολογία στη συνέντευξη, θα βρισκόταν ανάμεσα στους τρεις πρώτους και φυσικά θα ήταν σε πλεονεκτική θέση να επιλέξει το σχολείο της αρεσκείας του. Δεν τα κατάφερε όμως. Στη συνέντευξη, παρά τον υψηλό αριθμό στα αντικειμενικά μόρια (16,76 ) πήρε μόλις 11,57. Μια από τις χειρότερες βαθμολογίες. Και βρέθηκε 18ος.

Αντίθετα ο συνάδελφος με τον αριθμό 29 που είχε μόλις 9,02 αντικειμενικά μόρια τα πήγε περίφημα στη συνέντευξη και έλαβε βαθμολογία σχεδόν άριστα: 14,57. Βέβαια παρά την καλή βαθμολογία στη συνέντευξη τα πολύ χαμηλά αντικειμενικά μόρια δε δίνουν μεγάλες ελπίδες στο συνάδελφο αυτό να αναλάβει χρέη διευθυντή, εκτός και παραιτηθούν κάποιοι άλλοι που προηγούνται. Είτε για να γίνουν σχολικοί σύμβουλοι είτε για να βγουν στη σύνταξη αργότερα...

Όμως δεν ισχύει το ίδιο για τους υποψηφίους με τους αριθμούς 6 και 7 που έχουν ίσα περίπου αντικειμενικά μόρια με τον υποψήφιο με τον αριθμό 18. Με τις καλές βαθμολογίες στη συνέντευξη (14,64 - 14,50) βρίσκονται σε πολύ ευνοϊκή θέση στον αξιολογικό πίνακα και όχι μόνο έχουν σίγουρη την εκλογή τους ως διευθυντών αλλά πιθανότατα και στο σχολείο της προτίμησής τους.

Σύγκριση αξίζει να γίνει και με τον υποψήφιο αριθμός 9. Που έχει κι αυτός περίπου τα ίδια αντικειμενικά μόρια με τους άλλους δύο, τον με αριθμό 6 και με τον αριθμό 7. Και μάλιστα ελαφρά προηγείται εκείνων στα αντικειμενικά μόρια. Μετά τη συνέντευξη όμως βρέθηκε να έπεται.

Και όμοια ευνοημένος βγήκε από τη συνέντευξη και ο υποψήφιος με τον αριθμό 8 σε σχέση με τον υποψήφιο με τον αριθμό 9. Η διαφορά βαθμολογίας στη συνέντευξη ανάμεσά τους ανέτρεψε τη διαφορά τους στα αντικειμενικά μόρια και αν δηλώσουν το ίδιο σχολείο, ο με αριθμό 8 θα έχει το προβάδισμα...

Όλα αυτά βέβαια λέγονται τελείως θεωρητικά. Και χωρίς να θέλουμε στο ελάχιστο να αμφισβητήσουμε τη δίκαιη κρίση του ΠΥΣΠΕ. Μας ενδιαφέρει μόνο να αποδείξουμε πόσο σημαντικό είναι για έναν υποψήφιο διευθυντή να τα πάει καλά στη συνέντευξη...
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ Empty Απ: ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Παρ Ιουλ 22, 2011 12:08 pm

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ 5

Εξαντλείται πλέον και ο χρόνος των ενστάσεων. Κι ο χρόνος δήλωσης προτίμησης. Κι ο χρόνος παραίτησης από τον πίνακα διευθυντών προκειμένου κάποιος να γίνει σχολικός σύμβουλος. Στις 2 το μεσημέρι σήμερα.

Κι οσονούπω θα μάθουμε ποιος διευθυντής πάει σε ποιο σχολείο...

Ας δούμε λοιπόν και το γράφημα αυτό. Τα χρώματα παραμένουν στον ίδιο συμβολισμό. Η κόκκινη γραμμή δείχνει την κατάταξη στον αξιολογικό πίνακα. Η κίτρινη γραμμή τα αντικειμενικά μόρια (παιδαγωγικά προσόντα - υπηρεσιακή κατάσταση). Η πράσινη γραμμή είναι η βαθμολογία στη συνέντευξη.

Λογικά οι 20 πρώτοι της κόκκινης γραμμής θα γίνουν διευθυντές. Αφού 20 είναι και τα σχολεία της Θεσπρωτίας που έχουν θέση διευθυντή.

Εκτός και παραιτηθούν κάποιοι για να γίνουν Σχολικοί Σύμβουλοι...

Ή αν γίνουν ενστάσεις και ανατραπεί η σειρά.

Με τα ως τώρα πάντως δεδομένα την προσοχή μας τραβάνε τα σημεία που υπάρχει διάσταση ανάμεσα στην κίτρινη και πράσινη γραμμή. Πχ στο σημείο του υποψηφίου με τον αριθμό 9.

Ή και στα σημεία των υποψηφίων με τους αριθμούς 18 και 23.

Κι αντίθετα προκαλούν ενδιαφέρον οι περιπτώσεις των υποψηφίων με τον αριθμό 19 και 21.

Ας ελπίσουμε επίσης ότι κανένας υποψήφιος διευθυντής στη Θεσπρωτία δεν υπέπεσε στην παράνομη πράξη της πλαστογράφησης των αντικειμενικών μορίων. Που θα οδηγήσει όχι μόνο στο χάσιμο της καρέκλας του διευθυντή αλλά και στην παραπομπή με το ερώτημα για οριστική παύση από τη θέση του δημοσίου υπαλλήλου...



ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ Empty Απ: ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Ιουλ 28, 2011 9:42 am

Τελικά αυτή την ώρα γίνεται η συνεδρίαση του ΠΥΣΠΕ Θεσπρωτίας για τη διαμόρφωση του τελικού πίνακα:

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ 1

Περισσότερα εδώ

http://dipe.thesp.sch.gr/dipe_last/index.php?option=com_content&view=article&id=523
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ Empty Απ: ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ

Δημοσίευση από Admin Πεμ Ιουλ 28, 2011 1:36 pm

Στο μεταξύ από τα Γιάννενα μας έρχεται το ακόλουθο:

Γεμάτη αυθαιρεσίες η διαδικασία επιλογής Διευθυντών Σχολικών μονάδων
στο ΠΥΣΠΕ Ιωαννίνων


του Γρηγόρη Τζίμα

27/07/2011 - 19:28

Η πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας και τα στελέχη της αυθαιρετούν και εμπαίζουν τους εκπαιδευτικούς «κλείνοντας τα αφτιά» στις δίκαιες διαμαρτυρίες τους για το «αλαλούμ» που η ίδια δημιουργεί καταστρατηγώντας τους νόμους που έχει ψηφίσει (3848/20120).

Τα προβλήματα και τα ερωτήματα πολλά και χρήζουν άμεσης αντιμετώπισης και λύσης:

Στερούν το δικαίωμα σε εκπαιδευτικούς να διεκδικούν θέση Σχολικού Συμβούλου, διότι έχουν συμμετάσχει στις διαδικασίες επιλογής Δ/ντών σχολικών μονάδων.

Οι επιλογές σχολικών συμβούλων είναι άγνωστο ακόμη πότε θα ξεκινήσουν και πότε θα ολοκληρωθούν. Η διαδικασία βρίσκεται εκτός χρονικών ορίων που θέτει ο νόμος.

Ορισμένα μέλη υπηρεσιακών συμβουλίων επιλογής Δ/ντών, επελέγησαν με ιδιότυπα κριτήρια (χωρίς να έχουν την απαραίτητη παιδαγωγική και διοικητική γνώση), με σκοπό να εκτελούν «συγκεκριμένες εντολές». Με τον τρόπο αυτό, μέσα σε κλίμα αδιαφάνειας, αναξιοκρατίας, «ίντριγκας» και «υψηλής κοπτικής ραπτικής», πραγματοποιήθηκαν οι περίφημες και πολυδιαφημιζόμενες αξιοκρατικές συνεντεύξεις, με τη διαπραγμάτευση μελέτης περίπτωσης και τη μαγνητοφώνηση της διαδικασίας. Το αποτέλεσμα: μεγάλος αριθμός ενστάσεων κατά των αξιολογικών πινάκων Δ/ντών, όσον αφορά τις βαθμολογίες και τη τήρηση της διαδικασίας σύμφωνα με το νομικό πλαίσιο.

Απαξίωση των νόμων και του κώδικα διοικητικής διαδικασίας από τη μεριά της Διοίκησης, η οποία δεν δύναται να αντεπεξέλθει στο έργο της. Συνεχή αναποτελεσματικότητα, παραβιάσεις κανόνων, λάθη και παραλήψεις είναι η καθημερινότητα που βιώνουν οι εκπαιδευτικοί.

Μια κατάσταση που δε συνάδει με δημοκρατικές διαδικασίες σε μια ευνομούμενη πολιτεία.

Το ΠΥΣΠΕ Ιωαννίνων στις 6 Ιουλίου 2011 ανακοινώνει τον αλφαβητικό αξιολογικό πίνακα υποψηφίων Δ/ντών με τα μετρήσιμα μόρια. Δόθηκαν 5 ημέρες για τις ενστάσεις και ξεκίνησε η διαδικασία των συνεντεύξεων.

Ολοκληρώθηκε η διαδικασία των συνεντεύξεων στις 17 Ιουλίου 2011 και την επόμενη ημέρα 18 Ιουλίου κοινοποιήθηκε ο ενιαίος αξιολογικός πίνακας με τις τελικές βαθμολογήσεις μετά τις ενστάσεις και τη βαθμολογία των συνεντεύξεων.

Ακολούθως δόθηκε ο χρόνος για τις δηλώσεις των υποψηφίων.

Τελείωσαν και οι δηλώσεις των προτιμήσεων και ο Πρόεδρος του συμβουλίου πρέπει να αποστείλει τον πίνακα για κύρωση στην περιφερειακή Δ/νση Ηπείρου ως ορίζει ο νόμος.

Ο πίνακας λοιπόν αυτός που αποστέλλει ο Πρόεδρος του συμβουλίου επιλογής και Δ/ντής Α/θμιας εκπ/σης Ιωαννίνων, δεν είναι αυτός που κοινοποίησε στις 18 Ιουλίου, αλλά ένας άλλος διαφορετικός με διαφορετική μοριοδότηση μετρήσιμων κριτηρίων σε ορισμένους υποψηφίους.

Αλήθεια από πού προέκυψε αυτός ο πίνακας;

Τι διεργασίες έγιναν και πώς;

Τι έχουν να μας πουν οι αιρετοί εκπρόσωποι του υπηρεσιακού συμβουλίου;

Είναι δυνατόν να κυρωθεί τέτοιος αξιολογικός πίνακας από την περιφερειακή Δ/νση Ηπείρου, όταν αλλάζει σύμφωνα με τα «γούστα» ορισμένων; Ακολουθήθηκε η προβλεπόμενη κατά νόμο διαδικασία; Κρατήθηκαν πρακτικά με εισηγήσεις και τοποθετήσεις των μελών του συμβουλίου για τις αλλαγές που πραγματοποιήθηκαν μετά την ανακοίνωση του τελικού πίνακα;

Έλεος, ορισμένοι κακοποιούν τη λογική μας βάναυσα και καταστρατηγούν νόμους του κράτους. Θεωρώ ότι σε όσους και όσες θίγονται έννομα συμφέροντα, θα πρέπει να προσφύγουν άμεσα στην δικαιοσύνη και στον διοικητικό έλεγχο της διαδικασίας.

Είναι αδιανόητο, μεσούσης της πρωτοφανούς κρίσης που αντιμετωπίζει η χώρα και η ελληνική οικογένεια, η πρακτική κάποιων διοικητικών στελεχών να αναστατώνει το σύνολο της εκπαιδευτικής κοινότητας με στόχο τον κομματικό έλεγχο της παιδείας.

Γρηγόρης Τζίμας.

ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΑΠΟ http://www.alfavita.gr/artro.php?id=40587
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 175
Εγγραφή : 23/12/2007

https://xarinpaideias.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ Empty Απ: ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Ιουλ 28, 2011 2:10 pm

http://dipe.thesp.sch.gr/dipe_last/index.php?option=com_content&view=article&id=525

Δείτε την ανακοίνωση του ΠΥΣΠΕ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ για την καταληκτική ημερομηνία ανάκλησης δηλώσεων προτίμησης από τους υποψήφιους διευθυντές....

ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ Empty Απ: ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Ιουλ 28, 2011 11:05 pm

Έγινε και η κύρωση του αξιολογικού πίνακα.

Δείτε περισσότερα εδώ:

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=40699

Ή κατευθείαν στο σάιτ του υπουργείου Παιδείας:

http://et.diavgeia.gov.gr/f/minedu/ada/4%CE%91%CE%A3%CE%949-%CE%97%CE%98%CE%A7
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ Empty Απ: ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Παρ Ιουλ 29, 2011 8:46 pm

http://www.minedu.gov.gr/polymesa/to-ypaideias-sth-voulh-twn-ellhnwn/yfvouli280711.html

Δείτε το βίντεο από τη συζήτηση στη βουλή:

28-07-11 Συζήτηση τροπολογίας - Υφυπουργός Εύη Χριστοφιλοπούλου – ομιλία κατά τη συζήτηση της τροπολογίας σχετικά για τις κρίσεις των Σχολικών Συμβούλων και Διευθυντών

Απάντηση - αυτοκριτική της κ. υφυπουργού και για το θέμα της καθυστέρησης στις κρίσεις των σχολικών συμβούλων αλλά και υπογράμμιση του νέου ενισχυμένου ρόλου των διευθυντών με επιχείρημα και την κατάργηση γραφείων εκπαίδευσης. Σύμφωνα με την υφυπουργό η κατάργηση των γραφείων εκπαίδευσης βοηθά στο να μην υπάρχει συγκέντρωση εξουσιών και στην αποκέντρωση της διοίκησης των σχολείων.

Κουβέντα όμως δεν ακούσαμε για τη συρρίκνωση του ρόλου του συλλόγου διδασκόντων... και τη συγκέντρωση όλων των εξουσιών στα χέρια των διευθυντών.

Επίσης η κ. υφυπουργός εξήγησε τα περί εξέτασης των υποψηφίων στην ξένη γλώσσα. Αλλά για το θέμα της πληροφορικής αντέτεινε πως δεν μπορούν να υπάρχουν κομπιούτερ στη διαδικασία της προφορικής συνέντευξης των υποψηφίων. Μάλλον η κ. υφυπουργός αγνοεί το περιεχόμενο της επιμόρφωσης του β επιπέδου πληροφορικής. Δε χρειάζονται κομπιούτερ την ώρα της κρίσης... απλά ανάθεση εκπόνησης ενός εκπαιδευτικού σεναρίου στους υποψηφίους, όπως στις τωρινές κρίσεις τους ανατέθηκε η απάντηση σε παρεμφερή θέματα παιδαγωγικού - εκπαιδευτικού περιεχομένου...



ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ



Δεκτή κατά πλειοψηφία έγινε από τη Βουλή η τροπολογία για την επιλογή υποψηφίων Διευθυντών όλων των τύπων Σχολικών Μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και Σχολικών Συμβούλων και την προφορική εξέταση στην ξένη γλώσσα , η οποία επειδή κατατέθηκε για ψήφιση , εν μέσω της διαδικασίας, προκάλεσε «θύελλα» αντιδράσεων.

ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ ΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ Empty Απ: ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Παρ Ιουλ 29, 2011 9:40 pm

29/07/2011 - 10:15

ΔΥΤΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ: ΟΙ ΚΡΙΣΕΙΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ Π.Ε. ΜΕ ΦΟΝΤΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ

Των συνεργαζόμενων για το ΠΥΣΠΕ Δυτικής Αττικής παρατάξεων

ΠΛΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ,

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ


Ο λαός μας, οι εργαζόμενοι, η εκπαίδευση, διανύουν μια εξαιρετικά κρίσιμη περίοδο. Ο τυφώνας των μνημονίων και του μεσοπρόθεσμου, κυβέρνησης, κεφαλαίου, Ε.Ε. και ΔΝΤ, παρασύρει στον πάτο τους μισθούς, οδηγεί στη μεσαιωνική εξάρθρωση τις εργασιακές σχέσεις, στην αποδόμηση των κοινωνικών αγαθών και δικαιωμάτων με την πλήρη εμπορευματοποίησή τους. Ταυτόχρονα, στην εκπαίδευση, το αντιεκπαιδευτικό τσουνάμι είναι πρωτοφανές σε σφοδρότητα. Βρισκόμαστε αντιμέτωποι με μια σαρωτικού χαρακτήρα μετάλλαξη της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Το σχολείο της αγοράς είναι παρόν συμπαρασύροντας εκπαιδευτικούς, μαθητές, εργαζόμενη πλειοψηφία. Σχολείο φτηνό, ευέλικτο, εντατικοποιημένο, αυταρχικό, βαθιά ιεραρχικό και αντιδημοκρατικό.

ΣΆ αυτό το περιβάλλον, της οξύτατης επίθεσης σε κάθε μορφωτικό κι εργασιακό δικαίωμα, πραγματοποιήθηκαν οι κρίσεις διευθυντών σχολικών μονάδων. Το συμβούλιο επιλογής, το συμβούλιο των 7 «εκλεκτών», αυτών που ξέρουν, που αξιολογούν, που θα αναδείξουν τους πραγματικά άξιους, ανέλαβε να επιλέξει αυτούς που κατά κανόνα θα κληθούν να υπηρετήσουν και να εξυπηρετήσουν τους στόχους του κράτους και της κυβέρνησης για ένα τέτοιο σχολείο. Όλα τα στελέχη παρόντα: διευθυντής εκπαίδευσης, σχολικοί σύμβουλοι, διευθυντές, ακόμη και οι εκπρόσωποι του κλάδου!!! Οι μεγάλοι απόντες; Οι σύλλογοι διδασκόντων και οι εκπαιδευτικοί...

Από την αρχή δεν είχαμε αυταπάτες για τη διαδικασία επιλογής διευθυντών αλλά και το προφίλ των στελεχών που θέλει να προωθήσει το υπουργείο σε μία εκπαίδευση μνημονιακή, σε ένα σχολείο ανοιχτό στις ανάγκες της αγοράς.

· Το περίφημο πολυνομοσχέδιο, αργότερα νόμος 3848/2010, αναβαθμίζει το ρόλο της συνέντευξης (15 μόρια στα 65, έναντι 20 μορίων στα 100) και δίνει έτσι μεγαλύτερες δικαιοδοσίες στο συμβούλιο επιλογής

· Όσα συνεκτιμούνται και λαμβάνονται υπόψη στη βαθμολογία της συνέντευξης (επιμόρφωση, καινοτομίες, νέα προγράμματα, αυτοαξιολόγηση) περιγράφουν με τον καλύτερο τρόπο το σχολείο που θέλουν να δημιουργήσουν:

- της δια βίου εκπαίδευσης και της αξιολόγησης όπου η επαγγελματική κατοχύρωση δε θα είναι ποτέ δεδομένη,

- των εκπαιδευτικών-στελεχών που χτίζουν καρτερικά αλλά σταθερά το φάκελό τους μέσα από τη συμμετοχή τους σε επιμορφώσεις και καινοτομίες αμφιβόλου ποιότητας και παιδαγωγικής αξίας μέχρι να βρεθούν στην κορυφή της ιεραρχίας,

- των καινοτομιών /προγραμμάτων που συνδέουν το σχολείο με επιχειρήσεις και χορηγούς. Κάντε προγράμματα είναι το δόγμα του «νέου σχολείου» κι ας είναι υγιεινής διατροφής με τα goodyΆs και την coca cola, ας είναι περιβαλλοντικά προγράμματα με τη χορηγία της ΠΕΤΡΟΛΑ.

Λίγο πριν τη διαδικασία των συνεντεύξεων η εκτίμηση αυτή επιβεβαιώθηκε με τον χειρότερο τρόπο:

· οι ερωτήσεις που έδωσε το υπουργείο στη δημοσιότητα στήριζαν άκριτα το μοντέλο του νέου σχολείου μέσα από την αξιολόγηση, τα νέα προγράμματα και το σύγχρονο management και ζητούσαν από τους υποψηφίους να δηλώσουν ότι θα εφαρμόσουν πιστά και χωρίς οποιαδήποτε αμφισβήτηση τις πολιτικές επιλογές του υπουργείου,

· καθιστούσαν τους γονείς και τους συλλόγους γονέων ελεγκτικό σώμα της σχολικής μονάδας (κανένα πνεύμα συνεργασίας, καμία λογική κοινής αντιμετώπισης προβλημάτων) που ο μοναδικός τους ρόλος ήταν καταγγελτικός,

· το συνδικάτο και η ΔΟΕ αποτελούσαν μόνιμα ένα εμπόδιο-πρόβλημα που ο κάθε διευθυντής θα έπρεπε να αντιμετωπίσει – ξεπεράσει ώστε να λειτουργήσει σωστά η σχολική μονάδα!!! Η απαξίωση του συνδικαλισμού κι ο φασισμός που γνωρίσαμε στις απεργιακές κινητοποιήσεις επανέρχονται με τη μορφή ερωτήσεων στις κρίσεις των στελεχών!!!

Είχαμε αποφασίσει ότι δε συμμετέχουμε σε μια τέτοια διαδικασία και δε θα τη νομιμοποιήσουμε με τη στάση μας. Δεν τρέφαμε αυταπάτες ότι η παρουσία μας θα αλλάξει τις επιλογές για τον προσανατολισμό του σχολείου.

Ήμασταν στις συνεδριάσεις και ελέγξαμε τα μόρια βάση των αντικειμενικών κριτηρίων ώστε να μην προσμετρήσουν μαϊμού πτυχία και πιστοποιήσεις όπως καταγγέλθηκε σε άλλες κρίσεις. Όμως, μείναμε πιστοί στην αντίληψη μας ότι ο σύλλογος διδασκόντων πρέπει να είναι το κυρίαρχο όργανο στο σχολείο και να ορίζει το διευθυντή, γιΆ αυτό σταθήκαμε ενάντια στην αξιολόγηση και δε βαθμολογήσαμε. Τέλος, η παρουσία μας στο συμβούλιο μάς έδωσε τη δυνατότητα να καταγράψουμε, να ελέγξουμε και να συγκρίνουμε τον τρόπο αντιμετώπισης μεταξύ των υποψηφίων.

Με την ολοκλήρωση της διαδικασίας και την κοινοποίηση των βαθμολογιών φάνηκε ότι η όλη διαδικασία ήταν διάτρητη καθώς το συμβούλιο:

- βαθμολόγησε με διαφορετικά κριτήρια το «άρτιο» των απαντήσεων, προσπαθώντας να «διαγνώσει» λάθη ή παραλήψεις σε ορισμένους μόνο υποψήφιους τους οποίους και βαθμολόγησε από 11-13, ενώ αντιμετώπισε με ιδιαίτερη κατανόηση άλλους υποψήφιους βαθμολογώντας τους με άριστα (15). (Τη στάση αυτή κράτησαν όλα τα μέλη του συμβουλίου εκτός των 2 αιρετών.)

- σε κάποιους υποψηφίους υπέβαλε ερωτήσεις εξαιρετικά λίγες, βοηθητικές και οι οποίες διακατέχονταν από συνεργατικό πνεύμα. Υπήρχαν περιπτώσεις που τα μέλη του συμβουλίου έδιναν αυτά την απάντηση όταν ο υποψήφιος δυσκολευόταν, ενώ σε άλλες περιπτώσεις οι ερωτήσεις ήταν πολύ περισσότερες, προσπαθώντας να πιέσουν και να δυσκολέψουν τον υποψήφιο

- θεώρησε προϋπόθεση υψηλής βαθμολογίας την επιμόρφωση και την εφαρμογή καινοτομιών για κάποιους υποψήφιους ενώ την αγνόησε για άλλους

- έδωσε προτεραιότητα (ή βαρύτητα) στην ήδη διαμορφωμένη εικόνα ή προτίμηση που είχε για τον κάθε υποψήφιο έναντι της συνέντευξης

- ένα από τα αποτελέσματα των παραπάνω τακτικών ήταν να διατηρηθούν στις θέσεις τους όλοι οι προηγούμενοι διευθυντές (να θυμίσουμε τις καταγγελίες που υπήρξαν για τις προηγούμενες κρίσεις σε σχέση με τα πολιτικά κριτήρια που ακολουθήθηκαν)

Ιδιαίτερα πρέπει να εστιάσουμε στο ρόλο του διευθυντή εκπαίδευσης κ. Κων/νου Αρκιτσαίου ο οποίος επιλεκτικά έκανε σωρία ερωτήσεων σε κάποιους υποψηφίους ενώ σιωπούσε σε κάποιους άλλους ή τους στήριζε με το περιεχόμενο των ερωτήσεών του.

- Χαρακτηριστική ερώτησή του σε επιλεγμένους υποψηφίους ήταν: «πώς θα καλύψετε το ωράριο όταν το υπουργείο δεν έχει τοποθετήσει όλους τους εκπαιδευτικούς στο σχολείο;» Η σωστή κατά τη γνώμη του απάντηση ήταν η κάλυψη των ωρών από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου!!! Ως διευθυντές θα έπρεπε να επικαλεστούν το νόμο περί απασχόλησης των μαθητών. Παρά την παρέμβασή μας, η ερώτηση συνέχισε να γίνεται και να αποτελεί κριτήριο αξιολόγησης!!!

- Αντίστοιχα, παρουσίασε την εξής μελέτη περίπτωσης: διευθυντής δίνει τα κλειδιά του σχολείου στην αστυνομία για να παραφυλάξει κλέφτες χωρίς να το ξέρει η σχολική επιτροπή και ο σύλλογος διδασκόντων. Ο εκπαιδευτικός συκοφαντεί το διευθυντή του, όταν υποστηρίζει στους συναδέλφους ότι δεν έχει πράξει σωστά (η συκοφαντία θεωρείται δεδομένη)!!! Το ερώτημα που έθεσε είναι αν ο συνάδελφος διαπράττει πειθαρχικό παράπτωμα. Ο Διευθυντής εκπαίδευσης υποστήριξε το διευθυντή για τη στάση του και θεώρησε το διευθυντή κυρίαρχο όργανο που μπορεί ακόμη και να αναιρεί αποφάσεις του συλλόγου διδασκόντων.

- Επίσης, ευχάριστα ακούστηκε στα αυτιά των μελών του συμβουλίου η δήλωση υποψηφίου για αναζήτηση χορηγών!!! Η προοπτική των χορηγιών θεωρήθηκε δεδομένη για το δημόσιο σχολείο και άξιος αυτός που θέλει να την υπηρετήσει. (Βαθμολογήθηκε από όλους με άριστα!)

Θεωρούμε ότι παρόμοιες ερωτήσεις ή απόψεις έχουν σα στόχο να διερευνηθεί και να επιβραβευτεί η υποταγή του υποψήφιου στις εκάστοτε εντολές της διοίκησης και του Υπουργείου, υπηρετούν το νέο σχολείο της αγοράς και αγνοούν διεκδικήσεις και αγώνες του κλάδου. Παραμερίζουν την αλληλεγγύη, τη δημοκρατία και την ελευθερία του λόγου στους συλλόγους διδασκόντων και οδηγούν στην κατάλυση του δημόσιου χαρακτήρα της εκπαίδευσης.

Δεν είναι βέβαια τυχαίο που τα μέλη του συμβουλίου αρνήθηκαν πρότασή μας να ανακοινωθούν αναλυτικά όλες οι βαθμολογίες ώστε να είναι εμφανές τι βαθμολόγησε το κάθε μέλος.

Με βάση τα παραπάνω αναρωτιόμαστε:

Αυτές είναι οι αδέκαστες και αντικειμενικές κρίσεις που υποσχέθηκαν για τα στελέχη του «νέου σχολείου»; Τα μαγειρέματα και οι πριμοδοτήσεις σε συγκεκριμένα πρόσωπα; Υπήρχαν προσυμφωνίες μεταξύ των μελών του συμβουλίου ή «έτυχε» και τα 5 μέλη του συμβουλίου να εφαρμόζουν διαφορετικά κριτήρια σε συγκεκριμένους υποψηφίους και να βαθμολογούν ανάλογα; Ποιος ήταν τελικά ο ρόλος των 5 μελών του συμβουλίου στις επιλογές των στελεχών και πόσο καλά είχαν μελετήσει τα μόρια του καθένα πριν τη συνέντευξη;

Δε μας εκπλήσσουν, βέβαια οι παραπάνω τακτικές. Όλη η εκπαιδευτική κοινότητα γνωρίζει ότι η συνέντευξη είναι ο τρόπος να επιλέγουν στην συντριπτική τους πλειοψηφία τα δικά τους στελέχη, τους ανθρώπους που θα εξυπηρετήσουν τις δικές τους πολιτικές. Είναι το μέσο για να ανεβάζουν ή να κατεβάζουν στον πίνακα αυτούς που επιθυμούν. Θα ήταν ουτοπία να πιστεύουμε ότι σύμβουλοι, διευθυντές εκπαίδευσης και μέλη ΠΥΣΠΕ που έχουν επιλεγεί από το υπουργείο θα άλλαζαν το σκηνικό. ¶λλωστε πάντα υποστηρίζαμε ότι η ανατροπή των αναδιαρθρώσεων στην εκπαίδευση είναι υπόθεση των εκπαιδευτικών της τάξης, υπόθεση του κινήματος.

Οι κρίσεις ολοκληρώθηκαν. Εμείς θα συνεχίσουμε να κινούμε όλες εκείνες τις διαδικασίες που θα αναδεικνύουν και αποδεικνύουν το διάτρητο της όλης διαδικασίας. Όμως, κυρίως, θα δώσουμε τη μάχη στα σχολειά μας και στους συλλόγους ενάντια στο νέο τύπο διευθυντή που απαξιώνει το σύλλογο διδασκόντων, που αξιολογεί, βάζει ποινές και τιμωρεί˙ θα δώσουμε τη μάχη ενάντια στο νέο σχολείο της αγοράς και των χορηγών, της ανέχειας, των απλήρωτων συναδέλφων ΕΣΠΑ και ωρομισθίων. Οι μάχες που έδωσε ο κόσμος της εργασίας, ο κόσμος της εκπαίδευσης, δείχνουν το δρόμο για την ανατροπή αυτής της πολιτικής.

Στο συμβούλιο επιλογής συμμετείχαν: [...]

Η αιρετός Δούκα Ευαγγελία εκλεγμένη με το ψηφοδέλτιό μας δήλωνε απούσα κατά τη διαδικασία της ψηφοφορίας με βάση και την τελευταία ανακοίνωσή μας.

Ο αιρετός Αγγελής Ευθύμιος εκλεγμένος με το ψηφοδέλτιο της ΠΑΣΚ έβαλε σε όλους τους υποψήφιους 15, υπερασπίστηκε όμως την όλη διαδικασία και τον τρόπο βαθμολόγησης των μελών του συμβουλίου κατά την εξέταση ένστασης υποψηφίου.

ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΑΠΟ http://www.alfavita.gr/artro.php?id=40719
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ Empty Απ: ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Παρ Ιουλ 29, 2011 10:55 pm

Επιτέλους εντοπίσαμε και μια ανακοίνωση για τις κρίσεις διευθυντών στη Θεσπρωτία:

Mε το συνδικαλιστικό κίνημα, το ταξικό συνδικαλιστικό κίνημα… του Χριστοφίδη Δημήτρη

19/07/2011 - 12:32

Mε το συνδικαλιστικό κίνημα, το ταξικό συνδικαλιστικό κίνημα….


Με αφορμή τη διαδικασία της συνέντευξης από το συμβούλιο επιλογής για την ανάδειξη των νέων διευθυντών των σχολικών μονάδων της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης Θεσπρωτίας θέλουμε να παρατηρήσουμε τα εξής:

Οι αξιολογητές του συμβουλίου επιλογής, κάποιοι εκ των οποίων έχουν πολλά χρόνια να διαβούν την πόρτα σχολικής αίθουσας (εξάλλου σΆ αυτή τη χώρα κάποιοι….γεννιούνται στελέχη) υπέβαλλάν σε υποψήφιους διευθυντές ερωτήματα του τύπου:

«Τι προέχει το συμφέρον της υπηρεσίας ή του συνδικαλιστικού κινήματος;»

Μεγάλη φαίνεται η αγωνία τους για την υλοποίηση της κυβερνητικής πολιτικής. Από πότε όμως αυτή η πολιτική της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ που ξεθεμελιώνει την παιδεία, την Υγεία, που λεηλατεί μισθούς, συντάξεις, μεροκάματα, εργασιακά, εκπαιδευτικά και ασφαλιστικά δικαιώματα, από πότε η πολιτική που μας ζητά να πληρώσουμε και τον αέρα που αναπνέουμε αποκαλείται με τον όρο «υπηρεσία»;

Κατανοητή βέβαια η προσπάθεια αυτών των συμβουλίων να πείσουν ή ακόμη και να βρουν τους «καταλληλότερους» για την εφαρμογή, χωρίς καμία αντίρρηση, αυτής της πολιτικής στο χώρο της εκπαίδευσης. Πάντα εξάλλου υπάρχουν «πρόθυμοι» σε τέτοιες περιπτώσεις. ΓιΆ αυτό και «αμείβονται» ανάλογα από τέτοιου είδους διαδικασίες όπως η συνέντευξη, σε αντίθεση με εκείνους που ίσως η επιλογή τους σε διευθυντικές θέσεις καταστεί πρόβλημα για τους εκάστοτε κυβερνώντες, πολύ δε περισσότερο στις μέρες μας (για του λόγου του αληθές μια ματιά στη βαθμολογία των συνεντεύξεων αρκεί).

Ότι και να κάνουν όμως οι στυλοβάτες αυτής της πολιτικής δύσκολα θα βρουν εκτός των «προθύμων» άλλους συμπαραστάτες.

Οι εκπαιδευτικοί έπαψαν πια να αλλάζουν πλευρό και να αποδέχονται αγόγγυστα αυτή την πολιτική. Έχουν αλλάξει, όχι πλευρό αλλά πλευρά!

Πέρασαν απέναντι μαζί με τους υπόλοιπους εργαζόμενους σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα ενάντια σε αυτή την πολιτική της κυβέρνησης της ΕΕ και του ΔΝΤ.

Το μεγάλο αυτό ποτάμι της σύγκρουσης και της ανατροπής, της ρήξης με αυτή την πολιτική, την πολιτική της φτώχειας, της ανεργίας και της εξαθλίωσης γίνεται καθημερινά μεγαλύτερο. Και είναι σίγουρο ότι τους πρώτους που θα παρασύρει στο διάβα του θα είναι οι χαμαιλέοντες και οι φελλοί.

Ναι λοιπόν, με το συνδικαλιστικό κίνημα, το ταξικό συνδικαλιστικό κίνημα!!!

Εκεί βρίσκεται η ελπίδα και η προοπτική, αυτό το κίνημα δημιουργεί τους όρους και τις προϋποθέσεις για την παιδεία και την κοινωνία των σύγχρονων λαϊκών αναγκών.

Χριστοφίδης Δημήτρης

Δάσκαλος-μέλος του Δ.Σ. του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε Θεσπρωτίας
Εκπρόσωπος του ΠΑΜΕ εκπαιδευτικών


Ιούλιος 2011


ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΑΠΟ http://www.alfavita.gr/artro.php?id=39649
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ Empty Απ: ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Τετ Αυγ 03, 2011 12:15 pm

Έφτασε πλέον η διαδικασία στο τέλος για την επιλογή διευθυντών στα σχολεία της Πρωτοβάθμιας στη Θεσπρωτία.

Από τις 10 το πρωί ξεκίνησε η συνεδρίαση του ΠΥΣΠΕ για τις τοποθετήσεις:

http://dipe.thesp.sch.gr/dipe_last/index.php?option=com_content&view=article&id=528

Κι ελπίζουμε εντός της ημέρας να αναρτηθεί και ο σχετικός πίνακας...
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ Empty Απ: ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Αυγ 04, 2011 2:04 pm

Εμ, δεν έγινε τελικά η συνεδρίαση του ΠΥΣΠΕ Θεσπρωτίας. Αναβλήθηκε. Για αύριο, 5 Αυγούστου. Και θέμα το ίδιο. Την τοποθέτηση των διευθυντών.

Οι λόγοι της αναστολής δεν αναφέρονται στο έγγραφο:

http://dipe.thesp.sch.gr/dipe_last/index.php?option=com_content&view=article&id=533

Υποψιαζόμαστε όμως ότι αφορούν ένα ακόμη εξαιρετικά επείγον που κατέφθασε από την Κεντρική Υπηρεσία του Υπουργείου.

http://dipe.thesp.sch.gr/dipe_last/index.php?option=com_content&view=article&id=537

Και για να είμαστε πλέον ακριβείς, δύο είναι τα επείγοντα σημειώματα. Και αφορούν το ζήτημα που ανεβάσαμε κι εμείς χθες για τις ημερομηνίες που αλληλοσυγκρούονται αλλά και τις διαδικασίες που η μια έρχεται σε αντιδιαστολή με την άλλη, την επιλογή διευθυντών και την επιλογή συμβούλων.


ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
-----
Μαρούσι, 2-8-2011
ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ Π.Ε. &. Δ.Ε. 87928 (α) /Δ1/ ΕΞ. ΕΠΕΙΓΟΝ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ Π.Ε. & Δ.Ε.
ΤΜΗΜΑΤΑ: Β΄
------
Ταχ. Δ/νση: Ανδρέα Παπανδρέου 37, ΠΡΟΣ: 1. Περιφερειακές Διευθύνσεις
Τ.Κ. –Πόλη 15180 ΜΑΡΟΥΣΙ Πρωτ/θμιας & Δευτ/θμιας Εκπ/σης
Πληροφορίες: (Δ/θμιας Εκπ.) Α. Παναγιώτου, Α. Ρούσκας 2. Διευθύνσεις Πρωτ/θμιας Εκπ/σης
Τηλέφωνο: 210-3442271, 210-3443356 3. Διευθύνσεις Δευτ/θμιας Εκπ/σης
Πληροφορίες: (Π/θμιας Εκπ.) Δ. Κυπαρίσσης, Ι. Κοτογολάς
Τηλέφωνο: 210-3442909, 210- 3442121
FAX : 210–3442365

ΘΕΜΑ: «Διευκρινίσεις σχετικά με την τοποθέτηση υποψηφίων Διευθυντών όλων των τύπων Σχολικών Μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης»

Σχετικά με την τοποθέτηση των υποψηφίων Διευθυντών όλων των τύπων Σχολικών Μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, σας γνωρίζουμε τα εξής:

1. Οι υποψήφιοι Διευθυντές Σχολικών Μονάδων που επιθυμούν να ανακαλέσουν τη δήλωση προτίμησής τους, θα πρέπει να υποβάλουν την αίτηση ανάκλησης μέχρι την Πέμπτη 4-8-2011.

2. Όσοι εκ των ανωτέρω είναι: α. Εκλεγμένοι σε συνδικαλιστικά όργανα και β. Υπηρετούν σε θέσεις οργάνων Ο.Τ.Α., παραμένουν στους πίνακες επιλογής και τοποθετούνται μετά τη λήξη της θητείας τους σε κενές και κενούμενες θέσεις, για τις οποίες είχαν επιλεγεί με απόλυτη προτίμηση, για συμπλήρωση της τετραετούς θητείας τους, εφόσον δεν έχει λήξει η ισχύς των πινάκων επιλογής.

3. Μετά την τοποθέτηση Διευθυντών Σχολικών Μονάδων, οι Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης παρακαλούνται να κοινοποιήσουν τις αποφάσεις τοποθέτησης των Διευθυντών Σχολικών Μονάδων στις αντίστοιχες Διευθύνσεις Προσωπικού του ΥΠΔΒΜΘ.


Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ Π.Ε. & Δ.Ε.


ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ

Έτσι η προγραμματισμένη συνεδρίαση του δικού μας ΠΥΣΠΕ δεν μπορούσε να πραγματοποιηθεί. Και φυσικά βγήκε άκυρη και εγκύκλιός του που ζήταγε ως την 1η Αυγούστου, ημέρα Δευτέρα, ανάκληση από τους υποψήφιους διευθυντές.

Κι αξίζει να αναφέρουμε ότι στο δεύτερο ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ και σπουδαιότητας ΥΨΗΛΗΣ του υπουργείου,

http://dipe.thesp.sch.gr/dipe_last/images/stories/symboulio_epiloghs_diet/S20C-411080409020.pdf

που ήρθε στις 3 Αυγούστου, δινόταν στις διευθύνσεις μια ακόμη διευκρίνιση:

Πως δικαίωμα ανάκλησης έχουν μόνο όσοι υποψήφιοι διευθυντές είναι και υποψήφιοι σχολικοί σύμβουλοι...

ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ Empty Απ: ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Παρ Αυγ 05, 2011 11:41 am

Ένα ακόμη εξαιρετικά επείγον έγγραφο για την επιλογή διευθυντών:


ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
-----
ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ Μαρούσι, 04 -08-2011 Α/ΘΜΙΑΣ & Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ Αρ. Πρωτ. 75451β/Δ2
ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΠΡΟΣ/ΚΟΥ Π.Ε. & Δ.Ε. Βαθμός Προτερ. ΕΞ.ΕΠΕΙΓΟΝ
ΤΜΗΜΑΤΑ ΒΆ

Ταχ.Δ/νση: Α.Παπανδρέου 37
T.K.-Πόλη: 151 80 ΜΑΡΟΥΣΙ ΠΡΟΣ: 1. Περιφερειακές Δ/νσεις Πρωτ/θμιας & Δευτ/θμιας Εκπ/σης
Πληροφορίες: (Δ/θμιας Eκπ.) A.Παναγιώτου, Α.Ρούσκας 2. Διευθύνσεις Πρωτ/θμιας Εκπ/σης
Τηλέφωνο: 210 3442271, 2103443356 3. Διευθύνσεις Δευτ/θμιας Εκπ/σης
Πληροφορίες: (Α/θμιας Eκπ.) Δ.Κυπαρίσσης , Ι.Κοτογαλάς
Τηλέφωνο: 210 3442909, 2103442121


ΘΕΜΑ: «Διευκρινίσεις σχετικά με τις δηλώσεις για την επιλογή υποψηφίων Διευθυντών όλων των τύπων Σχολικών Μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης»

Λαμβάνοντας υπόψη:
1. To υπ΄αρ. πρωτ.7216/29-07-2011 Έγγραφο του ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΥΠΔΒΜΘ, με θέμα: «Έλεγχος δικαιολογητικών και διαδικασίας επιλογής υποψηφίων Διευθυντών Σχολικών Μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης»
2. Το υπ΄αρ. πρωτ. 88950/Δ1/03-08-2011 Έγγραφο της ΓΕΝΙΚΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ Π.Ε. & Δ.Ε., με θέμα: « Ενημέρωση σχετικά με τον έλεγχο δικαιολογητικών και διαδικασίας επιλογής Διευθυντών Σχολικών Μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης»

Διευκρινίζουμε ότι :

α. Κατ΄ εφαρμογή των διατάξεων του Ν.3848/2010 η υποβολή των Δηλώσεων προτίμησης για τοποθέτηση υποψηφίων Διευθυντών Σχολικών Μονάδων ολοκληρώνεται μετά την κύρωση των οικείων αξιολογικών πινάκων από τους Περιφερειακούς Διευθυντές Εκπαίδευσης.

β. Οι Δηλώσεις υποψηφίων για θέσεις Διευθυντών σχολικών μονάδων, οι οποίες έχουν ήδη υποβληθεί λαμβάνονται υπόψη.

γ. Όσοι υποψήφιοι δεν έχουν υποβάλλει Δηλώσεις προτίμησης ή επιθυμούν την τροποποίηση των αρχικών τους δηλώσεων, μπορούν να υποβάλλουν νέες δηλώσεις προτίμησης ύστερα από σχετική πρόσκληση των Διευθυντών Εκπαίδευσης, μετά την ολοκλήρωση του έλεγχου και την κύρωση των πινάκων από τους Περιφερειακούς Διευθυντές Εκπαίδευσης. Στην πρόσκληση για υποβολή δηλώσεων προτίμησης τάσσεται σύντομη αποκλειστική προθεσμία.

Για τη διευκόλυνση των υποψηφίων διευκρινίζεται ότι μπορούν να υποβάλλουν τις Δηλώσεις τους και μέσω τηλεομοιοτυπίας (FAX).


Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ Π.Ε. & Δ.Ε.


ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ

ΠΗΓΗ ΕΓΓΡΑΦΟΥ
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ Empty Απ: ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Παρ Αυγ 05, 2011 2:11 pm

ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΑΠΟ http://www.alfavita.gr/artro.php?id=41377

Προβλήματα στις κρίσεις των διευθυντών σχολείων


04/08/2011 - 18:05

Της Στελίνας Μαργαριτίδου

Σωρεία προβλημάτων καθώς και ενστάσεων έχει προκαλέσει η διαδικασία επιλογής των νέων διευθυντών σχολικών μονάδων που άρχισε στις αρχές του καλοκαιριού το υπουργείο Παιδείας.

Οι διαμαρτυρίες που κατατίθενται υψώνονται... βουνά στα αρμόδια γραφεία του υπουργείου, ενώ ένας υποψήφιος διευθυντής έχει προσφύγει στα διοικητικά δικαστήρια καταγγέλλοντας "σειρά παραβάσεων, παρατυπιών και παρανομιών κατά τη διαδικασία της συνέντευξης από τα μέλη του συμβουλίου επιλογής".

Σε δημοτικό σχολείο της Σαντορίνης ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων έβαλε λουκέτο διαμαρτυρόμενος για την "άδικη απόφαση του συμβουλίου επιλογής διευθυντών πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης νομού Κυκλάδων, με την οποία δεν ανανεώθηκε η θητεία τού μέχρι πρότινος διευθυντή".

Πέρα από τα ευτράπελα, όμως, που αναδεικνύονται τις τελευταίες ημέρες, όλοι παραδέχονται πως η διαδικασία επιλογής διευθυντών κυριολεκτικά στήθηκε στο παρά πέντε και με ιδιαίτερη προχειρότητα για ένα τόσο δύσκολο και ποικιλόμορφο εγχείρημα.

Μέσα στις επόμενες ημέρες, σύμφωνα με απόφαση του υπουργείου Παιδείας, επανεξετάζονται και διασταυρώνονται οι τίτλοι όλων των μεταπτυχιακών και διδακτορικών σπουδών των υποψήφιων διευθυντών.

Σύμφωνα με πληροφορίες, μόνο στη Θεσσαλονίκη θα πρέπει να εξεταστούν 132 μεταπτυχιακά και 42 τίτλοι διδακτορικών διατριβών, γεγονός που απαιτεί εξειδικευμένες γνώσεις και σίγουρα περισσότερο χρόνο. Με αυτές τις καθυστερήσεις όμως και ενώ βαίνουμε προς τα μέσα του Αυγούστου, είναι τελικά αμφίβολο κατά πόσο η διαδικασία τοποθετήσεων νέων διευθυντών σχολικών μονάδων θα ολοκληρωθεί πριν από τις αρχές Σεπτεμβρίου, που ανοίγουν τα σχολεία.

"Η όλη διαδικασία είναι σωστή. Θα έπρεπε όμως να είχε ξεκινήσει πολύ νωρίτερα. Τουλάχιστον θα μπορούσε να παραταθεί η θητεία των διευθυντών μέχρι το τέλος του χρόνου και αμέσως μετά να ξεκινήσει η διαδικασία των κρίσεων", επισημαίνει ο Κώστας Ανθόπουλος, διευθυντής του 11ου Δημοτικού Σχολείου Καλαμαριάς, αιρετός στο Υπηρεσιακό Συμβούλιο Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ, 4/8/2011


ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ Empty Απ: ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Παρ Αυγ 05, 2011 5:05 pm

Εκ νέου εξαιρετικά επείγον έγγραφο. Για διόρθωση του προηγουμένου στο ορθό:

ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΑΠΟ ΕΔΩ:


ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ Ανακοινοποίηση στο ορθό
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ Μαρούσι 5-8-2011
ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ
-----
ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ
Α/ΘΜΙΑΣ & Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ Μαρούσι, 04 -08-2011 ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΠΡΟΣ/ΚΟΥ Π.Ε. & Δ.Ε. Αρ. Πρωτ. 75451β/Δ2
ΤΜΗΜΑΤΑ ΒΆ Βαθμός Προτερ. ΕΞ.ΕΠΕΙΓΟΝ
Ταχ.Δ/νση: Α.Παπανδρέου 37
T.K.-Πόλη: 151 80 ΜΑΡΟΥΣΙ ΠΡΟΣ: 1. Περιφερειακές Δ/νσεις Πρωτ/θμιας & Δευτ/θμιας Εκπ/σης
Πληροφορίες: (Δ/θμιας Eκπ.) A.Παναγιώτου, Α.Ρούσκας 2. Διευθύνσεις Πρωτ/θμιας Εκπ/σης
Τηλέφωνο: 210 3442271, 2103443356 3. Διευθύνσεις Δευτ/θμιας Εκπ/σης
Πληροφορίες: (Α/θμιας Eκπ.) Δ.Κυπαρίσσης , Ι.Κοτογαλάς
Τηλέφωνο: 210 3442909, 2103442121

ΘΕΜΑ: «Διευκρινίσεις σχετικά με τις δηλώσεις για την επιλογή υποψηφίων Διευθυντών όλων των τύπων Σχολικών Μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης»
Λαμβάνοντας υπόψη:
1. To υπ΄αρ. πρωτ.7216/29-07-2011 Έγγραφο του ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΥΠΔΒΜΘ, με θέμα: «Έλεγχος δικαιολογητικών και διαδικασίας επιλογής υποψηφίων Διευθυντών Σχολικών Μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης»
2. Το υπ΄αρ. πρωτ. 88950/Δ1/03-08-2011 Έγγραφο της ΓΕΝΙΚΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ Π.Ε. & Δ.Ε., με θέμα: « Ενημέρωση σχετικά με τον έλεγχο δικαιολογητικών και διαδικασίας επιλογής Διευθυντών Σχολικών Μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης»

Διευκρινίζουμε ότι :

α. Κατ΄ εφαρμογή των διατάξεων του Ν.3848/2010 η υποβολή των Δηλώσεων προτίμησης για τοποθέτηση υποψηφίων Διευθυντών Σχολικών Μονάδων ολοκληρώνεται μετά την κύρωση των οικείων αξιολογικών πινάκων από τους Περιφερειακούς Διευθυντές Εκπαίδευσης.

β. Οι Δηλώσεις υποψηφίων για θέσεις Διευθυντών σχολικών μονάδων, οι οποίες έχουν ήδη υποβληθεί λαμβάνονται υπόψη.

γ. Όσοι υποψήφιοι είναι ταυτόχρονα υποψήφιοι και για θέσεις σχολικών συμβούλων και δεν έχουν υποβάλλει Δηλώσεις προτίμησης μπορούν να υποβάλλουν δηλώσεις προτίμησης ύστερα από σχετική πρόσκληση των Διευθυντών Εκπαίδευσης, μετά την ολοκλήρωση του έλεγχου και την κύρωση των πινάκων από τους Περιφερειακούς Διευθυντές Εκπαίδευσης. Στην πρόσκληση για υποβολή δηλώσεων προτίμησης τάσσεται σύντομη αποκλειστική προθεσμία.


Για τη διευκόλυνση των υποψηφίων διευκρινίζεται ότι μπορούν να υποβάλλουν τις Δηλώσεις τους και μέσω τηλεομοιοτυπίας (FAX).


Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ Π.Ε. & Δ.Ε.


ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ Empty Απ: ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Δευ Αυγ 08, 2011 3:12 pm

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=41701


Από σήμερα τα ΠΥΣΠΕ και ΠΥΣΔΕ προχωρούν στην τοποθέτηση των Διευθυντών Σχολικών Μονάδων

08/08/2011 - 15:00

Από σήμερα 8 Αυγούστου τα κατά τόπους ΠΥΣΠΕ και ΠΥΣΔΕ προχωρούν στις τοποθετήσεις Διευθυντών Σχολικών Μονάδων. Ήδη σε αρκετές Διευθύνσεις εκπαίδευσης έχουν ανακοινωθεί οι προτάσεις τοποθέτησης Διευθυντών.

Όχι σε μας. Ακόμη τίποτε σχετικό δεν εντοπίσαμε για την τοποθέτηση των διευθυντών στα δημοτικά σχολεία της Θεσπρωτίας... Κοντός ψαλμός όμως.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ Empty Απ: ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Τετ Αυγ 10, 2011 4:10 pm

http://dipe-d-athin.att.sch.gr/11/topothetisi_dieythintwn.doc

Τοποθετήθηκαν οι διευθυντές των δημοτικών σχολείων σε πολλά ΠΥΣΠΕ. Ακόμη και στη Δ' Αθήνας με τα 100 και πλέον σχολειά.

Στη Θεσπρωτία τίποτε σχετικό δεν είδαμε ακόμη στο διαδίκτυο.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ Empty Απ: ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Τετ Αυγ 10, 2011 6:04 pm

http://essos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=13726%3Aegkiklioi


Οι 20 εγκύκλιοι που «σημάδεψαν» τη διαδικασία επιλογών Διευθυντών και Σχολικών Συμβούλων



ΡΕΠΟΡΤΑΖ:esos.gr

Ούτε 5 ούτε 10 , αλλά συνολικά είκοσι διευκρινιστικές εγκυκλίους εξέδωσε το υπ. Παιδείας μέχρι σήμερα για την διαδικασία επιλογής των Σχολικών Διευθυντών και Σχολικών Συμβούλων, μετατρέποντας τη σε ένα πραγματικό «σήριαλ» και «αμαυρώνοντας» τις όποιες καλές προθέσεις της Α. Διαμαντοπούλου απέναντι στο «σώμα» των νέων Διευθυντών και Σχολικών Συμβούλων , οι οποίοι καλούνται από το Σεπτέμβριο να εφαρμόσουν το «όραμα» του ΝΕΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ.

Δημοσιεύουμε χρονικά όλες τις εγκυκλίους όπως το esos τις κατέγραψε με τα ρεπορτάζ του. Για να δείτε την κάθε εγκύκλιο κάνετε κλικ αντίστοιχα, παρακάτω

5 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ:Η νέα εγκύκλιος για τους υποψήφιους Διευθυντές και σχολικούς Συμβούλους που ανακαλεί τη χθεσινή

4 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ:Από την αρχή οι δηλώσεις των υποψηφίων Διευθυντών –ΔΕΚΑ ΗΜΕΡΕΣ ΠΙΣΩ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ- Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΣΤΟ ESOS

4 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ:Νέες Διευκρινίσεις για την Επιλογή Διευθυντών Σχολικών Μονάδων

2 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ:Διευκρινίσεις σχετικά με την τοποθέτηση υποψηφίων Διευθυντών όλων των τύπων Σχολικών Μονάδων -ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΟΙ ΑΝΑΚΛΗΣΕΙΣ

2 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ:Εγκύκλιος για τις τοποθετήσεις νέων Διευθυντών Σχολείων που είναι αποσπασμένοι

30 ΙΟΥΛΙΟΥ:Τα αποτελέσματα των ελέγχων των πτυχίων των υποψηφίων Διευθυντών ζητά η υπ. Παιδείας-Ψάχνει και ο Ελεγκτής Δημόσιας Διοίκησης

22 ΙΟΥΛΙΟΥ:Νέα εγκύκλιος για την επιλογή υποψηφίων Διευθυντών όλων των τύπων Σχολικών Μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και Σχολικών Συμβούλων

18 ΙΟΥΛΙΟΥ:Νέα εγκύκλιος για την επιλογή υποψηφίων Διευθυντών όλων των τύπων Σχολικών Μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και Σχολικών Συμβούλων

15 ΙΟΥΛΙΟΥ:Απόφαση της ¶. Διαμαντοπούλου να στέλνονται στον εισαγγελέα οι «πλαστογράφοι» εκπαιδευτικοί

8 ΙΟΥΛΙΟΥ:Προθεσμία ενστάσεων από τους υποψηφίους Διευθυντές Σχολείων

7 ΙΟΥΛΙΟΥ:ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ Aνάκληση εγκυκλίων για τη μοριοδότηση υποψηφίων Διευθυντών όλων των τύπων Σχολικών Μονάδων

29 ΙΟΥΝΙΟΥ:ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ: Διευκρινίσεις για τη μοριοδότηση των υποψηφίων Διευθυντών Σχολικών Μονάδων

27 ΙΟΥΝΙΟΥ:ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ: Νέες διευκρινίσεις σχετικά με την επιλογή υποψηφίων Διευθυντών Σχολικών Μονάδων Π.Ε και Δ.Ε.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ Empty Απ: ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Τετ Αυγ 10, 2011 6:17 pm

http://essos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=13771:paraitiseis-zita-i-pask-pe-gia-ti-diadikasia-epilogis-dieithinton-sxoleion

Τετάρτη, 10 Αύγουστος 2011 07:51

Παραιτήσεις ζητά η ΠΑΣΚ Π.Ε για τη διαδικασία επιλογής Διευθυντών Σχολείων

ΡΕΠΟΡΤΑΖ:essos.gr

«ΕΙΝΑΙ, ΠΛΕΟΝ, ΚΑΙΡΟΣ κάποιοι να αναλάβουν τις ευθύνες τους και να παραιτηθούν, αφού ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να ανταποκριθούν ούτε στα στοιχειώδη καθήκοντά τους, για να πάψουν να ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΝ τον εκπαιδευτικό κόσμο» αναφέρει σημερινή αακοίνωση της η κυβερνητική παράταξη των Δασκάλων και Νηπιαγωγών, η ΠΑΣΚ ΠΕ, ενώ σημειώνει:

.-Είναι προφανές, από το αποτέλεσμα, ότι τα Συμβούλια Επιλογής, σΆ όλη τη χώρα, σεβάστηκαν, κατά τη διαδικασία της συνέντευξης, την προσωπικότητα των υποψηφίων ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΩΝ. Όσοι μιλούν για «κομματικές επιλογές» είναι εκτός εκπαιδευτικής πραγματικότητας.

-Όσοι -ελάχιστοι ευτυχώς- σπιλώνουν έναν ολόκληρο κλάδο είτε με πλαστούς τίτλους, είτε με μεταπτυχιακά «μαϊμού» δεν έχουν καμία θέση στην εκπαίδευση και θα πρέπει να υποστούν τις συνέπειες των πράξεών τους. Το μαχαίρι πρέπει να φτάσει στο κόκκαλο.

Ειδικότερα ολόκληρη η ανακοίνωση της ΠΑΣΚ ΠΕ έχει ως εξής:

TO AΝΑΚΟΙΝΩΘΕΝ ΤΗΣ ΠΑΣΚ ΠΕ

Ολοκληρώνεται αυτές τις μέρες, με την τοποθέτηση των συναδέλφων σε σχολεία, η διαδικασία επιλογής Διευθυντών Σχολικών Μονάδων, στην οποία πήραν μέρος χιλιάδες εκπαιδευτικοί Π.Ε. σε όλη την Ελλάδα.

Σχετικά με την ουσία και τη διαδικασία της επιλογής επισημαίνουμε τα εξής:

A. Για τη διαδικασία επιλογής

Η επιλογή των Διευθυντών Σχολικών Μονάδων έγινε με το Ν. 3848/2010, ένα νομοθετικό πλαίσιο που παρουσιάζει σημαντικές αδυναμίες και τις οποίες η παράταξή μας έγκαιρα είχε επισημάνει. Η πολιτική ηγεσία του Υπ. Παιδείας ούτε καν το συγκεκριμένο πλαίσιο δεν εφάρμοσε, αφού δεν προηγήθηκε της επιλογής Διευθυντών Σχολικών Μονάδων, η επιλογή Σχολικών Συμβούλων όπως ο Νόμος προβλέπει, με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν μεγάλα προβλήματα στην όλη διαδικασία, να υπάρξει αποκλεισμός συναδέλφων την τελευταία στιγμή και να ακολουθήσει πληθώρα διευκρινιστικών εγκυκλίων που η μια αναιρούσε την άλλη.

Είναι προφανές ότι στο Υπουργείο Παιδείας υπάρχει τεράστιο διοικητικό έλλειμμα και αυτό δεν μπορεί να «φορτωθεί» στις πλάτες κανενός διοικητικού παράγοντα. Η ευθύνη είναι αποκλειστικά της πολιτικής ηγεσίας η οποία επέτρεψε να εκδοθούν τόσες αλληλοσυγκρουόμενες εγκύκλιοι, που δυστυχώς, ακύρωσαν σε μεγάλο βαθμό τη σοβαρότητα και την υπευθυνότητα με την οποία λειτούργησαν τα μέλη των Συμβούλιων Επιλογής σΆ όλη τη χώρα. Υπενθυμίζουμε ότι αντίστοιχη αναστάτωση, στη λειτουργία των Υπηρεσιακών Συμβουλίων, είχε δημιουργηθεί και το Σεπτέμβριο του 2010 όταν για την τοποθέτηση των νεοδιόριστων και αποσπασμένων συναδέλφων μας είχαν εκδοθεί από το Υπουργείο τέσσερις διαδοχικές εγκύκλιοι.

ΕΙΝΑΙ, ΠΛΕΟΝ, ΚΑΙΡΟΣ κάποιοι να αναλάβουν τις ευθύνες τους και να παραιτηθούν, αφού ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να ανταποκριθούν ούτε στα στοιχειώδη καθήκοντά τους, για να πάψουν να ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΝ τον εκπαιδευτικό κόσμο.

Β. Για την ουσία της επιλογής και το αποτέλεσμα

1. Είναι προφανές, από το αποτέλεσμα, ότι τα Συμβούλια Επιλογής, σΆ όλη τη χώρα, σεβάστηκαν, κατά τη διαδικασία της συνέντευξης, την προσωπικότητα των υποψηφίων ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΩΝ. Όσοι μιλούν για «κομματικές επιλογές» είναι εκτός εκπαιδευτικής πραγματικότητας, αφού με μια απλή ανάγνωση των αξιολογικών πινάκων φαίνεται καθαρά ότι τα μετρήσιμα και αντικειμενικά κριτήρια των υποψηφίων διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα και ΟΧΙ Η ΣΥΝΕΝTΕΥΞΗ. Προφανώς κάποιοι εξ ιδίων κρίνουν τα αλλότρια, αφού είναι γνωστό στον εκπαιδευτικό κόσμο ότι οι χειρότερες επιλογές Διευθυντών σχολικών Μονάδων έγιναν το 2007 γι αυτό και σε μεγάλες περιοχές της χώρας (π.χ. Ηράκλειο, Χανιά) οι πίνακες «έπεσαν» και έγιναν νέες επιλογές!!! ΕΥΤΥΧΩΣ ΣΆΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ.

2. Η μαγνητοφώνηση της συνέντευξης (η βαρύτητα της οποίας μειώθηκε από 20 σε 15 αξιολογικές μονάδες) καθώς και η επιλογή της «μελέτης περίπτωσης» από τράπεζα θεμάτων ήταν αναμφισβήτητα θετικό βήμα. Κατά γενική ομολογία οι συνάδελφοι που συμμετείχαν είχαν αξιοπρεπή αντιμετώπιση, καθώς κλήθηκαν να απαντήσουν σε επιστημονικά θέματα και σε θέματα από την καθημερινή λειτουργία τους στα σχολεία. ΓιΆ αυτό και η αίσθηση της μεροληψίας ήταν σχεδόν ανύπαρκτη.

3. Η υποβολή των δηλώσεων προτίμησης σχολείων μετά από τη διαδικασία της συνέντευξης (οι υποψήφιοι γνώριζαν το σύνολο των μορίων τους και τη σειρά τους στους αξιολογικούς πίνακες πριν κάνουν τη δήλωσή τους) δεν επέτρεψαν να γίνουν οι γνωστοί «σχεδιασμοί» του παρελθόντος, όπου με κατευθυνόμενη βαθμολόγηση στη συνέντευξη, υποψήφιοι που προηγούνταν στα μετρήσιμα και αντικειμενικά κριτήρια βρίσκονταν, μετά τη συνέντευξη μέχρι και 100 θέσεις παρακάτω, προκειμένου τη θέση να καταλάβει ο «ημέτερος».

4. Η μη δυνατότητα των υποψηφίων να είναι ταυτόχρονα «κριτές» και «κρινόμενοι» εξασφάλισε την αντικειμενικότητα της κρίσης, αφού το προσωπικό στοιχείο και κίνητρο δεν επηρέασε τη συνέντευξη των υποψηφίων.

5. Ο έλεγχος, για πρώτη φορά, των τίτλων που κατατέθηκαν, έστω και αν καθυστέρησε, είναι πέρα για πέρα σωστό μέτρο και η παράταξή μας το στήριξε και θα το στηρίξει με όλες της τις δυνάμεις.

Όσοι -ελάχιστοι ευτυχώς- σπιλώνουν έναν ολόκληρο κλάδο είτε με πλαστούς τίτλους, είτε με μεταπτυχιακά «μαϊμού» δεν έχουν καμία θέση στην εκπαίδευση και θα πρέπει να υποστούν τις συνέπειες των πράξεών τους. Το μαχαίρι πρέπει να φτάσει στο κόκκαλο.

ΣΆ αυτό το πλαίσιο θεωρούμε θετική τη νομοθετική ρύθμιση σύμφωνα με την οποία οι υποψήφιοι σχολικοί σύμβουλοι (και στη συνέχεια όλα τα υποψήφια στελέχη) που έχουν αποκτήσει μεταπτυχιακούς τίτλους στο εξωτερικό θα εξεταστούν προφορικά στην ξένη γλώσσα ενώπιον του Συμβουλίου Επιλογής.

Συναδέλφισσες , συνάδελφοι


Η παράταξη της ΠΑΣΚ, πιστεύει πως είναι πλέον καιρός όλες οι συνδικαλιστικές δυνάμεις του κλάδου και όλοι οι συνάδελφοι να πάρουν μέρος σΆ έναν ειλικρινή διάλογο με στόχο την καθιέρωση ενός αντικειμενικού – αξιοκρατικού συστήματος επιλογής στελεχών εκπαίδευσης που δε θα αμφισβητείται και δε θα αλλάζει με την αλλαγή των κυβερνήσεων. Τα πρώτα βήματα στην κατεύθυνση αυτή, έστω και δειλά, είναι γεγονός. Πάνω σΆ αυτά μπορούμε να χτίσουμε μια διαδικασία που θα επιλέγει τους καλύτερους και θα προστατεύει την αξιοπρέπεια των εκπαιδευτικών.

Με τη μοριοδότηση και την ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ των αποσπάσεων ΑΠΟΔΕΙΞΑΜΕ, πως όταν θέλουμε ΜΠΟΡΟΥΜΕ.

Από την πλευρά μας έχουμε καταθέσει τις προτάσεις μας στο παρελθόν και δηλώνουμε ότι είμαστε ΕΤΟΙΜΟΙ και ΤΩΡΑ.

Από την ΠΑΣΚ

Εδώ ο κόσμος χάνεται και η ΠΑΣΚ ... χτενίζεται. Για να φανεί αρεστή στους συναδέλφους;;; Ή για να απομακρύνει τις δικές της ευθύνες;

Δεν είναι μέλη της ΠΑΣΚ όλοι αυτοί που τώρα τάχα μου και καλά η ίδια η ΠΑΣΚ ζητά την παραίτησή τους;

Ή ξεκίνησαν τα συντροφικά μαχαιρώματα;

Όσο για τις συνεντεύξεις υπάρχουν ντοκουμέντα. Αν ανέτρεψαν ή όχι τη σειρά των υποψηφίων. Σε ποιους θαρρούν ότι απευθύνονται; Σε τελείως ανίδεους ή σε ηλίθιους;

Προς το παρόν πάντως δεν άρχισε να εφαρμόζεται και ο νόμος για την απελευθέρωση των ναρκωτικών. Οπότε έχουμε σώας τα φρένας αν και με τα γραφόμενα της ΠΑΣΚ (και για την τράπεζα θεμάτων) κινδυνεύουμε να το πάθουμε το εγκεφαλικό.

Και στο κάτω κάτω. Ας παραιτηθεί και κανένας από τη συνδικαλιστική ηγεσία της ΠΑΣΚ... για τα χάλια που κατάφερε να φέρει ολάκερο τον κλάδο. Και μετά να ζητάνε παραιτήσεις για την ανάδειξη διευθυντών.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης